Home Pies Najlepsza karma dla psa – rankingi karm suchych i mokrych

Najlepsza karma dla psa – rankingi karm suchych i mokrych

Znalezienie idealnej karmy dla psa bywa trudne. Wiele produktów kusi eleganckimi opakowaniami lub etykietami ze zdjęciami szczęśliwych czworonogów. Jaka jest najlepsza karma dla psa, czym się charakteryzuje, co powinna zawierać, cz czego nie? Sprawdź! Przedstawiamy przegląd karm dla psa premium oraz superpremium!

Karma dla psa — jakie wymagania żywieniowe ma dorosły pies

W karmie suchej dla psa powinno znaleźć się minimum 18% białka. Z czego co najmniej 6% musi być pochodzenia zwierzęcego. Dietetycy weterynaryjni określili także, że preferowana ilość tłuszczu waha się w granicach 5–40% suchej masy. W karmie dla psa powinno znaleźć się także maksymalnie 5% włókna. Co jeszcze warto wiedzieć?

Reklama

Tłuszcz znajdujący się karmie dla psa poprawia jej smakowitość. Jest zatem stosowany jako atraktant, co bywa ważne w przypadku psich niejadków. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój pupil ma skłonność do nadwagi lub otyłości, zawartość tłuszczu w karmie dla psa musi zostać ograniczona. Zbyt duża jego podaż może spowodować zapalenie trzustki lub wystąpienie biegunki tłuszczowej.

Sucha karma dla psa musi zawierać minimum 18% białka.

Czym różnią się od siebie różne karmy dla psów?

Przekrój cenowy karm dla psów jest bardzo duży, ale czy jedzenie dla czworonogów różni się tylko ceną? Oczywiście, że nie! Za ceną stoi bowiem jakość.
Na rynku zoologicznym wyróżnia się obecnie karmy dla psów klasy:

  • ekonomicznej,
  • podstawowej,
  • premium oraz superpremium.

Podział ten nie jest uregulowany prawnie, ale różnica jest widoczna! Karmy dla psów klasy premium i superpremium charakteryzują się ukierunkowanym działaniem. Są one dopasowane do potrzeb różnych grup psów, np. psów sportowych lub szczeniąt ras dużych i olbrzymich. Składniki tego typu produktów są zwykle wysokiej jakości i charakteryzują się bardzo dobrą przyswajalnością. Martwisz się alergiami swojego psa? Producenci karm dla psów z wyższej półki stosują zwykle recepturę zamkniętą, co oznacza, że każda kolejna seria produktów ma identyczny skład.

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego w karmie dla psa

Czytając składy różnych karm dla psów, zetkniesz się z różnymi określeniami. Według przepisów prawa „mięso” definiowane jest jako wszystkie części zwierząt rzeźnych/łownych, które nadają się do spożycia przez ludzi. Może ono zawierać różną ilość tkanki mięśniowej, łącznej oraz tłuszczowej. Zwróć jednak uwagę, że w składzie niektórych karm jest mięso suszone, a w innych mięso świeże. Trudno jest szybko porównać oba produkty, ponieważ mięso świeże w trakcie produkcji karmy poddawane jest obróbce termicznej, podczas której traci wodę. Jego realna ilość może być zatem mniejsza. Z drugiej strony istnieją już badania mówiące, że dodatek świeżego mięsa może o kilka procent podnieść strawność suchej karmy dla psa.

W karmie dla psów znaleźć można również podroby. Zalicza się do nich:

  • wątroby,
  • nerki,
  • płuca,
  • serca.

Nie musisz bać się tego typu surowców! Podroby są bogate w witaminy oraz mikroelementy, np. żelazo.

Warzywa w karmach dla psów

Warzywa są cennym źródłem niektórych aminokwasów, a także witamin czy błonnika. Dodatkowo w surowcach pochodzenia roślinnego znajdują się substancje czynne biologicznie, które wykazują właściwości profilaktyczne. Należą do nich:

  • polifenole,
  • fitosterole,
  • fitoestrogeny,
  • frakcje włókna pokarmowego,
  • związki siarkowe oraz kwasy organiczne.

Czego unikać w karmach dla psów?

Analizując składy poszczególnych produktów, zwracaj uwagę, by karma dla Twojego psa nie zawierała:

  • konserwantów,
  • sztucznych barwników,
  • polepszaczy smaku.

Jeżeli Twój czworonóg jest alergikiem, zawsze uważnie wczytuj się w skład karmy pod kątem alergenów. Pamiętaj, że nawet jeżeli producent na froncie opakowania deklaruje, iż jest to bezzbożowa karma z kaczką, nie oznacza to, że mięso kaczki jest jedynym rodzajem mięsa w tym produkcie.

Sucha karma dla psa — przegląd produktów

Na jakie suche karmy dla psa warto zwrócić uwagę? Przedstawiamy przegląd karm dla pas klasy premium oraz superpremium, które charakteryzują się odmiennym składem. Sprawdź, czy znajdziesz wśród nich coś dla swojego pupila.

