Home PiesCiekawostki o psach Imiona dla psa – lista. Top 10 imion w 2024

Imiona dla psa – lista. Top 10 imion w 2024

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze imię dla psa? Imię psa powinno być przede wszystkim zwięzłe, tak aby możliwe było szybkie przywołanie go w parku lub w terenie otwartym. To jednak niejedyna zasada, którą warto się kierować. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jakie są najpopularniejsze imiona dla psa oraz suczki? Sprawdź nasze porady i propozycje, na pewno znajdziesz wśród nich to jedno wyjątkowe imię, które zostanie nadane Twojemu pupilowi.

Wybór imienia dla psa nie jest łatwy. Kwestię tę należy dobrze przemyśleć, ponieważ konsekwencje tego wyboru będą się ciągnąć za Tobą przez długie lata. Jak nazwać swojego czworonożnego towarzysza? Które imiona dla psów są obecnie najpopularniejsze? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

Reklama
Dacar imiona dla psa
Dacar

Imiona dla psa – jak wybrać imię dla psa?

Do Twojego domu trafił mały psiak? Zastanawia Cię, w jaki sposób dobiera się imiona dla psów? Czasami zdarza się, że imię przychodzi samo do głowy – wystarczy, że opiekun spojrzy, jak pupil się zachowuje, lub zwróci uwagę na jakąś szczególną cechę jego wyglądu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy psiak jest za mały, by można było wnioskować na temat jego charakteru, lub po prostu najzwyczajniej w świecie brak pomysłu na ładne imię? Z pomocą przychodzi nasz artykuł. Dowiedz się, czym się kierować przy wyborze imienia oraz jakie są najpopularniejsze imiona dla psów i suczek.

Czym się kierować przy wyborze imienia dla psa?

Odpowiednio dobrane, oryginalne imię ułatwia komunikację z pupilem, ponieważ daje mu sygnał, że to on znajduje się w centrum zainteresowania. Dobre imię pomaga także w budowaniu więzi oraz ułatwia naukę posłuszeństwa – poprzedzenie komendy imieniem psa pozwala skupić uwagę czworonoga na opiekunie.

Przy wyborze imienia dla psa warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Oto te najbardziej istotne:

 • Psy to nie koty – imię dla psa lub dla suczki powinno być krótkie (złożone z dwóch sylab) i łatwe do wymówienia – dzięki temu czworonóg łatwiej je zapamięta i będzie na nie reagować. Zbyt długie imiona mogą być kłopotliwe w wymowie dla właściciela, nie sprawdzą się także w sytuacji, która wymaga szybkiego przywołania psa. Przykład? Zbyt długim imieniem może się okazać Śnieżynka. Imiona krótsze, dwusylabowe będą o wiele lepsze (np. Nutka).
 • Imiona dla psów nie mogą przypominać komend, w przeciwnym razie wypowiadane przez właściciela słowa mogą się psu po prostu mylić z komendą, np. komendę „stój” można łatwo pomylić z imieniem Zbój, a Łata przypomina polecenie „łapa”. Imię powinno ułatwić pupilowi rozróżnienie i zapamiętanie tego, jak się nazywa.
 • Imiona dla pupilów, niezależnie od tego, czy chodzi o koty, czy o psy, nie powinny być wulgarne ani obraźliwe – pamiętaj, że będziesz używać często wybranego imienia w miejscach publicznych, w towarzystwie najbliższej rodziny i innych właścicieli psów, a także w gabinecie lekarza weterynarii. Zwierzaki noszą nadane im imię przez całe życie, miej tego świadomość i wybierz takie, którego nie będziesz się wstydzić wypowiadać na głos.
 • Imię psa powinno zawierać głoski dźwięczne, takie jak: b, d, g, w, z, ź, ż, l, ł, r, m, n, j, dz, dż, dź, ks itp., dzięki temu będzie ono przyciągać uwagę psa. Zarówno zagraniczne imiona, jak i polskie mogą być dźwięczne, spójrz na takie imiona dla suczek jak np. Furia, czasami właściciele spolszczają zagraniczne nazwy, np. zamiast Charlie nazywają psa Czarli, Cage to Kejdż, a Billy – Bili.

Imię dla psa powinno być łatwe do zapamiętania przez zwierzaka.

 • Imię dla psa powinno być oryginalne – dzięki temu podczas spacerów w parku nie będziesz przywoływać innych psów, a jedynie swojego. Dlatego warto unikać popularnych imion dla samców, takich jak Maks, Rex czy też Azor. Z kolei imiona dla suczek cieszące się dużą popularnością i mogące sprawiać kłopot na spacerach to Tina, Diana oraz Luna. Dodatkowo niewskazane są też takie imiona jak Zwierzak, Dog, Anonim, Córka, Słodziak, Żona, Śliniak czy też po prostu Pies lub Sunia – brak kreatywności podczas nadawania imienia nie świadczy najlepiej o właścicielu czworonoga.
 • Imię dla psa nie powinno być imieniem ludzkim, nazwanie czworonoga Bruno, Jessica, Basia czy też Pola może sprawić, że ktoś ze znajomych będzie urażony zbieżnością imion. Mimo że niewskazane są imiona dla suczek: Julka, Sandra, Karolinka, Maja, Rysia, imiona dla piesków: Edek, Filip, Gustaw, Lucjan, Kajtek, Stefan, Tadzik, to jednak zdarzają się tacy właściciele, którzy wybierają dla swoich pupili ludzkie imiona. Często można spotkać także koty o ludzkim imieniu, np. Blanka lub Lena.
 • Imię psa często pasuje do jego wyglądu – jeśli czworonóg ma białą krawatkę, możesz go nazwać którymś z eleganckich imion, np. Emerson lub Bentley, gdy jest cały czarny, dobrym imieniem może być Mrok lub Shadow. Do brązowego psa będzie pasować imię Karmel, śnieżnobiały maltańczyk może nosić imię Snow. Natomiast jeśli czworonóg ma jasne umaszczenie, ale posiada ciemną obwódkę wokół oczu, możesz mu nadać imię Panda. Warto zwrócić uwagę na tego typu cechy, ponieważ mogą one stanowić inspirację do wymyślenia imienia dla zwierzaka.
 • Imiona dla psów powinny być uniwersalne pod względem wieku psa. Zastanów się, czy gdy czworonóg urośnie, to jego imię (np. Kuleczka lub Bąbelek) będzie pasować do dorosłego psa.
 • Imiona psów warto zdrabniać – wybierz więc takie, które nie będzie problematyczne pod tym względem, np. dla Isobel zdrobnieniem będzie Izzy, imiona dla samców, które da się zdrobnić, to Benjamin (Benji) oraz Bazyliszek (Bazyli).
 • Imiona mogą być zgodne z rasą, np. dobre imiona dla psów myśliwskich wystawiających to Traper lub Ferina. Natomiast dla polujących na króliki – Buffy, Rabbit lub Jukon. Z pewnością w przypadku psa obronnego lub dużego psa (np. doga niemieckiego) lepiej sprawdzi się imię budzące respekt, np. Nero, Cerber lub Hades – tego typu imiona najlepiej będą pasować do osobowości zwierzaka. Niewątpliwie dla psa pracującego, np. jako ratownik, dobre imię to Nurek, z kolei imiona dla psów towarzyszących mogą być zabawne, nawiązywać do bajek, filmów czy też artykułów spożywczych. Nie ma w tym nic złego, ponieważ psy o takim imieniu będą wzbudzać tylko pozytywne emocje.

Odpowiednio dobrane, oryginalne imię ułatwia
komunikację z pupilem.


Fajne imię dla psa w 2024 roku

WARTO WIEDZIEĆ: psy rasowe często mają bardzo długie i wymyślne imiona z hodowli, zależne od miotu, daty urodzenia oraz imion rodziców. Dlatego imię każdego szczeniaka rozpoczyna się na literę, która jest wspólna dla całego miotu. Przykładowe imiona z hodowli to: Rosial Von Der Wilden Horde, Yukki Hill Shadow of the Moon czy też Waseley The Melody By Kewstoke. W praktyce takie długie imię się nie sprawdzi, warto więc skrócić jego długość lub zmienić je na inne, bardziej przystępne dla psa i jego opiekuna.

imię dla psa
Lilo

Czy da się zmienić imię psa?

W przypadku psiaków przygarniętych ze schroniska nowy właściciel często chce zmienić imię pupila, ponieważ po prostu się mu nie podoba. Czy to jest możliwe? Jak najbardziej, potrzeba jedynie trochę czasu i cierpliwości. Zarówno dorosły pies, jak i senior jest w stanie przyzwyczaić się do nowego imienia, które mu nadasz.

Jak nauczyć psa nowego imienia? W tym celu musisz konsekwentnie używać nowego imienia, np. podczas przywoływania zwierzaka do karmienia, w czasie pieszczot oraz na spacerach, i nagradzać psa za każdym razem, gdy na nie zareaguje. Czworonóg szybko domyśli się, o co chodzi i za co jest nagradzany, w związku z czym będzie chętnie reagować na swoje imię. Dobrze by było, żeby nowe imię zaczynało się na tę samą literę co stare, jednak nie jest to wymóg konieczny.

Jakie imię wybrać dla psa – zakres tematyczny

Wybierając imię dla psa, można się posiłkować różnorodnym zakresem tematycznym. Skąd czerpać inspiracje? Pomysły na imiona dla psów można zapożyczyć z nazw:

 • artykułów spożywczych – pomysłowe imiona dla zwierząt, kojarzące się z jedzeniem, to Baton, Karmel, Czoko, Żelek, Nugat, Pyza. Imiona dla suczek, które można usłyszeć na ulicy, to także: Whisky, Trufla, Kluska oraz Toffi;
 • gatunków roślin – w szczególności popularne są imiona psów nawiązujące do kwiatów, takie jak np. Róża lub Frezja;
 • kamieni szlachetnych – ciekawe imiona nawiązujące do minerałów i kamieni szlachetnych to np.: Beryl, Bursztyn, Agat, Nefryt, Topaz, Szafir lub Rubin;
 • z mitologii – wiele osób wybiera imiona dla psów z mitologii greckiej, rzymskiej, egipskiej lub nordyckiej. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim imiona bóstw – dla samców można wybrać np. Thor lub Ares, natomiast dla suczki – Hera, wśród psów można spotkać również takie oryginalne imiona jak Cerber lub Hektor. Ciekawym imieniem dla suczki jest Izyda lub Utopia, imiona, które są nadawane psom, to także Ozyrys lub Omar;
 • pojęć ekonomicznych – jako imię dla psa dobrze nadają się nazwy odnoszące się do walut, takie jak Denar czy Dolar. Ciekawe i rzadkie imiona to także Talar oraz Karat;
 • popularnych postaci z filmów i bajek – imiona dla suczek i psów często nawiązują do postaci znanych z telewizji, inspirację mogą stanowić zarówno filmy, jak i bajki. Dobrym przykładem są imiona dla suczki, takie jak: Śnieżka, Nel, Saba, Fiona czy też Gloria.

Imię dla psa to ważna decyzja – przemyśl to.

 • słynnych postaci – pupila można nazwać po uznanym muzyku, aktorze, prezydencie lub dowódcy. Bardzo popularne są np. Mozart lub Ozzy. Inne często spotykane w naszym kraju imiona dla samców to Cezar oraz Brutus;
 • terminów geograficznych – psiaki są nierzadko nazywane tak jak rzeka, góra lub nawet stan. Dość popularne psie imiona dla suczek to np. Chelsea, Fuji lub rzadkie imię – Fatra;
 • terminów z zakresu szeroko pojętej sztuki – zwierzęta często inspirują nas do działania, więc dlaczego by nie nazywać ich pojęciami z zakresu zainteresowań takich jak muzyka, taniec, malarstwo lub literatura? Popularne psie imiona tego typu dla suczek to na przykład Aria, Samba lub Fuga, natomiast dla psów – Bemol, Faro, Tango, Sonet lub Epos;
 • zjawisk pogodowych – fajne imiona dla suczek i psów (samców) to te, które nawiązują do różnych warunków atmosferycznych. Poza znaczeniem przyrodniczym mogą one odzwierciedlać także charakter czworonoga. Swojego pupila można nazwać Piorun, Fen lub Tajfun, natomiast suczkę – Bryza;
 • zwierząt – typowo zwierzęce i dość zabawne imiona dla suczek i psów to Mucha, Pchełka, Mrówka, Delfin, Żako, Pingwin oraz Myszka.
imiona dla psa
Lilo

Najpopularniejsze imiona dla psa

Jak nazwać pupila? Oto spis najpopularniejszych w naszym kraju imion dla psa:

 • na literę A: Alan, Alik, Amo, Azor;
 • na literę B: Bazyli, Ben, Bobik, Bolek, Bongo, Burek, Brutus;
 • na literę C: Całus, Carmen, Cezar, Charlie, Chester, Czarek, Czart, Cygan, Cywil;
 • na literę D: Demon, Diego, Dolar, Drops, Dziadek;
 • na literę E: Elvis;
 • na literę F: Fado, Fafik, Frędzel;
 • na literę G: Grafit, Grey;
 • na literę H: Hamlet, Harry, Hektor, Heros;
 • na literę I: Idiom, Irokez;
 • na literę J: Jaspis, Jawor, Jerry;
 • na literę K: Kami, Karmel, Kieł, Kleks, Koral, Kostek;
 • na literę L: Laser, Lazur, Loki;
 • na literę Ł: Łapek, Łatek;
 • na literę M: Maks, Miłek, Misio, Misiek, Moro;
 • na literę N: Nero, Nosek;
 • na literę O: Oskar, Ozzie;
 • na literę P: Pirat;
 • na literę R: Regis, Reks/Rex, Rocky;
 • na literę S: Sami, Scooby Doo, Szaman, Szarik;
 • na literę T: Teddy, Tenor, Tofik, Trop;
 • na literę W: Wafel, Wampir, Wally;
 • na literę Y: Yoko, Yoshi;
 • na literę Z: Zadzior, Ziółko.

Najpopularniejsze imiona dla suczki

Jakie imię nadać suczce? Poniżej przedstawiamy listę imion, które należą do najchętniej wybieranych dla suczki:

 • na literę A: Abba, Alba, Alfa;
 • na literę B: Bajka, Bella, Brandy;
 • na literę C: Caro, Chanel (czyt. Szanel);
 • na literę D: Daisy, Diana, Dona, Dora;
 • na literę F: Fanta, Fiona, Flora;
 • na literę G: Gracja, Gwiazdka;
 • na literę H: Hana, Hera;
 • na literę J: Juka;
 • na literę K: Karo, Kiara, Kimi, Kira, Kora;
 • na literę L: Laki, Lara, Lady, Lili, Luna;
 • na literę M: Mela, Mary, Mery, Milka, Minnie, Misia;
 • na literę N: Nana, Nora;
 • na literę P: Pola, Prima, Princessa;
 • na literę R: Reszka, Rosa, Roxy, Ruda;
 • na literę S: Saba, Sakura, Sara, Sisi, Stella;
 • na literę T: Tara;
 • na literę W: Wenus;
 • na literę Z: Zira.
jak wybrać imię dla psa; imiona dla psa
Odyn

Najsłodsze imiona dla psa samca

Wybór imienia dla psa może być równie emocjonujący, co trudny, zwłaszcza jeśli chcesz, aby odzwierciedlało słodki i przyjazny charakter Twojego nowego czworonożnego przyjaciela. Oto kilka propozycji najsłodszych imion dla psa samca, które mogą Cię zainspirować:

 1. Misiu – idealne dla psa, który jest Twoim małym, kochanym misiem.
 2. Puszek – świetnie pasuje do psów z puszystą sierścią.
 3. Bąbelek – urocze dla małego, radosnego psa, który zawsze jest pełen energii.
 4. Ciastek – dla psa, który jest słodki jak ciasteczko.
 5. Karmelek – słodkie i przyjemne, świetne dla psa o łagodnym charakterze.
 6. Lucky – klasyczne, ale zawsze pełne pozytywnej energii; dla psa, który przynosi szczęście.
 7. Bajka – dla psa, którego obecność sprawia, że każdy dzień wydaje się być jak z bajki.
 8. Perełka – ponieważ Twój pies jest prawdziwą perełką w morzu zwyczajności.
 9. Figo – zabawne i figlarne, dla psa, który ma w sobie dużo psotności.
 10. Kubuś – inspiracja z literatury dziecięcej, dla wiernego i przyjaznego towarzysza.

Pamiętaj, że wybierając imię, warto zwrócić uwagę na to, jak łatwo je wypowiadać oraz czy łatwo przyciąga uwagę Twojego psa. Krótkie, jedno- lub dwusylabowe imiona często są najbardziej skuteczne. Niezależnie od wyboru, najważniejsze jest, aby imię pasowało do osobowości i wyjątkowości Twojego psa.

Jakie są popularne imiona dla psów ras małych i średnich?

Jak nazwać psa rasy małej i średniej (np. maltańczyki , pinczery, yorki, border collie, beagle’e oraz owczarki australijskie)? Nasi czytelnicy często nazywają swoje suczki imionami takimi jak:

 • Bambi, Barbie, Beza, Duszka, Fafi, Fraszka, Jagoda, Lila, Mimi, Muszka, Nutka, Pixi, Pusia, Santi, Viki, Yorka, Żelka.

Natomiast dobre imiona dla samców ras małych to:

 • Chrupek, Ciastek, Coco/Koko, Dodo, Drops, Dudek, Figiel, Gacek, Majki, Melon, Łobuz, Okruszek, Ogonek, Szafir, Witek, York.

Jakie są popularne imiona dla psów ras dużych i bardzo dużych?

Jakie imię będzie odpowiednie dla psa rasy dużej, takiego jak labrador, golden retriever, owczarek niemiecki,  duży munsterlander, seter lub majestatyczny dog niemiecki? Oto nasze propozycje imion:

 • dla suczek: Bona, Cora, Czara, Gazela, Inka, Kala, Selena, Zara;
 • dla samców: Amor, Ares, Dandys, Diego, Domino, Eros, Fagot, Heban, Hektor, Leo, Levis, Macho, Negro, Niki, Paco, Pers, Prince, Ramzes, Rodo, Szakal, Tiger, Tobi, Zeus.

Oryginalne imiona dla psa

Oto kilka propozycji oryginalnych imion, które mogą pasować do różnych typów psów, od małych po duże, od spokojnych po energiczne:

 1. Aster – idealne dla psa o spokojnym charakterze, przypominającego kwiat, który rozkwita w swoim tempie.
 2. Boruta – dla psa o silnej osobowości i może trochę tajemniczym, nawiązujące do słowiańskiej mitologii.
 3. Cyra – dla eleganckiej i zgrabnej suczki, o delikatnym wyglądzie.
 4. Danko – dla psa, który jest zawsze gotowy do akcji i nie boi się wyzwań.
 5. Elmo – dla małego, ale odważnego psa, który nie boi się pokazywać swoich emocji.
 6. Fuga – dla psa, który uwielbia przygody i eksplorację, zawsze w ruchu.
 7. Grom – mocne i stanowcze imię dla dużego psa o silnej osobowości.
 8. Hory – dla psa, który kocha przestrzenie otwarte i górskie wędrówki.
 9. Iggy – dla psa o nietuzinkowej osobowości, który lubi wyróżniać się z tłumu.
 10. Jowisz – dla psa o majestatycznym wyglądzie i królewskim zachowaniu.

Poznaj imiona słynnych psów

Swojego psiaka możesz nazwać także po innym słynnym psie. Oto lista imion psów, które mają szczególnie ciekawą historię i warto się nimi zainteresować:

 • Balto – słynny husky syberyjski, żył w latach 1919–1933 roku na Alasce. W jego rodzinnym mieście stwierdzono błonicę i mieszkańcom groziła poważna epidemia. Jedynym ratunkiem mogła się okazać surowica znajdująca się w odległym o 1600 km szpitalu. W związku z tym po antytoksynę posłano psy zaprzęgowe, które prowadził Balto. Mimo że właściciela zaprzęgu dotknęła ślepota śnieżna, psiakom udało się dotrzeć do celu. Lider Balto poprowadził dzielnie wszystkie psy – po 6 dniach dotarły one do Nome, ratując tym samym życie chorych. Siedemnastego grudnia 1925 roku w Nowym Jorku odsłonięto pomnik na cześć Balto. Napis na monumencie głosi: Dedykowane nieposkromionemu duchowi psich zaprzęgów niosącemu antytoksynę i pomoc z Nenana przez 600 mil zdradzieckich wód, arktycznych zamieci do nawiedzonego Nome w zimie 1925 roku – Wytrwałości, Wierności, Inteligencji.
 • Barry – ten słynny bernardyn żył w latach 1800–1814. Psiak służył w schronisku na Przełęczy Świętego Bernarda, gdzie ratował zaginionych i zasypanych przez lawiny turystów. Obecnie Barry znajduje się w Muzeum Narodowym w Bernie, natomiast jego pomnik postawiono w Paryżu.
 • Charlie – czworonóg przypominający owczarka niemieckiego, jest bohaterem animacji „Wszystkie psy idą do nieba”. W bajce poruszono różnorodną tematykę, od wielkich wartości, takich jak przyjaźń i wierność, po odwieczne walki psów i kotów.
 • Dżok – w Krakowie postawiono pomnik psa Dżoka, upamiętniający czarnego mieszańca, który był wierny swojemu panu aż do końca. Właściciel Dżoka zmarł na zawał w pobliżu Ronda Grunwaldzkiego, psiak czekał przez cały rok, każdego dnia, w tym samym miejscu, z nadzieją, że jego pan do niego wróci. Krakowski pomnik jest jednym z wielu na świecie monumentów przedstawiających Dżoka, napis na nim głosi: Pies Dżok. Najwierniejszy z wiernych, symbol psiej wierności. Przez rok (1990–1991) oczekiwał na rondzie Grunwaldzkim na swojego pana, który w tym miejscu zmarł.
 • Fala – to słynny pies prezydencki. Terier szkocki był najlepszym przyjacielem prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Jego pełne imię brzmiało Murray the Outlaw of Falahill.
 • Goofy – to antropomorficzny pies z filmów Disneya. Postać jest lekko fajtłapowata, ale za to zawsze skora do pomocy, za psem przepadają w szczególności małe dzieci.
 • Gunner – pies rasy kelpie, był znany ze znakomitego słuchu. Czworonóg pomagał żołnierzom RAAF wykrywać japońskie naloty. Gunner sypiał pod łóżkiem swego opiekuna i nie rozstawał się z nim na krok.
 • Hachiko – to pies rasy akita inu, który towarzyszył swojemu właścicielowi każdego dnia – odprowadzał go do pracy oraz z pracy. Gdy pewnego dnia jego opiekun zmarł, Hachiko przychodził codziennie w to samo miejsce przez prawie 10 lat. Mieszkańcy Tokio wybudowali obok dworca pomnik wiernego czworonoga.

Nazwij psa imieniem psiego bohatera.

