Spis treści
Golden retriever to cudowny, łagodny pies, który należy do jednych z najpopularniejszych w Polsce ras. Ujął nas przede wszystkim przyjacielskim nastawieniem. Jakie jest golden retriever? To wyjątkowo przyjazny i zrównoważony pies, który doskonale dogadują się z dziećmi. Jest też bardzo cierpliwy. Goldeny mają mnóstwo atutów. Jakich? O tym poniżej.
Historia i pochodzenie golden retrievera
Golden retrievery pochodzą z Anglii. Pierwsze goldeny wyhodowano w XIX wieku. Uważa się, że twórcą tej rasy jest sir Dudley Marjoribanks, lord Tweedmouth. Jedna z legend mówi o tym, że lord Tweedmouth miał zobaczyć podobne psy podczas pokazu posłuszeństwa psów w rosyjskiej trupie cyrkowej. Od cyrkowców odkupił osiem psów.
Inna, bardziej wiarygodna wersja mówi o tym, że lord w 1868 roku skrzyżował swojego żółtego retrievera Nousa z suczką tweed water spaniela (jest to nieistniejąca już angielska rasa, która charakteryzowała się przylegającą, jasną, kręconą sierścią). Owocem tego połączenia były cztery jasne szczeniaczki: Ada, Cowslip, Crocus i Primrose.
Przez kolejne dwie dekady krzyżowano ich potomstwo z psami ras: wavy coated retriever, tweed water spaniel, seter irlandzki, a być może także z labradorami i bloodhoundami. Pierwszym prawdziwym goldenem był potomek suki Cowslip i tweed water spaniela.
Skąd nazwa? Pierwsza część (golden) odnosi się oczywiście do złotawego koloru sierści, retriever pochodzi od angielskiego czasownika to retrieve, który oznacza: aportować, przynosić, bo jest to typ psa aportującego. Ta nazwa zaczęła funkcjonować dopiero w 1920 roku.
W Polsce jest to stosunkowo młoda rasa. Pierwsze goldeny zaczęto hodować w latach 80. XX wieku.
Golden retriever – opis rasy
Goldeny należą do grupy 8. według wzorca FCI, czyli do aporterów, płochaczy i psów dowodnych, a idąc dalej – do sekcji aporterów (sekcja 1). Chociaż w naszym kraju hoduje się je od całkiem niedawna, to bardzo często spotykane psy. Są łagodne, przyjazne i kochają dzieci.
Wygląd i sylwetka
Golden retriever to duży pies o mocnej, wyraźnej, a jednocześnie smukłej sylwetce. Jego sierść jest koloru złotego lub kremowego. Dopuszczalna jest mała, biała plama na klatce piersiowej. Okrywa włosowa jest gładka lub falista, półdługa. Golden retriever ma też gęsty i wodoodporny podszerstek, podobnie jak labrador.
Charakteryzuje się typowym dla nich, energicznym sposobem poruszania się. Nie chodzi hackneyem, czyli nie unosi w specyficzny sposób przednich nóg do góry. Golden retriever ma średniej wielkości, opadające uszy i ciemnobrązowe oczy z ciemnymi powiekami.
Wysokość w kłębie dla psów to 56–61 cm, w przypadku suk jest to 51–56 cm. Idealna waga dla psów to ok. 28–32 kg, natomiast dla suk ok. 24–28 kg.
Długość życia psów tej rasy szacuje się na 12–14 lat.
Golden retriever – charakter, usposobienie, zachowanie
Charakter golden retrievera jest wyjątkowy. To łagodny pies, który przywiązuje się do swojego właściciela. Jest przyjaźnie nastawiony do innych osób, wyrozumiały i opanowany, a także niezwykle cierpliwy wobec dzieci i pozytywnie nastawiony do innych zwierząt w domu.
Golden retriever to inteligentny pies, szybko się uczy. Jest wykorzystywany w dogoterapii. Może być przewodnikiem osób niewidomych.
Goldeny uwielbiają spacery i wodę. Musimy więc zapewnić psu aktywny wypoczynek i dużą ilość ruchu. Dorosły pies potrzebuje co najmniej jednego godzinnego spaceru i dwóch lub trzech krótszych.
Psy tej rasy nie sprawdzą się natomiast w roli stróża. Kierują się dewizą: „gość w dom, Bóg w dom”, czyli… z radością powitają każdego, nawet intruza. Golden retrievery są także przyjaźnie nastawione wobec innych psów. Nie wchodzą z nimi w konflikt, a jeśli tak się zdarza, to w wyjątkowych sytuacjach.
