Home Pies Maltańczyk

Maltańczyk

Maltańczyk to jedna z najstarszych ras psów. Psy rasy maltańczyk pojawiły się już w starożytności. Uwielbiane przez faraonów, królów, arystokrację, a także artystów, uwieczniono je na licznych obrazach. Do dzisiaj są dla wielu ulubieńcami. Ludzie kochają je za łagodny charakter, pogodne usposobienie i dobry kontakt z dziećmi. Ale to nie jedyne ich zalety. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o psach rasy maltańczyk.

Maltańczyki to niewielkie psy o białej sierści mające trójkątne uszy uniesione do góry. Ich małe, czarne oczka zauroczą każdego – nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych.

Reklama

Maltańczyk. Historia, opis rasy, wygląd, sylwetka, podstawowe informacje

maltańczyki

Historia, pochodzenie

Maltańczyki pojawiły się już w starożytności. Niektórzy twierdzą, że ich ojczyzną jest Egipt. Ta teoria wzięła się zapewne stąd, że w grobowcu jednego z faraonów odnaleziono figurki psów, które kształtem przypominały właśnie maltańczyki (chodziło o Ramzesa II, który zmarł ok. 1225 r. p.n.e. – przyp. red.). To nie jedyna wskazówka, która wiąże maltańczyka z epoką starożytności. Na wazach pochodzących z ok. 525 r. p.n.e. widoczne są wizerunki psów, a obok ich napisy „melitae”. Historycy twierdzą, że może chodzić o maltańczyka. Jeśli sięgniemy do kart późniejszej historii, zobaczymy, że miłośniczkami tej rasy były także: brytyjska królowa Wiktoria, Maria Antonina i ukochana Napoleona – Józefina.

Skąd wzięła się nazwa maltańczyk? W przeszłości uważano, że psy tej rasy mogły pochodzić z wyspy Malta – jednej z wysp Morza Śródziemnego. Dziś jednak bardziej racjonalne wydają się teorie o tym, że nazwa pochodzi raczej od semickiego słowa „màlat”, oznaczającego „port”. Był to człon nazw wielu nadmorskich miejscowości. Z pewnością jednak przedstawiciele krajów basenu Morza Śródziemnego ukształtowali tę rasę.

Historia rasy maltańczyk w Polsce. W naszym kraju maltańczyki pojawiły się ok. 1320 roku, a przynajmniej z tego roku pochodzą pierwsze wzmianki o tej rasie. Po raz pierwszy na wystawie psów rasowych zaprezentowano go w 1900 roku – na wybiegu pokazano wówczas pieska o imieniu Sułtan. Pierwszą zarejestrowaną suczką maltańczyka była Psina.

Opis rasy

Psy maltańczyki należą do sekcji bichonów i ras pokrewnych (według wzorca FCI). Należy jednak rozróżnić maltańczyka, który znany jest także jako bichon maltański (inaczej: bichon maltese), od innej rasy – bichon frise. Bichon różni się od maltańczyka wyglądem sierści i długością życia (bichon frise żyje dłużej, nawet 18 lat).

Maltańczyk ma przyjazne usposobienie i jest uważany za psa do towarzystwa. Nie podlega próbom pracy.

Wygląd, sylwetka, podstawowe informacje

Maltańczyk to pies o białej sierści. Dopuszczalna jest również sierść w kolorze kości słoniowej. Jego biała jedwabista sierść to znak rozpoznawczy. Dzięki temu maltańczyk uchodzi za wyjątkowo eleganckiego pieska.

Bichon maltański ma duże oczy, które odcieniem przypominają ciemną ochrę z czarną oprawą. Jego nos również jest dość duży i czarny. Uszy są trójkątne i uniesione do góry. Mimo bujnej sierści linia karku jest widoczna. Ogon jest gruby u nasady i cienki przy końcu.

Wysokość w kłębie u psów wynosi 21–25 cm, u suk 20–23 cm. Waga maltańczyka może osiągać 3–4 kg. Wielkość psów powyżej 26 cm lub poniżej 19 cm, a u suk powyżej 25 cm lub poniżej 18 cm uznawana jest za poważną wadę, podobnie jak rzymski nos. Zez, brak ogona, kręcona sierść lub łaty w innych kolorach niż barwa kości słoniowej to tzw. wady dyskwalifikujące.

