Home PiesCiekawostki o psach Ciekawostki o psach! Sprawdź, czego nie wiesz o swoim psie

Ciekawostki o psach! Sprawdź, czego nie wiesz o swoim psie

Psy towarzyszą nam od tysięcy lat, a my wciąż odkrywamy o nich nowe fakty! Sprawdź, czy znasz wszystkie sekrety psiego gatunku. Sprawdź, jakie ciekawostki o psach przygotowaliśmy.

1. Sekrety psiego węchu

Psy od zawsze potrzebowały węchu, aby:

Reklama
 • znaleźć pożywienie,
 • wykryć potencjalne niebezpieczeństwo,
 • rozpoznać osobniki swojego gatunku.

Budowa ich nosów pozwala, by zapachy pozostawały w jamie nosowej nawet podczas oddychania! Dodatkowo mokre lusterko nosa lepiej wychwytuje zapachy, bomałe cząsteczki zapachu gromadzą się w pokrywającym go śluzie. Kiedy pies się oblizuje, zwiększa swoje odczucia węchowe.

2. Ciekawostki o psach – piest jest prawołapy albo lewołapy

Badania naukowe wykazały, że Twój pies, podobnie jak Ty, również ma preferowaną rękę, a właściwie łapę. Chcesz sprawdzić, czy Twój pies jest „prawołapy”? Daj mu ulubioną zabawkę i zobacz, której łapy użyje

ciekawostki o psach

3. Ciekawostki o psach – uszy psa wyrażają jego emocje

Uszy psa poruszają się bardzo często, za te niepozorne ruchy odpowiada aż 18 mięśni! Zmiana ustawienia uszu pomaga psom:

 • lepiej słyszeć dźwięki,
 • komunikować się z Tobą i z innymi osobnikami jego gatunku.

Nie podchodź do nieznajomego psa, gdy ustawia uszy do tyłu i kładzie je po sobie! Daje w ten sposób znać, że się boi, a w przypadku zagrożenia zaatakuje!

4. Ciekawostki o psach – psy to zazdrośnicy

W San Diego przeprowadzono badania, które pokazały, że psy najprawdopodobniej odczuwają zazdrość! Naukowcy sprawdzali reakcje psów na zachowanie ich opiekunów. Właściciele mieli zająć się czymś, zanim zaczną zwracać uwagę na czworonoga.

W teście wykorzystano m.in. książkę oraz realistycznie wyglądającego pluszowego psa, który poruszał się i wydawał dźwięki. Gdy człowiek zwracał uwagę na pluszowego psa, jego własny był znacznie bardziej przejęty sytuacją. Próbował dotknąć właściciela lub wejść między człowieka, a pluszowego „rywala”. Psy także szczekały, gryzły, i piszczały. Podobne zachowania nie miały miejsca lub były o wiele mniej widoczne w przypadku innych obiektów.

5. Ciekawostki o psach – pies wzmacnia Twoje zdrowie

Posiadacze psów mogą się cieszyć, badania udowodniły, że kontakt z czworonogiem przynosi korzyści dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Jeśli głaszczesz psa przez 15 minut, możesz obniżyć swoje ciśnienie krwi aż o 10%! To z kolei może Ci pomóc obniżyć odczucie stresu, depresji i samotności. Psy można także wytresować, by np. wykrywały raka. Komórki nowotworowe wydzielają inne produkty przemiany materii niż komórki zdrowe. Psy są w stanie wyczuć różnicę, nawet wąchając wydychane przez chorego powietrze.

ciekawostki o psach

6. Ciekawostki o psach – linie papilarne na nosie psa

Ludzie mają linie papilarne na dłoniach, podczas gdy u psów ich odpowiednik występuje na nosie! Każdy pies ma na nim unikalny wzór. Kilka miejsc w Stanach Zjednoczonych przyjęło już odcisk psiego nosa jako sposób identyfikacji zagubionych psów. A w Kanadzie taki dowód tożsamości akceptuje się od 1938 roku!

Sekrety psa – podsumowanie

 1. Pies odczuwa zapach zarówno w czasie wdechu, jak i wydechu.
 2. Psy preferują jedną z łap. Mogą być zatem prawo- lub lewołape.
 3. Czworonogi mają aż 18 mięśni odpowiedzialnych za ruchy uszami.
 4. Twój pies może odczuwać zazdrość!
 5. Kiedy głaszczesz psa przez 15 minut, możesz aż o 10% obniżyć ciśnienie krwi.
 6. Odpowiednik linii papilarnych człowieka znajduje się na psim nosie.

Polecamy:

Przysmaki dla psa

Obroże dla psa

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.