Spis treści
Choroby stawów u psa objawiają się bólem, kulawizną oraz trudnościami w poruszaniu. Pies nie może cieszyć się dawnymi aktywnościami, a jego komfort życia spada. Ale można temu przeciwdziałać! Odpowiednie żywienie, rehabilitacja oraz leki są w stanie pomóc wielu czworonogom. Jakie suplementy diety dla psa wybrać?
Główne przyczyny chorób stawów u psów
Choroby stawów u psa mogą mieć wiele przyczyn, oto kilka z nich:
- Nieprawidłowe żywienie w okresie wzrostu. Przekarmianie szczeniąt powoduje szybki wzrost i przyrost masy ciała. Niestety, chrząstka stawowa może „nie nadążać” za tym procesem. Dotyczy to szczególnie psów ras dużych i olbrzymich.
- Zbyt wczesne rozpoczynanie treningów sportowych. Rozpoczynanie intensywnego treningu ze szczeniętami w wieku 6–7 miesięcy nie jest korzystne dla ich stawów. Z bardziej intensywnymi aktywnościami należy poczekać do ukończenia procesu wzrostu. Młode psy nie powinny m.in. nagle zrywać się do biegu, poruszać się po śliskich nawierzchniach ani zbyt dużo skakać.
- Nadwaga i otyłość. Zbyt duża masa ciała jest szkodliwa nie tylko dla szczeniąt, ale i dla dorosłych psów. Powoduje ona zbyt duże obciążenia stawów.
- Czynnik genetyczny. Do niektórych chorób, np. dysplazji stawów, mogą być predysponowane konkretne rasy. W przypadku dysplazji są to: owczarek kaukaski, nowofundland, dog, labrador czy cane corso.
- Urazy. Niektóre choroby stawów rozwijają się wtórnie do innych problemów. Osteoarthritis może być wynikiem wcześniejszych (pourazowych) chorób więzadeł, złamań śródstawowych czy zwichnięć stawów.
Czy wiesz, że…
…choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis, OA) pojawia się u ponad 20% rocznych psów? Niestety wraz z wiekiem ryzyko choroby wzrasta. Problem dotyczy 45–80% psów powyżej 8–12. roku życia.
Objawy chorób stawów – kiedy powinniśmy się martwić?
U psów możliwe są różne choroby układu ruchu, np.:
- zapalenie stawów,
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
- urazy stawów,
- choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis).
Bez względu na to, jaki problem rozwija się u psa, pierwsze objawy mogą być podobne. Obserwuj swojego pupila. W przypadku problemów ze stawami zauważysz:
- nieznaczną kulawiznę.
- odciążanie chorej kończyny,
- niesymetryczny chód,
- utykanie po intensywniejszym treningu lub dłuższym spoczynku,
- częstsze wylizywanie kończyny.
Z czasem kulawizna się nasila, a pies coraz mniej chętnie chodzi na dłuższe spacery. Zwierzak nie może już poruszać się tak sprawnie, jak wcześniej.
Gdy zauważysz u swojego psa podobne objawy, pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zawsze konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Obejmuje ona m.in. badanie fizykalne oraz zdjęcia RTG. W większości przypadków choroba ma charakter postępujący i wymaga stałych kontroli w gabinecie weterynaryjnym.
Suplementy diety dla psa – jakie wybrać w walce z chorobami stawów?
W przypadku chorób stawów lekarz weterynarii oprócz leków może polecić właściwe suplementy. Do substancji łagodzących stan zapalny, ograniczających ból czy poprawiających mobilność zalicza się:
- glukozaminę,
- chondroitynę,
- kwasy tłuszczowe omega-3,
- kolagen,
- kwas hialuronowy,
- ekstrakty z soi i awokado.
Ciekawostka
Wymienione substancje zalicza się do grupy SYSADOA (symptomatic slow acting drugs in osteoarthritis).
Suplementy dla psa na stawy
Dobrze dobrany suplement diety na stawy dla psa może pomóc zmniejszyć dawki przyjmowanych przez zwierzę leków, a nawet mieć działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Doskonałym wyborem jest zestaw marki GameDog, czyli Omega Forte i preparat Game Dog AniFlexi MARINE lub AniFlexiHA. Dlaczego?
Po pierwsze Omega Forte wzbogaci dietę psa w wysoko przyswajalne kwasy tłuszczowe: EPA i DHA z rodziny omega-3. Ten preparat ze względu na wysokie stężenie kwasów EPA i DHA jest szczególnie zalecany w przypadku psów ze zwyrodnieniami stawów.
Po drugie Game Dog AniFlexi MARINE to wieloskładnikowy suplement diety dla psa wspierający prawidłowe działanie układu ruchu.
W jego składzie znajdują się m.in.:
- hydrolizowany kolagen rybny Peptan, który przyspiesza regenerację chrząstek stawowych psa,
- liofilizowana mączka z nowozelandzkich małży zielonych (Perna canaliculus) – wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego redukuje opuchlizny i stany zapalne,
- siarczan glukozaminy – pobudza wytwarzanie mazi stawowej i redukuje sztywność stawów.
Wszystkie substancje charakteryzują się wysoką biodostępnością i mogą być bezpiecznie stosowane u zwierząt uczulonych na inne źródła białka. Jest to zatem alternatywa dla niektórych psich alergików.
AniFlexi HA to preparat zalecany dla zwierząt cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, a także dla szczeniąt, u których występują nieprawidłowości w rozwoju chrząstek stawowych.
W preparacie znajduje się MSM, czyli związek siarki naturalnie występujący w tkankach łącznych organizmu. Wspomaga on prawidłowe funkcjonowanie stawów, przyspiesza regenerację, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Połączenie MSM z glukozaminą, chondroityną oraz hydrolizowanym kolagenem i kwasem hialuronowym powoduje, że AniFlexi HA jest niezwykle skuteczny.
Wszystkie substancje obecne w produktach GameDog charakteryzują się najwyższą jakością i spełniają normy żywieniowe dla ludzi (jakość human grade).
Jak prawidłowo podawać suplementy diety swojemu psu?
Suplement diety na stawy dla psa warto dobrać wspólnie z lekarzem weterynarii. Zwyrodnienie stawów u psa będzie wymagało długotrwałego i codziennego stosowania wybranych preparatów. W zależności od zaleceń weterynarza oraz preferencji i potrzeb pupila można stosować suplementy w formie płynnej (oleje) lub w postaci kapsułek, tabletek czy proszków.
Dawki suplementów diety dla psa dobiera się m.in. do masy ciała psa oraz stanu stawów zwierzęcia. Lepiej wybrać preparaty skoncentrowane i bogate w składniki odżywcze. Pomoże to zmniejszyć ilość preparatu koniecznego do podania w terapii chorób stawów.
Leczenie choroby stawów u psa
Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów wymaga nie tylko suplementacji, ale i właściwego leczenia. Ma ono na celu poprawę komfortu życia czworonoga.
Terapia ma:
- zmniejszyć ból,
- opóźnić postęp choroby,
- zwiększyć zakres ruchomości stawu,
- umożliwić regenerację uszkodzonych struktur stawowych.
Zdarza się, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. Weterynarz może zastosować również inne formy leczenia, np. zastrzyki dostawowe oraz fizykoterapię.
Podsumowanie
Choroby stawów u psa mają różne oblicza i różne nazwy. Najważniejsze jest jednak, że nie można ich lekceważyć!
- Choroby stawów rozwijają się zarówno u młodych zwierząt, jak i u starszych psów.
- Niepokojące objawy to bolesność stawów, problemy z poruszaniem się, kulawizna czy wylizywanie konkretnego miejsca.
- Dostępne są różnego rodzaju suplementy diety dla psów cierpiących z powodu zmian zwyrodnieniowych (i nie tylko). Na chore stawy u psa pomogą takie składniki jak: kolagen, glukozamina i chondroityna, kwas hialuronowy, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz wiele innych. Znajdziesz je w wysokiej jakości produktach GameDog.
- Dawkę oraz sposób podawania suplementów należy dobrać do potrzeb psa.
- Leczenie psa polega na podawaniu leków i suplementów w połączeniu z rehabilitacją. Zdarza się, że zwierzę wymaga zabiegu chirurgicznego.
Dla zdrowia psa ważne jest prawidłowe żywienie (w tym dobrze dobrane suplementy diety dla psa), aktywność fizyczna oraz opieka medyczna. Problemy ze stawami dotykają wszystkich ras psów, dlatego dbaj o swojego pupila od najmłodszych lat. Prawidłowe postępowanie zapobiega kontuzjom i przygotowuje stawy do pracy. Preparat na stawy możesz stosować profilaktycznie, by wesprzeć funkcjonowanie stawów młodych zwierząt, oraz jako uzupełnienie leczenia w przypadku wystąpienia choroby.
Sprawdź, czym jest dieta BARF i jakie witaminy dla psa są ważne!