Spis treści
Mróz, śnieg, wilgoć, psie ubranka i suche powietrze w domach nie wpłynęły korzystnie na kondycję szaty Twojego psa. Dlatego wiosną musisz zadbać o psią sierść i przywrócić jej odpowiedni wygląd. Sprawdź, jak to zrobić.
Funkcje sierści u psa
Zacznijmy od wyjaśnienia, jaką rolę pełni szata u psa. Najważniejsze funkcje psiej sierści:
- rola tarczy termoregulującej, która zimą zabezpiecza psa przed chłodem, latem zaś przed przegrzaniem;
- ochrona przed urazami mechanicznymi, takimi jak zadrapania i otarcia;
- ochrona przed ukąszeniami owadów czy podrażnieniami, jakie wywołuje np. pokrzywa;
- zabezpieczenie skóry przed szkodliwym wpływem promieni UV (zbyt krótkie obcięcie psa jest dla niego bardzo niebezpieczne);
- odzwierciadlenie zdrowia psa.
Pamiętajcie, że sierść to takie psie ubranie. Piękna sierść u każdego psa jest jego ogromnym walorem.
Linienie u psów
Wiosna to czas, w którym musimy zadbać o przywrócenie odpowiedniego, zdrowego wyglądu naszych psich przyjaciół. To również okres, w którym psy wymieniają okrywę z zimowej na letnią, zwany linieniem.
Właściciele psów krótkowłosych, takich jak beagle, mopsy, buldożki, muszą przygotować się na to, że wypadająca sierść może być wszędzie. Znajdziecie ją nawet w szufladzie z ubraniami. W tym okresie często szczotkujcie psiaki, a w momencie największej intensywności wypadania okrywy – nawet codzienne. Pomocnymi narzędziami będą furmianatory oraz gumowe rękawiczki. Niezastąpione w tym trudnym okresie są szampony przyspieszające wypadanie martwej okrywy.
Podszerstek u psów
Pieski o szacie dwuwarstwowej (pomeraniany, owczarki niemieckie) wymagają szczególnej uwagi. Wymiana okrywy wiąże się również z usuwaniem nadmiernej ilości podszerstka, który w okresie zimowym chronił skórę przed zimnem. Jest to czas, w którym nie możecie pozwolić, aby sierść psa się skołtuniła.
Przed nami ciepłe dni. Filc przy skórze spowoduje brak dostępu powietrza i termoregulacji, co w konsekwencji może się przyczynić do zaparzenia skóry psa i poważnych powikłań. W przypadku dużego zaniedbania może prowadzić do konieczności ogolenia szaty i bezpowrotnej utraty pięknej okrywy.
Zaplanujcie wizytę w profesjonalnym salonie groomerskim. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kosmetyków, które pomagają w usuwaniu martwego podszerstka, i sile wydmuchu suszarki psi fryzjer przywróci piękny wygląd Waszego psa.
Sprzęt do czesania psa
Czesanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Musicie go wykonywać odpowiednim sprzętem. Źle dobrane narzędzia mogą zniszczyć okrywę, a nawet zrobić psu krzywdę i zniechęcić go do dalszej współpracy.
Dla piesków krótkowłosych do codziennej domowej pielęgnacji polecam bezpieczne gumowe rękawiczki i szczotki. Jeśli zdecydujcie się na furminator, używajcie go z wyczuciem. Zbyt silny nacisk tym przyrządem może okrutnie pociąć skórę pupila.
Jak już wspomniałam, bardzo wymagająca jest szata dwuwarstwowa. Przed właścicielami trudne zadanie, aby odpowiednio wyczesać okrywę. W codziennej pielęgnacji używajcie szczotki „pudlówki” (zgrzebła) o długich igłach i grzebienia z szerokim rozstawem zębów. Nigdy nie używajcie furminatora, który może zniszczyć okrywę.
Właściciele popularnych ras długowłosych, takich jak yorki, maltańczyki czy shih tzu, regularnie korzystający z usług salonów groomerskich, w domowej pielęgnacji powinni używać szczotki igłowej na miękkiej gumie, szczotki „pudlówki” o gęstych igłach oraz grzebienia. Największym popełnianym błędem jest rozczesywanie splątanej sierści grzebieniem, który nie dość, że wyrywa włosy, zamiast je rozczesywać, to dodatkowo bardzo zraża pieski do dalszej współpracy. W walce z kołtunami polecam szczotki „pudlówki”. Pamiętajcie, grzebień to przyrząd, którego zadaniem jest sprawdzić, czy dokładnie wyczesaliście okrywę pupila.
Pieski szorstkowłose wymagają odpowiedniego wyprowadzenia okrywy. Możecie to osiągnąć dzięki regularnemu trymowaniu, czyli usuwaniu martwego włosa za pomocą trymerów. Do wykonywania tego rodzaju pielęgnacji wymagana jest specjalistyczna wiedza, aby nie wyrządzać psu krzywdy.
