Spis treści
Powitanie nowego roku to dla większości osób okazja do hucznego świętowania. Zwierzaki nie podzielają jednak ludzkiego entuzjazmu. Sylwester to dla wielu psów najgorszy dzień w roku. Głośne wystrzały i ciągłe rozbłyski na niebie są dla psów niezrozumiałe, a przez to niepokojące. Ostatni dzień roku nie musi być jednak dla czworonoga koszmarem. Podpowiadamy, jak uspokoić psa w sylwestra i jak pomóc mu przetrwać ten trudny dzień.
Jak uspokoić psa w sylwestra?
Przygotowania do ostatniej nocy w roku z psem warto zacząć przynajmniej kilka dni wcześniej. Pies w dobrym nastroju jest mniej podatny na oddziaływanie stresu. Ważne jest, by wszystkie działania podjąć, zanim pies się przestraszy. Gdy pies usłyszy już wystrzały, trudno będzie skupić jego uwagę na innych zajęciach. Przed sylwestrem ogranicz stresujące dla psa sytuacje, takie jak strzyżenie czy wizyty gości.
Jak uspokoić psa w sylwestra – czego unikać?
- W sylwestra zrezygnuj z aktywności pobudzających psa. Aportowanie i bieganie za piłką zmęczą ciało, ale nie umysł. Po takich aktywnościach pies będzie miał jeszcze większe problemy z wyciszeniem.
- Nie pozwalaj psu na swobodne bieganie bez smyczy. Nagły hałas może wystraszyć psa i spowodować jego ucieczkę.
- Jeśli pies boi się fajerwerków, nie wyruszaj z nim na dalekie spacery.
- Unikaj wychodzenia z psem po godzinie 20. W wielu miastach już wtedy można usłyszeć huk petard.
- Nie pozostawiaj psa samego w domu. Jeśli wybierasz się na zabawę sylwestrową, zapewnij pupilowi opiekę.
Łamigłówki umysłowe
Jak uspokoić psa w sylwestra? Praca umysłowa (brainwork) to świetny sposób na stres. Pies skoncentrowany na zadaniu mniej skupia się na niepokojących bodźcach z otoczenia. Aktywność umysłowa silnie wycisza emocje i zwiększa pewność siebie.
W sylwestrową noc zapewnij psu rozrywki umysłowe. Do zabawy przydadzą się zabawki edukacyjne. Pies musi wykazać się sprytem i precyzją ruchów, by wydobyć ukryte w nich przysmaki. Zabawki na inteligencję możesz też stworzyć samodzielnie (np. z pudełek z otworami). Okazją do wytężenia umysłu dla czworonoga może być również trening sztuczek.
Węszenie
Węch to najważniejszy psi zmysł. Węszenie służy psom do poznawania otoczenia. Pełni też funkcję uspokajającą. Może więc pomóc psu przetrwać sylwestra.
W sylwestra pozwól psu jak najwięcej węszyć. Ostatni dzień roku to idealny moment na zabawy węchowe w domu. Przysmaki dla psa umieść w macie węchowej lub pochowaj w pudełkach. Ukryj smakołyki w różnych miejscach domu i zachęcaj psa do ich szukania.
Gryzienie i żucie
Jak pomóc psu w sylwestra? Aby pomóc pupilowi uporać się ze stresem, zaoferuj mu atrakcyjne gryzaki. Gryzienie obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) u psów. Przysmaki dla psa i zabawki do gryzienia zapewnią psu rozrywkę na długi czas. Dzięki temu odwrócą uwagę zwierzaka od niepokojących bodźców. Twój pupil lubi żuć? Podaj mu kong ze smakowitym farszem.
Masaż
Masaż ma niezwykłą moc. Powoduje zarówno rozluźnienie fizyczne, jak i psychiczne. Masaż zmniejsza napięcie mięśni, obniża tętno, łagodzi reakcje emocjonalne, wycisza. W łagodzeniu lęku u psów pomaga masaż Tellington Ttouch opracowany przez dr Lindę Tellington-Jones. Technika ta polega na wykonywaniu okrężnych ruchów. Oddziałują one bezpośrednio na układ nerwowy czworonoga. Tellington Ttouch aktywuje część przywspółczulną odpowiedzialną za wyciszenie organizmu.
