Home PiesPielęgnacja psa Obcinanie pazurów u psa – o czym powinieneś wiedzieć?

Obcinanie pazurów u psa – o czym powinieneś wiedzieć?

Pazury u psa rosną przez całe życie. To, czy Twój pies ściera sobie pazury samoistnie, zależy od tego, czy biega po twardym podłożu, czy jest aktywny oraz od indywidualnych predyspozycji – również rasowych. Jeżeli Twój pies dużo biega po twardym podłożu i pazury ścierają mu się same, to wystarczy, że będziesz tylko kontrolował stan pazurów swojego pupila co jakiś czas. Jeżeli Twój pies biega głównie po trawie, to pazury nie mają szansy się zetrzeć. W takiej sytuacji musisz je regularnie podcinać. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o obcinaniu psich pazurów krok po kroku.

Pazury u psa – dlaczego należy je obcinać

Zbyt długie pazury u psów uniemożliwiają prawidłowe chodzenie i sprawiają ból. Wówczas psy stawiają łapy nienaturalnie, co ma wpływ na pracę mięśni i stawów. Jeśli taki stan utrzymuje się długotrwale, to wówczas może dojść do zwyrodnień stawów, nieprawidłowej postawy ciała, uszkodzeń kości palców oraz kulawizn. Zbyt długie psie pazury zawijają się i wbijają w skórę, co może powodować stany ropne i zapalne. Przerośnięte psie pazury mogą się o coś zahaczyć, przez co może dojść do wyrwania pazura. Wszystko to wiąże się z ogromnym bólem dla psa.

Reklama
obcinanie pazurów u psa

Kiedy należy obciąć psu pazury?

Możesz w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy to już czas, aby obciąć pazury. Wsłuchaj się w chodzenie psa po podłodze. Jeśli słyszysz stukanie pazurów, to jest to sygnał, że należy obciąć psu pazury. Jeśli pazury są odpowiedniej długości, to wówczas nie usłyszysz dźwięku przy poruszaniu się psa po podłodze. Odpowiednia długość psich pazurów jest wówczas, gdy nie są one dłuższe niż opuszka palca, a więc powinny się kończyć tuż nad ziemią, ale nie dotykać jej.

Jak często należy obcinać pazury psa?

Nie ma jednej wspólnej odpowiedzi dla wszystkich. Każdy pies jest inny. Większość psów powinna mieć obcinane pazury raz na dwa tygodnie, a część raz na cztery tygodnie. Wszystko zależy od predyspozycji Twojego pupila oraz od jego aktywności i podłoża, po którym się porusza. Ogólnie mówiąc, powinieneś obcinać psu pazury wtedy, gdy jest to konieczne. Zabieg taki może wykonać lekarz weterynarii lub możesz wykonać go samodzielnie.

Zanim przejdziesz do zabiegu obcinania psich pazurów krok po kroku, musisz poznać ich budowę, ponieważ bez tej wiedzy nie będziesz w stanie obciąć pazurów tak, aby nie zrobić pupilowi krzywdy.

obcinanie pazurów u psa

Budowa psiego pazura

Psi pazur od zewnątrz pokryty jest płytką rogową, czyli twardą obudową. Od dołu znajduje się dość wąska jasna tkanka, zwana podeszwą. Wnętrze pazura wypełnia łożysko, w którym znajduje się macierz. Macierz to mocno ukrwiony rdzeń pazura i to właśnie na ten element powinniśmy uważać podczas obcinania psich pazurów. O ile obcinanie płytki rogowej, podeszwy czy łożyska jest dla psa zupełnie bezbolesne, o tyle naruszenie macierzy, w której przebiegają naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe, spowoduje obfite krwawienie oraz ból. Istotne jest również, że nerwy i naczynia krwionośne znajdujące się w macierzy wędrują w kierunku rogowej płytki wraz z rosnącym pazurem.

