Home KotCiekawostki o kotach Koty dla alergików – 10 najpopularniejszych ras

Koty dla alergików – 10 najpopularniejszych ras

Alergia dotyka coraz więcej osób. Ograniczenie kontaktu z alergenami nie zawsze jest jednak łatwe. Wśród alergików nie brakuje też miłośników zwierząt, którzy nie wyobrażają sobie życia bez swoich domowych pupili. Na szczęście alergia nie musi wykluczać kontaktu ze zwierzętami. Cierpisz z powodu alergii i chcesz mieć kota? Poznaj najpopularniejsze koty dla alergików.

Czy istnieją koty dla alergików?

Alergia na kota zwykle utożsamiana jest z uczuleniem na sierść. Jednak wbrew powszechnej opinii to wcale nie ona jest przyczyną problemów. Głównym alergenem mruczków jest białko Fel d 1, które występuje w ślinie i wydzielinie gruczołów łojowych. Koty, wylizując swoje futerko, rozprowadzają białko po całej okrywie włosowej. Do innych kocich alergenów należą białka Fel d 2 – Fel d 8, znajdujące się m.in. w naskórku i moczu. Kontakt z kocimi alergenami wywołuje u wrażliwych osób m.in. kichanie, łzawienie, kaszel, duszności, problemy skórne.

Reklama

Każdy mruczek, niezależnie od długości włosa czy rodzaju umaszczenia, wydziela pewną ilość alergizujących białek. Z tego względu nie istnieją koty, które nie uczulają. Jednak niektóre mruczki wydzielają znacznie mniej uczulających białek lub rzadziej uwalniają alergen do otoczenia. Dlatego kontakt z takimi zwierzakami może być dla alergików mniej uciążliwy. Przy wyborze kota dla alergika warto więc uwzględnić takie cechy zwierzaka jak:

  • płeć – ze względu na mniejszą liczbę gruczołów łojowych kotki uznawane są za mniej uczulające niż kocury;
  • kastracja – zabieg kastracji zmniejsza wydzielanie łoju, a co za tym idzie – ilość alergenu;
  • umaszczenie – koty o białym umaszczeniu prawdopodobnie produkują mniej alergizujących białek;
  • rodzaj okrywy włosowej – koty z włosami zamiast sierści (bez podszerstka) pozostawiają w otoczeniu mniej futra, które jest nośnikiem alergenów.

Przed wyborem kota dla alergika zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Koty dla alergików – TOP 10

Jakie rasy kotów będą najlepsze dla alergików? Oto 10 ras kotów polecanych dla osób zmagających się z uczuleniem.

Kot balijski

Zastanawiasz się, jakie rasy kotów będą najlepsze dla alergika? Z pewnością dobrym kompanem dla osoby uczulonej może być kot balijski, czyli długowłosa odmiana kota syjamskiego. Mruczek ten wydziela znacznie mniej białka Fel d 1 niż inne rasy. Dodatkowo kot balijski wyróżnia się specyficzną okrywą włosową z włosami zamiast sierści. Jego włos okrywowy jest długi, jedwabisty, miękki. Kot balijski nie ma natomiast podszerstka. Dzięki temu praktycznie nie linieje, a alergizujące białko nie roznosi się w otoczeniu. Kot balijski jest z natury towarzyski i inteligentny, dlatego bywa wymagającym towarzyszem.

Cornish rex

Na liście kotów dla alergików nie może zabraknąć rasy cornish rex. Mruczek ten obdarzony jest krótką, falistą sierścią o pluszowej strukturze, która silnie przylega do ciała. Jego szata pozbawiona jest włosów okrywowych, dzięki czemu jest niezwykle miękka w dotyku. Rasa nie linieje, dlatego jest polecana dla alergików. Cornish rexy silnie przywiązują się do ludzi i nie znoszą samotności. Dodatkowo mają bardzo radosne usposobienie. Na co dzień wprost rozpiera je energia, dlatego uwielbiają się bawić.

Devon rex

Szukasz towarzyskiego i czułego kota o małym potencjale uczulającym? Wybierz rasę devon rex. Ten uroczy mruczek ma bardzo krótką, falistą sierść, która wypada jedynie w niewielkim stopniu. Devony mają rozczulający wygląd – duże uszy i magnetyzujące spojrzenie. Dodatkowo są inteligentne, uczuciowe i lojalne wobec opiekunów. Dzięki temu potrafią szybko zaskarbić sobie sympatię opiekunów. Rozwiąż QUIZ o devonie.

Sfinks

Sfinksy to z pewnością najczęściej polecane koty dla alergików. Rasa ta powstała na drodze spontanicznej mutacji. Sfinksy są prawie całkowicie pozbawione sierści. Dzięki temu ilość alergenów w ich otoczeniu jest znacznie mniejsza. Jednak opiekunowie kota rasy sfinks muszą pamiętać o jego regularnym kąpaniu. Kąpiele umożliwią bowiem utrzymanie jego skóry w odpowiednim stanie. Sfinksy są towarzyskie, uczuciowe, zwinne i energiczne. Z tego względu potrzebują sporego zainteresowania ze strony opiekunów.

