Home Pies Żywienie psów seniorów i bardzo starych psów. Co trzeba wiedzieć?

Żywienie psów seniorów i bardzo starych psów. Co trzeba wiedzieć?

Czy wiesz, że labrador staje się seniorem już w wieku 6–7 lat? Średnia długość życia psów wciąż się wydłuża. To też Twoja zasługa! Chcesz wiedzieć, jak dbać o psa seniora? Sprawdź, kiedy pies zaczyna się starzeć i jakie są objawy starzenia się zwierząt. Dowiedz się, czym karmić psa seniora i ile razy dziennie.

Kiedy pies staje się seniorem?

Starzenie się jest naturalnym procesem, który rozpoczyna się w momencie, gdy pies osiągnie dojrzałość. Oczywiście ten moment trudno jest uchwycić, ponieważ pierwszych oznak starzenia się psa nie widać. Możesz zaobserwować je dopiero z czasem, gdy będą silniej wyrażone. O psim seniorze mówimy wtedy, gdy ten przeżył około 60–80% swojego życia.

Reklama

Objawy starzenia się psa:

 • mniejsza aktywność ruchowa i mniejsza potrzeba zabawy,
 • większa potrzeba snu i odpoczynku,
 • pogorszenie się słuchu,
 • pogorszenie się wzroku,
 • pogorszenie się węchu,
 • zapominanie (demencja),
 • brak orientacji nawet we własnym domu,
 • początkowo zwiększony apetyt, który z czasem maleje,
 • problemy stomatologiczne i predyspozycje do wystąpienia chorób przyzębia,
 • predyspozycje do zachorowań na choroby zakaźne,
 • choroby niewydolnościowe narządów wewnętrznych.

Pies senior – ile ma lat?

To, kiedy pies staje się seniorem, zależy nie tylko od daty urodzenia psa, ale też od jego masy ciała. Statystycznie psy olbrzymie i psy duże żyją krócej w porównaniu do psów ras miniaturowych, małych i średnich. Dlatego pies rasy dużej, np. owczarek niemiecki, staje się seniorem w wieku około 6 lat, natomiast shih tzu czy yorkshire terrier będą seniorami dopiero w wieku 8–9 lat.

Czy mój pies jest już seniorem? Sprawdź:

Waga psa [kg]Wiek psa [lata]
>50 kg5 lat
>30 kg6 lat
>10 kg7–8 lat
<10 kg8–9 lat

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru karmy dla psa seniora?

 • Kaloryczność i zawartość mikro- i makroelementów

W porównaniu do dorosłych psów psi seniorzy są bardziej narażeni na nadwagę lub otyłość. Przyczyną takiego stanu są zmiany w metabolizmie psa i spadek dziennej aktywności. Skutkiem tego jest tendencja do rozrostu tkanki tłuszczowej, stąd senior powinien otrzymywać karmę o niższej zawartości kalorii.

Średnia kaloryczność karmy dla psa seniora wynosi 4 kcal/g karmy. Pamiętaj jednak, że jest to wartość uśredniona. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój pies otrzymuje prawidłową dawkę kalorii, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub doświadczonym dietetykiem zwierzęcym.

Wraz z wiekiem zwierzęcia zwiększa się jego zapotrzebowanie na witaminy, stąd w przypadkach stwierdzonego niedoboru witamin zaleca się suplementować dietę seniorów odpowiednimi preparatami witaminowymi przeznaczonymi dla psów i dostosowanymi do grupy wiekowej.

Zapotrzebowanie na mikro- i makroelementy nie zmienia się wraz z wiekiem psa. Możesz jednak zwrócić uwagę na zawartość sodu i fosforu. Wybierz karmę, która zawiera mniejszą ilość tych pierwiastków w porównaniu do składu dotychczasowej karmy dla psów dorosłych.

 • Konsystencja karmy dla psiego seniora

Twój pies może jeść zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Pod kątem profilaktyki higieny jamy ustnej zaleca się, by jadł karmę suchą. Rozgryzanie granulek suchej karmy oczyszcza powierzchnię zębów z osadu i zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego na ich powierzchni.

Sucha karma dla seniora może być stosowana tylko wtedy, gdy zęby i dziąsła psa są zdrowe – nie ma ubytków, które utrudniałyby mu rozgryzanie cząstek suchej karmy, i dziąsła nie noszą śladów zapalenia.

Psy bez zębów, ze złamanymi zębami, ze znacznym kamieniem nazębnym i z innymi chorobami przyzębia powinny być karmione karmą mokrą, przynajmniej w czasie leczenia wymienionych problemów. Często zdarza się, że psy, które przez całe życie jadły suchą karmę, mogą nie chcieć jeść tej mokrej i odwrotnie. To, co możesz zrobić, to namoczyć suchą karmę w wodzie i podać ją psu po kilku minutach, gdy nieco napęcznieje.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by karmić seniora domowym jedzeniem. Szczególnie jeśli dotychczas gotowałeś dla swojemu pupila. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym. Specjalista oceni, czy jadłospis seniora jest dla niego odpowiednio zbilansowany.

Rodzaje karmy dla psów seniorów:

 • sucha karma dla psa seniora,
 • mokra karma dla psa seniora,
 • domowe jedzenie dla psa seniora

Czym karmić psa seniora?

Może to być dotychczasowa karma dla psów dorosłych lub karma dla psów seniorów. Dawka karmy może być taka sama jak dotychczas (jeśli pies nie przybiera na wadze) lub pomniejszona o około 10–20% (jeśli pies przybiera na wadze, boryka się już z nadwagą lub otyłością).

Jeśli Twój pies ma nadprogramowe kilogramy, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie karmy dla psów z nadwagą lub psów otyłych. To specjalistyczne karmy, które znajdziesz w dobrych sklepach zoologicznych i placówkach weterynaryjnych.

Czytaj dalej artykuł na stronie 57 w magazynie Pets Style, a dowiesz się:

 1. Jak często karmić psa seniora?
 2. Skład karmy dla psa seniora – na co zwrócić uwagę?
 3. Żywienie bardzo starego psa – co trzeba wiedzieć

autor: lek. wet. Natalia Ciszewska

Polecamy również artykuł: „Miska pełna zdrowia – czego szukać w karmie dla seniora?

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.