 • Judy – suka rasy pointer, była jedynym psem oficjalnie uznanym przez Cesarską Armię Japońską za jeńca wojennego. Suczka pomagała jeńcom, ostrzegając ich przed dzikimi zwierzętami, atakowała także japońskich strażników, którzy znęcali się nad więzionymi Brytyjczykami. Po wojnie Judy została odznaczona Medalem Dickina, brytyjskim odznaczeniem wojennym przyznawanym za czyny męstwa na polu bitwy.
 • Lassie – suczka rasy owczarek szkocki collie, to bohaterka powieści „Lassie, wróć” autorstwa Erica Knighta. Rodzice Joe, zmuszeni trudną sytuacją finansową, muszą sprzedać ukochanego psa swojego synka. Lassie tęskni jednak za swoim panem tak bardzo, że ucieka od nowego właściciela i pokonuje kilkaset kilometrów, aby do niego wrócić.
 • Łajka – Łajka to pierwszy pies, który odbył pozaziemską podróż. Psia astronautka wyruszyła w kosmos 23 listopada 1957 roku na pokładzie radzieckiego satelity Sputnik. Niestety eksperyment nie zakładał sprowadzenia psa z powrotem na Ziemię i dzielna Łajka poniosła śmierć w kosmosie. W kwietniu psiaka uhonorowano dwumetrowym pomnikiem, znajduje się on w Moskwie, tuż obok Państwowego Instytutu Badawczego Medycyny Wojskowej Rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
 • Pickles – czarno-biały mieszaniec, pomógł odnaleźć skradziony Puchar Rimeta. Trofeum zostało zapakowane w gazetę i ukryte w żywopłocie na południu Londynu.
 • Rin Tin Tin – owczarek niemiecki, jeden z pierwszych i najsłynniejszych psich aktorów. Pies wystąpił w 1922 roku w niemym filmie „Man from Hell’s River”, a rok później został zatrudniony przez wytwórnię Warner Bros.
 • Snuppy – tak nazywał się pierwszy sklonowany pies domowy, rasy chart afgański. Matka Snuppy’ego była labradorem.
 • Szarik – Szarik to owczarek niemiecki doskonale znany fanom powieści oraz serialu „Czterej Pancerni i pies”. Szarik to po rosyjsku kuleczka lub pies podwórkowy. Zgodnie z powieścią Szarik jest synem łajki syberyjskiej.
 • Taro i Jiro – psiaki pociągowe rasy sachaliński husky, przeżyły samotnie zimę na Antarktydzie.
 • Titan – dog niemiecki, który do 2010 roku piastował miano najwyższego psa na świecie. Miał ponad 107 centymetrów w kłębie i ważył prawie 90 kg.
 • Togo – pies zaprzęgowy husky, biegł w tym samym zaprzęgu co Balto.
 • Tramp – kundelek znany doskonale fanom bajki Disneya „Zakochany Kundel”.
 • Uggie – słynny aktor rasy Jack Russell terier, czworonóg pojawił się w takich filmach jak „Pieskie życie”, „Woda dla słoni” czy też „Artysta”.
imiona dla suczek; imiona dla psa
Freya

Angielskie imiona dla psa

Imiona dla samca:

 1. Max – klasyczne i popularne,
 2. Charlie – urocze i przyjazne,
 3. Buddy – idealne dla psa, który jest twoim najlepszym przyjacielem,
 4. Oliver – eleganckie i trochę szlacheckie,
 5. Harry – po królewsku, z odniesieniem do brytyjskiej rodziny królewskiej,
 6. George – tradycyjne, ale wciąż w modzie,
 7. Jack – krótkie i łatwe do zapamiętania,
 8. Oscar – dla psa z charakterem,
 9. Toby – sympatyczne i przyjacielskie,
 10. Alfie – słodkie i zabawne.

Imiona dla suczki:

 1. Bella – popularne i piękne,
 2. Lola – zabawne i pełne energii,
 3. Daisy – słodkie, idealne dla delikatnego psa,
 4. Molly – przyjazne i łagodne,
 5. Ruby – z charakterem, dla psa z osobowością,
 6. Rosie – urocze i kobiece,
 7. Lucy – klasyczne i ponadczasowe,
 8. Sadie – unikatowe, ale łatwe do zapamiętania,
 9. Maggie – tradycyjne, ale z nutą nowoczesności,
 10. Sophie – eleganckie i wyrafinowane.

Imiona dla psa – lista propozycji

Imiona dla psa na A

Imiona na A dla psów

Aion, Akido, Akkie, Alan, Alex, Alvin, Amigo, Amo, Amor, Amorek, Ares, Arnold, Arrakis, Aslan, Aston, Atos, Axel, Azor.

Imiona na A dla suczek

Abby, Abba, Afra, Afrodyta, Ajra, Ajsza, Alba, Alfa, Amber, Ami, Amija, Aria, Armia, Asla, Astoria, Atilla, Atma, Aza, Azra.

Imiona dla psa na B

Imiona na B dla psów

Badi, Baffi, Bajtek, Bakster, Bambi, Barry, Baster, Basti, Bastian, Batman, Bazyli, Bąbel, Bear, Ben, Benito, Bingo, Biszkopt, Black, Blakuś, Blues, Bobik, Bogusław, Bombel, Bongo, Borek, Brig, Bruno, Brutus, Buba, Bubuś, Buffy, Burel.

Imiona na B dla suczek

Bajka, Bajra, Bajsa, Balbi, Bambi, Barbie, Basta, Becia, Beila, Bejbuszka, Bella, Bercia, Beza, Bianka, Blanka, Blondi, Bona, Bonisia, Bonusia, Brandy, Buła, Bunia, Busa, Bzura.

Imiona dla psa na C

Imiona na C dla psów

Calus, Carmen, Caro, Cezar, Chaps, Charli, Cheester, Chewbacca, Chiquitin, Chrupek, Ciastek, Clifford, Coby, Colt, Cygan, Cywil, Czaki, Czarek, Czart, Czarus, Czołki.

Imiona na C dla suczek

Callie, Chałka, Chanel, Charlie, Chewbacca, Chila, Chucky, Ciuma, Cocaine, Coco, Cola, Cora, Cynamonka, Czacza, Czakara, Czara, Cziczi, Czika.

Imiona dla psa na D

Imiona na D dla psów

Dacar, Dandys, Dante, Danvir, Darko, Demon, Devi, Diablo, Diego, Dilerek, Dino, Ditto, Dixi, Dixon, Dodo, Dolar, Domino, Dracula, Dragon, Dron, Drops, Dudel, Dudi, Duszan, Dyzio, Dziadek, Dżeki, Dżekson, Dżordż.

