Home Kot Kot norweski leśny – charakter, pielęgnacja i zdrowie

Kot norweski leśny – charakter, pielęgnacja i zdrowie

Czy duże i muskularne koty mogą być domowymi pupilami? Norweski kot leśny sprawi, że głośno zawołasz „tak”. To ciepłe, uczuciowe i bardzo rodzinne zwierzęta, które zawładną niejednym sercem, choć nie są typowymi kotami do głaskania na kanapie. Czym jeszcze zaskoczy Cię kot norweski leśny?

Skąd pochodzi norweski kot leśny? Historia rasy

Norweskie koty leśne to rasa od dawna znana na terenie całej Skandynawii. Koty te pojawiają się w mitach, legendach i baśniach z regionu Norwegii, choć istnieją przypuszczenia, że norweski kot leśny pochodzi z okolic Wielkiej Brytanii. Do Skandynawii trafił najprawdopodobniej dzięki wikingom, co zdarzyło się przypuszczalnie około VIII wieku. Koty tej rasy nie miały problemów z przystosowaniem się do tamtejszego klimatu i doskonale sprawdziły się jako zwierzęta zwalczające gryzonie.

Koty te pojawiają się w mitach, legendach i baśniach
z regionu Norwegii.

W latach 30. kotami zainteresowali się norwescy hodowcy. Postanowili oni zachować oryginalność rasy, która w tym czasie była zagrożona ze względu na częste krzyżówki norweskich kotów leśnych z różnymi rasami krótkowłosymi. Pierwszy wzorzec norweskiego kota leśnego powstał w latach 70., a w 1977 roku rasa została uznana przez FIFe. Umożliwiło to prezentowanie przedstawicieli rasy na wystawach w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Początkowo kot norweski leśny bywał jednak mylony z inną rasą, gdyż wykazuje podobieństwo do maine coona. Z tego powodu 10 lat po uznaniu kotów przez FIFe wprowadzono zmodyfikowany wzorzec, który zwracał uwagę na cechy odróżniające obie rasy.

Kot norweski leśny – opis rasy

Najważniejsze cechy wyglądu norweskiego kota leśnego to:

  • głowa o trójkątnym kształcie,
  • uszy duże i szerokie u nasady,
  • uszy często zakończone pędzelkiem z włosia,
  • duże oczy ustawione lekko po skosie,
  • mocna broda,
  • obfita kryza wokół szyi,
  • mocno umięśnione ciało,
  • tylne kończyny nieco dłuższe niż przednie,
  • duże i okrągłe łapy (proporcjonalne do nóg),
  • “portki” z sierści na tylnych kończynach,
  • długi i bujny ogon,
  • wełniany podszerstek,
  • półdługie futro,
  • wodoodporny płaszcz sierści pokrywający podszerestek,
  • waga samicy 5-6 kg,
  • waga samca 6-8 kg.

Kot norweski leśny może mieć wszystkie maści oprócz koloru point, czekoladowego, liliowego, cynamonowego i płowego.

kot norweski leśny

Charakter kota norweskiego leśnego

Czy półdziki łowca szczurów może być wspaniałym kotem domowym? Oczywiście! Koty norweskie to bardzo towarzyskie, czułe i chętne do zabawy zwierzęta. Twój pupil będzie miał wiele cech przypominających bardziej charakter psa niż większości kotowatych. Gdy cię pokocha, będzie chodził przy twojej nodze i łasił się, szukając kontaktu.

Kot tej rasy to doskonały towarzysz życia rodzin, gdyż jest łagodny i przyjazny.

Kot norweski leśny to doskonały towarzysz życia rodzin, gdyż jest łagodny i przyjazny. Zwykle nie ma problemów w kontaktach z dziećmi ani psami. Jeżeli nauczysz swoje pociechy podstaw komunikacji z kotem, zyskają one wspaniałego towarzysza, który na zawsze zostanie w ich wspomnieniach z najmłodszych lat! Kot nie ma problemu w kontaktach z innymi zwierzętami, ale jeżeli masz rybki lub staw w ogrodzie, możesz mieć kłopot. Kot norweski ma mocno rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego lepiej uważaj na wodnych podopiecznych.