Maltańczyk. Charakter, usposobienie, zachowanie

Maltańczyk to pies o pogodnym usposobieniu. Jest towarzyski, choć zdarza się, że nie ufa wszystkim gościom. Lubi zabawę i bardzo szybko przywiązuje się do swojego właściciela. Nie znosi samotności, dlatego nie nadaje się dla osób zapracowanych, które pozostawią go na długo samego w domu. Równie źle może znieść pobyt w hotelu dla psów lub pozostawienie u kogoś na dłuższy czas. Rzadko szczeka, ale sam w domu może wyć z tęsknoty za swoim opiekunem.

Maltańczyk potrzebuje też dużo ruchu, lubi się wyszaleć. Na długim spacerze na pewno nie będzie się nudził, ale z chęcią zajmie też miejsce na kanapie. Uwielbia też spędzać czas na balkonie, skąd może obserwować świat.

Jest niepozorny, ale jednocześnie to bardzo inteligentny i wrażliwy piesek. Maltańczyk lubi dzieci, jest wobec nich cierpliwy. To doskonały przyjaciel całej rodziny. Nie ma w sobie agresji, ale wobec obcych potrafi zachować dystans i być nieufny. W domu akceptuje towarzystwo innych zwierząt.

szczeniak maltańczyka

Pielęgnacja i akcesoria dla maltańczyka

U maltańczyka pielęgnacji wymagają przede wszystkim długie włosy. Włos psa tej rasy należy rozczesywać codziennie, w przeciwnym razie mogą zrobić się kołtuny. Przydadzą się też odpowiednie akcesoria do rozczesywania sierści – najlepiej sprawdzi się szczotka z naturalnego włosia.

Psy wystawowe zaleca się kąpać raz na tydzień, przy użyciu szamponu i odżywki do białej sierści. Przy zakupie odżywki należy pamiętać, by była ona przeznaczona dla psów z długą sierścią. Długa sierść wymagana jest w przypadku psów wystawowych. Jeżeli jednak nasz piesek jest wyłącznie towarzyszem rodziny, to można go również ostrzyc nieco krócej. W tym celu warto skorzystać z usług groomera, czyli fryzjera dla psów. Bardzo ważne jest, by systematycznie pozbywać się u psa włosów z uszu.

Maltańczykom powinno się regularnie myć zęby, gdyż u psów tej rasy występuje skłonność do osadzania się kamienia nazębnego.

Pielęgnacji wymagają także oczy. Piesek tej rasy ma bowiem często problem z łzawieniem oczu. Powinieneś codziennie przemyć włosy pod oczami letnią wodą. W sklepach zoologicznych możesz kupić różnego rodzaju preparaty zapobiegające łzawieniu. Jednak najprostszym sposobem jest odpowiednia pielęgnacja swojego pieska.

Ile kosztuje pies maltańczyk?

Zastanawiasz się, ile kosztuje maltańczyk? Cena szczeniaka tej rasy z rodowodem waha się od 1800 zł do ok. 3000 zł. Jeśli dany psiak ma potencjał do startowania w zawodach i zdobywania nagród, to cena może być wyższa. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup psa, warto wybrać odpowiednią, zarejestrowaną hodowlę. Nie kupuj psa z niesprawdzonego źródła i pseudohodowli, nie daj się nabrać na oferty, w których proponuje się maltańczyka w cenie 500 zł.

Koszt utrzymania pieska tej rasy szacuje się na 200–300 zł miesięcznie. Doliczyć należy oczywiście wszelkie nieprzewidziane wizyty u weterynarza. Pamiętaj, że posiadanie jakiegokolwiek psa, nawet małego, to wielka odpowiedzialność.

Zdrowie maltańczyka

Maltańczyk to wytrzymały, długowieczny pies. Niemniej jest narażony na niektóre choroby bardziej niż osobniki innych ras.

U białych małych piesków zdarza się, że mamy do czynienia z tzw. zespołem drżenia białych psów, czyli WSDS (shaker dog syndrom). Chodzi tu o lekkie drgawki, które wstrząsają psem.

