Home Kot Kot norweski leśny – charakter, pielęgnacja i zdrowie

Kot norweski leśny – charakter, pielęgnacja i zdrowie

Kot norweski leśny, znany również jako skaukatt, to jedna z największych ras kotów. Jego dziki wygląd i przyjazna natura przyciągają uwagę miłośników kotów na całym świecie. To ciepłe, uczuciowe i bardzo rodzinne zwierzęta, które zawładną niejednym sercem, choć nie są typowymi kotami do głaskania na kanapie. Norweski leśny jest rasą naturalną. W związku z tym pierwotnie zamieszkiwały lasy Norwegii, gdzie musiały radzić sobie w trudnych warunkach klimatycznych. Czym jeszcze zaskoczy Cię przedstawiciel tej rasy? Sprawdź.

Skąd pochodzi norweski kot leśny? Historia rasy

Norweskie koty leśne to rasa od dawna znana na terenie całej Skandynawii. Koty te pojawiają się w mitach, legendach i baśniach z regionu Norwegii, choć istnieją przypuszczenia, że norweski kot leśny pochodzi z okolic Wielkiej Brytanii. Do Skandynawii trafił najprawdopodobniej dzięki wikingom, co zdarzyło się przypuszczalnie około VIII wieku. Koty tej rasy nie miały problemów z przystosowaniem się do tamtejszego klimatu i doskonale sprawdziły się jako zwierzęta zwalczające gryzonie.

Reklama

Koty te pojawiają się w mitach, legendach i baśniach
z regionu Norwegii.

W latach 30. XX wieku kotami zainteresowali się norwescy hodowcy. Postanowili oni zachować oryginalność rasy, która w tym czasie była zagrożona ze względu na częste krzyżówki norweskich kotów leśnych z różnymi rasami krótkowłosymi. Pierwszy wzorzec norweskiego kota leśnego powstał w latach 70. XX wieku, a w 1977 roku rasa została uznana przez FIFe. Umożliwiło to prezentowanie przedstawicieli rasy na wystawach w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Początkowo kot norweski leśny bywał jednak mylony z inną rasą, gdyż wykazuje podobieństwo do maine coona. Z tego powodu 10 lat po uznaniu kotów przez FIFe wprowadzono zmodyfikowany wzorzec, który zwracał uwagę na cechy odróżniające obie rasy. W Polsce pierwszy kot norweski leśny pojawił się w roku 1990.

Majestatyczny kot norweski leśny – wygląd

Kot norweski leśny to długowłosa rasa kotów o wyjątkowym i charakterystycznym wyglądzie. Jest to jedna z największych ras kotów.

 • Rozmiar: duży kot o silnej budowie ciała. Muskularny i dobrze umięśniony. 

 • Kończyny: tylne kończyny nieco dłuższe od przednich. “Portki” z sierści na tylnych kończynach,

 • Sierść: gęsta, długa i dwuwarstwowa sierść zapewnia ochronę przed zimnem i wilgocią.

 • Głowa: szerokie czoło z zaokrąglonymi konturami. Policzki dobrze rozwinięte. Obfita kryza wokół szyi, Głowa ma kształt trójkąta równobocznego z prostym profilem. 

 • Nos: prosty.

 • Uszy: duże i szeroko rozstawione, z pięknymi pióropuszami włosów na końcach.

 • Oczy: duże, wyraziste oczy o kształcie migdałów. Mogą mieć różne kolory oczu, ale najczęściej spotyka się zielone, żółte lub złote.

 • Ogon: długi, puszysty i gruby, często porośnięty bujnymi włosami. Ogon stanowi ważny element charakterystycznego wyglądu rasy.

Wysokość kota norweskiego leśnego w kłębie:

 • Kocur: 35-40 cm
 • Kotka: 30-35 cm

Waga kota norweskiego leśnego

 • Kocur: 6-10 kg
 • Kotka: 5-8 kg

Gęsta, długa i dwuwarstwowa sierść zapewnia mruczącemu czworonogowi ochronę nie tylko przed zimnem, ale i wilgocią. Kot norweski leśny zmienia futro wraz ze zmianą pór roku. Jego zimowe futro z bardzo grubym podszerstkiem jest wełniane, grube i ciepłe, dzięki czemu ogrzewa ciało kota w czasie wyjątkowo mroźnych zim, jakie panują w jego ojczyźnie. Koty tej rasy występują w różnych wzorach umaszczenia, takich jak pręgowane (tzw. mackerel), blotched (tzw. classic) czy spotted (tzw. tabby). Mogą mieć różne kolory, w tym brązowy, czarny, biały, kremowy, rude, srebrny i inne.

Koty norweskie leśne są piękne, majestatyczne i przypominające dzikie koty. Ich gęsta futro i imponujący wygląd doskonale pasują do ich pierwotnego pochodzenia, które wiąże się z norweskimi lasami. 

Dla kogo kot tej rasy?