Martwisz się, że kot może być zbyt wymagający dla Twojego stylu życia? Norweski leśny będzie zadowolony z przebywania z Tobą w jednym pokoju np. podczas Twojej pracy, a jeśli nikogo nie będzie w domu, znajdzie sobie zajęcie, o ile zapewnisz mu zabawki i drapaki. Norweski kot leśny to także sportowiec, z którym będziesz mógł bawić się i wychodzić na spacery. Chętnie podejmuje on wspólne aktywności z człowiekiem, wspina się i poluje na sztuczne myszki.

Najważniejsze cechy charakteru:

  • inteligencja 5/5
  • zrównoważenie 5/5
  • niezależność 3/5
  • czułość 4/5
  • głośność 1/5
  • aktywność fizyczna 4/5
  • skłonność do zabawy 4,5/5
  • kontakty z innymi kotami 3/5
  • kontakty z psami 4,5/5
  • relacje z dziećmi 4,5/5.

Rozród – fakty o hodowli kotów norweskich leśnych

Kot norweski leśny dojrzałość płciową uzyskuje między 6 a 12 miesiącem życia (jest to jednak kwestia osobnicza), a kotka może wykazywać cykle rujowe przez cały rok, chociaż prawie 70% z nich przypada od stycznia do czerwca.

Średnia długość ciąży to 64 dni (zakres od 61-72 dni), a średnia wielkość miotu wynosi 4 kocięta. Dane zebrane jakiś czas temu przez włoskich naukowców wskazują, że im większy rozmiar miotu, tym krótsza długość ciąży. Wciąż brakuje jednak dokładniejszych danych dotyczących wzorców rozrodczych różnych kotów rasowych.

kot norweski leśny

Jakie potrzeby ma kot norweski leśny?

Zdecydowałeś się już? Kor norweski leśny to spełnienie Twoich marzeń? Nic dziwnego! Zanim jednak pojawi się w Twoim domu uroczy kociak, musisz się na niego dobrze przygotować. Wymagania Twojego kota pomogą Ci spełnić:

  • Miejsce w ogrodzie – jeżeli masz taras lub ogród, stwórz swojemu ulubieńcowi miejsce do zabawy lub wypoczynku. Kot norweski leśny uwielbia się wspinać, dlatego warto zapewnić mu taką możliwość na zewnątrz lub w domu.
  • Zabawki i drapaki – koty tej rasy potrzebują ruchu, jeżeli nie mogą wychodzić na zewnątrz potrzebują miejsca do wspinania oraz licznych akcesoriów, które zapewnią im rozrywkę i możliwość spożytkowania energii.
  • Akcesoria do pielęgnacji sierści – pewną część Twojego czasu z kotem, będziesz musiał poświęcić jego pielęgnacji. Regularne wyczesywanie zaowocuje jednak zdrową i lśniącą sierścią.
  • Duża kuweta – kot norweski leśny jest dużym zwierzęciem, które potrzebuje kuwety o większych rozmiarach niż standardowe produkty.

Pielęgnacja – jak dbać o koty norweskie leśne?

Jak już wspomniałam, leśny kot norweski potrzebuje głównie regularnego wyczesywania sierści. Najlepiej minimum raz w tygodniu. O czym jeszcze warto pamiętać, by Twój pupil był zadbany i piękny?

