Home Kot Kot nebelung: kompletny przewodnik – charakterystyka, pielęgnacja i hodowla
nebelung

Kot nebelung: kompletny przewodnik – charakterystyka, pielęgnacja i hodowla

Nebelung to średniej wielkości kot o dużych zielonych oczach i niebieskiej sierści. Koty tej rasy roztaczają wyjątkowy urok. Są eleganckie, ale równocześnie ciekawskie i bystre. Uwielbiają swoich ludzi, choć bywają nieufne wobec obcych. Poznaj je bliżej!

nebelung

Historia i pochodzenie nebelunga

Historia rasy nie jest długa, a nebelung to wciąż rzadka rasa kotów pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Założycielką rasy jest Cora Cobb. Status nowej rasy nebelung otrzymał od Międzynarodowego Stowarzyszenia Kotów w 1987 r. Rasa ta nie została jednak jeszcze formalnie uznana przez FIFe (Międzynarodową Federację Felinologiczną).

Reklama

Czy wiesz, że…

nebelung oznacza po niemiecku „istota z mgły”? Inspiracją do takiej nazwy była zapewne piękna i błyszcząca srebrnoniebieska sierść tych mruczków.

Charakterystyczny wygląd i umaszczenie

Nebelung to kot średniej wielkości o długim, muskularnym i zwinnym ciele. Rasa ma średniej długości, gęste futro w kolorze niebieskoszarym z piórami sierści na ogonie. Nebelung może przypominać kota rosyjskiego niebieskiego ze względu na kolor sierści. Nie należy jednak mylić tych kotów.

Opis rasy uwzględnia fakt, że głowa kota jest nieco spłaszczona, a szyja smukła. Nebelung ma:

 • duże i szeroko rozstawione uszy,
 • duże intensywnie zielone oczy,
 • proporcjonalne kończyny,
 • długi ogon.

Kotka waży zwykle 2–4 kg, a kocur 3–5 kg. Sylwetka kota powinna być smukła i warto oceniać ją w skali BCS (Body Condition Score). Niestety, coraz więcej kotów cierpi z powodu nadwagi i otyłości, co ma swoje późniejsze konsekwencje w postaci problemów ze stawami lub cukrzycą.

Charakter i zachowanie nebelunga

Nebelung jest kotem przyjaznym i czułym, choć często potrzebuje czasu, żeby oswoić się ze zmianami lub nowymi osobami w swoim otoczeniu. W stosunku do obcych widać powściągliwość i dystans, ale wobec rodziny są kochające i lojalne. Nebelung zwykle lubi przytulanie i pieszczoty. Potrafi jednak zająć się sam sobą i spędzać czas bez opiekuna. Koty tej rasy cenią sobie spokój, dlatego nie jest to odpowiednia rasa dla bardzo gwarnej rodziny.

Nebelung w domu – czy lubi towarzystwo dzieci

Uważa się, że nebelungi najlepiej odnajdują się w towarzystwie dorosłych lub seniorów, gdyż ważna jest dla nich rutyna i spokojna atmosfera. Koty tej rasy zwykle unikają mniejszych (i nieprzewidywalnych) dzieci, ale mogą dogadywać się ze starszymi, które będą wobec kota łagodne i spokojne.

Należy pamiętać, że każdy kot potrzebuje własnego miejsca, w którym będzie mógł wypocząć. Srebrzysty nebelung nie jest wyjątkiem. Warto zapewnić mu wysoki drapak z hamakiem lub półką dla kotów.

Pielęgnacja i żywienie nebelunga

Pielęgnacja kota rasy nebelung nie jest trudna. Opieka nad nim wymaga:

 • zabawy – nebelung potrzebuje zabawek, które wzbogacą jego środowisko i które zapewnią mu stymulację umysłową, ćwiczenia i rozrywkę,
 • szczotkowania sierści – sierść kota wymaga regularnej pielęgnacji, aby nie zmatowiała ani się nie splątała,
 • przycinania pazurów,
 • dbania o higienę jamy ustnej.

Ważne są również regularne wizyty u weterynarza w celach profilaktycznych. Badania krwi, moczu oraz kału pozwalają wcześnie wykryć wiele problemów zdrowotnych.

Opiekun musi wybrać również model żywienia kota. Do wyboru są karmy gotowe, dieta gotowana, a także podawanie surowego mięsa, czy nawet tuszek mysich (dieta whol prey). Każda z metod ma swoje wady i zalety, które należy rozważyć.

W kocim menu warto także uwzględnić zdrowe przysmaki, które będą stanowiły nagrodę w czasie zabaw. Wybierając liofilizowane smakołyki marki Brit, stawiasz na 96% świeżego mięsa! To smaczek, który zapewnia porcję białka wysokiej jakości i to w aż 5 różnych wersjach, dzięki którym zapewnisz kotu różnorodne menu do wyboru.

Brit care raw treat sensitive

Dla wrażliwych kocich brzuchów marka Brit stworzyła dwie monobiałkowe propozycje: Sensitive Turkey oraz Indoor Chicken, a dla kotów po sterylizacji – Urinary Chicken & Turkey with Probiotics & Cranberry, który wspiera zdrowie dróg moczowych.

Ile kosztuje kot nebelung?

Kot nebelung to stosunkowo nowa rasa i w Polsce nie jest zbyt popularna. Za kociaka z rodowodem możemy zapłacić nawet 5000 zł. Hodowca powinien udzielić wszystkich niezbędnych informacji. Zadbane kocięta powinny być również po pierwszych szczepieniach oraz odrobaczaniu.

nebelung

Podsumowanie

 • Rasa nebelung jest stosunkowo nowa i rzadka w Polsce.
 • Nebelunga wyróżnia piękne, niebieskie futerko.
 • Kot tej rasy nadaje się jako kompan dorosłych oraz osób starszych. Nebelungi cenią ciszę i spokój, więc nie zawsze sprawdza się w domach z dziećmi.
 • Karma dla kota powinna być dobrana do jego wieku, aktywności oraz stanu zdrowia.

Smukły, a także tajemniczy nebelung przyciąga wzrok swoim eleganckim wyglądem. Serca zdobywa jednak usposobieniem. Od Ciebie zależy, czy nawiążesz silną więź z tym cudownym kotem.

Artykuł zawiera lokowanie produktu.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.