fbpx

Żywienie papug w pigułce

Od lat pokutuje mit, jakoby odpowiednim pokarmem dla papug były mieszanki ziaren, najlepiej przedstawiające na opakowaniu taki sam gatunek papugi. Takie rozumowanie może wpędzić nas, ma przede wszystkim naszych podopiecznych, w poważne kłopoty. Jak w takim razie powinna wyglądać prawidłowa dieta papug w naszych domach, aby ptaki mogły cieszyć się dobrym zdrowiem i spędzić z nami długie lata?

Na początek spróbujemy przyjrzeć się diecie papug w naturze, aby zastanowić się, jak powinniśmy karmić te trzymane w naszych domach. Niestety, ogólnodostępne informacje na ten temat są dość skąpe. Wiadomo, że u więk­szości gatunków dieta jest dość różnorodna i obejmuje: nasiona, owoce, kwiaty, pąki, liście, pędy oraz inne części roślin, a także owady, w zależności, co jest dostępne o danej porze roku. Próbując wzorować sposób żywienia papug na ich dzikich krewnych, należy uwzględnić różnorodność podawa­nych pokarmów.

W codziennej diecie powinny znaleźć się warzywa, owoce, kwiaty i inne części roślin. Warzywa zostały wymie­nione jako pierwsze, ponieważ spośród roślinnych pokarmów dostępnych w sklepach to one mają najbardziej zbliżony skład do owoców zjadanych przez papugi w ich naturalnym środowi­sku. Przez lata uprawy, ze względu na walory smakowe istot­ne dla ludzi, wyselekcjonowano odmiany owoców o wyższej zawartości fruktozy. Dziko rosnące owoce w krajach tropikal­nych przeważnie zawierają znacznie mniejsze ilości cukrów w postaci fruktozy, co czyni je podobnymi do zjadanych przez nas warzyw. W związku z tym, wśród świeżych pokarmów powinny dominować warzywa.

Oprócz świeżych, surowych pokarmów roślinnych powinniśmy także uzupełniać menu pokarmami gotowanymi (bez soli), takimi jak na przykład niektóre warzywa, kasze nie­palone (nie podajemy żytnich!) czy rośliny strączkowe. Bardzo istotne są także źródła białka w diecie – będą nimi wspomnia­ne już rośliny strączkowe (gotowane) i kiełki, ale także: jajko ugotowane na twardo, gotowane mięso z kurczaka, jogurt naturalny bez laktozy czy chudy twaróg bez laktozy. Przyjmuje się, że białko pochodzenia zwierzęcego podajemy nie częściej niż raz w tygodniu (w przypadku spoczynku, sytuacja zmienia się np. podczas lęgów).

Dla wielu gatunków są też określone bardziej szcze­gółowe potrzeby pokarmowe i zasady żywienia, my skupimy się na ogólnych zasadach i poznamy grupy pokarmów, które trzeba uwzględnić w codziennej diecie papug.

autor: lek. wet. Ines Daszkowska

Tabele żywienia dostępna w magazynie Pets Style – czytaj więcej

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz