Home Pies Ile powinien jeść pies, czyli jak karmić psa. Tabele

Ile powinien jeść pies, czyli jak karmić psa. Tabele

Ile powinien jeść pies? To zależy od jego wieku, poziomu aktywności, masy ciała, kondycji czy aktualnego stanu zdrowia. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaka porcja karmy będzie właściwa dla Twojego psa,., możesz wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne swojego pupila przy użyciu wzorów matematycznych. Nie musisz jednak tego robić, nauczymy Cię odczytywać tabele z porcjami karmy zawarte na opakowaniach i podpowiemy, jak zapobiec otyłości u pupila.

Co może jeść pies?

Istnieje kilka modeli żywienia psów. Opiekun ma do wyboru:

Reklama
 • dietę surową,
 • posiłki gotowane,
 • karmy gotowe.

Karmy gotowe występują w kilku wersjach. Ze względu na wilgotność dzieli się je na mokre, półwilgotne i suche.

Bez względu na model diety w menu psa powinny się znaleźć:

 • mięso mięśniowe,
 • podroby,
 • warzywa,
 • owoce.

Dieta psa może być uzupełniana o zdrowe zioła, algi czy oleje, np. olej z łososia lub kryla.

Ile powinien jeść szczeniak?

Młody pies ciągle rośnie, a jego zapotrzebowanie na kalorie zmienia się wraz z rosnącą wagą i wiekiem. Chcąc stosować właściwe porcje karmy, najlepiej kierować się wskazówkami zawartymi na opakowaniu.

Czy wiesz, jak odczytywać tabele z porcjami posiłków dla młodych psów? Pomożemy Ci na przykładzie karmy Brit Care Hypoallergenic Puppy Lamb. Jest to pełnoporcjowa, hipoalergiczna karma z jednym źródłem białka zwierzęcego w postaci smakowitej jagnięciny. Receptura została stworzona z myślą o szczeniętach i młodych psach wszystkich ras od 4. tygodnia do 12. miesiąca życia.

Tabela porcji karmy wygląda następująco:

Co brać pod uwagę?

 • wiek szczeniaka,
 • docelową masę ciała psa (możesz ją sprawdzić np. we wzorcu rasy).

Dla młodego psa, który ma 3–4 miesiące, a jako dorosły pies będzie ważył ok. 20 kg, sugerowana dzienna ilość karmy wynosi 180 g. Zwróć jednak uwagę, że gdyby pies miał w przyszłości ważyć ponad 25 kg, lepiej byłoby żywić go karmą Brit Care Dog Hypoallergenic Junior Large Breed Lamb dla większych ras psów.

Przyjrzymy się tej drugiej karmie. Junior Large Breed ma hipoalergiczną recepturę bazującą na jagnięcinie i ryżu. Przeznaczona jest dla psów dużych ras od 3. miesiąca do osiągnięcia 2. roku życia. Tabela z porcjami tego produktu prezentuje się trochę inaczej:

Ponownie musisz wziąć pod uwagę:

 • docelową masę ciała psa,
 • wiek w miesiącach.

Spróbujmy odczytać wartości dla psa w wieku 6–12 miesięcy, który jako dorosły pies będzie ważył 50 kg. Dzienna ilość karmy dla takiego psa to 450 g. Z tabeli wynika również, że psy, które docelowo mają osiągnąć 25–40 kg, mogą w wieku ponad 24 miesięcy przejść na karmę Brit Care Dog Hypoallergenic Adult Large Breed Lamb dla dorosłych psów.

DOBRA RADA

Dzienna porcja karmy jest przeznaczona na cały dzień, a nie na jeden posiłek. Jeżeli karmisz szczeniaka 3–4 razy dziennie, podziel dzienną porcję na 3 lub 4 posiłki.

Ile powinien jeść pies dorosły?

To, ile powinien jeść dorosły pies, zależy od jego:

 • wieku,
 • aktywności,
 • przebytego zabiegu kastracji,
 • masy ciała,
 • zdrowia psa.

Ogólne wskazówki znajdziesz jednak na opakowaniu każdej karmy. Kieruj się nimi i koryguj porcje, jeżeli widzisz, że Twój pies potrzebuje więcej lub mniej kalorii.

Porcję karmy najlepiej odmierzać na wadze kuchennej.

