Home Kot Kuweta dla kota: rodzaje, ceny. Jaką wybrać?

Kuweta dla kota: rodzaje, ceny. Jaką wybrać?

Masz kota? A może szykujesz się do przyjęcia go pod swój dach i zastanawiasz się nad wyprawką? Kuweta dla kota jest niezbędna. Bo chociaż w internecie krążą filmy o kotach załatwiających się w toalecie, a nawet spuszczających po sobie wodę, to bądźmy szczerzy – nie każdego kota można nauczyć takich sztuczek.

Skoro już wiemy, że niektóre z internetowych virali można włożyć między bajki, to zastanówmy się nad wyborem najlepszej kuwety. To niezbędny element kociej wyprawki, bo kot musi mieć miejsce na swoją toaletę. Najlepiej w intymnym miejscu, by czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Reklama

Gdzie postawić kuwetę dla kota?

Właściciele kotów najczęściej wybierają łazienkę lub przedpokój. Łazienkę – dlatego, że łatwiej pozbyć się niechcianych zapachów, a przedpokój – bo kot ma dostęp do kuwety nawet wtedy, gdy ty okupujesz łazienkę. Wybór należy do Ciebie.

Kuweta dla kota: jaki rozmiar?

Nie wystarczy podjęcie decyzji, gdzie postawić kuwetę, należy jeszcze dobrać jej rozmiary do wielkości kota. Tu masz do wyboru: kuwety klasyczne, duże kuwety dla kotów większych ras, takich jak maine coony, ragdolle czy norweskie, oraz małe pojemniki z niskim progiem dla kociąt.

Jeżeli przyjmujesz pod swój dach małe kotki, to lepiej kup małą kuwetę, przystosowaną do potrzeb kociąt, a gdy dorosną, wymień ją na większą.

Dwa koty – jedna czy dwie kuwety?

Koty często przebywają w parach, bo to zwierzęta stadne, które potrzebują towarzystwa drugiego osobnika. Jeśli zdecydujesz się na dwa koty, zainwestuj w dwie kuwety.

Kuwety: rodzaje

Sklepy zoologiczne oferują różne rodzaje kuwet. Zastanów się więc, co jest dla Ciebie priorytetem i ile masz czasu na sprzątanie kociej toalety.

Kuwety odkryte lub zakryte

Właściciele częściej kupują zakryte kuwety, bo można je wyposażyć w filtry węglowe, odświeżacze powietrza i pochłaniacze zapachów. Zakryte kuwety lepiej też chronią przed rozsypywaniem żwirku, a kot zwykle wynosi odrobinę żwirku na swoich łapach. Jednak nie każdy kot przyzwyczai się do zabudowanej kuwety. Ostateczna decyzja należy do czworonoga. Może się okazać, że pieniądze wyrzucisz w błoto, i będziesz musiał zainwestować w inną kuwetę, na przykład tę odkrytą. Zresztą z odkrytej kuwety szybciej i sprawniej wyciągniesz nieczystości. Poleca się je także dla kociąt.

Kuwety przesiewowe

Dla właściciela, który ma niewiele czasu na sprzątanie, będą prawdziwym zbawieniem. Taka kuweta ma pojemnik z sitem, które oddziela nieczystości. Kuwety przesiewowe występują zarówno w otwartej, jak i w zamkniętej wersji. Przy czyszczeniu wystarczy podnieść część przesiewową, aby czysty żwirek przedostał się na dół, a zbrylony oraz odchody osadziły się na kratce.

Kuwety samoczyszczące: nieautomatyczne i automatyczne

Kuwety samoczyszczące są nie tylko zbawieniem, ale wynalazkiem zasługującym na Nobla! A to dlatego, że – jak sama nazwa wskazuje – czyszczą się same. To, czy w kuwecie są jakieś nieczystości, wykrywa czujnik termiczny. Specjalna szczotka zgrabia odchody, które lądują na jej dnie w tzw. kieszeni wyposażonej w woreczki jednorazowe. Dodatkowo kuwety posiadają filtry pochłaniające brzydkie zapachy. To, co znalazło się na dnie kuwety w jednorazowym woreczku, wystarczy wyrzucić raz na tydzień.

W przypadku kuwet samoczyszczących masz do wyboru: nieautomatyczne, czyli te wymagające przyciśnięcia odpowiedniego guzika, by kuweta sama się czyściła, oraz automatyczne – tu do dyspozycji mamy pilota lub aplikację w telefonie.

Wadą tych kuwet jest to, że mogą być głośne (niektóre koty boją się hałasu), a ich cena jest wysoka. Kuwety samoczyszczące są bowiem droższe od tych klasycznych. Najdroższa, jaką znaleźliśmy, kosztowała 3799 złotych. Składa się z czujnika ruchu i wagi, więc sama rozpoznaje, kiedy kot z niej wychodzi, po czym automatycznie rozpoczyna oczyszczanie – oddziela brudny żwirek od czystego i usuwa nieczystości do specjalnej szuflady. Cena najtańszej kuwety samoczyszczącej to około 180 złotych.

Jak utrzymać kuwetę w czystości?

Posiadanie kota wiąże się z regularnym sprzątaniem kuwety. Ci, którzy chcą, by wokół niej było zawsze czysto, mogą zdecydować się na kuwetę z wejściem z góry. Takie kuwety nie nadają się jednak dla kociąt oraz kotów starszych, które mogą już mieć problemy ze stawami.

Hitem są kuwety ceramiczne. O ile plastik przesiąka nieprzyjemnymi zapachami i może pękać i się odkształcać, o tyle nieporowata powierzchnia ceramiczna jest całkowicie antybakteryjna i niemalże niezniszczalna. Szkliwo ceramiczne, w przeciwieństwie do plastiku, jest odporne na wysoko stężone związki amoniakalne zawarte w zwierzęcym moczu. Dlatego ceramiczne kuwety łatwiej się sprząta.

By zadbać o czystość wokół kuwety, możesz też zdecydować się na zakup specjalnej szafki na kuwetę. A jeżeli masz zdolności budowlano-artystyczne, możesz nawet taką szafkę wykonać samodzielnie. Szafki na kuwetę zaprojektowane są tak, by zapobiegać wysypywaniu się żwirku. Kosztują od 300 do 600 złotych.

Kuwetę co jakiś czas trzeba wymienić. Jeżeli nawet po umyciu brzydko pachnie, to znak, że już czas, by kupić nową.

Pamiętajmy, że kuweta to bardzo ważne miejsce dla kota – miejsce komfortu i intymności. Tak jak my lubimy czuć czystość i wygodę w naszej łazience, tak samo powinniśmy zadbać o to, by nasz kot był zadowolony ze swojej. Przymierzając się zatem do zakupu kuwety, pomyśl nie tylko o swoich priorytetach, ale przede wszystkim o tym, co wybrałby Twój kot.

Autor: Kinga Czernichowska

Przeczytaj inne artykuły w zimowym wydaniu Pets Style

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.