fbpx

Czy pies może jeść jabłko? Poznaj dobroczynny skład jabłka

Czas czytania: 3 minuty

Każdy opiekun chce dawać psu wszystko, co najlepsze. Wielu z nas jako źródło zdrowia kojarzy warzywa oraz owoce. Nie wszystkie są jednak bezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Sprawdź, czy pies może jeść jabłko.

Czy pies może jeść jabłko?

Podczas poszukiwania zdrowej przekąski dla psa możesz zastanawiać się, czy może on jeść jabłko, gruszkę lub truskawkę. Specjaliści są zgodni, że włączenie jabłek do diety psów może być dla nich bardzo korzystne. Zalety spożywania tych owoców zostały już szeroko zbadane i opisane u ludzi. Istnieje także całkiem spora liczba badań oceniających wpływ np. wytłoczyn jabłkowych (jako źródło błonnika) na zdrowie zwierząt.

czy pies może jeść jabłko
jabłko dla psa
jabłko w diecie psa

Co zawiera jabłko?

Świeże jabłko to:

  • 85% wody,
  • 10% cukrów,
  • 2,4% błonnika.

W takim jabłku znajduje się też nieznaczny poziom białka oraz tłuszczów. Dodatkowo owoc ten to niekwestionowane bogactwo potasu oraz witaminy C.

Jabłka zawierają dużo potasu i witaminy C.

Jabłko w diecie psa – czy pies może jeść jabłko i owocowy mus?

W menu Twojego psa mogą pojawić się świeże jabłka lub przeciery i musy jabłkowe. Jabłka są stosunkowo niskokaloryczne w porównaniu z innymi owocami. Pamiętaj jednak, że jest to tylko przekąska. Owoce oraz inne smaczki dla psa łącznie nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki pokarmowej. Spożycie zbyt dużej ilości jabłek na raz może prowadzić do bólu brzucha lub biegunki. Zwykle wystarczy plasterek lub dwa.

czy pies może jeść jabłko

Czy pies może jeść jabłko w całości? Jak podawać psu jabłka?

Po pierwsze nie podawaj psu jabłek z pestkami, ponieważ zawierają one niewielką ilość szkodliwego cyjanku. Po drugie jabłko dla psa warto obrać, bo skórka może utknąć mu między zębami.

Jabłka możesz podawać w formie plasterków lub małych kawałków (kostek). To może być Twój sposób na nagradzanie pupila. Unikaj zbyt dużych kąsków, by zminimalizować ryzyko zadławienia.

Możesz także sięgnąć po wspomniany mus jabłkowy. Ważne jest to, by był on domowy i pozbawiony zbędnych dodatków (np. cukru). Latem możesz go zamrozić w foremkach do kostek lodu i podawać psu dla ochłody po treningu lub spacerze. Stosując zasadę unikania zbędnych dodatków, możesz wykorzystać jabłko do tworzenia psich przysmaków, np. chipsów lub ciasteczek jabłkowych.

Z jabłek możesz przygotować pyszne domowe smakołyki dla psa.

Ocet jabłkowy dla psów

Być może zauważyłeś, że w niektórych karmach lub smakołykach dla zwierząt domowych czasami pojawia się ocet jabłkowy. Jest to także składnik, który według wielu źródeł może być dodawany do diety domowej psa. Od wielu lat jest to „lekarstwo” stosowane na różnego rodzaju dolegliwości u ludzi. W tej chwili nie ma bezpośrednich badań, które dotyczyłyby zastosowania octu jabłkowego w diecie psów i kotów. Opublikowano jednak prace dotyczące ludzi, szczurów czy drobiu. W tych badaniach donoszono o tym, iż ocet jabłkowy może:

  • pomagać kontrolować wagę,
  • wspomagać metabolizm trójglicerydów oraz cholesterolu,
  • pomaga zarządzać cukrzycą i poziomem glukozy po posiłku.

Istnieją także przypuszczenia, że ocet jabłkowy może wpływać na ciśnienie krwi oraz mieć działanie przeciwzapalne lub ograniczające stres.

Wiesz już, czy pies może jeść jabłko oraz w jakiej formie możesz je mu podać. Z naszych artykułów dowiesz się także ciekawostek o wielu innych produktach. Sprawdź, czy pies może jeść banany, jajka oraz czekoladę.

Polecamy – naturalne przysmaki dla psa marki Soopa. Sprawdź!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz