Home Aktualności Obowiązkowa rejestracja psów i kotów – co nas czeka?
rejestracja psów i kotów

Obowiązkowa rejestracja psów i kotów – co nas czeka?

Właściciele psów i kotów muszą przygotować się na nowe przepisy dotyczące rejestracji zwierząt. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło projekt ustawy, który wprowadza obowiązek identyfikacji i rejestracji psów i kotów. Choć nie podano jeszcze konkretnej daty wejścia tych przepisów w życie, znamy już ich główne założenia.

rejestracja psów i kotów

Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) – nowa baza danych

Na początku października opublikowano projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), który zobowiązuje właścicieli do czipowania i rejestracji swoich zwierząt. Stworzona zostanie ogólnokrajowa, elektroniczna baza danych, która pozwoli łatwiej monitorować posiadaczy zwierząt. Nowe regulacje mają na celu ułatwienie egzekwowania obowiązków właścicieli czworonogów.

Reklama

Elektroniczna baza zintegrowana z aplikacją mObywatel

Projekt ustawy wprowadza system rejestracji psów i kotów, który będzie zarządzany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Baza danych, zintegrowana z aplikacją mObywatel, umożliwi właścicielom łatwe zarządzanie danymi swoich pupili. Chociaż czipowanie i rejestracja będą obowiązkiem weterynarzy, właściciele będą mogli samodzielnie wprowadzać zmiany, takie jak aktualizacja adresu zamieszkania lub zgłoszenie zgonu zwierzęcia.

Kogo obejmie obowiązek rejestracji?

Obowiązek rejestracji obejmie psy i koty urodzone po wdrożeniu systemu, a także te, które zostaną sprzedane, adoptowane lub trafią do schronisk. Rejestracja pozostałych zwierząt będzie dobrowolna. System KROPiK nie tylko ułatwi identyfikację, ale również pomoże właścicielom pamiętać o wizytach u weterynarza oraz szczepieniach. Dodatkowo, będzie można szybko zgłosić zaginięcie lub odnalezienie pupila. Twórcy projektu wierzą, że wprowadzenie centralnej bazy danych pomoże w walce z bezdomnością zwierząt.

rejestracja psów i kotów

Kary za brak rejestracji

W przypadku braku rejestracji przewidziane są kary finansowe, choć ich dokładna wysokość nie została jeszcze określona. Wiadomo jednak, że będą stosowane zgodnie z Kodeksem wykroczeń, co oznacza grzywny rzędu kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zależnie od okoliczności. Szczegóły dotyczące kar zostaną podane na późniejszym etapie prac legislacyjnych. Przed wprowadzeniem systemu zostanie wydane oficjalne ogłoszenie, które pojawi się w Dzienniku Ustaw z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.