Home Pies Cocker-spaniel – wszystko o rasie

Cocker-spaniel – wszystko o rasie

Cocker-spaniel należy do jednej z najpopularniejszych ras psów. To pies myśliwski, ale dziś hodowany jest raczej jako pies rodzinny i do towarzystwa. A to wszystko dlatego, że ma wyjątkowy charakter. Radosny, pogodny, lubiący towarzystwo i akceptujący dzieci – te wszystkie cechy sprawiają, że nie sposób nie kochać psa tej rasy.

Cocker-spaniel – określenie rasy

Cocker-spaniel angielski to nieduży pies mający kwadratową kufę, nisko osadzone, zwisające uszy (typowe dla psów myśliwskich). Spaniel w ruchu wesoło merda ogonem, nosi go poniżej linii grzbietu.

Reklama

Jego sierść jest gładka, jedwabista.

  • Wysokość w kłębie psa: 39–41 cm.
  • Wysokość w kłębie suki: 38–39 cm.
  • Waga: ok. 13–14,5 kg.

Wygląd

  • Sylwetka: mocna, harmonijna, zwarta, prawie kwadratowa, z dobrze rozwiniętą klatką piersiową i lekko zaokrąglonym zadem; proporcje: odległość od kłębu do podłoża wynosi w przybliżeniu tyle samo co od kłębu do nasady ogona.
  • Głowa: proporcjonalna w stosunku do całego ciała, umiarkowanie wąska, podłużna; czaszka dobrze rozwinięta, wyrzeźbiona, wyraźny stop.
  • Szyja: średniej długości, mocna i wyraźna.
  • Oczy: pełne, duże, okrągłe, ale nie wyłupiaste, szeroko rozstawione, ciemnobrązowe lub brązowe, inteligentne i łagodne w wyrazie, powieki przylegające.
  • Uszy: długie, wiszące, płatowate, osadzone nisko, na poziomie linii oczu, pokryte jedwabistym włosem.
  • Nos: duży, czarny, kolorem pasujący do umaszczenia.
  • Kufa: kwadratowa, mocna, tej samej długości co mózgoczaszka, zgryz nożycowy.
  • Kończyny: raczej krótkie, proste, o mocnym kośćcu, proste, muskularne, równolegle rozstawione, małe łapy z grubymi opuszkami, trochę przypominające łapy kocie.
  • Ogon: średniej długości, obficie owłosiony, osadzony nieco poniżej linii grzbietu, w ruchu wesoło noszony w poziomie, merdający.
  • Szata: miękka, gładka, jedwabista, najdłuższa na kończynach, brzuchu od spodu i uszach.
cocker spaniel

Umaszczenie

Umaszczenie cocker-spaniela może być:

  • jednolite, np. czekoladowe, czarne, złote, czarne podpalane, czekoladowe podpalane (biel możliwa tylko w postaci małej plamki na przedpiersiu),
  • dwubarwne, np. biało-czarne, biało-czekoladowe, biało-pomarańczowe,
  • trójbarwne, np. biało-czekoladowe z podpalaniem,
  • przesiane, np. biało-czekoladowe z podpalaniem.

Cocker-spaniel. Szczeniak

Proces socjalizacji powinien się rozpocząć już w 3. tygodniu życia, a więc wtedy, gdy szczeniak przebywa jeszcze w hodowli. Cocker-spaniele są chętne do nauki i współpracy, a to, co najlepiej sprawdzi się u psów tej rasy, to łagodna konsekwencja. Podczas szkolenia warto stosować przede wszystkim metody pozytywne. Częste, a krótsze (trwające ok. 15–30 minut) treningi będą skuteczniejsze niż jeden długi trening dziennie.

Cocker-spaniel angielski doskonale poradzi sobie w takich dyscyplinach, jak obedience, prawdopodobnie gorzej pójdzie mu w agility, co nie oznacza jednak, że nie można próbować.

Ile żyje cocker-spaniel?

Cocker-spaniel – ile żyje pies tej rasy? Średnia długość życia psów rasy cocker-spaniel angielski wynosi od 11 do 14 lat. Mówi się jednak, że to długowieczne psy. Jeśli odpowiednio zadbasz o czworonożnego przyjaciela, być może wydłużysz mu życie.

