Home Pies Jak przewozić psa w samochodzie

Jak przewozić psa w samochodzie

Właściciele psów coraz częściej planują urlop z czworonogiem. Ty również chciałbyś podróżować razem z psem? Zastanawiasz się, jak odpowiednio przygotować się do podróży samochodem z pupilem? Jak przewozić psa w samochodzie, żeby było wygodnie i bezpiecznie?

Od czego zacząć planowanie podróży z psem?

Przede wszystkim musisz przyzwyczaić psa do samochodu. Może to wymagać czasu, dlatego pomyśl o tym jak najwcześniej, aby Twój pies czuł się w pojeździe komfortowo i nie był zestresowany. Początkowo możecie tylko wchodzić do samochodu i w nim siedzieć. Nagradzaj pupila za spokojne przebywanie w aucie. Jeśli zauważysz, że zwierzę czuje się w nim dobrze, możesz uruchomić silnik i ponownie nagrodzić psa za spokój. Kolejnym krokiem będzie krótka przejażdżka.

Reklama

Ważne jest, aby na pierwszą przejażdżkę nie wybierać się do weterynarza, a raczej wybrać miejsce, które pies lubi i z którego się ucieszy.

Chodzi o to, żeby pies kojarzył samochód z czymś przyjemnym. Kolejną kwestią jest ustalenie kierunku podróży. Dlaczego? Ponieważ od tego będzie zależało, jakie warunki prawne należy spełnić.

Co mówi prawo na temat przewożenia psa?

Jeżeli planujesz podróż w Polsce, to prawo nie reguluje wprost zasad, według których powinieneś przewozić psa. Zgodnie w Ustawą o ochronie zwierząt „w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”, więc psa powinniśmy potraktować jak ładunek.

Art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym mówi, że:

„2. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:

[…]

3) nie utrudniał kierowania pojazdem;

4) nie ograniczał widoczności drogi […];

3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia […]”.

Oznacza to, że pies nie powinien luzem przemieszczać się po wnętrzu samochodu, aby nie zagrażać bezpieczeństwu kierowcy oraz pasażerów auta. Niedopuszczalne jest też to, aby pies podróżował na kolanach kierowcy – to nie jest zabezpieczenie psa i takie zachowanie jest nieodpowiedzialne.

Jeżeli natomiast planujesz wyjazd za granicę, ale w obrębie Unii Europejskiej to tu już obowiązują przepisy unijne. Na terenie Unii Europejskiej obowiązują cztery główne akty prawne dotyczące dobrostanu zwierząt:

 1. Rozporządzenie (WE) nr 576/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym i zmieniające dyrektywę Rady 998/2003 (Dz.U.UE.L.2013.178.1).
 2. Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) nr 1152/2011 z dnia 14 lipca 2011 r. uzupełniające rozporządzenie (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do zdrowotnych środków zapobiegawczych w celu kontroli zarażenia Echinococcus multilocularis u psów (Dz.U.UE.L.2011.296.6).
 3. Dyrektywa Rady 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiająca wymagania dotyczące zdrowia zwierząt, regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczególnych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EWG (Dz.U.UE.L.1992.268.54).
 4. Rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniające dyrektywy 64/432/EWG i (#/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97 (Dz.U.UE.L.2005.3.1).

Planując wyjazd na urlop z psem, weź pod uwagę przepisy dotyczące przemieszczenia o charakterze niehandlowym. Aby przewozić psa, musi on być oznakowany poprzez wszczepiony chip (transponder) lub za pomocą wyraźnego i czytelnego tatuażu wykonanego przed 3 lipca 2011 r. Pies musi również posiadać dokument identyfikacyjny, tzw. paszport.

Paszport wystawia upoważniony lekarz weterynarii po sprawdzeniu, czy pies został odpowiednio oznakowany i po wprowadzeniu wszystkich wymaganych informacji, o których mowa w art. 21 ust. 1 – Rozporządzenie (WE) nr 576/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym i zmieniające dyrektywę Rady 998/2003 (Dz.U.UE.L.2013.178.1).

W paszporcie wpisane są następujące dane:

 • umiejscowienie chipa lub tatuażu oraz data wszczepienia lub naniesienia,
 • imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela,
 • znaki szczególne danego zwierzęcia,
 • imię, nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela,
 • imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia paszport,
 • informacja dotycząca szczepień przeciwko wściekliźnie,
 • informacje na temat zastosowania profilaktycznych środków zdrowotnych (np. odrobaczanie).

Jak przewozić psa w samochodzie?

