Home Pies Jak karmić psa z wrażliwym żołądkiem?

Jak karmić psa z wrażliwym żołądkiem?

Czytanie etykiet karm i ustalanie, czy dana dieta będzie dobra dla Twojego psa, może być wyzwaniem. Szczególnie gdy pies ma wrażliwy przewód pokarmowy! Psi żołądek i jelita mogą reagować zarówno na białka zwierzęce, jak i np. na niektóre cukry. Dla zdrowia przewodu pokarmowego ważna jest także flora bakteryjna (mikrobiom). Odpowiednio dobrane posiłki to podstawa walki z biegunkami, gazami i bólami brzucha po posiłkach. Jaka jest najlepsza karma dla psa z wrażliwym żołądkiem? Sprawdźmy.

Problemy trawienne u psa – co robić?

Psi żołądek i jelita potrafią być naprawdę delikatne, dlatego wiele psów cierpi z powodu:

Reklama
 • gazów,
 • luźnych stolców,
 • nudności,
 • wymiotów,
 • bólów brzucha.

Jeżeli Twój pies należy do tej grupy, czas skonsultować się z lekarzem weterynarii i poszukać karmy dla psa z wrażliwym żołądkiem.

Problemy trawienne u psów mogą powodować różne składniki diety. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Poszukuj karmy, która ma prosty i jasny skład. W przypadku wrażliwych psich brzuchów nie sprawdzą się produkty o tzw. recepturze otwartej i składzie opisywanym hasłami „produkty pochodzenia zwierzęcego”.

Wrażliwe jelita u psa – fakty i mity

Pytanie „jak karmić psa z wrażliwym przewodem pokarmowym?” jest jednym z częstszych pytań w gabinetach weterynaryjnych. Niestety nie ma na nie jednej, szybkiej odpowiedzi. Nadwrażliwość pokarmowa, jak alergia lub nietolerancja, potrafi być dużym utrudnieniem podczas wyboru karmy i żywienia psa. Pamiętaj jednak, że:

 • Nie ma niezbędnych produktów w diecie psa. Są za to niezbędne składniki odżywcze! Twój pies musi otrzymać potrzebne mu aminokwasy egzogenne (białko), tłuszcze, witaminy i minerały. Jako opiekun musisz właściwie dobrać ich źródła. To, że Twój pies nie może jeść jednej karmy, nie znaczy, że nie może jeść żadnej.
 • Listy popularnych alergenów to tylko listy! Twój pies może reagować na zupełnie inne źródło białka.
 • Nie można podawać psu z wrażliwym układem pokarmowym przysmaków, które zawierają podrażniające jego żołądek składniki.
 • Zawsze należy dbać o to, by podawane psu jedzenie (mokra karma, mięso, przysmaki itd.) było świeże i dobrej jakości. Karmienie psa nieświeżymi produktami spowoduje problemy nie tylko u psów z wrażliwym układem pokarmowym. Zawsze sprawdzaj daty ważności i oceniaj wygląd jedzenia dla swoich zwierząt.
 • Przechowywanie karmy ma znaczenie.
 • Wsparcie dla jelit psa z problemami trawiennymi mogą stanowić probiotyki, czyli żywe mikroorganizmy, które podawane we właściwych ilościach wywierają korzystny wpływ na zdrowie ludzi lub zwierząt.

Czy wiesz, że… to choroby zapalne jelit stanowią najczęstszą przyczynę przewlekłych wymiotów i biegunki u psów i kotów? Jeżeli u Twojego psa pojawiają się wymioty, biegunka, strawiona krew w kale lub krew świeża, a pies dodatkowo traci na masie ciała i ma słabszy apetyt, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Problemy trawienne u psów mogą powodować różne składniki diety.

Jaka karma dla psa z problemami żołądkowymi?