Biały szum i muzyka
Działanie białego szumu jest dobrze znane młodym rodzicom poszukującym sposobów usypiania noworodków. Szum generowany przez urządzenia domowe (np. suszarkę, wentylator) maskuje inne dźwięki i uspokaja. Warto wykorzystać go w sylwestrową noc, by ułatwić psu wypoczynek.
Do zamaskowania wystrzałów fajerwerków można też użyć muzyki. Działanie relaksujące mają utwory o wolnym tempie i niskiej częstotliwości.
Środki uspokajające i feromony
Co podać psu na uspokojenie w sylwestra? Podawanie psu silnych leków uspokajających to ostateczność. Środki psychotropowe mają wiele skutków ubocznych i często są źle tolerowane przez psy. Niektóre z nich blokują jedynie reakcje fizyczne, ale nie łagodzą lęku na poziomie emocjonalnym. Jeśli pies boi się fajerwerków, można zastosować łagodne naturalne suplementy.
Działanie przeciwlękowe mają preparaty z alfa-kazozepiną, L-tryptofanem, walerianą, melisą, L-teaniną. Środki na stres dla psa zwykle trzeba zacząć podawać minimum kilka dni/tygodni przed sylwestrem.
W uporaniu się z sylwestrowym lękiem u psa pomogą przysmaki funkcjonalne. Idealną propozycją dla wszystkich lękliwych czworonogów są bezzbożowe smakołyki Over Zoo Stress z naturalnymi składnikami o działaniu rozluźniającym – rumiankiem i lawendą. Przekąski wzbogacono prebiotykami, cennymi minerałami i witaminami.
Smakowite antystresowe przekąski dla psów – w sam raz na sylwestrowy niepokój – przygotowała marka Brit. Brit Care Dog Functional Snack Antistress Shrimps to półwilgotne przekąski z kozłkiem lekarskim, konopiami i głogiem, wyciszającymi układ nerwowy. Do podawania jako nagrody i między posiłkami.
Antystresowy przysmak od Laboratorium Francodex z linii Zen & Calm to połączenie uspokajającej siły roślin (melisy i rumianku) i L-tryptofanu. Produkt pozwala zwiększyć poziom serotoniny odpowiedzialnej za dobry nastrój, bez efektu uzależnienia.
Specjalną ofertę produktów wspomagających walkę ze stresem u psów przygotowało Laboratorium Dermapharm. W linii StressOut znajdują się tabletki i pasty z naturalnymi substancjami uspokajającymi – tryptofanem i ziołami. Spraye, obroże i ewaporyzatory z linii adaptacyjnej dr Seidel to z kolei produkty działające zewnętrznie – za pośrednictwem narządu węchu. Zawierają naturalne składniki o właściwościach zbliżonych do feromonów.
Przydatne w walce ze stresem w sylwestra mogą okazać się również feromony D.A.P. Imitują one substancje wydzielane przez sukę zaraz po porodzie. Feromony zwiększają poczucie bezpieczeństwa u psów i ułatwiają adaptację do nowych sytuacji. Dostępne są w formie obroży, sprayów i dyfuzorów.
Posumowanie – jak uspokoić psa w sylwestra?
- Techniki relaksacyjne łagodzą stres u psa w sylwestra.
- Metody uspokajania psa powinny być dobrane do jego indywidualnych potrzeb i preferencji.
- W radzeniu sobie ze stresem pomagają psom naturalne aktywności, np. gryzienie, węszenie, praca umysłowa.
- Bodźce dźwiękowe i dotykowe mogą ułatwić psu wyciszenie emocji.
- Szczególnie wrażliwym psom przed sylwestrem warto podawać naturalne suplementy na stres.
autor: Marta Majewska, zoopsycholog