Imiona na D dla suczek

Daila, Daisy, Deisy, Delicja, Delizia, Delphi, Delta, Demi, Deyna, Diana, Dija, Djerba, Dodo, Dolly, Dona, Dora, Dori, Dreamy, Dyzia.

Imiona dla psa na E

Imiona na E dla psów

Eagon, Ebro, Edek, Edi, Egon, Elvis, Enter, Eros.

Imiona na E dla suczek

Electra, Elza, Emi.

Imiona dla psa na F

Imiona na F dla psów

Fado, Fadzio, Fafik, Felek, Fido, Fieciuś, Figiel, Filip, Flapi, Floki, Fluffy, Focus, Franek, Franuś, Fred, Frey, Frędzel, Frodo, Fuks, Furby.

Imiona na F dla suczek

Fafi, Fanta, Femi, Femisis, Fibi, Figa, Fiona, Flora, Floren, Frania, Franka, Fraszka, Frella, Fretka, Freya, Frida, Friduszka, Frytka, Fujihana, Furrora.

Imiona dla psa na G

Imiona na G dla psów

Gacek, Galbek, Gangster, Gapa, Garett, Gaudi, Gibon, Gieksa, Ginger, Gizmo, Goldi, Goldie, Graf, Grafit, Greed, Grey, Gruby, Gryzak, Guardian, Gucio, Gustaw, Gwarek.

Imiona na G dla suczek

Gaia, Gaja, Gapa, Gazela, Gracja, Gratka, Grażka, Gwiazdka.

Imiona dla psa na H

Imiona na H dla psów

Haczi, Hades, Hamlet, Harry, Hash, Heban, Hektor, Hendrix, Herman, Heros, Homer, Hoshi, Hugo, Huner.

Imiona na H dla suczek

Hana, Hera, Holly, Hope.

Imiona dla psa na I

Imiona na I dla psów

Idiom, Ijmin, Inu, Irokez, Ismar, Ivar, Ivi.

Imiona na I dla suczek

Iga, India, Inez, Inka.

Imiona dla psa na J

Imiona na J dla psów

Jacky, Jaspis, Jawor, Jerry, JJ, Joker, Joy, Jumbo, Justin.

Imiona na J dla suczek

Jagoda, Jolie, Juka.

Imiona dla psa na K

Imiona na K dla psów

Kado, Kajman, Kajtek, Kami, Kapselek, karmel, Karo, Karolek, Kieł, Kimi, Kiran, Kleks, Klucjusz, Kłapouchy, Kobi, Kofi, Kokard, Koko, Konor, Koral, Kostek, Kovu.

Imiona na K dla suczek

Kaja, Kala, Kami, Keira, Kiara, Kiki, Kimi, Kira, Kleopatra, Klucha, Kłapcia, Kokunia, Kora, Kropka, Ksara.

Imiona dla psa na L

Imiona na L dla psów

Labo, Laki, Laser, Lazur, Lennon, Leo, Leonardo, Leoś, Levis, Lewis, Lilo, Limbo, Lodomir, Loki, Lord, Lordzik, Lucjan, Luki, Lulek.

Imiona na L dla suczek

Lady, Lala, Lara, Lava, Lebioda, Leia, Lemmy, Lenka, Letinka, Lexa, Lila, Lili, Liliana, Lilly, Lola, Lucky, Lufita, Luna.

Imiona na Ł

Imiona na Ł dla psów

Łapek, Latek, Łobuz.

Imiona dla psa na M

Imiona na M dla psów

Macho, Majlo, Maks, Maksi, Maksiu, Malu, Maniuś, Marian, Marley, Maro, Mars, Max, Mazurek, Mecenas, Mejs, Melo, Melon, Merci, Mersi, Mietus, Miki, Miłek, Misiek, Misiu, Miś, Miyuki, Mizo, Mohito, Monte, Mopik, Moro, Morus, Mustafa.

Imiona na M dla suczek

Maja, Manami, Mary, Marynia, Masza, Mela, Melcia, Mery, Mia, Michalina, Mija, Mijka, Mika, Milka, Mimi, Minnie, Misia, Missy, Miszi, Molly, Morena,  Muszka.

Imiona dla psa na N

Imiona na N dla psów

Negro, Nero, Niki, Niko, Nillian, Niro, Niufi, Now, Nynuś.

Imiona na N dla suczek

Nala, Nela, Nelcia, Neli, Nelly, Nika, Nora, Nuka, Nutka, Nyna,

Imiona dla psa na O

Imiona na O dla psów

Odi, Odie, Odyn, Ogonek, Okruszek, Olaf, Oluś, Orio, Orton, Oskar, Ozi, Ozzie, Ozzy.

Imię na O dla suczek

Oksa.