Pies w samochodzie musi być zabezpieczony bez względu na wielkość psa i auta. Bezpieczne przewożenie psa ma wpływ na bezpieczeństwo w podróży nie tylko pupila, ale również wszystkich pasażerów. Psa możesz przewozić zarówno na tylnym siedzeniu, jak i w bagażniku, pod warunkiem, że podróżujesz autem typu kombi, SUV, van lub hatchback.

Nigdy nie próbuj przewozić psa w bagażniku w samochodach typu sedan.

Staraj się też nie przewozić psa na miejscu pasażera. Co prawda są siedziska, które umożliwiają zabezpieczenie psa w tym miejscu, ale przedni fotel nie jest w pełni bezpiecznym miejscem dla zwierzaka. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie tył samochodu.

W sklepach roi się od akcesoriów do przewożenia zwierząt. Zamiast jednak podążać za modą i za tym, co ładne, zwróć uwagę na to, czy dane akcesoria będą bezpieczne. Najlepszym wyznacznikiem jest posiadanie atestu. Niestety część z akcesoriów nie posiada atestów na całą konstrukcję, a tylko na wybrane elementy. Jeśli więc widzisz, że dany produkt nie ma atestu, to sprawdź, jak wytrzymałe są poszczególne elementy, szczególnie te, którymi pies będzie przypięty.

Akcesoria do przewozu psa w samochodzie

Sposób przewożenia psa powinien być odpowiednio dopasowany do wielkości zwierzęcia oraz samochodu. Na rynku dostępnych jest sporo akcesoriów do transportu zwierząt, dostosowanych do rozmiarów psa.

Klatki transporterowe

To bezpieczne i wygodne rozwiązanie, jeśli posiadasz duże psy i chcesz je przewozić w przestrzeni bagażowej. Rozmiar klatki można dopasować do wielkości bagażnika. Jest to bezpieczne i wygodne rozwiązanie, ponieważ klatkę można złożyć i użyć jej w domu jako kennel.

Jeśli chcesz mieć klatkę na stałe w bagażniku, to istnieje możliwość zainstalowania jej fabrycznie. Przy wyborze klatki zwróć uwagę na jej jakość i posiadane atesty oraz na wszystkie metalowe elementy, które mogą wypaść np. w trakcie zderzenia i zranić psa.

Transportery

Transportery dla psów są głównie plastikowe, ale zdarzają się też materiałowe. Ich zaletą jest to, że są lekkie. Jednak niektóre psy stresują się podróżą w zamknięciu, przez co mogą poszarpać materiałowy transporter. Rozmiar transportera powinien być dostosowany do wielkości psa. Bez względu na to, który transporter wybierzesz, pamiętaj, aby go umiejscowić w bezpieczny sposób i unieruchomić, żeby nie przemieszczał się w czasie jazdy. Przy wyborze transportera zwróć uwagę na rodzaj mocowania i jego wytrzymałość oraz na elementy, które mogą ulec uszkodzeniu w czasie wypadku.

Maty samochodowe

Na rynku są dostępne maty samochodowe zarówno do bagażnika, jak i na tylne siedzenie samochodu. Zazwyczaj mata samochodowa jest mocowana za pomocą zaczepów do zagłówków w oparciu siedzeń lub do brzegów bagażnika. Do wyboru jest wiele różnych modeli, chroniących tylko tylną kanapę, chroniących tylną kanapę i tył przednich siedzeń (tworzących „korytko”), są również takie, które chronią też boki/drzwi auta.

Zwróć uwagę na materiał, z którego mata jest wykonana, aby nie przetarła się od drapania pazurami. Dodatkowo istotną kwestią jest wodoodporność maty – nie musisz się wówczas martwić, że pies jest świeżo po kąpieli w jeziorze.

Siedziska samochodowe

Jeśli masz psa małego lub średniego i nie chcesz blokować całej tylnej kanapy matą samochodową, to rozwiązaniem może być siedzisko samochodowe. Wybierając rozmiar siedziska, zwróć uwagę na to, aby zwierzę mogło się w nim swobodnie położyć.

Podobnie jak w przypadku transporterów, bardzo ważną kwestią są elementy mocujące – zarówno te mocujące siedzisko do tylnej kanapy, jak i te dające możliwość przypięcia psa pasami. Warto też wybrać siedzisko pokryte materiałem wodoodpornym – łatwiej wówczas zadbać o czystość takiego siedziska.