Szampony i odżywki dla psów
Najpopularniejsze w naszym kraju pieski długowłose, takie jak już wspomniane maltańczyki, yorki czy shih tzu, wraz z nadejściem wiosny potrzebują odpowiedniego nawilżenia okrywy zmęczonej wpływem mrozu i suchego powietrza. Dlatego zastosujcie silnie nawilżające szampony i odżywki. W polskich salonach groomerskich coraz bardziej popularne są zabiegi spa z wykorzystaniem ozonu. Są to ekskluzywne kąpiele w wannach z hydromasażem. Dzięki nim okrywa psa zostaje nadzwyczajnie nawilżona, a dodatkowo ozon dba o skórę psa.
Odpowiednia dieta i profesjonalne kosmetyki wpływają na właściwą kondycję okrywy. U większości ras szata przez cały rok, a szczególnie wiosną, wymaga głównie nawilżenia, czyli zastosowania odpowiednich preparatów.
W wyborze kosmetyków do codziennej domowej pielęgnacji kierujcie się składem produktu i rolą, jaką odegrać ma dany preparat. Unikajcie szamponów i odżywek silnie pachnących, nasączonych siarczanami, substancjami typu SLS czy silikonami, które przy częstym stosowaniu wysuszają skórę i okrywę.
Szukajcie preparatów zawierających bezpieczne i naturalne składniki, które odżywią, nawilżą i zregenerują szatę Waszego pupila.
Kąpiel psa
Przed rozpoczęciem kąpieli zapoznajcie się z instrukcją stosowania szamponu. Jeżeli wymaga on rozcieńczenia, zróbcie to. Woda aktywuje zawarte w nim składniki. Częste kąpiele w domu to nie lada wyzwanie dla właścicieli. Domowe wanny i prysznice nie są przystosowane do kąpieli zwierząt jak te w salonach groomerskich. Co należy zrobić, aby nie przestraszyć pieska?
Aby pupil czuł się bezpiecznie i komfortowo, musi mieć stabilne podłoże w wannie. Psie łapki, struktura wanny i woda powodują, że pies się ślizga. Jeśli zwierzę upadnie w wannie i się uderzy, może to wywołać lęk przed kolejnymi kąpielami.
Aby tego uniknąć, połóżcie na dnie wanny ręcznik lub prysznicową matę antypoślizgową. Do kąpieli stosujcie lekko ciepłą wodę. Strumień wody nie może być zbyt silny, a moczenie pieska zacznijcie od tyłu i kierujcie się ku głowie. Polewając mordkę, strumień wody zmniejszcie do minimum. Pamiętajcie, aby nie nalać pieskowi wody do nosa, bo może się nią zakrztusić. Jeśli pupil boi się dotyku słuchawki prysznicowej, możecie użyć kubeczka i za jego pomocą polewać mu głowę.
Kąpiel psa bardzo często powoduje u właściciela stres, który momentalnie udziela się pieskowi. Przystępując do kapeli, musicie mieć czas, być zrelaksowanym oraz mieć pozytywne nastawienie, ponieważ nie wyrządzacie Waszemu pupilowi żadnej krzywdy. W trakcie kąpieli używajcie słów: super, dzielny piesek, mądry, piękny. Unikajcie sformułowań: oj, biedaku, jak ty wyglądasz, już dobrze, nie bój się.
Po umyciu pieska pamiętajcie o prawidłowym wysuszeniu i wymodelowaniu sierści. Puszczenie mokrego pupila, aby biegał jak szalony struś pędziwiatr po mieszkaniu i wycierał się o kanapy i dywany, nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, zwierzak ponownie wetrze kurz i brud w sierść, po drugie, jeśli ma kołtunki, zrobią się one znacznie większe. Pieska należy wysuszyć suszarką i dobrze rozczesać.
Musicie pamiętać, że dla psa kąpiel jest tym samym co dla dziecka sprzątanie pokoju. Nie jest to ulubione zajęciem i każdy pragnie go uniknąć poprzez smutne minki.
I co ważne, pieska kąpcie wtedy, gdy jest brudny, gdy zauważycie, że tworzą się kołtuny albo jeśli musicie nawilżyć przesuszony włos lub chcecie przyspieszyć wymianę okrywy.
Podsumowanie
- W okresie linienia bardzo często szczotkujcie psy, nawet codziennie.
- Zaplanujcie wizytę w salonie groomerskim.
- W wyborze kosmetyku kierujcie się składem i przeznaczeniem, a nie wyglądem opakowania i ceną.
- Przygotujcie się odpowiednio do kąpieli psa:
– Przystępując do kąpieli psa, zarezerwujcie sobie czas i bądźcie wyluzowani.
– Przeczytajcie ulotkę od producenta, jak stosować kosmetyk.
– Wyłóżcie dno wanny ręcznikiem lub matą antypoślizgową.
– Zacznijcie mycie psa od tyłu, następnie kierujcie się w kierunku głowy.
– Myjąc mordkę, zmniejszcie do minimum strumień wody.
– Mówicie do psa, że jest dzielnym i mądrym pieskiem.
– Wysuszcie i rozczeszcie sierść psa.