Home KotCiekawostki o kotach Jak widzą koty? Czy kot widzi kolory?
jak widzą koty

Jak widzą koty? Czy kot widzi kolory?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak widzą koty? Jak zbudowane są ich oczy? Ten organ u kotowatych od zawsze budzi spore emocje, a to ze względu na duże różnice względem gałek ocznych innych gatunków żyjących na ziemi. Dowiedzmy się zatem, w jaki sposób koty widzą nocą i za dnia oraz czy rozróżniają kolory!

jak widzi kot

Jak widzą koty?

Jak zbudowane jest oko kota?

Oko kota jest jednym z najbardziej fascynujących narządów wzroku w królestwie zwierząt. Jego budowa pozwala kotom na precyzyjne widzenie w ciemności oraz szybkie reagowanie na ruchy i zmiany otoczenia. Oko kota składa się z kilku warstw:

Reklama
 • Na zewnętrznej warstwie oka znajduje się rogówka, która chroni gałkę przed uszkodzeniami mechanicznymi i wprowadza światło do oka.
 • Za rogówką jest tęczówka, która reguluje ilość światła. Ta część oka u kotów jest bardzo elastyczna, co pozwala na zmianę średnicy źrenicy i dostosowanie ilości światła do warunków oświetleniowych.
 • W środkowej części oka tych zwierząt jest soczewka, która skupia światło wpadające do środka i ustawia ostrość obrazu. Co ciekawe, soczewka u kotów jest bardzo elastyczna i może zmieniać kształt, co z kolei pozwala na dostosowanie ogniskowej do odległości obserwowanego obiektu.
 • Najważniejszą częścią oka tych domowych drapieżników jest siatkówka. Zawiera ona komórki światłoczułe i przetwarza światło na impulsy nerwowe, które następnie są przesyłane do mózgu i interpretowane jako obraz. Siatkówka kota jest zbudowana w taki sposób, że pozwala mu na widzenie przy nikłym oświetleniu i dostrzeganie ruchu.

Kocie oczy są piękne, wręcz hipnotyzujące.

Jak widzi kot i co dostrzega?

Koty mają też zdolność do percepcji głębi, co pozwala im na dokładne oszacowanie odległości między obiektami. Umiejętność ta jest dla nich kluczowa, ponieważ pomaga im w polowaniach i unikaniu przeszkód. W sumie koty widzą świat w sposób dostosowany do ich potrzeb jako drapieżników. Ich oczy pozwalają im na:

 • widzenie w słabym oświetleniu i w całkowitych ciemnościach,
 • dostrzeganie ruchu,
 • percepcję głębi,
 • skupienie uwagi na jednym obiekcie.

Te unikalne cechy sprawiają, że koty są jednymi z najskuteczniejszych myśliwych w królestwie zwierząt.

kocie oczy

Jak koty widzą świat i ludzi?

Koty widzą ludzi podobnie jak inne obiekty w swoim otoczeniu. Ich reakcja na obecność właścicieli może się różnić w zależności od osobowości zwierzęcia oraz jego doświadczeń z człowiekiem. Nasi milusińscy postrzegają ludzi jako ruchome obiekty, a ich wzrok pozwala im na odróżnienie różnych kształtów i rozpoznawanie twarzy. Jednakże nie widzą nas w taki sposób, w jaki ludzie widzą siebie nawzajem. Koty mają ograniczoną zdolność do dostrzegania kolorów i mniejszą umiejętność do percepcji szczegółów.

Czy koty widzą kolory?

Koty widzą kolory, jednak ich paleta barw jest mniej rozbudowana niż ludzka. Jakie kolory widzą koty? Kotowate dostrzegają przede wszystkim odcienie niebieskiego i żółtego, a kolor czerwony rozróżniają tylko w niewielkim stopniu.

Kocie oczy mają dwa rodzaje czopków w siatkówce, podczas gdy ludzie mają trzy, co oznacza, że te zwierzęta są dichromatami i widzą tylko dwa kolory: niebieski i żółty.

Warto też wspomnieć, że koty nie postrzegają barw tak intensywnie jak ludzie i prawdopodobnie widzą świat w odcieniach szarości i zieleni. Jednakże, pomimo ich słabiej rozwiniętej percepcji barw, koty nadal mają doskonały wzrok i znakomicie radzą sobie przy łapaniu ofiar.

Czy koty widzą w nocy?

