Home KotCiekawostki o kotach Klatka piersiowa opiekuna – dlaczego kot się na niej kładzie?

Klatka piersiowa opiekuna – dlaczego kot się na niej kładzie?

Nie od dzisiaj wiadomo, że koty większość dnia spędzają na śnie! Ulubionym miejscem relaksu wielu zwierząt jest… ich opiekun! A dokładniej – ich klatka piersiowa! Dlaczego koty lubią tam spać?

Ciepło ciała – jaką rolę odgrywa temperatura naszego ciała?

Koty najczęściej wybierają odpoczynek w ciepłym miejscu. Z tego powodu klatka piersiowa opiekuna jest dla nich bardzo atrakcyjnym miejscem. Jest to bowiem (obok głowy) najcieplejszy punkt naszego ciała – jego temperatura sięga 37°C.

Reklama

Kot ceni wygodę

Nasze klatki piersiowe to dość miękkie i wygodne miejsca, na których koty mogą spokojnie odpocząć. Tę teorię potwierdza fakt, że nasze małe dzieci trzymamy i kołyszemy, przytulając je do piersi. Co oznacza, że jest to naprawdę przyjemne miejsce. Dla kota jest to wygodna lokalizacja także ze względu na wielkość i płaską powierzchnię. Pod tym względem trzy najlepsze miejsca do kociego snu to:

 • brzuch,
 • kolana,
 • klatka piersiowa.

Wspomnienia z młodości

Czy wiesz, że spanie na Twojej klatce piersiowej może przypominać kotu czasy, gdy był małym kociakiem? Wśród wielu zachowań kotów (typowych dla kociąt) znajdują się:

 • ssanie koców lub innych materiałów,
 • ugniatanie różnych powierzchni przednimi łapami,
 • spanie na klatce piersiowej opiekuna.

To ostatnie zachowanie przypomina im o bliskim kontakcie z kotką i o tym, jak słyszały bicie jej serca. Choć bardzo często może wynikać także z ludzkiej pomocy podczas odchowywania kociąt. Jeśli samica miała problemy z wykarmieniem młodych, ludzie mogli brać kocięta i przytulać je do swoich piersi podczas karmienia butelką. Tym samym klatka piersiowa stała się dla nich bezpieczną przystanią!

Zapach bezpieczeństwa

Czy bezpieczeństwo ma zapach? Dla kotów – na pewno! Zwierzęta uczą się zapachów i zawsze na nie reagują. Woń ich bliskich lub ich samych działa na nie bardzo pozytywnie i pomaga w uspokojeniu nerwów! Jeśli Twój kot sypia w Twojej pościeli lub na Twoich ubraniach, to robi to, by czuć się komfortowo i bezpiecznie. Podobnie jest z klatką piersiową, która intensywnie pachnie Twoim ciałem. Dodatkowym elementem relaksującym kota jest Twój rytmiczny oddech i miarowe bicie serca.

Co za dużo, to niezdrowo

Nie pozwalaj kotu zbyt długo leżeć na swojej klatce piersiowej. Zwykle jest to dla opiekuna bardzo przyjemne, ale kot może podrapać Cię podczas przeciągania lub – co gorsza – utrudniać prawidłowe oddychanie. Istnieje także ryzyko, że gdy zaśniesz, możesz przygnieść swojego pupila, szczególnie gdy jest to kilkutygodniowy kociak.

Spanie z kotem – plusy i minusy

Do zalet spania z pupilem należy poczucie ciepła i miłości, jakie dajecie sobie nawzajem. Wspólny odpoczynek pozwala na większe odprężenie oraz pogłębienie więzi z pupilem. Niestety nie zawsze jest tak sielankowo. Koty wychodzące swobodnie na zewnątrz mogą brudzić pościel, jeśli nie umyjesz im w porę łap. Twój pupil może także wyrywać Cię z błogiego snu swoimi wędrówkami. Czas największej aktywności kotów przypada bowiem na zmierzch oraz świt. Tak bliski kontakt może stać się również niemożliwy, jeśli okaże się, że jesteś alergikiem!

Koty wydają się nam bardzo niezależne, tymczasem to wierni i lojalni towarzysze, którzy szukają u nas bezpieczeństwa, poczucia wygody i ciepła. To stworzenia lubiące podobnie jak my bliskość tych, których kochają!

 1. Koty lubią spać na opiekunie ze względu na ciepło jego ciała.
 2. Zapach opiekuna uspokaja nerwy kota i daje mu poczucie bezpieczeństwa.
 3. Klatka piersiowa to szerokie i płaskie miejsce, na którym kot może się komfortowo ułożyć.
 4. Spanie z kotem daje poczucie bliskości i odprężenia.
 5. Część kotów wielokrotnie wchodzi i wychodzi z łóżka w trakcie nocy, gdyż są to zwierzęta lubiące aktywność po zmroku i w godzinach świtu.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.