Spis treści
Każdy opiekun psiego alergika wie, jak ważna jest terapia łącząca leki, zbilansowaną dietę oraz właściwe kosmetyki. Wśród dużej liczby produktów trudno jednak znaleźć te właściwe. Mamy dla Ciebie przewodnik po tym, jak znaleźć szampon dla psa alergika oraz jak na co dzień wspomagać jego skórę.
Szampon dla psa alergika a budowa skóry
Skóra psiego alergika jest wrażliwa i delikatniejsza niż u zdrowych psów. Przyjrzyjmy się bliżej temu problemowi. Zacznijmy od tego, że u psów występuje tzw. parowanie niewidzialne, które powoduje niewielką utratę wody przez skórę zwierzęcia. Niestety u psów z alergią, a dokładniej z atopią, stopień utraty wody jest znacznie większy niż u zdrowych czworonogów. Na skutek zwiększonego ubytku wody skóra Twojego psa ulega przesuszeniu i w konsekwencji staje się podrażniona.
Co ważne, zwiększona utrata wody świadczy o nieprawidłowej czynności bariery ochronnej skóry, dlatego alergeny mogą łatwiej wnikać do organizmu Twojego pupila. Nieodpowiedni skład szamponu lub źle przeprowadzane kąpiele psiego alergika mogą zatem zaostrzyć proces chorobowy. Dowiedz się, jak wybrać szampon dla psa alergika.
Jak wybrać szampon dla psa alergika?
Wybór szamponu dla psa wydaje się banalnie prosty. W praktyce jednak wcale taki nie jest. Jeden produkt nie zawsze spełnia wszystkie potrzeby Twojego psa. Na rynku znajdują się przecież szampony dla psów:
- krótkowłosych,
- długowłosych,
- z szorstkim włosem,
- o białej sierści,
- z ciemnym włosem,
- ułatwiające rozczesywanie,
- odtłuszczające.
Wybierając szampon dla psa alergika, kieruj się jednak jego składem i właściwościami wspomagającymi regenerację skóry! Dobry produkt powinien być hipoalergiczny i składać się głównie z naturalnych składników.
Podsumowując, w szamponach dla psa alergika unikaj:
- SLS,
- silikonów,
- alergizujących kompozycji zapachowych,
- olejów mineralnych,
- sztucznych barwników,
- parabenów.
Szampon dla psa alergika nie może powodować podrażnień oczu i łzawienia.
Dla ułatwienia możesz kierować się etykietą. Producenci często zamieszczają na opakowaniu przydatne informacje, typu „hipoalergiczny” lub „dla skóry atopowej”.
Szamponoterapia – jak szampon dla psa alergika leczy skórę?
Dla psa alergika będziesz tak naprawdę potrzebował dwóch szamponów. Pierwszy dobiera lekarz weterynarii i stosuje się go w okresie nasilenia objawów, a drugi (wybrany według opisanych zasad) będziesz mógł stosować w czasie remisji choroby.
Jednym ze sposobów leczenia zmian skórnych jest bowiem szamponoterapia. Jest to bardzo korzystna metoda leczenia u psa alergika, gdyż po pierwsze bardzo rzadko wywołuje efekty uboczne. Po drugie jest łatwa do przeprowadzenia. Po trzecie jest dobra zarówno przy zmianach rozsianych, jak i obejmujących duże partie ciała psa.
Istnieje kilka zasad szamponoterapii u psów.
- Kąpiele lecznicze powinny trwać 10–20 minut.
- Podczas mycia psa szampon nakłada się zwykle dwa razy. Pierwsze mycie usuwa zanieczyszczenia, a drugie działa terapeutyczne.
- Szamponoterapia jest skuteczna jako wspomaganie leczenia. Musi być połączona z inną formą terapii.
- Wybór szamponu należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Nie zawsze stosuje się szampon hipoalergiczny ze sklepu zoologicznego. Najczęściej potrzebny jest specjalistyczny szampon zawierający np. chlorheksydynę, która działa bakteriobójczo, lub nawilżający skórę pantenol.
Leczniczy szampon dla psa alergika
Terapia szamponami leczniczymi polega na aplikowaniu substancji czynnych bezpośrednio na skórę psa. Takie działanie po pierwsze ogranicza rozwój:
- bakterii,
- drożdżaków,
- pasożytów.
Po drugie oczyszcza skórę czworonoga z nadmiaru wydzielin.
W składzie profesjonalnych szamponów dla psich alergików znajdują się zarówno substancje czynne, jak i pomocnicze. Wśród tych o właściwościach leczniczych wymienić można:
- ekstrakty roślinne,
- witaminy,
- proteiny.
Substancje pomocnicze odpowiadają za trwałość oraz zapach i konsystencję produktu.
Jak często kąpać psa?
U zdrowego psa zaleca się kąpiele 3–4 razy w roku lub w razie konieczności. U psa z atopowym zapaleniem skóry lub innym problemem dermatologicznym są one wskazane częściej. Dokładną metodę terapii opracowuje lekarz weterynarii, biorąc pod uwagę stan pacjenta. Lecznicze kąpiele wykonuje się nawet co kilka dni, by z czasem kąpać psa rzadziej lub wtedy, gdy będzie brudny.
Jak dbać o sierść i skórę psa alergika?
Lekarze weterynarii podkreślają znaczenie zarówno kąpieli, jak i czesania psów. Są to metody, które zdecydowanie wspomagają leczenie. U zwierząt z alergią pokarmową, AZS czy alergią na ślinę pcheł odpowiedni szampon dla psa alergika warto uzupełnić zbilansowaną dietą. Stan skóry czworonoga poprawia np. dodatek nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 zawartych w olejach rybnych.
Szampon dla psa alergika – przegląd produktów
- Szampon dr Seidla hipoalergiczny – specjalistyczny dermokosmetyk dla psów i kotów o skłonnościach do alergii lub podrażnień skóry. Zawiera łagodne środki myjące oraz substancje nawilżające, dlatego pomaga odbudować naturalną barierę ochronną skóry. Dodatkowo ułatwia rozczesywanie sierści.
- A’scentuals Herbal Care Hypoallergenic Shampoo – szampon przeznaczony dla zwierząt z wrażliwą skórą i skłonnościami do alergii. Zawiera zarówno zalecany dla delikatnej skóry olej z nasion konopi, jak i olejek z paczuli, który ma właściwości przeciwzapalne. Cennym składnikiem jest również olejek lawendowy, który pomaga ograniczyć swędzenie skóry.
- Hydro-spray dr Seidla – spray przeznaczony do pielęgnacji skóry ze skłonnością do ostrych i przewlekłych stanów zapalnych połączonych ze świądem, ale przebiegających bez powikłań ropnych. Ten preparat przynosi natychmiastową ulgę swędzącej skórze, dzięki czemu zapobiega samouszkodzeniom skóry psów.
- Over Zoo szampon hipoalergiczny w piance – wygodny w stosowaniu szampon zawierający jednie łagodne substancje myjące. Ten preparat zarówno oczyszcza, jak i pielęgnuje skórę oraz sierść psiego alergika. Twój pupil będzie cieszył się komfortem związanym z nawilżoną skórą oraz lśniącym i łatwym do rozczesania włosem.
Zwracaj uwagę na to, czym kąpiesz swojego psa. Łagodny i dobrze dobrany szampon to jeden z kluczy do sukcesu i opanowania psiej alergii. Jeżeli nie jesteś pewien, który szampon hipoalergiczny sprawdzi się dla Twojego psa, poproś o pomoc lekarza weterynarii.