Oczy kotowatych posiadają specjalne cechy, które pozwalają im na widzenie w ciemnościach. W porównaniu do ludzkich oczu mają one znacznie większe źrenice, które w ciemnościach się rozszerzają, przepuszczając więcej światła do siatkówki. Ponadto w siatkówce mają więcej pręcików, które są odpowiedzialne za widzenie w warunkach słabego oświetlenia. Posiadają również warstwę komórek zwanych tęczówką kątową, która działa jak dodatkowa soczewka, zwiększając ostrość widzenia i poprawiając kontrast w ciemnościach. Dzięki tym specjalnym cechom koty są w stanie:

 • łatwo poruszać się w ciemnościach,
 • tropić ofiary,
 • unikać niebezpieczeństw.

Niektóre rasy są szczególnie dobrze przystosowane do widzenia w ciemnościach. Na przykład koty savannah i bengal posiadają genetyczne cechy odziedziczone po swoich dzikich przodkach i umożliwiające im lepsze widzenie w słabym oświetleniu.

Koty bardzo dobrze widzą w ciemnościach.

kot i zielone oczy

Jakiego koloru nie lubią koty?

W przypadku kotowatych nie istnieją konkretne barwy, które im szczególnie przeszkadzają. Wiele zależy tu od temperamentu zwierzęcia. Dlatego niektóre koty mogą odczuwać niepokój wobec:

 • bardzo intensywnych kolorów, takich jak neonowe,
 • ciemnych odcieni, które nie są dla nich atrakcyjne.

Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy poszukujesz zabawki, która przypadnie Twojemu pupilowi do gustu i zachęci go do ruchu.

Jaki kolor uspokaja koty?

Nie ma żadnych badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzają, że określony kolor działa uspokajająco na koty. Jednak, zdaniem niektórych opiekunów i behawiorystów zwierzęcych, istnieją kolory, które mogą działać na koty uspokajająco. Są to głównie kolory związane z naturą, odcienie zieleni i brązu, które kojarzą się z trawą, drzewami i innymi elementami krajobrazu.

Należy jednak pamiętać, że każdy kot jest inny i ma własne preferencje, a reakcja na kolory może być u każdego inna. Niektóre koty mogą być bardziej zainteresowane intensywnymi kolorami, takimi jak czerwień lub różowy, podczas gdy inne mogą reagować negatywnie na te kolory.

Czy kot widzi swoje odbicie w lustrze?

Niektóre koty są zainteresowane swoim odbiciem i zaczynają się z nim bawić. Mogą mieć one jednak trudności w zrozumieniu, że ich odbicie w lustrze jest tylko odzwierciedleniem ich samych, i może zdarzyć się, że będą próbować „zdjąć” je z lustra lub zaczną na nie prychać i mruczeć. Jednakże zazwyczaj szybko przestają reagować na swoją sylwetkę w lustrze, ponieważ zauważają, że to nie jest realna obecność innego osobnika w ich domu.

CIEKAWOSTKA

Z pewnością każdy właściciel zastanawia się, w jaki sposób kocie oko jest w stanie dostrzegać najmniejszy ruch w ciemności. Koty posiadają specjalną warstwę komórek w siatkówce, nazywaną błoną refleksyjną, która działa jak lustrzane odbicie (odbija światło i zwiększa jasność obrazu). Ta warstwa komórek umożliwia im lepsze widzenie w warunkach słabego oświetlenia, np. podczas nocnego polowania.

kocie oczy

Podsumowanie – jak widzą koty

 • Koty widzą w ciemnościach bardzo dobrze.
 • Jak widzi kot? Koty nie postrzegają barw tak intensywnie jak ludzie.
 • Oczy kota świecą w ciemności.
 • Kocie oczy są piękne, wręcz hipnotyzujące. To klucz do zrozumienia ich nastroju, emocji, zachowania.
 • Koty widzą przede wszystkim odcienie niebieskiego i żółtego.

Koty widzą w bardziej precyzyjny i przystosowany do ich potrzeb sposób, który pozwala im znakomicie radzić sobie na wolności i skutecznie polować na owady i drobne zwierzęta w przydomowych ogrodach. Ich niebywałe zdolności wzrokowe pozwalają na precyzyjne widzenie w różnych warunkach oświetleniowych. Oczy tych zwierząt przystosowane zostały do widzenia przy bardzo słabym oświetleniu i dostrzegania najdrobniejszego ruchu, co czyni je doskonałymi myśliwymi.

Polecamy:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.