Home Kot Kot szkocki zwisłouchy – charakter, pielęgnacja i zdrowie

Kot szkocki zwisłouchy – charakter, pielęgnacja i zdrowie

Koty szkockie zwisłouche to sympatyczne zwierzaki domowe z oklapniętymi uszkami i nieco zatroskanym wyrazem pyszczka. Choć mruczki te mają mnóstwo naturalnego uroku, ich hodowla budzi spore wątpliwości. Charakterystyczny zabawny wygląd tych kotów wiąże się bowiem z poważnymi problemami zdrowotnymi. Sprawdź, jak powstała rasa szkocki zwistouchy i dlaczego wiele osób ją pokochało.

Kot szkocki zwisłouchy – opis rasy

Historia rasy scottish fold

Kot szkocki zwisłouchy to rasa powstała na drodze spontanicznej mutacji genetycznej. Historia tych niezwykłych zwierząt rozpoczyna się w latach 60. XX w. w Szkocji. Wtedy właśnie pracujący na jednej z farm rolnik William Ross zauważył białą kotkę z oklapniętymi uszami. Kotka o imieniu Susie wzbudziła duże zainteresowanie farmera i jego żony. Gdy więc urodziła kocięta, postanowili adoptować jedno z nich. Przygarnięta kotka o imieniu Snooks po osiągnięciu dojrzałości została skrzyżowana z rudym kotem brytyjskim. W miocie pojawił się jeden kociak o zwisających uszach. Został nazwany Snowball. Stał się on ojcem kolejnych pięciu zwisłouchych kociąt. W ten sposób rozpoczęła się celowa hodowla rasy przez państwa Rossów.

Reklama

Choć rasa została zarejestrowana przez Angielski Związek Hodowców Kotów (GCCF), już w 1971 r. organizacja wykreśliła ją z rejestru z uwagi na częste problemy zdrowotne. Dalszy rozwój hodowli szkockich foldów miał miejsce w Stanach Zjednoczonych. W 1974 r. rasa została oficjalnie zarejestrowana przez tamtejszą organizację felinologiczną CFA. Obecnie koty tej rasy akceptuje także TICA.

Ze względu na genetyczne obciążenia hodowla kotów tej rasy do dziś wzbudza duże kontrowersje. Kształt uszu warunkowany jest genem autosomalnym dominującym, który wpływa na budowę całego szkieletu. Nie ma jednak zgody co do tego, w jakim stopniu zaburzenia w budowie chrząstek i kości oddziałują na komfort życia i samopoczucie kotów. Rozmnażaniu kotów szkockich zwisłouchych sprzeciwiają się niektóre organizacje felinologiczne. Scottish fold nie jest uznawany m.in. przez FIFe.

Kot szkocki zwisłouchy, wygląd

Jak wygląda kot szkocki zwisłouchy?

Scotissh fold to kot, którego łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Unikalną cechą rasy są wywinięte do przodu, małe uszy o zaokrąglonym kształcie. Charakterystyczna dla kotów tej rasy jest również okrągła głowa z dużymi oczami i krótkim nosem.

Szkockie foldy należą do kotów średniej wielkości – zwykle osiągają wagę 2,5–6 kg i wielkość 30–35 cm. Mruczki te są silnie zbudowane – mają krępe, muskularne i krótkie ciało. Sierść zwierząt jest krótka, gęsta i miękka, z dużą ilością podszerstka. Scottish foldy występują też w odmianie półdługowłosej (highland fold). U rasy dopuszczalne są różne umaszczenia z wyjątkiem czekoladowego, liliowego i color point (syjamskiego).

Kot szkocki zwisłouchy – charakter

Scottish fold to serdeczny, łagodny, przyjacielski i spokojny mruczek, który może być idealnym domowym towarzyszem. W przeciwieństwie do wielu innych kotów raczej nie marzy o dalekich wyprawach. Najlepiej czuje się w domu. Nie ma przy tym dużych wymagań lokalowych – wystarczy mu nawet małe mieszkanie w bloku.

Przedstawiciele tej rasy to typowi domatorzy.

Kot szkocki zwisłouchy ma umiarkowany temperament. Jest miłośnikiem komfortu. Z pewnością nie pogardzi więc wygodnym legowiskiem, na którym będzie mógł się wylegiwać przez wiele godzin. W przypadku tych kotów dobrym wyborem będzie z pewnością legowisko ortopedyczne, które odciąży stawy i ułatwi przyjęcie wygodnej pozycji.