Karma dla psa z wrażliwym żołądkiem, powinna być:

 • lekkostrawna,
 • pełnoporcjowa,
 • wzbogacona o prebiotyki i probiotyki,
 • pozbawiona sztucznych konserwantów i barwników,
 • wzbogacona o niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jaka karma dla psa z nadwrażliwością pokarmową? Brit Care Hypoallergenic

Dla psa z wrażliwym przewodem pokarmowym warto rozważyć karmy z hipoalergicznej linii marki Brit Care. Są to karmy bazujące na wyselekcjonowanych białkach zwierzęcych, a ich receptura minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Produkty z tej linii nadają się dla wszystkich psów, a dodatkowo realizują ich specjalne potrzeby. Jeżeli Twój pies oprócz alergii lub nietolerancji pokarmowej ma kłopot z nadwagą, wybierz Brit Care Hypoallergenic Weight Loss, a jeżeli jesteście aktywni podczas wystaw, rozważ Dog Show Champion.

Karma dla psa z wrażliwym żołądkiem, czyli co wyróżnia karmy Brit i dlaczego to dobry wybór dla Twojego psa?

 • Karmy bazują głównie na jednym źródle białka zwierzęcego, np. jagnięcinie, rybach lub króliku. Zmniejsza to ryzyko niepożądanych reakcji na pokarm.
 • Produkty Brit powstają z myślą o zdrowiu psów, ale również ich preferencjach smakowych. To wysoce akceptowalne i smakowite receptury.
 • W składzie znajdziesz probiotyki, które wspierają prawidłową mikroflorę jelit i pobudzają odporność psa.
 • Dodatek ostropestu plamistego działa antyoksydacyjnie i wspomaga detoksykację organizmu, co ważne jest szczególnie u psów miejskich.
Karmy Brit Care bazują na wysokiej jakości źródłach białek, jak:

jagnięcina z farm wolnowybiegowych w Nowej Zelandii i Australii – jest łatwo przyswajalna i odpowiednia dla psów wrażliwych (Brit Care Adult Medium Lamb & Rice),

królik z farm z europejskim certyfikatem dobrostanu – stanowi dietetyczne białko o bardzo niskiej zawartość tłuszczu, doskonałe dla zwierząt z nadwagą (Brit Care Dog Hypoallergenic Weight Loss Rabbit)

łosoś i śledź z farm z certyfikatem ASC – są źródłem łatwo przyswajalnych białek i nienasyconych kwasów omega-3 zapewniających zdrową skórę, sierść i serce (Brit Care Champion Salmon& Herring)

W karmie znajdziesz również ryż, czyli zdrowe, dietetyczne i hipoalergiczne źródło sacharydów. Ryż jest doskonale strawny i odpowiedni dla zwierząt z problemami trawiennymi lub zagrożonych wystąpieniem reakcji alergicznych.

Podsumowując, głównym celem linii karm Brit Care Hypoallergenic jest ograniczenie ryzyka niepożądanych reakcji na pokarm u psów i pozytywny wpływ na pracę przewodu pokarmowego.

Czym karmić psa z zapaleniem żołądka?

Zapalenie żołądka to choroba, która powinna być zdiagnozowana przez lekarza weterynarii. Specjalista powinien wydać również zalecenia dotyczące diety. W przypadku chorób związanych z zaburzeniami opróżniania i funkcjonowania żołądka zalecana może być dieta hydrolizowana (karma weterynaryjna) lub ultraniskotłuszczowa.

Czy wiesz, że… istnieją badania wskazujące na zwiększone ryzyko występowania nadżerek błony śluzowej żołądka, krwawień i owrzodzeń u psów sportowych? Naukowcy powiązali ten fakt ze stresem.

Jaka karma mokra dla psa z problemami jelitowymi?

Bez względu na to, czy wybierasz karmę mokrą, czy suchą, musisz unikać tych składników, które powodują problemy u Twojego pupila. Wcześniej konieczna jest jednak diagnostyka. Pierwszą możliwością wykrycia nietolerancji lub alergii pokarmowej jest wprowadzenie diety z nowym źródłem białka. Wybierz zatem smakowitą, monobiałkową mokrą karmę bazującą na mięsie, którego Twój pies nigdy nie jadł. Wprowadź ją stopniowo przez kilka dni. Poprawa powinna pojawić się w ciągu 7–14 dni od wprowadzenia diety na bazie nowego białka.