Pasy

Przewożąc psa na tylnej kanapie bez transportera, powinieneś zapiąć go w pasy bezpieczeństwa. Na rynku jest dostępnych kilka modeli szelek, które możesz podpiąć bezpośrednio do samochodowych pasów bezpieczeństwa. Jeśli jednak takich szelek nie masz, to pies może być przypięty specjalnymi pasami, które możesz przypiąć do każdych szelek. Wówczas karabińczyk przypinasz do uchwytu w szelkach, a drugą końcówkę wpinasz do gniazda pasów bezpieczeństwa. Istotne jest to, aby pasów nie przypinać do obroży, ponieważ w sytuacji gwałtownego hamowania możesz doprowadzić ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci psa. Wybierając pasy, zwróć uwagę na jakość i wytrzymałość karabińczyka przypinanego do szelek, aby nie zerwał się w razie wypadku.

Szelki

Podczas wyboru szelek do przewozu psa warto zwrócić uwagę na atesty. Niestety bardzo dużo szelek nie przechodzi testów zderzeniowych i zrywa się w miejscu podpięcia do pasów. Szelki, które wybierzesz do jazdy samochodem, powinny być dobrze dopasowane do psa, dobrze przytrzymywać klatkę piersiową i nie dusić w przypadku szarpnięcia. Istotną kwestią są zapięcia szelek, aby w razie uderzenia lub hamowania samoistnie się nie odpięły.

Podkłady higieniczne

Może się okazać, że zwierzę ma chorobę lokomocyjną lub przy dłuższej podróży może się pojawić „wpadka”. Dlatego warto wyłożyć podłogę w transporterze lub podłoże, na którym podróżuje Twój pupil, podkładem higienicznym. Jeśli zwierzęciu przytrafi się jakaś „wpadka”, to zmieniasz podkład na czysty i dalej podróżujecie komfortowo.

Przewożenie psa – zagrożenia

Przewożenie psa musi być przede wszystkim bezpieczne dla wszystkich podróżujących. Musisz pamiętać, że podczas nagłego hamowania nieodpowiednio zabezpieczony pies może spaść z fotela lub wpaść w panikę i zrobić sobie krzywdę. Dodatkowo w czasie wypadku nawet mały pies nabiera prędkości, a jego waga wzrasta nawet kilkadziesiąt razy i zwierzak staje się żywym pociskiem, przez co zagrożone jest życie nie tylko jego, ale i innych osób podróżujących samochodem. Poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem podczas podróży musisz liczyć się z kontrolą policji.

Przewożenie niezabezpieczonego psa jest traktowane jak wykroczenie.

W przypadku kontroli policyjnej za przewożenie psa, który swobodnie przemieszcza się po samochodzie i nie jest zabezpieczony, policja może wystawić mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Zagrożenie karą finansową to nie wszystko. Jeśli dojdzie do wypadku i zostanie stwierdzone, że zwierzę było przewożone w samochodzie bez odpowiedniego zabezpieczenia, to ubezpieczyciel może zakwestionować wypłatę ubezpieczenia.

Jak zaplanować podróż?

Wszystko spakowane, pies odpowiednio zabezpieczony – czas ruszyć w drogę. Na co zwrócić uwagę podczas podróży? Staraj się unikać głośnej muzyki. Pamiętaj, że pies ma dużo bardziej wyczulony słuch niż Ty. Możesz lekko uchylić szybę, ale tak, aby pies nie mógł wystawiać głowy. Mimo że zwykle wygląda to uroczo na nagraniach, nie jest to bezpieczne dla psa.

Pamiętaj, żeby zaplanować w czasie podróży postoje, aby psiak mógł załatwić potrzeby fizjologiczne oraz napić się wody.

Jeśli robisz postój, to pamiętaj, aby wybrać miejsca, w których pies będzie mógł Ci towarzyszyć. Staraj się nie zostawiać psa samego i nigdy nie zostawiaj go w rozgrzanym samochodzie. Pozostawienie psa samego w aucie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, jest dla niego bardzo niebezpieczne. Samochód w słoneczne dni bardzo szybko się nagrzewa. Jeżeli już musisz na chwilę zostawić psa, zadbaj o to, aby pojazd stał w cieniu i zostaw uchylone okna, aby zapewnić psu dostęp do świeżego powietrza.

Podsumowanie

Podróżowanie z psem może być niezwykle przyjemne, jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje, czworonoga i współpasażerów. Jeżeli zakupisz odpowiednie akcesoria, zaplanujesz trasę i będziesz bezpiecznie przewozić psa w samochodzie, to podróż minie Wam przyjemnie i bezpiecznie.

autor: Izabela Misiak, instruktor nose work, ratownik zwierząt

Polecamy

Na jurę z psem

Odwiedź Kociewie ze swoim psem

Zwiedzam pomorskie z czworonogiem

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.