Spis treści
Problem otyłości u psów został już zaliczony do chorób występujących u zwierząt domowych. W jej powstawaniu rolę odgrywa wiele czynników. Ważne są dieta, ilość przysmaków czy rodzaj aktywności czworonoga. Sprawdzamy, jak rozpoznać nadwagę oraz jak odchudzić psa. Podczas rozważań towarzyszy nam marka Brit.
Nadwaga i otyłość u psów – dlaczego o tym rozmawiamy?
Marka Brit oferuje kilka odmiennych produktów przeznaczonych dla psów o małej aktywności, wykazujących tendencję do nadwagi oraz zwierząt, które mają już problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Dlaczego? Eksperci marki Brit dostrzegli już bowiem silnie narastający problem nadwagi oraz otyłości u naszych podopiecznych. Badania wskazują, że w niektórych krajach otyłych jest ponad 60% czworonogów, a średnia wartość wynosi 37% populacji zwierząt domowych.
Otyłość u psów prowadzi do:
- endokrynopatii,
- chorób układu oddechowego,
- problemów ze stawami,
- większego ryzyka podczas znieczulenia ogólnego.
Konsekwencje nadwagi i otyłości to poważny problem.
Skąd bierze się otyłość u psów?
Problem nadmiernej masy ciała i gromadzenia się tkanki tłuszczowej można podzielić na nadwagę oraz otyłość u psów. Podział ten zakłada, że psy z nadwagą przekroczyły optymalną masę ciała o 15%, a zwierzęta otyłe o 30% lub więcej. Problem występuje jednak w obu przypadkach, a psy z nadwagą płynnie przechodzą w stan otyłości. Na alarm trzeba zatem bić już przy pierwszych symptomach choroby.
Otyłość u psów może być pierwotna lub wtórna. Ta pierwsza bierze się z zaburzeń pomiędzy ilością dostarczonych kalorii a ich wydatkowaniem. Przyczyną jest podawanie psom zbyt dużych porcji jedzenia oraz nielimitowane wydawanie smaczków. Problem może być jednak także wtórny i wynikać z niedoczynności tarczycy, stosowania niektórych leków, np. glikokortykosteroidów. Powodem może być też ograniczenie aktywności związane z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Czy mój pies ma nadwagę?
Obserwacje wskazują, że opiekunowie w większości przypadków nie są w stanie samodzielnie ocenić kondycji swoich pupili. Potrzebna jest zatem pomoc lekarzy weterynarii oraz specjalnie opracowane narzędzia, jak skala BCS. Podczas oceny psa nie skupiamy się bowiem tylko na wzroście masy ciała, ale również na wyglądzie zwierzaka. Dziewięciostopniowa skala BCS pozwala ocenić psa z profilu oraz z góry, a także poprzez dotyk. Pies, u którego konieczne jest odchudzanie:
- ma trudno wyczuwalne żebra,
- wykazuje duże pokłady tkanki tłuszczowej w okolicy nasady ogona,
- wizualnie nie ma wcięcia w talii,
- ma zwisający brzuch.
Brit Care Mini Grain-Free Light & Sterilised – jak odchudzić psa po sterylizacji
Otyłość to schorzenie wieloczynnikowe, a sterylizacja może być jednym z czynników predysponujących czworonoga do przybierania na wadze. Nie można jej jednak demonizować, bo zabieg jest w wielu przypadkach bardzo korzystny. Po kastracji warto zadbać o właściwą dietę psa z karmą Brit Care Mini Grain-Free Light & Sterilised. Co zapewnia taki posiłek? Oprócz obniżonej dawki kalorii oraz składu odpowiedniego dla psów małych ras karma:
- ma hipoalergiczną recepturę,
- gwarantuje wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 dla lśniącej sierści,
- została uzupełniona o prebiotyki i naturalne włókna dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia,
- wspiera higienę jamy ustnej.
Po kastracji warto zmienić karmę czworonoga na produkt typu light.
Brit Fresh Turkey Fit & Slim – zapobieganie otyłości u psów
Marka Brit oferuje również inną pełnoporcjową karmę dla dorosłych psów o niskiej aktywność lub z wyraźną tendencją do tycia. Brit Fresh Turkey Fit & Slim to formuła na bazie świeżego i suszonego indyka. Duża zawartość mięsa dostarcza aminokwasów pochodzenia zwierzęcego, które dbają o zdrowie stawów i tkanek. Zawarty w karmie groszek i ryż stanowią balast psich posiłków i mają za zadanie zmniejszyć uczucie głodu czworonoga. Co ważne, karma nadaje się nie tylko dla psów mało aktywnych, ale także dla psich alergików, ponieważ zawiera tylko jedno źródło białka pochodzenia zwierzęcego.
Brit Veterinary Diet Obesity – jak odchudzić psa z karmą weterynaryjną?
Stwierdzenie otyłości u psa to pierwszy krok do sukcesu. Konieczne jest jednak wprowadzenie właściwej diety oraz odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. W psim menu warto zwiększyć poziom białka, a obniżyć zawartość tłuszczów. Dodatkową rolę odgrywa także błonnik, który może przyczyniać się do poczucia sytości psa, a jednocześnie dostarcza niewielką ilość kalorii.
Najwygodniejszym rozwiązaniem podczas odchudzania czworonoga jest sięgnięcie po gotową karmę, jak Brit VD Obesity. Dlaczego? Twój pies podczas odchudzania będzie miał regularnie zmniejszaną dawkę pokarmową. Odpowiednie przeliczenia zdecydowanie łatwiej wykonywać z gotowym produktem niż domowymi posiłkami.
Jakie są zalety karmy Brit u psów z nadwagą?
- Jest niskotłuszczowa.
- Ma wysoką zawartość białka, co ogranicza utratę masy mięśniowej.
- Wzmaga uczucie sytości dzięki wysokiej zawartości błonnika.
- Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 oraz chondroprotektory i przeciwutleniacze, dzięki czemu chroni organizm Twojego psa przed stanami zapalnymi czy wolnymi rodnikami.
- Karma jest wzbogacona o L-karnitynę, co pozwala optymalizować metabolizm psa.
- Dodatek probiotyku zapewnia równowagę flory bakteryjnej jelit i wspomaga układ odpornościowy odchudzanego pupila.
Zamiast posiłków domowych podczas odchudzania psa lepiej stosować karmę gotową.
Nadwaga i otyłość u psów a zdrowe odchudzanie
Odchudzanie psa z nadwagą to powolny proces. Zdrowa redukcja nadmiernej wagi ciała polega na zaplanowaniu utraty 1–2% masy ciała psa na tydzień. Podczas całego procesu konieczna jest regularna kontrola masy ciała psa oraz ocena w skali BCS. Karmę odchudzającą należy stosować przez co najmniej 2 miesiące, a najlepiej według zaleceń prowadzącego lekarza weterynarii. W tym czasie nie wolno podawać psu innego jedzenia oraz przekąsek!
W czasie odchudzania nie dokarmiaj psa smakołykami.
Brit Care Functional Snack Light Rabbit – jak odchudzić psa i dawać mu smakołyki?
Brak możliwości nagradzania pupila jest często bardzo trudny dla ich opiekuna. Przysmaki dla pupila to przecież coś naturalnego, co pozwala nam wyrażać nasze uczucia. Po okresie odchudzania można zatem ustalić z lekarzem weterynarii, jakie przysmaki trafią do pyszczka pupila oraz w jakiej ilości. Najlepsze będą smakołyki typu light, jak Brit Care Functional Snack Light Rabbit. Ich dzienna ilość nie może przekraczać 10% dziennej dawki pokarmowej psa. Nigdy nie nagradzaj swojego psa resztkami ze stołu lub ciastkami dla ludzi.
Smakołyki typu light wprowadź dopiero po zakończonym odchudzaniu.
Jak wytrwać w czasie diety zwierzęcia?
To, czy pies z nadwagą schudnie, zależy w dużej mierze od człowieka. Nie jest jednak sekretem, że nasza motywacja często słabnie. Co robić, by wytrwać? Ciekawym doświadczeniem może być prowadzenie dziennika lub karty obserwacyjnej pupila. Jeśli zanotujesz porcje karmy oraz cotygodniowe wyniki ważenia, a także comiesięczne oceny psa w skali BCS, łatwiej dostrzeżesz efekty. W takim notatniku możesz zapisywać także Wasze aktywności oraz swoje obserwacje odnośnie do zachowania i zdrowia swojego psa.