Imiona dla psa na P

Imiona na P dla psów

Pablo, Paco, Paris, Pempek, Pempuś, Percival, Pers, Perus, Pimpek, Piorun, Pirat, Pixel, Pixi, Precel, Prince, Puschkin, Puszek.

Imiona na P dla suczek

Pepa, Perełka, Perla, Pola, Prada, Prima, Princessa, Pusia, Pyza.

Imiona na Q

Imię na Q dla psów

Quattro.

Imiona dla psa na R

Imiona na R dla psów

Rafi, Ramzes, Raven, Regis, Reks, Reksio, Rex, Rikku, Riko, Rocky, Rodo, Rodri, Roger, Roki, Rybulek, Rysio, Rysiu.

Imiona na R dla suczek

Rasta, Redzia, Reszka, Rina, Rita, Roksi, Rosa, Roxi, Roxy, Róża, Rubisia, Ruda, Rzepa.

Imiona na S

Imiona na S dla psów

Sasha, Scooby, Scooby Doo, Scoti, Shiro, Silver, Simba, Siunek, Snupi, Solo, Sparki, Spike, Stefan, Subaru, Suvi, Szafir, Szakal, Szaman, Szaran, Szarik.

Imiona na S dla suczek

Saba, Sakura, Sami, Sara, Sarcia, Selena, Shana, Shanti, Shenna, Shila, Sisi, Sonia, Sophie, Stella, Suzi, Szpilka

Imiona dla psa na T

Imiona na T dla psów

Taco, Tadzik, Tażan, Teddy, Tedzik, Tenor, Thor, Timo, Timon, Timuś, Tino, Tituś, Tobi, Tofik, Togo, Tomi, Toner, Toniu, Trop, Tropek, Tuptuś.

Imiona na T dla suczek

Tajla, Tara, Tayla, Tea, Tekila, Tequila, Teresa, Tia, Tina, Tola, Tosia, Tula, Tulka.

Imiona na U

Imię na U dla psów

Urwis.

Imiona dla psa na V

Imię na V dla psów

Vito.

Imiona na V dla suczek

Vendetta, Viki, Vivi.

Imiona dla psa na W

Imiona na W dla psów

Wafel, Walduś, Wally, Wallyś, Wampir, Wasyl, Wenus, Williams, Witek.

Imiona na W dla suczek

Werka, Wiki.

Imiona dla psa na X

Imię na X dla psów

Xavi.

Imiona dla psa na Y

Imiona na Y dla psów

Yogi, Yoko, York,  Yoshi.

Imiona Y dla suczek

Yasmine, Yoda, Yorka, Yuna.

Imiona dla psa na Z

Imiona na Z dla psów

Zadzior, Zamir, Zaxi, Zeus, Zgredek, Zi, Ziomek, Ziółko, Zuri.

Imiona na Z dla suczek

Zara, Zenobia, Zira, Zoe, Zosia, Zumba, Zuzia, Zyzia.

Imiona dla psa na Ż

Imiona na Z dla psów

Żeton.

Imię na Ż dla suczek

Żelka

Lilo; imiona dla psa
Lilo

Jakie imię wybrać dla psa – podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższa lista pomoże Ci w wyborze odpowiedniego imienia dla psa. Jeśli nadal nie masz pomysłu, warto zapytać o zdanie innych członków rodziny, a także przeczytać komentarze innych czytelników. Możesz czerpać pomysły do woli z książek, filmów i seriali lub postawić na takie rzadkie imię, którego nie ma na liście i nie zostało ono wymienione w artykule.

Na koniec najważniejsze zasady, którymi warto się kierować w doborze psich imion oraz imion dla suczek.
Imię dla psa powinno:

 • być krótkie i mieć dwie sylaby – zbyt długie imię może być trudne do zapamiętania dla psa, dodatkowo właściciel może mieć problem z jego wymówieniem;
 • być oryginalne, tak aby na Twoje zawołanie podczas spaceru reagował tylko Twój pies;
 • dać się zdrabniać, szczególnie w odniesieniu do małych ras używa się często zdrobnienia imienia;
 • pasować do rzucających się w oczy cech wyglądu;
 • przywoływać na myśl pozytywne skojarzenia;
 • oddawać charakter czworonoga;
 • być uniwersalne pod względem wieku;
 • zawierać głoskę dźwięczną.
Dakar
Dacar

Jak nie nazywać psa? Brzmienie imienia nie powinno być podobne do komendy (np. słów „siad”, „waruj” itd.), nie powinno także należeć do imion, których używają ludzie. Nie należy również nadawać psu imienia obraźliwego lub o znaczeniu pejoratywnym – trzeba zdawać sobie sprawę, że imię będzie wymawiane publicznie na głos. Pamiętaj, że pies, w przeciwieństwie do kota, łatwiej zapamięta imię, które jest krótkie i dźwięczne. A to, czy dobierzesz imię do wyglądu zewnętrznego psa, czy wręcz przeciwnie, zależy tylko od Ciebie.

autor: Alicja Hudzik

Przeczytaj również

1 Komentarz

Treser 1 lutego, 2022 - 7:41 am

Happy

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.