Myli się jednak ten, kto sądzi, że szkocki mruczek jest typowym kanapowcem. Scottish fold to ciekawski, wesoły, inteligentny i psotny zwierzak. Kot ten lubi eksplorować swoje otoczenie. Z tego względu w domu lub na balkonie warto urządzić mu miejsce do obserwacji otoczenia. Fold chętnie korzysta też z zabawek interaktywnych. Dobrą zabawą dla kotów szkockich zwisłouchych jest zwłaszcza poszukiwanie smakołyków ukrytych w domowych zakamarkach. Koty te z powodzeniem uczą się również prostych sztuczek.

Szkocki zwisłouchy lubi się bawić, choć nie w głowie mu raczej szalone gonitwy. Umiarkowana dawka ruchu i aktywności łowieckich w zupełności mu wystarczy. Mruczek tej rasy nie jest też wielbicielem wspinaczek, dlatego lepiej jego przestrzeń życiową w domu rozbudować o akcesoria do zabawy i wypoczynku w poziomie, a nie w pionie.

Koty szkockie zwisłouche lubią spędzać czas z ludźmi. Często są prawdziwymi pieszczochami. Nie są jednak natarczywe. Zwykle nie dopominają się nachalnie uwagi i nie są zbyt ekspresyjne w okazywaniu swoich uczuć. Dodatkowo nie należą do rozgadanych zwierzaków. Rzadko miauczą, a wydawane przez nie dźwięki są ciche i przyjemne dla ucha.

Dla kogo szkocki zwisłouchy?

Ze względu na przyjazny charakter foldy dobrze dogadują się zarówno z dziećmi, jak i osobami starszymi. Nie przepadają jednak za samotnym spędzaniem czasu i silnie przywiązują się do opiekunów. Dlatego zdecydowanie lepiej będą się czuły w rodzinie niż u boku zapracowanej samotnej osoby.

Koty te nie mają skłonności do agresji. Dodatkowo łatwo adaptują się do różnych warunków i potrafią dostosować do stylu życia swoich opiekunów. Spełniają się zatem w roli kotów niewychodzących. To doskonali kompani dla domatorów lubiących raczej spokojny tryb życia. Koty tej rasy nie są polecane dla niedoświadczonych opiekunów. Z powodu występującej u nich wady genetycznej powinny zajmować się nimi osoby, które w razie potrzeby zapewnią im specjalną opiekę.

Scottish foldy są z natury towarzyskie i bezkonfliktowe, dlatego odnajdą się w domach zamieszkiwanych przez inne zwierzęta – zarówno psy, jak i koty.

Kot szkocki zwisłouchy, charakter

Szkocki zwisłouchy – pielęgnacja

Koty szkockie zwisłouche nie potrzebują specjalnej pielęgnacji futerka. Z uwagi na gęsty podszerstek mogą gubić jednak sporo sierści. Z tego powodu przynajmniej raz w tygodniu warto dokładnie wyczesać ich szatę przy użyciu szczotki włosianej, zgrzebła lub furminatora. W okresie linienia zabieg ten trzeba wykonywać codziennie. Odmiana długowłosa wymaga nieco częstszych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku highland foldów wskazane jest wyczesywanie sierści przy pomocy grzebienia i szczotki przynajmniej 2–3 razy w tygodniu. Do pielęgnacji sierści najlepiej używać łagodnych kosmetyków oczyszczających lub zmiękczających.

Szczególnej pielęgnacji wymagają natomiast uszy tych kotów. Nie obejdzie się bez regularnego kontrolowania ich stanu. Wskazane jest także oczyszczanie kocich uszu z gromadzącej się woskowiny. Najlepiej używać do tego płatków kosmetycznych oraz specjalnych preparatów do pielęgnacji kocich uszu.

Scottish foldy niechętnie się wspinają i zwykle spędzają czas wyłącznie w domu, dlatego ich pazury mogą ulec przerośnięciu. Należy regularnie sprawdzać ich stan i w razie potrzeby skracać je przy pomocy cążków.

Żywienie kotów szkockich zwisłouchych

Kot szkocki zwisłouchy, karma dla kota

Koty szkockie zwisłouche nie należą do wybrednych smakoszy. Zwykle akceptują różne rodzaje pokarmów, co warto wykorzystać, by urozmaicać dietę pupila. Dzięki mokrym karmom uzupełniającym OASY zaproponujesz kotu wiele różnych smaków. Z OASY możesz podawać swojemu pupilowi ryby np. łososia, sardynki czy tuńczyka albo delikatne mięsa, jak pierś z kurczaka, wątróbka lub szynka. A może Twój kot ma bardziej wyrafinowane podniebienie? Sprawdź, czy będzie w stanie oprzeć się smakowi i zapachowi krewetek i kalmarów. Karmy OASY More Love przyrządzane są z najlepszych i najświeższych składników, co zapewnia niezwykły smak, ale i piękny aromat, co jest niezwykle ważne dla większości kotów.

