Home Kot Wybór najlepszego żwirku dla kota. Kompletny przewodnik dla właścicieli
żwirek dla kota

Wybór najlepszego żwirku dla kota. Kompletny przewodnik dla właścicieli

Żwirki dla kotów to dynamicznie rozwijający się segment rynku zoologicznego. Jeszcze niedawno kocie kuwety wypełniał piasek, natomiast dzisiaj do wyboru są produkty bentonitowe, silikonowe, zbożowe oraz żwirki drewniane. Czy istnieje najlepszy żwirek dla kota?

żwirek dla kota

Dlaczego wybór najlepszego żwirku dla kota jest kluczowy?

Żwirek dla kota to ważny element kociej wyprawki. Wybór odpowiedniego produktu jest istotny zarówno dla kota, jak i jego opiekunów. Dobrze dobrany żwirek sprawia, że pupil chętnie korzysta z kuwety, natomiast opiekun nie ma problemu z jej sprzątaniem czy nieprzyjemnymi zapachami. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?

Reklama
  • Część kotów zjada żwirek, dlatego warto zastanowić się nad wyborem produktów naturalnych, które są bezpieczne dla kocich łakomczuchów.
  • U kotów długowłosych źle dobrany żwirek może przyczepiać się do sierści. Kot wynosi później kawałki żwirku i rozrzuca je wokół kuwety, a niektóre pozostają wplątane w kocich włosach.
  • Wrażliwe kocie łapki nie zawsze dobrze znoszą gruboziarniste żwirki. Koty zwykle lubią żwirki drobne, które są delikatne dla opuszek łap.
  • Brzydkie zapachy z kuwety nie są atrakcyjne ani dla opiekuna, ani dla kota, ale zapachowy żwirek do kuwety może drażnić również koci nos.

Czy wiesz, że…

kuwetę wynaleziono przed II wojną światową? Początkowo ludzie używali do jej wypełnienia zwykłego piasku lub starych gazet.

Rodzaje żwirku dla kotów

Kuweta dla kota może zostać wypełniona różnymi rodzajami żwirku. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym produktom na rynku.

Żwirek bentonitowy

Żwirki bentonitowe to popularny wybór opiekunów, ponieważ taki żwirek świetnie absorbuje zapachy. Wyglądem może przypominać piasek lub (w grubszej wersji) żwir. Wytwarza się go z bentonitu (skały osadowej).

Żwirek kukurydziany

Na rynku dostępne są tzw. żwirki pochodzenia biologicznego. Produkowane są z różnych materiałów chłonnych, np. kukurydzy, bambusa czy pszenicy. Kukurydziany żwirek dla kota nadaje się na kompost i w 100 procentach podlega biodegradacji.

Żwirek silikonowy

Żwirek silikonowy powstaje z krzemionki, wody, a także tlenu. Żel silikonowy doskonale absorbuje wilgoć. Wyglądem przypomina niewielkie, przezroczyste granulki. Gdy żwirek silikonowy zmienia kolor na żółtawy, zdecydowanie czas go wymienić.

Żwirek drewniany

Żwirek drewniany jest biodegradowalny i ekologiczny. Wytwarzany jest zarówno z drzew iglastych, jak i liściastych. Dobrze chłonie wilgoć i ma delikatny zapach drewna, który zwykle jest dobrze tolerowany przez koty.

żwirek dla kota

Zalety i wady poszczególnych rodzajów żwirku dla kota

Żwirki dla kotów wykonane z naturalnych materiałów są bezpieczne, biodegradowalne, a także chłonne. Mają delikatny, naturalny zapach. Żwirki drewniane mogą jednak kleić się do kocich łapek i sierści.

Żwirek bentonitowy doskonale pochłania zapachy, ale może być szkodliwy dla kota, jeżeli zwierzak go połknie. Wybierając żwirek, należy zwrócić uwagę na wielkość granulek. Żwirki drobne są bardziej wydajne i delikatniejsze dla kocich łap, gruboziarniste zaś są łatwiejsze do sprzątania. Żwirek bentonitowy może nie sprawdzać się, gdy kuweta stoi w łazience. Połączenie wysypanego przez kota żwirku z wodą może sprawić, że na podłodze pojawi się brzydka maź.

Produkty silikonowe nie pylą, są chłonne, a także łatwe w użyciu. To dobry wybór np. do kuwet automatycznych. Twarde granulki nie są jednak tolerowane przez każdego kota. Lekki koci żwirek silikonowy jest także łatwo rozsypywany poza kuwetę.

Jak wybrać najlepszy żwirek dla swojego kota?

Trudno powiedzieć, który żwirek dla kota będzie najlepszy ze względu na indywidualne preferencje mruczków. Wiemy jednak, jaki żwirek dla kota sprawdza się dla większości pupili i jest to w dużym uproszczeniu drobnoziarnisty, raczej miękki i suchy produkt. Odpowiedni żwirek nie przykleja się do łapek i nie wplątuje w sierść.

Wybierając żwirek, warto zwrócić uwagę na ekologię. Naturalne żwirki są biodegradowalne i można je spłukiwać w toalecie. Ogranicza to ilość produkowanych odpadów.