  • Happy Dog Supreme Sensible Piemonte – to sucha karma dla psa z wrażliwym przewodem pokarmowym. W jej składzie znajdziesz jadalne kasztany, co jest nowością na rynku karm dla psów.
  • Tomojo (sucha karma dla psa z owadami) – to kompletna karma zawierająca 33% białka pochodzącego z owadów. Tego typu produkty stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych karm dla czworonogów i stanowią dobry krok ku ratowaniu naszej planety. Opakowania Tomojo są biodegradowalne, dlatego to świetny wybór dla osób starających się zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko.
  • Empire Hipoalergiczna karma dla małych – to sucha karma stanowiąca połączenie dużej ilości mięsa za świeżymi owocami oraz warzywami. W tym produkcie nie znajdziesz ryżu czy soi. Twój pies otrzyma tylko węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.
  • Carnilove True Fresh Turkey – to pełnoporcjowa karma dla psów. W jej składzie znajdują się siarczan chondroityny i glukozamina oraz naturalne prebiotyki zawarte w drożdżach piwnych (MOS) i korzeniu cykorii (FOS). Ta karma wspiera stawy oraz przewód pokarmowy psów wszystkich ras.

Mokra karma dla psa — przegląd produktów

Karmisz psa mokrą karmą? Porównaj z nami składy różnych produktów!

  • Alpha Spirit Mięsne klopsiki z jeleniem i rozmarynem – w tej karmie główną rolę odgrywa mięso. Receptura została wzbogacona o rozmaryn oraz oliwę z oliwek, będącą źródłem witaminy E oraz cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Almo Nature HFC Filet z kurczaka – mokra karma dla psa zawierająca mięso o jakości HFC, czyli pierwotnie przeznaczone do spożycia przez ludzi. To najwyższa jakość połączona z wysoką smakowitością.
  • Oasy Single Protein Jagnięcina – monobiałkowa propozycja marki Oasy sprawdzi się, jeżeli Twój pies jest alergikiem lub ma nietolerancje pokarmowe. W jej składzie znajduje się tylko jedno źródło białka pochodzenia zwierzęcego, np. jagnięcina.
  • Nature’s Protection Adult z cielęciną – to monobiałkowa karma dla dorosłych psów, z dodatkiem cynku oraz oleju lnianego dla zdrowej skóry i pięknej sierści Twojego czworonoga.

Przysmaki dla psa – przegląd produktów

Każdego dnia nagradzasz swojego czworonoga smakołykami podczas wspólnych treningów lub pozytywnego szkolenia. Najzdrowsze są przysmaki dla psa przygotowane samodzielnie, ale nie każdy ma na to czas lub chęci. Zobacz, po jakie przysmaki dla psa możesz sięgnąć.

  • Over Zoo linia przysmaków funkcjonalnych dla psów – to 4 różne produkty zawierające nie tylko mięso, ale i składniki wspierające zdrowie psów. W tej linii znajdują się produkty wspomagające radzenie sobie ze stresem, wspierające psie stawy, poprawiające higienę jamy ustnej, a także kondycję skóry.
  • Icepaw – to świetne smakołyki dla psa, które w swoim składzie mają 100% ryb lub ryb i skorupiaków. Wysoka zawartość białka gwarantuje, że świetnie te przysmaki dla psa sprawdzą się np. w okresie linienia.
  • PUPIsnaki – to ciasteczka dla psa tworzone ręcznie, zawierające mięso oraz kaszę manną. PUPIsnaki to zdrowa, lekkostrawna i smaczna przekąska dla psa o prostym składzie.
  • Carnilove Raw Freeze-Dried Duck & Red Fruits – w składzie tych przysmaków dla psów znajduje się mięso kaczki oraz 5 rodzajów czerwonych owoców. To pyszna i mała przekąska na trening.

Czy karma, którą karmię psa jest dobra?

Nie wiesz, czy dobrze wybrałeś? Obserwuj, czy Twój pupil ma prawidłowe stolce. Kał zdrowego psa jest dobrze uformowany, ma brązowy kolor i nie zawiera dużych ilości śluzu, krwi lub niestawionych resztek jedzenia. Nie powinien mieć także nieprzyjemnego zapachu.

Drugim wskaźnikiem dobrze dobranej karmy jest stan sierści Twojego psa. U osobników ze zbilansowaną i pełnowartościową dietą jest ona zwykle lśniącą i ładna.

Ostatnie, na co musisz zwracać uwagę, to waga Twojego psa. W przypadku optymalnie dobranej diety masa ciała nie powinna rosnąć ani spadać. Utrzymywanie stałej wagi jest bardzo ważne. Nadwaga i otyłość dotyczą coraz większej liczby zwierząt domowych. Grożą powikłaniami w postaci chorób krążenia oraz nadmiernym obciążeniem psich stawów.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.