Dawkowanie karmy dla psa

Ile powinien jeść pies? Czy wiesz, że wielu opiekunów nie odmierza właściwych ilości karmy? Podając ją na oko, nie mają kontroli nad kaloriami, które dostarczają swoim psom. Jak prawidłowo odmierzyć ilość danego produktu?

 • Najlepiej ważyć karmę na wadze kuchennej. W ten sposób wiemy, że pies otrzymuje tyle pokarmu, ile powinien.
 • Druga opcja to odmierzanie karmy kubeczkiem. Pamiętaj jednak, że powinien być to kubeczek przypisany do danej karmy.

Jak wyliczyć kaloryczność karmy?

Kaloryczność karmy zwykle nie jest podawana na opakowaniach. Może być jednak podana np. na stronie internetowej producenta. Tak jest w przypadku karm Brit. Nie musisz zatem nic liczyć samodzielnie. Niestety nie przy każdym produkcie na rynku znajdziesz podobne dane. W takiej sytuacji możesz skorzystać z uproszczonego wzoru i wyliczyć wszystko samodzielnie.

W tym celu pomnóż:

 • procent białka × 3,5
 • procent tłuszczów × 8,5
 • procent węglowodanów × 3,5.

Wyobraź sobie, że karma zawiera 30% białka, 10% tłuszczu i 45% węglowodanów, jej kaloryczność wynosi zatem około 347,5 kcal w 100 g (30 × 3,5 + 10 × 8,5 + 45 × 3,5).

DOBRA RADA

Zawartość węglowodanów nie jest podana na opakowaniu. Aby ją wyliczyć, odejmij od 100% podaną zawartość białka, tłuszczu, popiołu, włókna oraz wilgotności. W przypadku karm suchych wilgotność nie zawsze jest podana. Możesz założyć, że wynosi 10%.

Ile razy dziennie karmić psa? Liczba posiłków

Wiele osób karmi psa raz dziennie. Taki system sprawdza się u niektórych psów. Inne powinny jeść częściej. Ile razy dziennie należy karmić psa?

 • W przypadku ras dużych i średnich warto karmić psa dwa razy dziennie. Unikamy wtedy nadmiernego obciążenia przewodu pokarmowego.
 • Psy ras małych i miniaturowych najlepiej karmić 3–4 razy dziennie. Mają małą pojemność żołądka i szybki metabolizm. Częstsze podawanie małych porcji jest zatem dla nich korzystniejsze niż jeden duży posiłek.

DOBRA RADA

W przypadku szczeniąt od odsadzenia do ok. miesiąca życia zaleca się karmienie 3–4 razy dziennie.

Psy ras większych i średnich najlepiej karmić dwa razy dziennie.

Karmienie psa raz dziennie

Wielu dietetyków zwierzęcych skłania się do karmienia psów więcej niż raz dziennie. Spotkasz się jednak również z opinią, że pies może jeść tylko raz w ciągu dnia. Zawsze warto kierować się obserwacją swojego pupila i zwracać uwagę, w jakim modelu czuje się on najlepiej.

Ciekawostką może być tzw. karmienia psa w okienku żywieniowym. Taka strategia karmienia psa obejmuje podawanie mu jedzenia tylko przez osiem godzin w ciągu dnia, potem następuje 16 godzin postu. Opiekun w czasie okienka żywieniowego może podać jeden posiłek albo kilka. Ważne, by nie karmił zwierzęcia poza wyznaczonymi godzinami.

Ile powinien jeść pies? Pierwsze oznaki nadwagi

To, czy pies ma nadwagę, czy waży zbyt mało, stwierdzasz nie tylko na podstawie wagi psa. Ważna jest ocena jego kondycji. Najlepsza jest do tego skala BCS. Możesz przyjrzeć się jej w internecie lub poprosić o wskazówki lekarza weterynarii. W skrócie:

 • Pies zbyt chudy ma widoczne żebra, wyrostki kolczyste kręgów czy kości miednicy. Ma także zapadnięte doły przylędźwiowe.
 • Pies o idealnej kondycji ma żebra wyczuwalne przy delikatnym ucisku. Doły przylędźwiowe nie są zapadnięte.
 • U psów z nadwagą lub otyłych wyczuwalna jest podskórna tkanka tłuszczowa, a żebra czy wyrostki kolczyste kręgów wyczuwalne są tylko przy sporym nacisku.

Przekraczający zapotrzebowanie energetyczne psa, doprowadzisz do jego nadwagi lub otyłości. Profilaktyka jest ważna, bo odchudzanie psa jest trudne! Nadwaga i otyłość mają swoje konsekwencje.

Co jest ważne, jeżeli chcesz dbać o wagę psa?

 • Jeśli masz kilka psów, karm je osobno. Ograniczysz ryzyko, że jeden pies zje dwa posiłki.
 • Gdy pies je zbyt szybko, serwuj mu posiłki w specjalnych miskach, które spowalniają tempo jedzenia.
 • Uważaj na przysmaki w diecie psa. Powinny stanowić do 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
 • Zadbaj o to, by Twój pies miał odpowiednią ilość ruchu.

Psy małych rasy mogą jeść 3-4 razy dziennie.

Jak karmić psa z tendencją do nadwagi?

U psów po kastracji lub z tendencją do nadwagi warte uwagi są karmy o obniżonej kaloryczności. Zmiana karmy jest konieczna także u psa, u którego już pojawiły się dodatkowe kilogramy.

Dla takich czworonogów marka Brit przygotowała gotowe rozwiązanie. Brit Care Dog Hypoallergenic Weight Loss Rabbit to hipoalergiczna karma na bazie królika. Taka receptura ogranicza ryzyko niepożądanych reakcji na pokarm u psów, a niska zawartość tłuszczu wspiera utrzymanie prawidłowej wagi. W karmie znajdziesz także składniki wspomagające odchudzanie psa, jak L-karnityna oraz psyllium. W recepturze znajduje się również probiotyk i ostropest plamisty, który wspomaga działanie wątroby, metabolizm i oczyszczanie organizmu z toksyn.

Karna Brit to:

 • efekt sytości – zawartość psyllium pozwala na osiągnięcie psu uczucia sytości;
 • spalanie tłuszczów – dodatek L-karnityny w diecie psa pomaga usprawnić metabolizm psa;
 • wsparcie dla stawów – zawartość chondroprotektorów (glukozaminy i chondroityny) wspiera zdrowie stawów, kości i chrząstek.

  Brit Care Hypoallergenic Weight Loss – tabela dawkowania

Odczytanie tabeli z porcjami karmy dla dorosłych psów jest łatwiejsze niż w przypadku posiłków dla rosnących psów. W przypadku karmy Weight Loss masz do wyboru, czy chcesz zredukować masę ciała psa, czy ją utrzymać. Weź pod uwagę masę ciała psa i gotowe! Przykładowo w pierwszym przypadku (gdy chcesz odchudzić pupila) porcja dla psa o masie ciała 15 kg wynosi 180 g karmy na dzień, a w drugim (utrzymanie stałej masy ciała) 210 g karmy dziennie. Przeczytaj też, jak odchudzić psa?

Jak karmić psa ze skłonnością do alergii? Wybór produktu

U psów coraz częściej diagnozuje się niepożądane reakcje na pokarm. Opiekunowie powinni zatem zwracać dużą uwagę na to, jakie produkty wybierają dla swoich czworonogów. Jeżeli Twój pies ma skłonność do alergii, sięgnij po linię Brit Care Hipoallergenic. Są to karmy o recepturze łagodnej dla przewodu pokarmowego psów. W swoim składzie zawierają jedno źródło wyselekcjonowanego białka zwierzęcego, co minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych. Karmy z tej linii są odpowiednie dla wszystkich psów!

Ile powinien jeść pies? – podsumowanie

 • Zapotrzebowanie kaloryczne psów zależy od ich wieku, masy ciała, aktywności oraz stanu organizmu.
 • Psy małych ras mogą jeść 3–4 razy dziennie.
 • Psy ras większych i średnich najlepiej karmić dwa razy dziennie.
 • Dawkowanie karmy jest bardzo ważne. Najlepiej ważyć karmę na wadze kuchennej.
 • Porcje karmy podane na opakowaniach to porcje dzienne. Jeżeli podajesz psu 2 posiłki, podziel dzienną dawkę na dwie porcje.
 • Podawanie zbyt dużych posiłków będzie skutkowało nadwagą u psa, która rozwinie się w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.
 • Co stosować do karmienia psa z tendencją do nadwagi? Karmy o obniżonej zawartości tłuszczu, jak Brit Care Hypoallergenic Weight Loss Rabbit.

Wiesz już, ile powinien jeść pies. Z innych artykułów dowiesz się więcej o żywieniu psów i kotów.

Sprawdź też:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.

@2023 – All Right Reserved. Designed and Developed by Elite Expo