Home KotDieta kota Jak powinna wyglądać dieta kota?
dieta kota

Jak powinna wyglądać dieta kota?

Dieta kota to ważny element jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Odpowiednia ilość dobrze zbilansowanego pokarmu ma kluczowe znaczenie dla witalności, kondycji i długowieczności Twojego pupila. W artykule postaramy się przybliżyć temat kociego menu – dowiesz się jak i czym karmić koty, by zaspokoić ich potrzeby.

dieta kota

Podstawy żywienia kota

Koty są bezwzględnymi mięsożercami, co oznacza, że potrzebują w swojej diecie głównie składników pochodzenia zwierzęcego. Mięso i podroby to doskonałe źródło niezbędnych dla kotów składników odżywczych, takich jak:

Reklama
  • tauryna (ważna m.in. dla zdrowia serca i wzroku),
  • kwas arachidonowy (konieczny dla zdrowia skóry i sierści),
  • witamina A (wspomaga wzrok).

Co powinno znaleźć się w diecie kota?

Kocię, kot dorosły czy koci senior – każda z tych grup wiekowych ma trochę inne potrzeby. To samo dotyczy kotów aktywnych, długowłosych lub z wrażliwym układem pokarmowym. Jednak podstawy kociej diety są takie same. Twój pupil potrzebuje:

  • białka (aminokwasów),
  • kwasów tłuszczowych,
  • witamin,
  • minerałów,
  • wody,
  • węglowodanów.

Białka uczestniczą w reakcjach immunologicznych, procesie trawienia, a także w transporcie tlenu (hemoglobina) czy żelaza (ferrytyna). U kotów białka dostarczają nawet 45–50% energii w postaci aminokwasów glukogennych. Nasze mruczki są szczególnie wrażliwe na niedobór argininy, tauryny, a także metioniny i cysteiny (aminokwasów budujących białka).

Tłuszcze to źródło energii. Są one istotne także dla prawidłowej kondycji skóry oraz funkcjonowania układu rozrodczego. Kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z tłustych ryb morskich wspierają układ nerwowy, a także funkcje poznawcze zwierząt w różnym wieku.

Witaminy i minerały stanowią niewielki procent diety, są jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota (np. układu nerwowego czy wzroku). A węglowodany? Zalecenia dotyczące żywienia kotów nie określają minimalnej ani maksymalnej zawartości węglowodanów w diecie kota. Kot domowy potrzebuje ich zwykle w niewielkich ilościach.

dieta kota

Dieta monobiałkowa dla kota

Dieta monobiałkowa dla kota bazuje na jednym źródle białka zwierzęcego. Taka dieta wskazana jest dla zwierząt z alergiami oraz z wrażliwym układem pokarmowym. Gotowe karmy monobiałkowe mogą być również używane do diagnostyki niepożądanych reakcji na pokarm. W takiej sytuacji należy wybrać produkt z nowym dla kota mięsem, np. ze śledziem czy z owadami.

Marka Brit oferuje suchą karmę Brit Veterinary Diet Cat Hypoallergenic. To dobre rozwiązanie dla opiekunów, którzy chcą zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u swojego pupila. Karma zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które działają przeciwzapalnie, a także probiotyk Enterococcus faecium wspierający zdrowie jelit.

W przypadku kotów z delikatnym przewodem pokarmowym sprawdzi się Brit Care Sensitive Food Allergy Management, czyli kompletna karma dla dorosłych kotów z nietolerancją pokarmową. Produkt zawiera białko owadów, które wspomaga trawienie i zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych. Receptura jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 dla zdrowej skóry, a także lśniącej sierści. To szczególnie ważne, gdyż zwierzęta borykające się z problemami nietolerancji lub alergii bardzo często mają problemy w obrębie skóry.

Witaminy i minerały niezbędne dla zdrowia kota

Lista niezbędnych dla kota witamin i minerałów jest dość długa. W diecie Twojego kota nie może zabraknąć m.in. witamin A, C, E, D i K, a także wszystkich witamin z grupy B. Ważne są również minerały:

  • żelazo,
  • magnez,
  • wapń,
  • selen,
  • potas,
  • fosfor,
  • sód.

Te składniki biorą udział w wielu procesach metabolicznych, a także są istotne dla prawidłowego działania organizmu. Jeśli podajesz kotu pełnoporcjowe karmy, nie musisz uzupełniać jego diety preparatami witaminowo-mineralnymi. Jeśli natomiast zdecydujesz się na dietę BARF dla kota, to do mięsa i podrobów należy dodawać suplementy.