Pielęgnacja golden retrievera
Pielęgnacja golden retrievera może wydawać się wymagająca. W końcu są to psy z półdługą okrywą włosową. W gruncie rzeczy jednak wcale nie jest trudna. Wystarczy wyczesać go raz w tygodniu, zwłaszcza jeśli nasz pies ma falistą sierść (tego typu szata łatwo może się plątać).
Golden linieje raz w roku, na wiosnę, ale stale traci sierść. Wiosną powinniśmy zwiększyć częstotliwość szczotkowania.
W przypadku sierści goldena przed rozpoczęciem wyczesywania powinniśmy spryskać sierść specjalną odżywką. Szczotkowanie na sucho będzie skutkować elektryzowaniem się włosów, a to nic przyjemnego dla psa.
Golden retrievera powinniśmy kąpać raz na dwa miesiące albo gdy czujemy, że sierść psa jest nieświeża lub pies wyraźnie się ubrudził. Oprócz szamponu koniecznie trzeba kupić odżywkę, która ułatwi nam rozczesanie psa.
Akcesoria, które mogą się przydać:
- szczotka pudlówka (wyczeszemy nią nadmiar podszerstka),
- szczotka lub grzebień do wyczesywania,
- trymer poprzeczny typu coat king (do usuwania nadmiaru podszerstka),
- odżywka,
- szampon dla psów o długiej, jasnej sierści.
Pielęgnacji wymagają także uszy. Są opadające, a to oznacza, że łatwiej o infekcje. Gdy mówimy o akcesoriach, radość naszemu psu sprawią z pewnością liczne zabawki służące do aportowania. Goldeny uwielbiają zabawy polegające na przynoszeniu właścicielowi piłek i innych zabawek.
Golden retriever – cena szczeniaka
Szczeniak golden retrievera z dobrej hodowli waha się od nawet 6000 do 7000 złotych. To dużo, ale pamiętajmy, że psa należy kupić z dobrej hodowli. Rasa stała się tak popularna, że na portalach ogłoszeniowych nie brakuje informacji o szczeniakach z pseudohodowli, a te mogą mieć zniekształcony charakter.
Zdrowie golden retrievera
Golden retrievery to raczej zdrowe i odporne psy. Niemniej jednak mają większą skłonność do niektórych schorzeń niż inne psy. Golden to „odkurzacz” i łakomczuch. Potrafi zbierać z ziemi odpadki, a ma dobry węch, więc jest duża szansa, że znajdzie coś podczas każdego spaceru. I tu należy szczególnie uważać, ponieważ może się zatruć.
W czasie upałów lepiej ograniczyć spacery do porannego i wieczornego. Psu tej rasy niestraszna ulewa, ale nie znosi dobrze wysokich temperatur. Golden może się też łatwo przeziębić, zwłaszcza po kąpieli w wodzie w czasie upalnego dnia.
Częste choroby golden retrievera
- dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych,
- choroby oczu: katarakta, zaćma, PRA (postępujący zanik siatkówki), dysplazja siatkówki,
- enostoza (młodzieńcze zapalenie kości, zdarza się sporadycznie),
- osteochondroza (OCD, zdarza się sporadycznie),
- alergie,
- stany zapalne uszu lub oczu,
- rozszerzenie lub skręt żołądka,
- inne problemy żołądkowe,
- tzw. koński ogon (okresowy niedowład ogona spowodowany podrażnieniem zakończeń nerwowych u nasady ogona, zaczyna się często od kąpieli w zbyt zimnej wodzie, kiedy nagrzany pies wskakuje do wody, a trudno mu tego zabronić, bo wodę uwielbia),
- niedoczynność tarczycy,
- skłonność do zapadania na niektóre rodzaje nowotworów (hemangiosarcoma, chłoniak, kostniakomięsak, mastocytoma),
- choroby dermatologiczne (m.in. zapalenie skóry, bielactwo, czyraki, zapalenie mieszków włosowych, rybia łuska).
Golden retrievera – umiejętności, szkolenie, wychowanie
Golden retriever to inteligentny pies, który bardzo szybko się uczy. Szkolenie należy rozpocząć bardzo wcześnie – do 20. tygodnia życia mózg psa jest pobudzony i szybko zapamiętuje. To też wrażliwy i czuły pies, dlatego najlepszym sposobem nauki będzie system nagród, a nie kary i przymus.
Szczeniak szuka jednej osoby, której może zaufać, tym samym przywiązuje się do właściciela i będzie mu posłuszny, o ile oczywiście poświęcimy mu wystarczająco dużo czasu na wychowanie.
Dla kogo golden retriever?
Golden retrievery to najczęściej stosowane psy w dogoterapii.
W tych przypadkach warto stosować dogoterapię:
- zaburzenia i niepełnosprawność psychiczna oraz fizyczna,
- dziecięce porażenie mózgowe,
- ADHD,
- autyzm,
- zespół Downa,
- niedowład kończyn,
- zaburzenia mowy i wzroku,
- zaburzenia lękowe i depresja,
- wady postawy.