Jeżeli chcesz sprawdzić nowy rodzaj żwirku, bo dotychczasowy nie spełnia Twoich oczekiwań, nie spiesz się. Zmieniając kotu żwirek, przez pierwsze dwa tygodnie mieszaj nowy produkt z tym, który stosowałeś dotychczas. Kot zdąży się oswoić z nowym podłożem.

Czy wiesz, że…

oddawanie moczu lub kału poza kuwetą jest najczęstszym behawioralnym powodem oddania kota? Istnieje niewiele badań oceniających zdolność żwirku dla kota do promowania atrakcyjności kuwety, ale zdecydowanie rodzaj podłoża ma dla kota znaczenie.

Ekologiczny żwirek dla kota

Marka Green Cat oferuje ekologiczne żwirki nagrodzone Diamentem Zoologii dla Natury! Czym wyróżnia się żwirek Grain Cat?

Najważniejsze zalety to:

  • wyjątkowa zdolność pochłaniania cieczy,
  • szybkie i skuteczne eliminowania zapachów,
  • 100% surowców pochodzenia roślinnego (zbóż),
  • biodegradacja,
  • brak pylenia,
  • łatwe czyszczenie i stosowanie,
  • bezpieczeństwo dla kota.

Polecamy żwirek Grain Cat, ponieważ zyskał uznanie zarówno kotów, jak i opiekunów oraz ekspertów branży zoologicznej. Koty chcą załatwiać swoje potrzeby w delikatnym, a także miękkim dla łapek podłożu. Opiekunowie cenią sobie strukturę o wyjątkowej chłonności.

Opinia o żwirku dla kota Grain Cat

Wykonany z naturalnych surowców roślinnych, bardzo dobrze chłonie kocie odchody (jak gąbka), po czym tworzy łatwe do usunięcia bryłki, w 100 procentach biodegradowalny, bezzapachowy i niepylący, a więc nie podrażnia kociego układu oddechowego – lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska.

Czy wiesz, że…

ze względu na zastosowanie wyłącznie składników zbożowych oraz nowoczesnej technologii przetwarzania ekologiczny żwirek zbrylający Grain Cat ma o 2/3 mniejszą masę niż zwykłe żwirki zbrylające dla kotów? Grain Cat jest znacznie łatwiejszy do przenoszenia.

Jak dbać o żwirek dla kota i utrzymywać go w czystości?

Bez względu na to, czy wybierzesz żwirek drewniany, silikonowy, czy kukurydziany, musisz dbać o czystość kuwety swojego kota. Zwierzak nie będzie chciał załatwiać się do brudnego żwirku lub niewłaściwej kuwety.

Pamiętaj, by:

  • dopasować kuwetę do preferencji kota (otwarta, zamknięta);
  • dobrać kuwetę odpowiedniej wielkości – duże koty potrzebują większych kuwet;
  • regularnie usuwać z kuwety bryłki i odpady (kał) za pomocą szufelki;
  • systematycznie opróżniać i myć kuwetę.

Częste problemy i proponowane rozwiązania

Wybór żwirku wiąże się z wieloma pytaniami o potrzeby kota, a także cechy poszczególnych produktów. Odpowiadamy na niektóre z nich.

Czy żwirek dla kota Grain Cat można spuszczać w toalecie?

Tak, zużyty żwirek Grain Cat w postaci bryłek można wyrzucać do toalety.

Jaki żwirek jest bezzapachowy?

Żwirek silikonowy jest bezzapachowy, o ile nie zostaną dodane do niego substancje aromatyzujące. Kukurydziany, zbożowy czy drewniany żwirek dla kota może mieć delikatny, ale naturalny i dobrze tolerowany przez koty zapach.

Czy Grain Cat jest dobry dla kota długowłosego?

Tak, żwirek Grain Cat jest idealny dla kotów długowłosych.

Jaki jest najlepszy żwirek do kociej kuwety?

Wiele osób zastanawia się, jaki żwirek dla kota wybrać. Nie ma na to jednej idealnej odpowiedzi. Ważne, by żwirek był bezpieczny, a także zgodny z potrzebami/preferencjami kota.

Żwirek dla kota – podsumowanie

  • Żwirek dla kota może być bentonitowy, silikonowy, drewniany czy zbożowy.
  • Żwirki pochodzące z naturalnych materiałów są biodegradowalne i bardziej ekologiczne niż pozostałe rodzaje.
  • Zapachowy żwirek nie zawsze jest przyjemny dla kota.
  • Najlepszy żwirek dla kota to taki, który jest bezpieczny, delikatny dla kocich łapek, a także nie wplątuje się w sierść. Przykładem takiego żwirku jest Grain Cat.

Dobry żwirek dla kota to must have każdego kociarza, który szanuje potrzeby swojego pupila. Wybierz żwirek, który nie przykleja się do łap i sierści, jest bezpieczny, a także pochłania nieprzyjemne zapachy. Czyszczenie kuwety nie musi być udręką, a wybór biodegradowalnego produktu, jak Grain Cat, pozwala jednocześnie dbać o naszą planetę.

Przeczytaj też: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.