Dlatego jeśli zbyt długo czekasz z obcięciem pazurów u psa, to w pewnym momencie skrócenie pazura do odpowiedniej długości może już nie być takie proste. Jeśli doprowadzisz do takiego stanu, to pazury powinieneś skracać minimalnie. Jeśli będziesz piłować lub przycinać pazur minimalnie, to wówczas naczynia krwionośne zaczną się cofać w głąb pazura. W ten sposób małymi krokami dojdziesz do skrócenia pazura do odpowiedniej długości.

U psów, które mają jasne pazury, możesz bez problemu zobaczyć macierz. U psów z ciemnymi pazurami nie jest to możliwe na pierwszy rzut oka. Możesz spróbować zobaczyć macierz, podświetlając pazur od spodu bardzo intensywnym światłem. Pamiętaj, aby ciemne pazury przycinać tylko o milimetr – dzięki temu łatwiej zauważysz zmieniającą się strukturę pazura. Im bliżej macierzy, tym ciemniejszy jest pazur pośrodku – wygląda on jak czarna kropka.

Czym obcinać psu pazury?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo narzędzi do skracania psich pazurów. Odpowiednio dobrane, ułatwi cały proces i zmniejszy stres u Twojego pupila oraz u Ciebie. Z czego możesz wybierać?

Cążki lub nożyce do pazurów. Idealnie poradzą sobie z twardą powierzchnią psiego pazura. Mają one okrągły kształt oraz zoptymalizowany kąt cięcia, dzięki czemu wywierają równomierny nacisk na pazur i przycinają go bez rozdwajania czy szarpania. Niektóre obcinarki do pazurów, które działają na zasadzie gilotyny, posiadają blokadę, którą ustawisz, aby nie przyciąć pazura zbyt głęboko.

Na rynku są też dostępne modele wyposażone w czujnik części żywej pazura. Sygnalizują one światłem zielonym strefę bezpieczną do cięcia oraz światłem czerwonym strefę, której nie powinieneś obcinać, ponieważ możesz uszkodzić naczynia krwionośne i nerwy. Bez względu na to, które cążki czy nożyce wybierzesz, pamiętaj, aby narzędzie było wystarczająco ostre. Na rynku dostępne są narzędzia ze stali nierdzewnej, które pozostają ostre przez długi czas. Niewystarczająco ostre, nie będzie pazurów ciąć, tylko będzie je miażdżyć, a to może być nieprzyjemne i bolesne dla czworonoga. Dodatkowo takie narzędzia mogą pozostawić na krawędziach cięcia zadry i pęknięcia, które mogą doprowadzić do dalszego uszkodzenia pazura.

Szlifierki do pazurów. Jeżeli boisz się obcinać psu pazury, to szlifierka może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Szlifierka działa jak pilnik, więc ryzyko urazu jest znacznie niższe. Niektóre szlifierki posiadają osłonę z otworem na pazur. Dzięki temu sierść czworonoga nie dostanie się do szlifierki. Pamiętaj, abyś przed użyciem szlifierki przyzwyczaił pupila do jej dźwięku.

Dostosuj rozmiar używanego narzędzia do wielkości pupila. Nie ma uniwersalnego narzędzia, które byłoby odpowiednie dla psów wszystkich ras.

Niektórzy próbują używać obcinaczki dla ludzi, jednak to narzędzie nie nadaje się do cięcia psich pazurów, ponieważ zamiast szybko obcinać pazur, miażdżą go, co powoduje dyskomfort u psa.

Skoro już znasz budowę psiego pazura i masz odpowiednie narzędzia, to możesz przejść do obcinania pazurów u psa.

obcinanie pazurów u psa

Jak bezstresowo obcinać psu pazury?

Psa powinieneś oswajać z obcinaniem pazurów oraz innymi zabiegami pielęgnacyjnymi już od szczeniaka. Jeśli jednak trafił do Ciebie dorosły pies, lub też zwyczajnie nie pomyślałeś o tym za czasów szczenięcych, to jeszcze nic straconego – wszystko można wypracować.

Psy zwykle nie lubią, jak dotyka się ich łap. Dlatego zacznij od oswajania psa z dotykiem. Bądź spokojny. Chwal i nagradzaj każdy dotyk psiej łapy. Jeśli pies już bezstresowo pozwala Ci dotknąć łap, to przejdź do wydłużenia czasu, w jakim trzymasz łapę. Cały czas pamiętaj o nagradzaniu.