Może być odpowiedni dla różnych grup osób. Kot norweski leśny jest energiczny i aktywny. Uwielbia eksplorować swoje otoczenie, wspinać się na drzewa i bawić się interaktywnymi zabawkami. Dla osób, które są gotowe zapewnić kotu aktywność fizyczną i stymulację umysłową, ta rasa może być idealna. Kot norweski leśny to rasa rodzinna, dobrze dogaduje się z innymi członkami rodziny, w tym z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Jest lojalnym towarzyszem, który może wprowadzić wiele radości do rodzinnej atmosfery. 

Często wykazują silne więzi emocjonalne i są gotowe spędzać dużo czasu w towarzystwie swojego opiekuna. Dlatego dla osób samotnych, które szukają towarzysza i przyjaciela, może być doskonałym towarzyszem.

Ile żyje kot norweski leśny?

Przeciętnie koty norweskie leśne mogą żyć od 12 do 16 lat. Jednak z odpowiednią opieką, zdrowym stylem życia i regularnymi wizytami u lekarza weterynarii, niektóre koty tej rasy mogą dożyć nawet 18 lat.

Rozród – fakty o hodowli kotów norweskich leśnych

Kot norweski leśny dojrzałość płciową uzyskuje między 6 a 12 miesiącem życia (jest to jednak kwestia osobnicza), a kotka może wykazywać cykle rujowe przez cały rok, chociaż prawie 70% z nich przypada od stycznia do czerwca.

Średnia długość ciąży to 64 dni (zakres od 61-72 dni), a średnia wielkość miotu wynosi 4 kocięta. Dane zebrane jakiś czas temu przez włoskich naukowców wskazują, że im większy rozmiar miotu, tym krótsza długość ciąży. Wciąż brakuje jednak dokładniejszych danych dotyczących wzorców rozrodczych różnych kotów rasowych.

kot norweski leśny

Ile kosztuje norweski leśny?

Cena kota norweskiego leśnego z renomowanej hodowli zazwyczaj wynosi od 2000 do 4000 złotych. Kocięta z doskonałym rodowodem i potencjałem wystawowym mogą być droższe.

Jakie potrzeby ma kot norweski leśny?

Zdecydowałeś się już? Kor norweski leśny to spełnienie Twoich marzeń? Nic dziwnego! Zanim jednak pojawi się w Twoim domu uroczy kociak, musisz się na niego dobrze przygotować. Wymagania Twojego kota pomogą Ci spełnić:

 • Miejsce w ogrodzie – jeżeli masz taras lub ogród, stwórz swojemu ulubieńcowi miejsce do zabawy lub wypoczynku. Kot norweski leśny uwielbia się wspinać, dlatego warto zapewnić mu taką możliwość na zewnątrz lub w domu.
 • Zabawki i drapaki – koty tej rasy potrzebują ruchu, jeżeli nie mogą wychodzić na zewnątrz potrzebują miejsca do wspinania oraz licznych akcesoriów, które zapewnią im rozrywkę i możliwość spożytkowania energii.
 • Akcesoria do pielęgnacji sierści – pewną część Twojego czasu z kotem, będziesz musiał poświęcić jego pielęgnacji. Regularne wyczesywanie zaowocuje jednak zdrową i lśniącą sierścią.
 • Duża kuweta – kot norweski leśny jest dużym zwierzęciem, które potrzebuje kuwety o większych rozmiarach niż standardowe produkty.

Pielęgnacja sierści kota norweskiego leśnego?

Leśny kot norweski potrzebuje głównie regularnego wyczesywania sierści. Najlepiej minimum raz w tygodniu, a zdecydowanie częściej w okresie linienia. O czym jeszcze warto pamiętać, by Twój pupil był zadbany i piękny?

 • Kot norweski miewa problemy z dziąsłami, dlatego istotne jest mycie zębów! Szczotkuj jamę ustną pupila, by zapobiec chorobom przyzębia. Nie masz na to czasu codziennie? Znajdź kilka minut przynajmniej raz na kilka dni.
 • W przypadku gromadzenia się wydzieliny w kąciki oczu, wycieraj ją delikatnie gazikiem. Używaj osobnego gazika do każdego oka, by nie przenosić potencjalnych czynników chorobotwórczych.
 • Co kilka dni sprawdzaj uszy swojego pupila, a gdy wyglądają na brudne, zastosuj specjalny płyn do czyszczenia, przeznaczony dla zwierząt domowych. Unikaj jednak używania patyczków dla ludzi, które mogą uszkodzić wnętrze ucha. Do wytarcia wydostającego się środka użyj gazika lub specjalnych patyczków dla zwierząt.
 • Kot norweski leśny to czyścioch! Utrzymuj jego kuwetę w nieskazitelnej czystości.
 • Pamiętaj, że podczas pielęgnacji kot połyka część sierści, dlatego podawaj mu pasty odkłaczające lub karmę zapobiegającą tworzeniu się kul włosowych w przewodzie pokarmowym.