Cocker-spaniel żyje od od 11 do 14 lat.

Zdrowie cocker-spaniela

Zdarza się, że niektóre osobniki mogą mieć skłonność do:

  • chorób oczu (np. katarakta, postępujący zanik siatkówki, podwinięcie powieki, częste zapalenia spojówek),
  • zapalenia uszu,
  • alergii.

U starszych psów mogą też pojawić się choroby nerek i serca. Raczej rzadko u przedstawicieli tej rasy występuje dysplazja stawów.

Cocker-spaniel. Charakter

Cocker-spaniel to bardzo pogodny, uczuciowy, chętny do uczestnictwa w życiu rodziny piesek. Pies ten bardzo szybko przywiązuje się do właściciela i niechętnie się z nim rozstaje. Może zostawać sam w domu, ale trzeba go do tego przyzwyczaić.

Lubi dzieci, jest skory do zabaw z nimi, nie przegania kotów, raczej akceptuje inne zwierzęta. Woda to jego żywioł.

Zalety cocker-spaniela:

  • przyjazny,
  • łagodny,
  • akceptuje dzieci,
  • bardzo wierny,
  • dostosowuje się do warunków mieszkaniowych.

Wady cocker-spaniela:

  • wymaga dużej ilości ruchu,
  • pielęgnacja sierści bywa czasochłonna.
cocker-spaniel szczeniak

Cocker-spaniel w rodzinie

To bardzo rodzinny pies. Ze względu na jego przyjazne usposobienie możemy mu zaufać. Przedstawiciele tej rasy chętnie spędzą z nami każdą wolną chwilę. Są grzeczne, radosne i pogodne, nie powinny sprawiać problemu podczas urlopu. Wystarczy, że zadbasz o to, by hotel, do którego się wybierasz wraz z rodziną, akceptował zwierzęta.

Dzieci a cocker-spaniel

Pies rasy cocker-spaniel angielski akceptuje dzieci i jest skory do zabaw z nimi. Psy tej rasy są bardzo łagodne, towarzyskie i przyjazne. Nie musisz się więc obawiać o bezpieczeństwo dziecka. Pamiętaj jednak, że zawsze warto mieć na oku dziecko bawiące się z psem, ponieważ dziecko, choćby niechcący, może zrobić psu krzywdę.

Cocker-spaniele często pracują w służbach, m.in. w policji czy straży pożarnej, ponieważ mają doskonały węch.

Dla kogo cocker-spaniel?

Cocker-spaniel jest psem, który świetnie sprawdzi się zarówno u osób samotnych, jak i u rodzin pod jednym warunkiem: właściciel powinien być osobą aktywną i konsekwentną.

Praca z psem tej rasy i poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu powinny wystarczyć, by trwająca kilka godzin nieobecność w domu lub mieszkaniu nie stała się problemem, nad którym trzeba będzie pracować z behawiorystą.

Pamiętaj, że musisz mieć też sporo czasu, bo czasochłonne może być samo czesanie takiego psa. I jeszcze jedno: cocker-spaniel absolutnie nie nadaje się do budy czy kojca!

ile kosztuje cocker spaniel jaka karma dla cocker-spaniel

Żywienie cocker-spaniela

Cocker-spaniel to cudowny pies, który potrzebuje właściwego żywienia. Codzienna porcja karmy powinna dostarczać mu niezbędnej ilości energii oraz składników wspierających jego witalność, odporność oraz piękny wygląd sierści. Twój pies będzie lśnił w słońcu niczym prawdziwy diament, gdy dostarczysz mu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które znajdują się m.in. w oleju z łososia lub kryla.