Maltańczyk jest dość łakomym psem, dlatego warto zadbać o odpowiednią dietę dla niego i regularnie kontrolować jego wagę. Inaczej może mieć problem z nadwagą. Dwa dodatkowe kilogramy u małego psa odpowiadają ponad 30-kilogramowej nadwadze u człowieka. Nadwagi warto unikać również dlatego, że maltańczyki mają skłonność do zwichnięcia rzepki. Mogą temu zapobiec długie spacery.

Psy tej rasy mogą również chorować na cukrzycę i mieć problem z niedrożnością kanalików łzowych. To dlatego tak ważna jest pielęgnacja oczu maltańczyków.

Maltańczyk wymaga również pielęgnacji włosów. Zaniedbana okrywa włosowa i kołtuny mogą prowadzić do zapaleń skóry, a nawet grzybicy skórnej.

maltańczyk

Częste choroby

Poniżej podajemy listę chorób, które obserwuje się u maltańczyków:

 • nowotwory,
 • cukrzyca,
 • choroby serca,
 • choroby oczu, np. zapalenie spojówek,
 • zespół drżenia białych małych piesków,
 • choroby dziąseł,
 • hydrocefalia (inaczej wodogłowie),
 • wrodzone zespolenie wrotno-oboczne (choroba, która powoduje, że toksyny przedostają się do organizmu psa).

Maltańczyk. Umiejętności, szkolenie, wychowanie

Pieski tej rasy szybko się uczą. Można z nimi trenować agility czy na przykład taniec z psem. Są inteligentne, więc łatwo przyswoją nowe sztuczki i komendy. Maltańczyki nadają się też dla początkującej osoby, która wcześniej nie miała do czynienia z psami. W czasie szkolenia trzeba pamiętać, że te małe psy są też bardzo wrażliwe. Stosowanie kar może przynieść odwrotny skutek, a pies stanie się zdystansowany.

Dla kogo maltańczyk?

Maltańczyk to pies do przytulania. Świetnie sprawdzi się u osób, które lubią długie spacery i aktywny wypoczynek. Pies tej rasy doskonale dogaduje się z dziećmi. Będzie dobrym towarzyszem tych, którzy mogą zabrać psa do pracy. Te psy nie znoszą przecież samotności.

Maltańczyk a dzieci

Maltańczyk nadaje się jako towarzysz małych szkrabów. Jest towarzyski i lubi wspólne zabawy z innymi. Jedyne, czego możemy się obawiać, to zachowanie maluchów, które mogą traktować takiego niedużego psa jak zabawkę.

Ile żyją maltańczyki?

Maltańczyki to psy, które zazwyczaj cieszą się długim życiem, w porównaniu do innych ras niewielkiej wielkości. Średnia długość życia wynosi od 12 do 15, jednak rekordziści dożywają nawet do 20 lat. Właściciele psiaków tej rasy mogą więc cieszyć się wspólnym czasem ze swoim pupilem przez wiele lat. Oczywiście, aby psiak żył jak najdłużej, należy odpowiednio zadbać o jego zdrowie, a także zaspokajać podstawowe potrzeby. Warto zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację sierści, uszu i oczu, a także odpowiednie żywienie — maltańczyki powinny jeść karmę dostosowaną do wieku, stanu zdrowia, ewentualnych alergii oraz zapotrzebowania energetycznego.

Karma – żywienie maltańczyka

Zdrowa skóra i piękna sierść maltańczyka jest efektem nie tylko prawidłowej pielęgnacji, ale i diety. Na rynku zoologicznym dostępne są specjalnie skomponowane karmy przeznaczone dla czworonogów o jasnej sierści np. Nature’s Protection Superior Care White Dogs Grain Free White Fish Adult Small Breeds.

Nature's Protection Superir Care White Dogs Adult
Nature’s Protection Superior Care White Dogs Adult

Wyróżnia je to, że zawierają większą ilość składników pozytywnie wpływających na skórę i sierść czworonoga. Należą do nich:

 • biotyna,
 • olej z ogórecznika,
 • siemię lniane,
 • olej z łososia lub kryla,
 • cynk,
 • drożdże piwne, czy witamina E.

Marka Nature`s Protection podchodzi do problemu kompleksowo oferując karmy dla szczeniąt i dorosłych psów. Oprócz karm marka zapewnia również przysmaki dla psa przeznaczone dla maltańczyków i innych białych czworonogów.