Inną opcją jest wyznaczenie sobie pewnych nagród związanych z odchudzaniem czworonoga. Gdy waga spadnie o pierwszy kilogram, wybierzecie się na wycieczkę za miasto, a po osiągnięciu docelowej wagi zafundujecie sobie wspólny weekend w przyjaznej psom agroturystyce. Każdy może mieć swój własny pomysł!
Najważniejsze? Nie łap się na słodkie oczy swojego pupila. Nadwaga psa nie bierze się znikąd, a pies może częściej prosić Cię o smaczki lub czekać przy stole na smakołyki, które spadną domownikom podczas obiadu. Żywienie psa – nie tylko w czasie odchudzania – musi być oparte na zdrowych nawykach.
Jak pozbyć się nadwagi u psa, gdy w domu mieszka więcej osób?
Przyczyny otyłości u psów nie zawsze leżą po stronie „głównego” opiekuna. Za dokarmianiem psa mogą stać dzieci lub inne osoby, które nie zdają sobie sprawy, że zdrowie psa zależy od diety i prawidłowej masy ciała. W czasie odchudzania żywienie psa musi być ściśle kontrolowane. Porozmawiaj zatem ze wszystkimi domownikami, którzy mogą dokarmiać czworonoga.
Długoterminowa dieta – jak odchudzić psa bez efektu jo-jo?
Po odchudzeniu czworonoga walka nie jest jeszcze zakończona. Zarówno u ludzi, jak i u psów pojawia się bowiem efekt jo-jo i ponowny wzrost wagi. Co ciekawe, zwierzęta odzyskują dawną masę ciała szybciej, niż ją traciły! Docelowa masa ciała psa powinna być utrzymywana przez minimum dwa lata, by móc ograniczyć ryzyko powrotu do otyłości. Ważne jest zatem stałe kontrolowanie posiłków pupila i dbanie o jego aktywność fizyczną.
Otyłość u psów – kluczowe fakty
Mierząc się z nadwagą lub otyłością u psa, musisz brać pod uwagę wiele małych rzeczy. Połączenie odpowiedniego postępowania dietetycznego oraz aktywności fizycznej z konsekwencją zaowocuje sukcesem. Na zakończenie artykułu zostawiamy Ci kilka podpowiedzi.
- Karmienie gotową karmą odchudzającą, np. Brit VD Obesity, zapewnia psu zbilansowane posiłki i wspomaga utratę tkanki tłuszczowej. Jest to prostsze rozwiązanie niż częste modyfikowanie diety domowej, którą trudniej zbilansować pod względem zawartości kalorii, w czasie odchudzania psa.
- Podczas odchudzania psa kluczowe jest odmierzanie dokładnych porcji karmy. Używaj miarki, a najlepiej wagi.
- W czasie diety nie należy podawać psu dodatkowych smakołyków lub resztek ze stołu. Każdy dodatek do diety do dodatkowe kalorie dla zwierzęcia.
- Podczas wprowadzania smakołyków należy zmniejszać porcje karmy. Smaczki nigdy nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki pokarmowej psa. W czasie odchudzania do nagradzania pupila możesz używać krokiecików suchej karmy, jako formy podawania części posiłku.
- Każde zwierzę jest inne, więc u każdego walka z nadwagą lub otyłością będzie przebiegała trochę inaczej. Przygotuj się, że nie wszystko zawsze idzie zgodnie z planem. Odchudzanie psa jest trudniejsze, niż się wydaje!
- W domach z wieloma psami zwierzęta z nadwagą powinny być karmione osobno. W ten sposób nie ukradną jedzenia innym członkom stada.
- Twój pies potrzebuje ruchu. Jego zdrowie i kondycja będą poprawiały się wraz z utratą masy ciała. Regularnie wplataj w Wasz plan dnia więcej ruchu, zabaw i aktywności. W ten sposób zadbasz o potrzeby swojego pupila, a dodatkowo spali on trochę więcej kalorii.
Podsumowanie
Wiesz już, jak odchudzić psa i dlaczego jest to tak ważne! Jeżeli Twój pies może mieć nadmiar kilogramów, umów się na konsultację z lekarzem weterynarii i wybierz karmę, która będzie odpowiednia dla psów z nadwagą. Im szybciej pomożesz pupilowi, tym lepiej!
Warto też poznać: Nadwaga i otyłość u psa – jak odchudzić psa?