Ciekawe propozycje dla psów tej rasy mają marki Brit Care oraz Carnilove, które oferują zarówno karmy, jak i przysmaki. Rozważ wypróbowanie:

  • Brit Care Dog Grain Free Adult Small & Medium Salmon & Potato – to pełnoporcjowa, hipoalergiczna formuła na bazie łososia z ziemniakami, która stworzona została z myślą o dorosłych psach ras małych i średnich. Odpowiedni poziom wspomnianych już kwasów omega-3 nie tylko zadba o zdrowie skóry i lśniącą sierść Twojego pupila, ale pomoże także wspierać zdrowie jego serca.
  • Brit Care Dog Grain Free Hair & Skin Insect &Fish – inna propozycja Brit Care to bezzbożowa, hipoalergiczna karma stworzona na bazie owadów z rybą. Stanowi idealną propozycję dla psów mających problemy z wrażliwą skórą i wymagającą sierścią. Zawarte w karmie białko owadów jest wysokoprzyswajalne i innowacyjne, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii i nietolerancji pokarmowej.
  • Carnilove True Fresh Adult Dogs Fish – karma stworzona z najwyższej jakości, wyłącznie świeżego mięsa. Na jeden kilogram tej karmy przypada go aż 600 g. Wpływa to przede wszystkim na smakowitość, a także niezwykle wysoką przyswajalność (około 95%). Wariant oparty na rybie z ciecierzycą i jabłkiem, dedykowany jest psom o wrażliwszej skórze i przewodzie pokarmowym.

Przysmaki dla cocker-spaniela

Lubisz nagradzać swojego pupila? To jasne! Brit Dog Crunchy Cracker Adult Insect & Rabbit enriched witht Fennel to niezwykle smakowite, chrupiące przysmaki dla psa o znakomitym aromacie. Dzięki zawartość kwasów omega-3 i omega-6 pomaga dbać o całościową kondycję organizmu, a także zdrową skórę i jedwabistą sierść cocker spaniela angielskiego. Inna opcja smakowitej nagrody to Brit Functional Snack Skin & Coat, czyli półmiękkie, bezzbożowe smaczki, których receptura oparta została na białku z kryla, który stanowi kolejne cenne źródło kwasów omega-3. Dodatek kokosa pomoże zachować zdrowszą i bardziej nawilżoną skórę Twojego psa. Ostatnia propozycja to Carnilove Raw Freeze-Dried Rabbit with Pumpkin.

Tym razem jest to liofilizowana przekąska dla wszystkich psów. Delikatny sposób obróbki pozwala na zachowanie oryginalnego smaku mięsa, co sprawia, że są niezwykle apetyczne. Dzięki temu doskonale pomagają uatrakcyjnić wybrednemu psu suchy pokarm. Możesz je położyć na wierzchu karmy lub rozkruszyć pomiędzy granulkami i obserwować efekt w postaci pustej miski.

Pielęgnacja i akcesoria

By zapobiec chorobom, do których cocker-spaniele mogą mieć skłonność, warto regularnie pielęgnować ich oczy i uszy. Pies tej rasy traci sierść cały czas, ale najintensywniejszy okres linienia przypada na wiosnę i jesień. Pamiętaj o regularnym wyczesywaniu swojego psa (najlepiej co drugi dzień).

Na czas kąpieli przyda się nie tylko szampon, ale także odżywka dla psów długowłosych. Jeśli widzisz u swojego psa skłonności do alergii, wybierz kosmetyki hipoalergiczne.

Przydatne akcesoria to:

  • szczotka pudlówka,
  • grzebień z obrotowymi zębami,
  • furminator.

Ile kosztuje cocker-spaniel angielski?

Zanim wybierzesz czworonożnego przyjaciela, wybierz odpowiednią hodowlę. Cocker-spaniel szczeniak, który pochodzi od zdrowych i zrównoważonych rodziców, będzie miał lepsze geny, co przełoży się na jego tresurę, charakter, a także kondycję psychofizyczną. Nie warto więc oszczędzać i kupować szczeniaków z pseudohodowli. Młody piesek rasy cocker-spaniel kosztuje zazwyczaj między 3 a 6 tysięcy. Cena zależy od renomy hodowcy, zdrowia i osiągnięć wystawowych rodziców danego miotu, a także umaszczenia szczeniaka.

Oczywiście do ceny za szczeniaka cocker-spaniel z zarejestrowanej hodowli należy doliczyć koszty jego utrzymania. Cocker-spaniel angielski wymaga bowiem odpowiedniego żywienia, dostosowanego do wieku i zapotrzebowania energetycznego, regularnej pielęgnacji sierści i uszu, a także przysmaków, które pomogą w treningu.

Właścicielami angielskiego cocker-spaniela była para książęca: Kate i William.

Historia rasy cocker-spaniel

Niektóre źródła mówią, że psy o podobnym wyglądzie były znane już w starożytności. Wspominał o nich nawet Ksenofont, uczeń Sokratesa – w jego dziełach można odnaleźć wzmianki o psach z falistą sierścią. Stawały się one bardziej czujne, gdy tylko trafiły na ślad ptactwa.

W XVI wieku spaniele stały się bardzo popularne w Wielkiej Brytanii. Wówczas hodowano je jeszcze w różnych rozmiarach. W 1901 roku zniesiono limit wielkości, ale w Ameryce tę rasę zaczęto kształtować w nieco inny sposób. I tak w 1946 roku wyodrębniono jeszcze inną rasę: cocker-spaniel amerykański. W dalszym ciągu jednak spaniele angielskie w Europie są popularniejsze niż amerykańskie.

Początki polskich hodowli tej rasy przypadają na lata 20. XX wieku. Własną hodowlę miała księżna Izabella Radziwiłłówna.

cocker-spaniel szczeniak

Ciekawostki o cocker-spanielu

  • Cocker-spaniel angielski jest zdecydowanie popularniejszy wśród hodowców, ale istnieje też cocker-spaniel amerykański. Charakterem oba te psy są podobne do siebie, jednak istnieją różnice w wyglądzie. Cocker-spaniel amerykański jest nieco mniejszy, ma wyraźnie zaznaczone łuki brwiowe i piękną szatę. Pamiętaj, że to dwie odrębne rasy.
  • Właścicielami angielskiego cocker-spaniela była para książęca: Kate i William, ich pies wabił się Lupo.
  • Pierwszy człon nazwy tej rasy pochodzi najprawdopodobniej od angielskiego słowa woodcock, oznaczającego słonka, czyli leśnego ptaka, na którego niegdyś psy tej rasy polowały.
  • Cocker-spaniele często pracują w służbach, m.in. w policji czy straży pożarnej, ponieważ mają doskonały węch. Pomagają wykrywać nie tylko narkotyki, ale także materiały wybuchowe.
  • Lady, bohaterka „Zakochanego kundla”, to przedstawicielka rasy cocker-spaniel.
  • Rasa ta ma też swój pseudonim: wesoły cocker (z ang. Merry Cocker – od radosnego merdania ogonem).

Imię dla cocker-spaniela

Imiona dla psa rasy cocker-spaniel: Alex, Aris, Atos, Biszkopt, Cocker, Czarek, Czapi, Czaki, Ennio, Falco, Foxy, Goldi, Jagger, Jimmy, Karmel, Korek, Laki, Loki, Mickey, Max, Milan, Pluto, Shaggy, Spike, Tobi.

Imiona dla suki rasy cocker-spaniel: Benia, Daisy, Doris, Dżama, Emi, Figa, Greta, Kama, Kaya, Kora, Lara, Mimi, Nika, Nutka, Roxi, Santy, Tina, Tosia, Tola, Viki, Zyzia.

Klasyfikacja FCI. Cocker-spaniel

  • Grupa 8: aportery, płochacze i psy dowodne
  • Sekcja 2: płochacze
  • Nr wzorca: 5 / 23.11.2012
  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Podsumowanie

Myśliwska rasa psów cocker-spaniel to urocze czworonogi, które są chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi. Wynika to z łagodnego i przyjaznego usposobienia psów tej rasy, które lubią towarzystwo i akceptują dzieci. Jedwabista sierść, nisko osadzone, zwisające uszy i duże, okrągłe oczy sprawiają, że cocker-spaniel angielski chwyta za serce nawet sceptyków. Ponadto są to psy, które cieszą się długim życiem, więc będą towarzyszyć Ci przez wiele lat. Jak każdy pies, wymagają jednak odpowiedniej troski, a także tresury. Są świetnymi kompanami spacerowymi, dlatego nadają się dla osób aktywnych fizycznie.

Sprawdź swoją wiedzę o cocker-spanielu i zrób QUIZ!

autor: Kinga Mierzwiak

Źródła:

  • Pies. Rasy z całego świata, wyd. Fenix
  • Anna Biziorek, Psy rasowe, wyd. Wademekum
  • Psy rasowe. Pochodzenie, rasy, zachowania

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.