Porcja wysokiej jakości karmy premium lub superpremium zawiera również tzw. nutraceutyki. Są to składniki, które przynoszą korzyści dla zdrowia zwierzęcia. Najczęściej występujące w karmach dla zwierząt nutraceutyki to:

  • glukozamina i chondroityna – wspomagają ruchomość stawów oraz zdrowie kości i stawów,
  • ostropest plamisty – wspiera pracę wątroby,
  • prebotyki i probiotyki – zapewniają prawidłową mikroflorę jelit.
dieta kota

Typowe błędy w diecie kotów – jak ich unikać

W przypadku kotów możemy mieć do czynienia z następującymi problemami:

  • Niezbilansowane posiłki. Część opiekunów nieświadomie karmi koty np. karmą mokrą uzupełniającą, która nie nadaje się na podstawę kociego menu. Inni nie dodają suplementów do diety domowej czy surowej (BARF). Takie postępowanie kończy się wystąpieniem niedoborów składników odżywczych.
  • Karmienie kota „do woli”. Oferowanie kotu stałego dostępu do suchej karmy jest popularnym postępowaniem wśród opiekunów kotów. Nie jest jednak dobre dla każdego pupila. Niektóre koty tyją, jeśli mogą zjadać nieograniczoną ilość stale dostępnego jedzenia. Inne tracą zainteresowanie karmą suchą, która leży w misce przez cały dzień. Koty w naturze polują, dlatego warto im podawać kilka posiłków dziennie z ograniczonym czasem dostępu do jedzenia, np. 15–20 minut. Po tym czasie zabieramy miskę i podajemy kolejny posiłek wg. harmonogramu.
  • Brak rutyny. Posiłki warto podawać kotu o stałych porach. Dla naszych zwierząt taka regularność i rutyna dnia codziennego są ważne, a także stanowią element dobrostanu.

Jak często karmić kota?

W naturze koty jedzą nawet kilkanaście posiłków dziennie. Jeżeli możesz, postaraj się podawać swojemu pupilowi 5–6 małych posiłków dziennie.

Zbyt wiele lub za mało – znaczenie zbilansowanej diety

Omawiając popularne błędy związane z karmieniem kotów, poruszyliśmy temat niebilansowanych posiłków. Warto pamiętać, że zarówno za dużo, jak i za mało składników odżywczych może prowadzić do problemów zdrowotnych.

  • Niedobór tauryny prowadzi do zamierania płodów u kotek ciężarnych oraz do opóźnionego rozwoju kociąt.
  • Niedobór argininy może spowodować ślinienie się, wymioty, przeczulicę i śpiączkę (objawy hiperamonemii).
  • Nadmiar witaminy A prowadzi do bolesności, a także sztywności szyi spowodowanego przez przerost tkanki kostnej i chrzęstnej w pierwszych kręgach szyjnych.
  • Nadmiar witaminy D może powodować u kotów brak apetytu, wymioty, ospałość czy duszność.

Jadłospis każdego kota powinien zawierać optymalne ilości wszystkich składników odżywczych. Tylko wtedy możemy zapewnić możliwość prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Zalecenia dotyczące ilości poszczególnych składników znajdziesz np. w dokumentach wydawanych przez FEDIAF.

Praktyczne porady dotyczące karmienia kota

Najważniejszą zasadą w żywieniu kota jest podawanie zdrowej diety (kompletnej i zbilansowanej). Drugą ważną kwestią jest to, w jaki sposób będziemy karmić mruczka. Pamiętaj:

  • Koty lubią jeść kilka (a nawet kilkanaście) małych posiłków dziennie.
  • Miska z pokarmem nie powinna znajdować się w pobliżu kuwety. Ustaw ją w spokojnym miejscu, z dala od szlaków komunikacyjnych.
  • Koty nie zawsze lubią jeść razem. Jeżeli masz więcej zwierząt i masz taką możliwość, karm je w osobnych pomieszczeniach.

Wskazówka!

Dbaj o higienę misek swojego pupila. Myj je po każdym posiłku zwierzaka.

dieta kota

Karmienie suchą i mokrą karmą

Co może jeść kot? Do wyboru jest dieta BARF (surowa), dieta domowa (gotowana), a także karmy gotowe. Te ostatnie są dostępne w wersji suchej i mokrej. Co wybrać?

