Home Akwarystyka Podłoże do akwarium. Jak wybrać odpowiednie?

Podłoże do akwarium. Jak wybrać odpowiednie?

W każdym akwarium dekoracyjnym znajdziemy podłoże, które poza funkcją dekoracyjną może spełniać inne zadania. Najczęściej spotykane podłoża do akwarium to piasek, żwir, substrat podżwirowy oraz aktywne podłoże dla roślin w akwarium. W zależności od potrzeb możemy wykorzystać w akwarium jeden lub więcej typów podłoża.

Piasek – dekoracyjne podłoże do akwarium

Piasek to najstarszy materiał używany przez akwarystów jako dno w akwarium. W czasach, kiedy byłem dzieckiem, najczęściej pochodził z najbliższej piaskownicy. Taki piasek wymagał dokładnego i wielokrotnego płukania, a i tak najczęściej woda po wlaniu do akwarium była mętna. W dzisiejszych czasach można korzystać z piasków przygotowanych do użycia w akwarium lub tych dostępnych w marketach budowlanych.

Reklama

O ile w przypadku rzek i jezior piaszczyste dno nie jest problemem, to w akwarium nie sprawdza się najlepiej. Drobna granulacja uniemożliwia cyrkulację wody w podłożu, co sprawia, że nie dociera tam natleniona woda, a tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania bakterii tlenowych. Odpowiadają one za przetwarzanie szkodliwych form azotu pochodzącego z przemiany materii na formy nieszkodliwe dla zwierząt.

Dodatkowo w takich podłożach do akwarium często dochodzi do tworzenia się stref beztlenowych, co jest zjawiskiem niekorzystnym. Warto wspomnieć, że piaski – o ile nie są kwarcowe – mogą wpływać niekorzystnie na parametry wody, podnosząc niektóre z nich. Piaski doskonale sprawdzą się w akwariach z pielęgnicami afrykańskimi. Mają one tendencję do przekopywania dna, często dekorując akwarium „po swojemu”. W pozostałych akwariach piasek powinien być tylko ozdobą i wypełniać tak zwaną plażę lub ścieżkę.

Wybierając piach do akwarium, należy zwrócić uwagę na granulację, aby nie była zbyt drobna. Miałkie, drobne piachy skutecznie uniemożliwiają docieranie natlenionej wody w dolne warstwy podłoża. Górna warstwa podłoża ulega bardzo szybkiemu zabrudzeniu. Pojawiają się na niej glony oraz zanieczyszczenia.

Dbanie o ładny wygląd piasku wiąże się z odsysaniem jego wierzchniej warstwy przy każdej podmianie wody. Dlatego warto mieć zapas piachu pod ręką, aby można było go dosypywać w miarę potrzeb. Piach to jałowe podłoże do akwarium, więc jeśli zależy Ci na uprawie roślin w akwarium, to konieczne będzie wzbogacanie takiego podłoża w składniki odżywcze lub użycie specjalnego podłoża dla roślin akwariowych.

Żwir – kolorowe podłoże do akwarium

Żwiry mogą mieć granulację od bardzo drobnej (zbliżonej do piachów) do nawet jednocentymetrowej. W akwarystyce lepiej sprawdzają się te drobniejsze. Zapewniają odpowiednią cyrkulację wody w dnie. Dostępne są w sklepach akwarystycznych w różnej kolorystyce oraz kształtach. Jednak nigdy nie ma gwarancji, że nie będą miały negatywnego wpływu na parametry wody, więc warto przed zasypaniem całego akwarium sprawdzić, jak się zachowują.

Nadal trzeba pamiętać o dokładnym wypłukaniu podłoża do akwarium. Podobnie jak w przypadku piasków trzeba je wzbogacać w substancje odżywcze, jeśli chcesz uprawiać w akwarium rośliny. O czystość żwiru należy dbać, regularnie odmulając podłoże.

Substrat podżwirowy – podłoże dla roślin w akwarium

Substraty to propozycja dla osób, które są zainteresowane uprawą roślin w akwarium. Jego zadaniem jest dostarczanie roślinom odpowiednich składników odżywczych.Doskonale sprawdzi się w przypadku roślin, które w głównej mierze odżywiają się za pomocą korzeni, np.:

  • echonodorusy,
  • kryptokoryny,
  • valisnerie.

Sposób użycia substratu jest bardzo prosty. Należy wsypać go na dno akwarium, tak aby jego warstwa miała wysokość około 1–2 centymetrów. Następnie wsypuje się żwir, który powinien tworzyć warstwę nie niższą niż 4 centymetry. Trzeba mieć na uwadze, że takie podłoże nie sprawdzi się w przypadku, kiedy w akwarium będą hodowane ryby lubiące głęboko kopać.

Podłoże aktywne do akwarium – doskonałe dla początkujących

Podłoże aktywne, mimo że jest stworzone do akwarium roślinnego, sprawdzi się również w akwariach ogólnych. Pełni kilka funkcji w akwarium. Dostarcza składników odżywczych roślinom przez długi czas. Granulki mają taką wielkość, która umożliwia odpowiednią cyrkulację wody w podłożu oraz pozwala na łatwe sadzenie roślin. Sama struktura granulek jest bardzo porowata. Dzięki temu pożyteczne bakterie nitryfikacyjne mają bardzo dużo miejsca do kolonizowania i rozwoju.

Dodatkowo podłoża aktywne do akwarium korygują parametry wody, obniżając pH, KH oraz GH do wartości spotykanych w tropikalnych wodach. Wbrew pozorom jest to doskonała propozycja dla początkujących akwarystów.

W pierwszych dniach od zalania akwarium będą wymagane większe i częstsze podmiany wody, aby usunąć nadmiar substancji odżywczych, które będą przedostawały się do wody.

Wielkość podmian mieści się w granicach 30–50%.

Podłoży aktywnych do akwarium nie należy płukać przed użyciem oraz nie powinno się ich odmulać. Muł zalegający na podłożu usuwa się tylko z jego powierzchni. Aby ułatwić sobie sadzenie roślin, warstwa podłoża nie powinna być niższa niż 4 centymetry.

Podłoża aktywne do akwarium mają ograniczone możliwości dostarczania składników odżywczych oraz korygowania parametrów. Czas działania zależy od twardości wody oraz ilości podłoża. W twardszej wodzie jest on krótszy, a większa ilość podłoża wydłuża czas działania. Po utracie właściwości nawozowych można aplikować w dno nawozy do podłoża.

Pamiętaj, by dostosować rodzaj podłoża do ryb i roślinności w Twoim akwarium. Podłoże wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój żywych organizmów i roślinności, ale także na estetykę akwarium. Twój wybór powinien być przemyślany.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.