Kolejnym etapem jest przyzwyczajenie psa do narzędzia, którego będziesz używać. Pokaż psu narzędzie, pozwól mu je obwąchać. W kolejnym etapie zbliż je do psich łap i pazurów, dotknij, ale jeszcze nie obcinaj. Każdy taki dotyk chwal i nagradzaj. Jeśli planujesz użyć szlifierki, to oswój psa również z dźwiękiem narzędzia. Dopiero gdy uda się całkowicie oswoić pupila z narzędziem, możesz przystąpić do obcinania pazurów.

Nie musisz od razu obcinać wszystkich pazurów. Wystarczy, że obetniesz jeden czy dwa i bardzo psa pochwalisz. Pamiętaj, że dla Twojego psa to coś nowego. Z czasem zwierzak oswoi się z obcinaniem pazurów i będzie to proste i bezstresowe zadanie. Pamiętaj, aby nie robić nic na siłę, bo uwrażliwisz psa i sprawisz, że będzie się Ciebie bał, gdy tylko weźmiesz narzędzie do ręki.

Obcinanie pazurów u psa to zabieg pielęgnacyjny.

Obcinanie pazurów u psa – krok po kroku

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy przycinaniu pazurów, aby było to jak najmniej stresujące wydarzenie dla psa?

  • Przystąp do obcinania pazurów, gdy pies jest zmęczony i spokojny.
  • Ważny jest Twój nastrój – jeśli jesteś zdenerwowany, to zrezygnuj z zabiegu, ponieważ Twój nastrój udzieli się psu.
  • Zapewnij sobie odpowiednią ilość światła – to ważne, aby nie uszkodzić ukrwionej części pazura.
  • Zadbaj też o wygodną pozycję dla siebie i dla psa. Niektóre psy komfortowo czują się, gdy leżą na plecach, inne – kiedy leżą na boku, a jeszcze inne – gdy stoją.
  • Chwyć pewnie psią łapę i precyzyjnie i zdecydowanie przytnij pazur, trzymając cążki tak, aby ciąć od dołu pazura do góry. Zacznij od minimalnego skrócenia, aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych. Najlepiej przytnij go pod kątem około 45 stopni w stosunku do podłoża.
  • Po skróceniu pazura możesz go jeszcze spiłować, ale pamiętaj, by robić to tylko w jednym kierunku, aby zapobiec rozwarstwieniu płytki i odpryskom.
  • Chwal i nagradzaj, aby następnym razem pies kojarzył całą sytuację z czymś przyjemnym.

Wilczy pazur

U niektórych psów występuje tak zwany wilczy pazur, który również rośnie (co ciekawe, wilki takiego pazura nie mają). Jest to piąty palec po wewnętrznej stronie tylnej łapy, usytuowany wyżej niż pozostałe palce. Ze względu na swoje umiejscowienie pazur ten nie ma styczności z ziemią i nie może zetrzeć się samoistnie. Jeżeli Twój pies ma taki pazur, to regularnie sprawdzaj jego długość i w razie potrzeby przycinaj.

obcinanie pazurów u psa

Krwawienie – co zrobić?

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Co prawda pojawi się krew i ból, ale nie zagraża to życiu psa. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się nadmanganian, który zatrzyma krwawienie i zdezynfekuje ranę. Proszek wysyp na dłoń i przytknij mocno do uszkodzonego pazura.

Wizyta u weterynarza

Obcinanie pazurów u psa to zabieg pielęgnacyjny, który zapewni Twojemu psu komfort poruszania się oraz ma wpływ na zdrowie pupila. Nie jest trudny, ale jeżeli obawiasz się, że nie jesteś jeszcze gotowy, aby samodzielnie skrócić pazurki Twojego pupila, to możesz udać się na wizytę do lekarza weterynarii, który wykona taki zabieg i pokaże Ci, jak zrobić to bezpiecznie w domu.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.