Karmy monobiałkowe zawierają tylko jedno źródło białka zwierzęcego.

Dla psa z wrażliwym układem pokarmowym w ofercie marki Brit znajdziesz monobiałkowe karmy mokre Brit Monoprotein z:

Karmy monobiałkowe zawierają tylko jedno źródło białka zwierzęcego, dlatego są cenne zarówno w żywieniu psów z niepożądanymi reakcjami na pokarm, jak i w samym procesie diagnostycznym alergii i nietolerancji pokarmowych.

Brit Monoprotein to mokra karma o wysokiej zawartości mięsa i podrobów. Jest to smakowite rozwiązanie, które nadaje się do karmienia wszystkich psów, a szczególnie tych z nadwrażliwością pokarmową. Marka Brit stawia na naturalne składniki, bez zbędnych dodatków. Linia Monoprotein zawiera wyłącznie składniki wymienione na opakowaniu, a receptura pozostaje zamknięta, tzn. nie zmienia się, co jest bezpiecznym rozwiązaniem dla wrażliwych czworonogów.

Jaka karma dla psa na biegunkę? Karma sucha czy mokra?

Biegunka u psa może wymagać specjalnego postępowania dietetycznego. W wielu przypadkach zaleca się głodówkę, a następnie wprowadzanie lekkostrawnej diety. Wśród polecanych, łagodnych dla przewodu pokarmowego składników znajdują się m.in. ryż, batat, dynia czy delikatne mięsa, jak indyk.

DOBRA RADA

Dieta lekkostrawna dla psa to nie tylko ryż z marchewką i kurczakiem. Wypróbuj dynię lub batata. To produkty z grupy superfoods, które są naprawdę dobre dla żołądka i jelit.

Rozwolnienie u psa – jak zapobiegać biegunce u psów z problemami trawiennymi?

Nie da się w 100 procentach zapobiec biegunce u psa. Pojawia się ona z różnych powodów. Może być objawem infekcji wirusowej czy niedyskrecji pokarmowej (np. zjadania śmieci podczas spacerów). Jako opiekun możesz jednak dbać o to, czym karmisz pupila. Wybór wysokiej jakości, hipoalergicznej karmy, jak Brit Care Hypoallergenic, jest doskonałym pomysłem.

Aby ograniczyć ryzyko biegunek u psa:

 • unikaj zbyt dużych ilości tłuszczu w jego diecie (boczek to zdecydowanie zły pomysł),
 • nie podawaj mu produktów smażonych czy z grilla,
 • karm go tylko świeżą i dobrze przechowywaną karmą,
 • wybieraj karmy dla psa z wrażliwym przewodem pokarmowym, jak Brit Care Hypoallergenic.

Wyklucz z żywienia psa wszystko, co jest dla niego szkodliwe.

Jak karmić psa z wrażliwym przewodem pokarmowym? Najlepsza karma dla psa

Dla psów z problemami trawiennymi należy indywidualnie dobierać żywienie. Pamiętaj, że właściwa karma:

 • zapewnia psu prawidłowe wypróżnienie,
 • ogranicza świąd u psich alergików,
 • sprawia, że sierść jest mocna i ładna.

W przypadku psów z delikatnym układem pokarmowym unikaj składników powodujących reakcje alergiczne lub nietolerancje. Wyklucz z żywienia psa wszystko, co jest dla niego szkodliwe, i staraj się kontrolować psa na spacerach. W jego diecie powinna znajdować się tylko wysokiej jakości karma dla psa z problemami trawiennymi lub przygotowywane przez Ciebie posiłki.

Linia Brit Care Hypoallergenic może zapewnić Twojemu psu komfort i zdrowie. To doskonałe rozwiązanie dla psów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Pełnoporcjowa, zbilansowana karma to ważny element zdrowia!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.