Kot norweski leśny to czyścioch!

Kot rasy norweski leśny to zwierzę, które dobrze czuje się na zewnątrz i może przetrwać nawet w surowe warunki, ale dla bezpieczeństwa dobrym pomysłem jest trzymanie kota norweskiego leśnego tylko w domu lub na zabezpieczonym fragmencie ogrodu. Takie postępowanie ochroni go przed chorobami zakaźnymi, atakami psów lub innych kotów oraz wypadkami komunikacyjnymi.

Dieta kota rasy norweski leśny

Koty tej rasy są duże i muskularne, dlatego potrzebują właściwej karmy. Co ważne, pełne dojrzewanie kota norweskiego leśnego może zakończyć się dopiero w wieku 3 lat.

Koty norweskie leśne są duże i muskularne,
dlatego potrzebują właściwej karmy.

Chcąc utrzymać prawidłową kondycję pupila, musisz przestrzegać wytycznych dotyczących ilości i objętości posiłków. Jeśli nie masz pewności, czy dobrze żywisz swojego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Pamiętaj, że wskaźnikami prawidłowej diety są:

 • lśniąca sierść,
 • prawidłowe stolce,
 • stała masa ciała.

kot norweski leśny

Kot norweski leśny – zdrowie

Norweskie koty leśne żyją około 12–16 lat i przez większość czasu cieszą się dobrym zdrowiem. Genetycznie predysponowane są jednak do kardiomiopatii przerostowej (choroby serca) lub niewydolność nerek. Pamiętaj, by regularnie badać swojego pupila.

Inna choroba genetyczna, która pojawia się u tych kotów, to zaburzenie magazynowania glikogenu typu IV wpływające na metabolizm glukozy. Większość kociąt rodzi się martwych lub umiera w ciągu kilku godzin po urodzeniu, ale zdarza się, że zwierzęta nie wykazują objawów nawet do 5. miesiąca życia. Dostępny jest test DNA pomagający zidentyfikować koty dotknięte chorobą i nosicieli, którzy nie powinni być używani w hodowli.

Koty z legalnych hodowli są jednak wolne od wymienionych wad, dzięki staraniom hodowców oraz regularnym badaniom kotów.

Norweskie koty leśne około 12–16 lat

Norweski leśny kot – ciekawe fakty

 • Kot norweski jest bohaterem baśni i uważany jest w kulturze norweskiej za stworzenie magiczne.
 • Król Olaf V wyznaczył kota norweskiego leśnego na narodową rasę Norwegii.
 • Koty norweskie leśne są bardziej popularne w Europie niż w Ameryce.
 • Kot norweski leśny to po angielsku norwegian forest cat. Inne nazwy określające te koty to: skaukatt, Norsk skogkatt i wegie.

Kot norweski leśny – wzorzec rasy

 • Kod EMS: NFO
 • Kraj pochodzenia: Norwegia
 • Kategoria FIFe: II – koty półdługowłose
 • Inne nazwy: Norsk Skogkatt
 • Rozmiar: duży

Podsumowanie. Opis rasy

Pierwotnie koty norweskie leśne zamieszkiwały lasy Norwegii, gdzie musiały radzić sobie w trudnych warunkach klimatycznych. Ich gęsta, dwuwarstwowa sierść, długi ogon i duże łapy pomogły im przetrwać w surowym środowisku.

Rasa ta była znana w Norwegii od dawna, ale to dopiero w latach 70. XX wieku zyskała międzynarodowe uznanie. Dzięki wysiłkom entuzjastów kotów norweskich leśnych, rasa została uznana przez organizacje felinologiczne, takie jak The International Cat Association (TICA) i The Fédération Internationale Féline (FIFe).

Charakterystycznymi cechami kotów norweskich leśnych są ich silna budowa ciała, gęsta sierść, piękne pióropusze na uszach oraz długi, bujny ogon. Mają też charakterystyczny wyraz twarzy, który nadaje im dziki i majestatyczny wygląd. Sierść jest wodoodporna, mrozoodporna, dwuwarstwowa z wełnistym podszerstkiem.

Koty norweskie leśne są inteligentne, przyjazne i towarzyskie. Są znane z tego, że łatwo nawiązują więzi z ludźmi i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Są aktywne i lubią zabawy, dlatego dostęp do bezpiecznego ogrodu lub miejsca do eksploracji jest dla nich ważny.

Dzięki swojej historii i naturalnym cechom kot norweski leśny przyciąga uwagę wielu miłośników kotów. Jego urok i udomowiony, ale jednocześnie dziki wygląd sprawiają, że jest wyjątkowym towarzyszem dla wielu osób na całym świecie.

Podsumowujac, kot norweski leśny ma imponujący wygląd i lubi kontakt z człowiekiem. Stanowi wyjątkowo udane połączenie zrównoważenia z chęcią zabawy oraz dzikości z łagodnością. Czy jest odpowiedni dla Ciebie? Chyba już wiesz!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.