Maltańczyk może być także żywiony dietą domową oraz BARF. Mają one wiele zalet, ale w obu przypadkach konieczna jest ogromna wiedza lub konsultacja z dietetykiem weterynaryjnym. Samodzielne zbilansowanie dawki pokarmowej oraz dobranie suplementów dla psa nie jest łatwe, a pomyłki mają negatywny wpływ na zdrowie psa.

Ile powinien jeść maltańczyk?

Psy rasy maltańczyk mają szybki metabolizm, dlatego zaleca się podawanie przynajmniej 2 posiłki dziennie. Optymalna ilość na jedną porcję to mniej więcej 60 gramów. Wiele zależy oczywiście od rodzaju karmy (sucha, półsucha, mokra) oraz indywidualnych potrzeb psiaka. Tabela żywienia maltańczyka znajduje się zazwyczaj na opakowaniu danej karmy — codzienna dawka powinna być zgodna z rekomendacją producenta. Warto przestrzegać zaleceń na opakowaniu, ponieważ tylko odpowiednia porcja żywieniowa zapewni psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeśli masz wątpliwości co do porcji, jaką powinien dostawać Twój psiak, to warto skonsultować się z weterynarzem.

Wady i zalety psa rasy maltańczyk

Maltańczyk nadaje się doskonale jako pies do towarzystwa. Świetnie sprawdzi się jako mały przyjaciel dziecka. Będzie dobrym kompanem do zabaw, bo jest pogodny i towarzyski. Niemniej jednak maltańczyk, jak każda inna rasa, ma również i wady. Poniżej przedstawiamy listę wad i zalet maltańczyków.

Zalety

 • jest mały,
 • jest pogodny i chętny do zabawy,
 • doskonały przyjaciel rodziny,
 • pies do towarzystwa,
 • może dożyć sędziwego (jak na psa) wieku, żyje ok. 15 lat,
 • przyjazny wobec ludzi i innych zwierząt,
 • lubi długie spacery,
 • nie gubi włosów,
 • zdrowie mu przeważnie dopisuje, nie ma skłonności do wielu chorób.

Wady

 • jego włos wymaga systematycznej pielęgnacji (psa należy czesać przynajmniej raz dziennie, a w przypadku długiego włosa nawet częściej),
 • na początku może być nieufny w stosunku do nowych, nieznanych mu osób,
 • nie znosi samotności, pozostawiony na zbyt długo w domu może cierpieć.
maltańczyk

Ciekawostki. To warto wiedzieć!

Oto kilka ciekawostek, które warto znać, szczególnie jeśli jesteście miłośnikami maltańczyków:

 • maltańczyk to jedna z najstarszych ras psów;
 • figurki przypominające maltańczyki znaleziono w grobowcu jednego z faraonów, Ramzesa II;
 • odnaleziono również starożytne wazy przedstawiające pieski tej rasy;
 • Arystoteles (384–322 p.n.e.) wspominał o „canes melitenses”, najprawdopodobniej chodziło o maltańczyka;
 • właścicielkami maltańczyków były m.in. Maria Antonina i ukochana Napoleona – Józefina;
 • Poczta Polska wyemitowała 3 lutego 1969 roku znaczek pocztowy, na którym widoczna była głowa maltańczyka, znaczek pochodzi z serii „Rasy psów”.

Maltańczyk. Wzorzec rasy

Rasa: bichon maltese

Nazwa oryginalna: Maltanase mana

Pochodzenie: kraje środkowego obszaru Morza Śródziemnego

Klasyfikacja FCI

grupa 9: psy do towarzystwa i ozdobne

sekcja 1: bichony i rasy pokrewne

Nie podlegają próbom pracy.

Wysokość:

Psy: od 21 cm do 25 cm. Suki: od 20 cm do 23 cm.

Waga: od 3 kg do 4 kg

Maść: biała, dopuszcza się kolor kości słoniowej

Uwagi: Wzorzec rasy pochodzi z 6.04.1998

autor: Kinga Czernichowska

Sprawdź swoją wiedzę o maltańczyku i rozwiąż QUIZ

Polecamy

 • Karma dla białych psów. Czy istnieją specjalne wymagania? Sprawdź.
 • Karma Nature’s Protection dla białych psów. Sprawdź.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.