Karma mokra jest:

  • wilgotna (dostarcza kotom dodatkowej porcji płynów),
  • aromatyczna (dla kota ważny jest zapach pokarmu),
  • delikatna dla kociego pyszczka.

Wadą karm mokrych może być cena. Sucha karma jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które również ma swoje wady i zalety.

Suche produkty są:

  • skoncentrowane energetycznie,
  • wygodne do podawania,
  • dostępne w wielu wariantach uwzględniających potrzeby różnych zwierząt.

Większość kotów pije jednak zbyt mało wody z miski, a karma sucha nie dostarcza im płynów. Jaka dieta jest dla Twojego kota najlepsza? Musisz zdecydować sam!

Dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb kota

Każdy kot ma trochę inne preferencje oraz potrzeby. Marka Brit stworzyła szereg karm, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb kotów w różnym wieku i z różnymi problemami.

brit care sterilized sensitive

Brit Care Sterilized Sensitive to karma na bazie świeżego mięsa z królika dla kotów sterylizowanych. Królik jest dietetyczny i doskonale strawny. Karma została skomponowana tak, aby wspomagać zdrowie serca oraz utrzymywać optymalną kondycję kota.

brit care haircare healthy shiny hait

Brit Care Haircare Healthy & Shiny Hair to propozycja dla kota półdługowłosego lub długowłosego. Dzięki zawartości świeżego łososia, kurczaka, a także siemienia lnianego, które są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, formuła pomaga w odkłaczaniu oraz utrzymaniu pięknej sierści.

brit care sensitive healthy digestion delicate taste

Brit Care Sensitive Healthy Digestion & Delicate Taste to karma wspierająca prawidłowe trawienie. Wysoce przyswajalna receptura pozwala na niezwykle łatwe wchłanianie wszelkich składników odżywczych. Karma wzbogacona jest o prebiotyki, a także probiotyki wspomagające rozwój zdrowych bakterii w jelitach.

brit care sterilized weight control

Brit Care Sterilized Weight Control to posiłkidla kotów z tendencją do nadwagi. W składzie znalazły się dwa rodzaje błonnika: nierozpuszczalny i rozpuszczalny, które pomagają w utrzymaniu optymalnej wagi. Receptura wspomaga także zdrowie nerek i dróg moczowych.

brit care senior weight control

Brit Care Senior Weight Control to karma o obniżonej zawartość tłuszczu, a także wysokiej zawartość błonnika przeznaczona dla starszych kotów. Receptura wspomaga trawienie i zapobiega ewentualnemu przybieraniu na wadze. Dodatek nasturcji zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych u kotów kastrowanych i starszych.

Temat żywienia kota i doboru karmy możesz omówić z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że marki takie jak Brit są na rynku od dawna, są znane i cieszą się zaufaniem wielu opiekunów. Produkty Brit zostały stworzone tak, aby spełniać zapotrzebowanie dorosłego kota na wszystkie składniki odżywcze.

dieta kota

Podsumowanie

  • Każdy opiekun kota może podawać pupilowi gotowane lub surowe mięso, a także karmy gotowe. Wybór modelu żywienia powinien zależeć od Twoich możliwości. Pamiętaj, że dieta BARF jest atrakcyjna dla zwierząt, ale może być zbyt wymagająca dla Ciebie, należy ją bowiem samodzielnie zbilansować.
  • Kot lubi jeść kilka posiłków w ciągu doby. Postaraj się karmić dorosłego mruczka 5–6 razy dziennie.
  • Karma dla kociąt ma inny skład niż karma dla kota dorosłego lub seniora. Dobieraj produkty do wieku, a także innych potrzeb swojego pupila.
  • Zachęcaj kota do picia. Wiele kotów wypija zbyt mało wody.

Zdrowie i dobra kondycja kota zależą od wielu czynników. Prawidłowe żywienie jest jednym z nich. Zadbaj, by zaspokajać zapotrzebowanie na energię, ale nie przekarmiaj kota – to pozwoli Ci utrzymać prawidłową masę ciała pupila. Wybieraj wysokiej jakości produkty o jasnym składzie, takie jak produkty marki Brit, i nie zapominaj o badaniach profilaktycznych, dzięki którym szybciej można wykryć choroby (np. nerek).

Artykuł zawiera lokowanie produktów.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.