Kot jawajski

Kolejną rasą polecana dla alergików jest kot jawajski. Mruczek ten powstał w wyniku krzyżówki kota balijskiego i krótkowłosego kota orientalnego. Kot jawajski ma półdługą, jedwabistą szatę, bez podszerstka. Jako kot z włosami, linieje bardzo nieznacznie. Kot jawajski jest prawdziwą gadułą. Dlatego chętnie i często komunikuje się ze swoim opiekunem. Jest ponadto czuły, ciekawski i towarzyski. Dodatkowo cechuje go duża inteligencja i chęć do zabawy.

Kot syberyjski

Idealnym kotem dla alergika może okazać się kot syberyjski. Choć mruczek ten ma półdługą, bardzo gęstą sierść, ilość wydzielanego przez niego alergennego białka jest niewielka. Kot syberyjski jest rasą naturalną, powstałą bez ingerencji człowieka. Mimo pewnej niezależności w kontaktach z ludźmi jest serdeczny. Dodatkowo lubi wspinaczki i żywiołowe zabawy. Jest też zapalonym myśliwym. Rozwiąż QUIZ o kocie syberyjskim.

Neva masquerade

Koty neva masquarade są blisko spokrewnione z kotami syberyjskimi – różnią się od nich głównie umaszczeniem. Rasa ta powstała prawdopodobnie w wyniku krzyżówki syberyjczyków z kotami syjamskimi. Podobnie jak koty syberyjskie neva masquarade mają duży temperament, są łagodne, inteligentne i ciekawskie. U rasy na sierści występują charakterystyczne znaczenia.

Kot bengalski

Bengalczyk to kot, który nigdy nie zatracił pierwotnej dzikości. Rasę stworzono z krzyżówki kota domowego i dzikiego kota bengalskiego. Bengalczyki wyróżniają się krótkim, aksamitnym, połyskującym futerkiem z cętkowanym lub marmurkowym wzorem. Mimo obfitego podszerstka linieją w niewielkim stopniu, dlatego polecane są jako koty dla alergików. Koty bengalskie słyną z zamiłowania do ruchu i nieprzeciętnej inteligencji. Z tego względu łatwo uczą się sztuczek, chętnie się wspinają, a nawet pływają. Mimo niezależnej natury potrafią być towarzyskie i łagodne.

Kot orientalny krótkowłosy

Kot orientalny krótkowłosy to bliski kuzyn kota syjamskiego. Występuje w wielu odmianach barwnych. Polecany dla alergików ze względu na krótką szatę i niezbyt obfite linienie. Kot orientalny należy do dosyć rozgadanych mruczków, dlatego potrafi głośno domagać się uwagi opiekuna. Dodatkowo jest uczuciowy, energiczny i lojalny.

Ashera

Odpowiedzią na potrzeby alergików było stworzenie przez firmę Lifestyle Pets kota Ashera. Rasa ta reklamowana była jako całkowicie hipoalergiczna. Nie zostało to jednak w pełni potwierdzone. Koty Ashera powstały w wyniku krzyżówki kota domowego z serwalem i kotem bengalskim. Cechuje je duży temperament i zamiłowanie do ruchu. Dodatkowo koty tej rasa wyróżniają się pokaźnym rozmiarem – mierzą około 120 cm. Warto wspomnieć, że Ashery osiągają zawrotne ceny – nawet 125 000 USD.

Koty dla alergików – porady

Wybór odpowiedniej rasy kota może znacznie ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości u alergików. Jednak podczas opieki nad pupilem warto przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, należy zadbać o ograniczenie ilości alergenów w otoczeniu. Z tego względu konieczne jest częste:

  • wietrzenie mieszkania,
  • odkurzanie dywanów,
  • pranie kocich legowisk.

Dobrym pomysłem może być też zamontowanie filtra powietrza. Po drugie, warto zachować ostrożność podczas kontaktów z pupilem. Kot nie powinien mieć dostępu do sypialni alergika. Lepiej unikać również długiego głaskania zwierzaka. Zamiast na pieszczotach można spędzać czas z mruczkiem na zabawie przy użyciu zabawek dystansowych (np. kociej wędki).

Dodatkowo po każdym kontakcie ze zwierzakiem trzeba dokładnie umyć ręce. Po trzecie, istotna jest właściwa pielęgnacja kota dla alergika. Częste szczotkowanie sierści i kąpanie pupila pomogą ograniczyć ilość alergenów w otoczeniu. Sam alergik nie powinien jednak wykonywać zabiegów pielęgnacyjnych – warto poprosić o pomoc kogoś z domowników. Szczególną ostrożność trzeba zachować także przy wymianie żwirku w kuwecie. Dodatkowo przydatna może okazać się kuweta zamknięta.

Alergicy powinni poprosić innych o pomoc w opiece nad kotem.

Podsumowanie – koty dla alergików

  • Alergia na koty związana jest z nadwrażliwością na białka znajdujące się w ślinie, naskórku, moczu i wydzielinie gruczołów łojowych zwierzaków.
  • Koty dla alergików to przede wszystkim koty bezwłose, bez podszerstka i produkujące mniej uczulających białek.
  • Alergik opiekujący się kotem powinien zachować szczególną ostrożność podczas opieki nad pupilem.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.