Psy rasy golden retriever sprawdzą się też jako przewodnicy osób niedowidzących. Wykorzystuje się je także w ratownictwie, to doskonałe psy do tego rodzaju pracy.
Golden retriever lubi różnego rodzaju aktywności i długie spacery. Musisz mieć na nie czas.
Pies ten sprawdzi się w domu aktywnym. Jeżeli dostarczysz mu wystarczającej ilości ruchu, to możesz mieć pewność, że nie przeniesie swojej energii na buty czy inne przedmioty znajdujące się w domu.
Jest łagodny, więc z powodzeniem możesz psa zabierać do pracy, o ile Twój pracodawca wyrazi na to zgodę. Psy tej rasy odnajdą się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w ogrodzie. Należy tylko pamiętać, że pies ten potrzebuje dużo ruchu. Ze względu na potrzebę bliskiego kontaktu z człowiekiem nie nadają się do budy. Pies tej rasy będzie dobrym przyjacielem rodziny, ale fatalnym stróżem.
Golden retriever a dzieci
Golden retriever ma świetny kontakt z dziećmi. Lubi je, jest cierpliwy i wyrozumiały. Pamiętaj, że najmłodsze z uwagi na jego wielkość nie powinny wyprowadzać go bez nadzoru. Nie kupuj szczeniaka goldena dla dziecka. Psy dużych ras powinny mieć za przewodnika osobę dorosłą.
Żywienie goldena retrievera
Niestety, golden retriever jest strasznym łakomczuchem i może być też podatny na różnego rodzaju alergie, zwłaszcza skórne. Trzeba mu zapewnić dwa lub trzy posiłki dziennie o stałych porach i najlepiej wybrać dobrej jakości karmę z dodatkiem glukozaminy i chondroityny. Ze względu na skłonność do tycia należy ograniczyć liczbę przysmaków lub – jeśli je stosujemy w ciągu dnia – zmniejszyć ilość karmy spożywanej rano i wieczorem.
Na dobry stan sierści najlepiej stosować suplementy zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe lub oleje z ryb. W przypadku dużych psów dobrze jest kupić stojak na miski tak, by ułatwić psu jedzenie. Pozwala to też na lepsze trawienie.
Wady i zalety golden retrievera
Zanim zdecydujesz się na goldena, przeanalizuj wszystkie plusy i minusy posiadania psa tej rasy. Poniżej przedstawiamy listę wad i zalet psów rasy golden retriever.
Zalety
- wierny, lojalny,
- łagodny, zero agresji,
- przyjacielski,
- cierpliwy do dzieci,
- doskonały przyjaciel rodziny,
- przewodnik dla osób niewidomych,
- wykorzystywany w dogoterapii,
- wykorzystywany w ratownictwie.
Wady
- obficie linieje,
- potrzebuje dużo ruchu,
- niespożyta energia może skutkować niszczeniem niektórych przedmiotów, przynajmniej do czasu osiągnięcia dojrzałości,
- nie nadaje się jako stróż.
Ciekawostki o rasie golden retriever
Oto kilka ciekawostek, które warto znać, szczególnie jeśli jesteście miłośnikami rasy golden retriever:
- Golden retriever potrafi się nauczyć niektórych znaków języka migowego.
- Golden retriever szczeka rzadko, ale głośno: jeden z nich pobił rekord i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Jego szczekanie miało głośność 113 dB. Dla porównania odgłos piły łańcuchowej to 112 dB.
- Stanley Coren umieścił psy tej rasy na 4. miejscu w rankingu najbardziej inteligentnych psów.
- Golden retriever tak lubi wodę, że podczas spaceru nie odpuści żadnej kałuży.
- Psy tej rasy doskonale sprawdzają się w dogoterapii i jako przewodnicy osób niewidomych.
Golden retriever – wzorzec rasy
Rasa: golden retriever
Nazwa oryginalna: golden retriever
Pochodzenie: Wielka Brytania
Klasyfikacja FCI
- grupa 8: aportery, płochacze i psy dowodne
- sekcja 1: aportery
- Podlega próbom pray
- Wysokość: psy: 56–61 cm, suki: 51–56 cm (dotyczy wysokości w kłębie)
- Waga: psy: 28–32 kg, suki: 24–28 kg
- Maść: Dowolny odcień złotego lub kremowego, na pewno nie czerwone ani mahoniowe. Dopuszczalne małe, białe znaczenie na przedpiersiu
- Długość życia: 12–14 lat
- Uwagi: Wzorzec rasy pochodzi z 28.10.2009
autor: Kinga Czernichowska