Home Pies Czy pies może jeść truskawki? Truskawki dla psa

Czy pies może jeść truskawki? Truskawki dla psa

Truskawki to soczyste owoce, które wielu z nas uwielbia. Ale czy pies może jeść truskawki? Czy są one bezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół? Odpowiedź brzmi tak, psy mogą jeść truskawki i są one bezpieczne, o ile są podawane odpowiednio. Truskawki są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które mogą przynieść korzyści zdrowotne zarówno ludziom, jak i psom. Owoce te są niskokaloryczne i zawierają błonnik, co może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi u psa. 

czy pies może jeść truskawki; truskawki dla psa

Truskawki w diecie psa. Czy pies może jeść truskawki?

Truskawki dla psa to wspaniałe owoce o słodkim smaku. Na tym jednak ich walory się nie kończą. Te czerwone owoce są bogate we flawonoidy, takie jak antocyjany, które po pierwsze wykazują działanie przeciwutleniające oraz przeciwbakteryjne, a po drugie mogą chronić Twojego psa przed chorobami serca lub cukrzycą.

Reklama

Niekwestionowaną zaletą truskawek jest zawartość witaminy C. Dwie łyżki stołowe świeżych owoców to porcja około 12 mg tej cennej witaminy. Działanie witaminy C, zawartej w truskawkach dla psa, polega na:

 • usuwaniu potencjalnie szkodliwych wolnych rodników,
 • hamowaniu stanów zapalnych,
 • wspieraniu spowolnienia zaburzeń poznawczych.

Składniki mineralne, jakie występują w truskawkach, to między innymi potas, wapń, fosfor czy magnez. Potas wspomaga pracę serca i nerek, pomaga dbać o układ krwionośny, fosfor wspomaga pracę mózgu, a magnez układ nerwowy i pracę serca. Owoce te zawierają błonnik pokarmowy, a także pektyny, które wspomagają przemianę materii i pracę jelit.

Kolejnym pozytywnym składnikiem truskawek jest enzym zwany kwasem jabłkowym. Ten składnik działa na szkliwo psich zębów jak naturalny wybielacz. Dodatkowo truskawki mają niski indeks glikemiczny i są łatwo przyswajalne.

Truskawki mogą być cennym dodatkiem w diecie psa.

Żywienie psa. Jak wprowadzić truskawki do diety psa?

Truskawki psu możesz podawać jako świeży i zdrowy smakołyk prosto z ręki lub dodawać je do gotowanych dań. Pamiętaj, by przed podaniem pokroić owoce na mniejsze kawałki, dzięki temu ograniczysz ryzyko zadławienia. W przypadku małego owocu, jakim jest truskawka, ma to szczególnie znaczenie u psów ras małych.

Jakie wybierać truskawki dla psa? Najbezpieczniejsze będą truskawki z własnego ogrodu lub z lokalnych gospodarstw ekologicznych. Niestety badania wskazują, że część z tych owoców zawiera pestycydy. Nie są one dobre ani dla nas, ani dla naszych ulubieńców.

Kiedy truskawki mogą zaszkodzić psu?

Dla psów zdecydowanie nie nadają się zielone łodygi oraz niedojrzałe części owocu truskawki. Mogą one bowiem powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Podawaj swojemu pupilowi tylko dojrzałe truskawki, które zjadłbyś sam. We wszystkim ważny jest też umiar. Uwzględnij to, planując rozpieszczanie swojego pupila. Truskawki dla psa oprócz cennych składników zawierają także cukier, który będzie szkodliwy dla Twojego psiaka w zbyt dużych ilościach. Kilka pokrojonych kawałków dziennie zdecydowanie wystarczy.

Nie podawaj swojemu psu dżemów truskawkowych ani gotowych przecierów czy syropów. Zawierają duże ilości cukru i mogą być szkodliwe dla Twojego pupila.

Truskawki są szkodliwe dla psa, gdy podajesz je w nadmiarze.

czy pies może jeść truskawki

Truskawki dla psa. Jak podawać psu truskawki?