Dlaczego karmy mokre? Koty zwykle piją zbyt mało wody, a karmy w puszkach lub saszetkach dostarczają sporo płynów, co sprzyja utrzymaniu prawidłowego nawodnienie organizmu. Mokre karmy OASY dostępne są  w saszetkach, puszkach, czy kubeczkach o różnej wielkości. Wszystko dla Twojej wygody.  Takie wilgotne “przysmaki” możesz łączyć z pełnoporcjową karmą suchą, stosując żywienie mieszane. Zwracaj jednak uwagę na liczbę kalorii w diecie pupila.

Scottish foldy to prawdziwe łakomczuchy. Mruczki te lubią jeść, a jedzenie czasami staje się dla nich metodą na nudę czy stres. W przypadku kotów tej rasy nie najlepiej sprawdzi się więc żywienie ad libitum (z wolnym dostępem do karmy). Podając zwierzęciu mokre karmy zostawiaj posiłek do jego “dyspozycji” na 15-20 minut, a następnie zabieraj. Otwarte opakowanie przechowuj w lodówce, ale nigdy nie podawaj kotu zimnej karmy. Wyciągnij ją z lodówki kilkanaście minut przed porą karmienia.

W przypadku niewychodzących kotów dobrym pomysłem może być także połączenia jedzenia z aktywnością łowiecką. Część dziennej racji pokarmowej warto umieścić w zabawkach interaktywnych.

Koty szkockie zwisłouche mają gęstą szatę, dlatego mogą połykać sporo włosów podczas codziennej pielęgnacji futerka. W ich diecie powinny znajdować się więc także przysmaki Odtłaczające, które ograniczą powstawanie kul włosowych i ułatwią ich usuwanie.

Scottish foldom warto podawać suplementy wspomagające stawy.

Kot szkocki zwisłouchy

Koty szkockie zwisłouche – zdrowie

Niestety, za swój oryginalny wygląd szkockie foldy płacą wysoką cenę. Załamane uszy są wynikiem deformacji chrząstek budujących małżowiny. Wada genetyczna odpowiedzialna za charakterystyczny wygląd uszu u kotów szkockich zwisłouchych powoduje także nieprawidłowości w budowie chrząstek i kości całego szkieletu (osteochondrodysplazję). Choroba ta prowadzi do stanów zapalanych i zwyrodnienia stawów. Jej postęp i przebieg są jednak bardzo różne u różnych kotów. Zdarza się, że choroba ma umiarkowane nasilenie, czasami jednak prowadzi do kalectwa i silnych dolegliwości. U osobników homozygotycznych (z dwiema kopiami wadliwego genu) obserwuje się szybszy postęp choroby i większe nasilenie objawów.

Koty tej rasy powinny być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii, który w razie potrzeby wdroży odpowiednią terapię. Niestety, osteochondrodysplazja jest nieuleczalna, dlatego leczenie polega głównie na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Ze względu na specyficzny kształt małżowin koty szkockie zwisłouche są też szczególnie narażone na infekcje uszu. U przedstawicieli tej rasy dodatkowo występują predyspozycje do chorób serca (kardiomiopatii przerostowej) i nerek (wielotorbielowatości nerek).

Mimo obciążeń genetycznych przy odpowiedniej opiece koty szkockie zwisłouche mogą dożyć nawet 15 lat.

Szkockie foldy są rasą genetycznie obciążoną osteochondrodysplazją.

Szkocki fold – ciekawostki

  • Wszystkie kocięta rasy szkockiej zwisłouchej rodzą się z normalnymi uszami. Małżowiny przybierają charakterystyczny kształt dopiero między 21 a 28 dniem życia kociąt.
  • Koty o prostych uszach również mogą być nosicielami wadliwego genu, ponieważ nie zawsze ujawnia się on w fenotypie.
  • Szkocki zwisłouchy często przybierają nietypowe pozycje w czasie snu i wypoczynku. Niejednokrotnie śpią na plecach czy z wyciągniętymi lub złożonymi łapkami.
  • Niedopuszczalne jest kojarzenie dwóch foldów o oklapniętych uszach. Aby ograniczyć problemy zdrowotne u zwierząt, do hodowli wykorzystuje się osobniki o normalnych uszach.
  • Cena kociąt tej rasy wynosi około 3500–4000 zł.

Podsumowanie:

  • Szkockie foldy przykuwają uwagę ze względu na nietypowe, wywinięte uszy.
  • Rasa jest obciążona wadą genetyczną.
  • Foldy mają łagodne usposobienie i umiarkowany temperament, dlatego spełniają się jako domowi pupile.
  • Kot szkocki zwisłouchy często potrzebuje szczególnej opieki.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.