Spis treści
Temperatury rosną, a na łąkach pojawiają się kleszcze. Dookoła kwitną kwiaty oraz drzewa, a w domach zaczynają się wiosenne porządki. Sprawdź, jak zadbać o psa wiosną.
Kleszcze u psa
Kleszcze to pasożyty wysysające krew, które żerują na zwierzętach i ludziach. Niestety, w trakcie żerowania mogą przenosić wiele chorób, m.in.
- erlichiozę,
- babeszjozę,
- boreliozę.
Inwazje dużej ilości pasożytów mogą doprowadzić nawet do anemii i śmierci czworonoga. Po każdym spacerze dokładnie oglądaj skórę swojego zwierzęcia. Koniecznie zabezpiecz psa przeciw kleszczom, stosując obroże, wylewki na kark, tabletki lub spraye. Poszczególne preparaty różnią się czasem działania oraz skutecznością u różnych gatunków psów. Poradź się lekarza weterynarii, który rodzaj najlepiej sprawdzi się u Twojego czworonoga. Sprawdź też, jakie są najskuteczniejsze sposoby na kleszcze.
Linienie psa
W okresie wiosennym (marzec i kwiecień) zwykle nasila się linienie, czyli utrata sierści u psa. W tym czasie postaw na dodatek wysokobiałkowych przekąsek, szczególnie jeśli jesteś opiekunem szpica lub innego psa z dość gęstą sierścią. Badania wskazują, że w okresie linienia organizm wykorzystuje aż 33% dostarczanego z pożywieniem białka na regenerację włosów oraz naskórka. Dietę warto wzbogacić o dodatek kwasów omega-3 oraz witamin. To także dobry czas na wizytę u psiego fryzjera!
Środki czystości
Robisz wiosenne porządki? W wielu domach jest to już tradycja! Prawie wszystkie środki czystości szkodzą zwierzętom domowym. Przechowuj je w szafkach znajdujących się na takiej wysokości, by pies nie miał do nich dostępu. W równie niedostępnych miejscach schowaj farby oraz rozpuszczalniki, które powodują poważne podrażnienia lub oparzenia chemiczne.
Alergie u psów
Wiosna przynosi pyłki drzew, kwiatów wywołujące wiosenne alergie środowiskowe. Typowe oznaki alergii to:
- katar,
- kichanie,
- świąd skóry,
- wzmożone drapanie,
- infekcje uszu.
Pamiętaj, że oznaki świądu to nie tylko drapanie, ale także wylizywanie, pocieranie pyska i podgryzanie łap.
Ucieczki psów
Wiosna to czas, kiedy psy częściej uciekają, kuszone przez ekscytujące zapachy i dźwięki. Niewykastrowane samce poszukują także suczek w trakcie cieczki. Niestety, ucieczki mogą się skończyć:
- udziałem czworonoga w wypadku komunikacyjnym,
- pogryzieniami przez inne zwierzęta,
- niemożnością znalezienia drogi do domu.
Pamiętaj, by zaczipować psa i wprowadzić Wasze dane do specjalnej bazy (np. Safe-Animal lub Identyfikacja.pl). Kup także adresówkę, dzięki temu łatwiej odnajdziesz psa! Czy wykastrowałeś lub wysterylizowałeś już swojego czworonoga? Zabieg sprawi, że unikniesz włóczęgostwa samca oraz niechcianej ciąży u suczki.
- Dbaj o regularną ochronę przeciw kleszczom!
- W okresie linienia wspomagaj regenerację skóry psa wysokobiałkowymi przekąskami oraz dodatkiem kwasów omega-3.
- Pyłki drzew oraz traw często wywołują u psów alergie środowiskowe.
- Wiosną częściej zdarzają się ucieczki psów z posesji domów. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego psa.