Truskawki mogą być bezpiecznym i zdrowym przysmakiem dla psów, o ile są podawane w umiarkowanych ilościach. Oto kilka wskazówek dotyczących podawania truskawek psom:

 1. Pokrój truskawki dla psa na mniejsze kawałki. Przed podaniem truskawek psu, pokrój je na niewielkie kawałki, aby ułatwić mu żucie i uniknąć ryzyka zadławienia.
 2. Podawaj truskawki jako przekąskę. Truskawki powinny stanowić jedynie dodatek do zrównoważonej diety psa, a nie być głównym składnikiem. Umiarkowana ilość truskawek może być podawana psu jako smaczna przekąska.
 3. Upewnij się, że truskawki dla psa są dojrzałe. Dojrzałe truskawki są łatwiejsze do trawienia przez psa. Unikaj podawania zgniłych czy przesuszonych truskawek.
 4. Monitoruj reakcję psa: Każdy pies może reagować inaczej na spożycie truskawek. Obserwuj swojego psa po spożyciu truskawek i zwróć uwagę na ewentualne niepożądane objawy, takie jak biegunka lub niepokój. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, przerwij podawanie truskawek.
 5. Ogranicz ilość truskawek. Truskawki są bogate w naturalne cukry, więc należy je podawać psu w umiarkowanych ilościach. Zbyt duża ilość truskawek może prowadzić do biegunki lub innych problemów żołądkowych.
 6. Pamiętaj o zbilansowanej diecie dla psa. Truskawki nie powinny stanowić podstawy diety psa. Zapewnij swojemu psu zrównoważoną i odpowiednią dla niego dietę.

Przed podawaniem jakichkolwiek nowych pokarmów czworonogowi, w tym truskawek, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla Twojego konkretnego psa i uwzględniają jego zdrowie oraz indywidualne potrzeby.

Czy pies może jeść truskawki? Podsumowanie

Czy pies może jeść truskawki? Odpowiedź brzmi: TAK. Podawanie zwierzakowi truskawek może być dla niego korzystne i wnieść do jego diety wartościowe składniki, jednak pamiętaj, by zachować umiar. Podstawą odpowiedniego żywienia psiaka jest obserwacja reakcji jego organizmu i zwrócenie uwagi na to, czy dany pokarm go nie uczula.

 • Truskawki mogą być urozmaiceniem w diecie psa. Pamiętaj jednak, nie podawać psu zbyt dużo truskawek
 • Owoce te są cennym źródłem antyoksydantów, które pomagają w zwalczaniu stresu oksydacyjnego w organizmie psa.
 • Soczyste truskawki są źródłem witaminy C i witamin z grupy B.
 • Pies może jeść truskawki jako deser, można je również dodawać jako składnik do dań dla psa.
 • Zawsze wybierać dojrzałe owoce z pewnych źródeł. Podawaj psu owoce bez szypułek.
 • Truskawki są stosunkowo niskokaloryczne, co może być korzystne dla psów utrzymujących zdrową wagę lub cierpiących na nadwagę.
 • Nie podawaj swojemu psu dżemów truskawkowych ani gotowych przecierów czy syropów.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że truskawki powinny stanowić tylko niewielką część diety psa i powinny być podawane jako przekąska lub dodatek do zrównoważonej diety. Monitoruj reakcję swojego psa po spożyciu truskawek i dostosuj ilość do jego indywidualnych potrzeb i tolerancji. Zawsze warto skonsultować się z weterynarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek nowych pokarmów do diety psa, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla Twojego psa i zwierzak nie ma na nie alergii.

Warzywa i owoce w diecie psa

Warzywa i owoce mogą być zdrowym uzupełnieniem diety psa, ale niektóre z nich mogą być szkodliwe lub toksyczne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, które produkty są bezpieczne dla psa. Przed wprowadzeniem nowych składników do diety swojego psa zawsze, upewnij się, że są one odpowiednie dla Twojego czworonoga.

Sprawdź też, jakie owoce dla psa są zdrowe i jakie warzywa może jeść pies?

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.