  • Kot norweski miewa problemy z dziąsłami, dlatego istotne jest mycie zębów! Szczotkuj jamę ustną pupila, by zapobiec chorobom przyzębia. Nie masz na to czasu codziennie? Znajdź kilka minut przynajmniej raz na kilka dni.
  • W przypadku gromadzenia się wydzieliny w kąciki oczu, wycieraj ją delikatnie gazikiem. Używaj osobnego gazika do każdego oka, by nie przenosić potencjalnych czynników chorobotwórczych.
  • Co kilka dni sprawdzaj uszy swojego pupila, a gdy wyglądają na brudne, zastosuj specjalny płyn do czyszczenia, przeznaczony dla zwierząt domowych. Unikaj jednak używania patyczków dla ludzi, które mogą uszkodzić wnętrze ucha. Do wytarcia wydostającego się środka użyj gazika lub specjalnych patyczków dla zwierząt.

Kot norweski leśny to czyścioch!

  • Kot norweski leśny to czyścioch! Utrzymuj jego kuwetę w nieskazitelnej czystości.
  • Pamiętaj, że podczas pielęgnacji kot połyka część sierści, dlatego podawaj mu pasty odkłaczające lub karmę zapobiegającą tworzeniu się kul włosowych w przewodzie pokarmowym.

Kot rasy norweski leśny to zwierzę, które dobrze czuje się na zewnątrz i może przetrwać nawet w zimnym klimacie, ale dla bezpieczeństwa dobrym pomysłem jest trzymanie kota norweskiego leśnego tylko w domu lub na zabezpieczonym fragmencie ogrodu. Takie postępowanie ochroni go przed chorobami zakaźnymi, atakami psów lub innych kotów oraz wypadkami komunikacyjnymi.

Dieta kota norweskiego

Koty tej rasy są duże i muskularne, dlatego potrzebują właściwej karmy. Co ważne, pełne dojrzewanie kota norweskiego leśnego może zakończyć się dopiero w wieku 3 lat.

Koty norweskie leśne są duże i muskularne,
dlatego potrzebują właściwej karmy.

Chcąc utrzymać prawidłową kondycję pupila, musisz przestrzegać wytycznych dotyczących ilości i objętości posiłków. Jeśli nie masz pewności, czy dobrze żywisz swojego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Pamiętaj, że wskaźnikami prawidłowej diety są:

  • lśniąca sierść,
  • prawidłowe stolce,
  • stała masa ciała.
kot norweski leśny

Zdrowie kota norweskiego leśnego

Norweskie koty leśne żyją około 12–16 lat i przez większość czasu cieszą się dobrym zdrowiem. Genetycznie predysponowane są jednak do kardiomiopatii przerostowej (choroby serca) lub niewydolność nerek. Pamiętaj, by regularnie badać swojego pupila.

Inna choroba genetyczna, która pojawia się u tych kotów, to zaburzenie magazynowania glikogenu typu IV wpływające na metabolizm glukozy. Większość kociąt rodzi się martwych lub umiera w ciągu kilku godzin po urodzeniu, ale zdarza się, że zwierzęta nie wykazują objawów nawet do 5. miesiąca życia. Dostępny jest test DNA pomagający zidentyfikować koty dotknięte chorobą i nosicieli, którzy nie powinni być używani w hodowli.

Koty z legalnych hodowli są jednak wolne od wymienionych wad, dzięki staraniom hodowców oraz regularnym badaniom kotów.

Norweskie koty leśne około 12–16 lat

Norweski leśny kot – ciekawe fakty

  1. Kot norweski jest bohaterem baśni i uważany jest w kulturze norweskiej za stworzenie magiczne.
  2. Król Olaf V wyznaczył kota norweskiego leśnego na narodową rasę Norwegii.
  3. Koty norweskie leśne są bardziej popularne w Europie niż w Ameryce.
  4. Kot norweski leśny to po angielsku norwegian forest cat. Inne nazwy określające te koty to: skaukatt, Norsk skogkatt i wegie.

Kot norweski leśny ma imponujący wygląd i lubi kontakt z człowiekiem. Stanowi wyjątkowo udane połączenie zrównoważenia z chęcią zabawy oraz dzikości z łagodnością. Czy jest odpowiedni dla Ciebie? Chyba już wiesz!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.