Home Akwarystyka Jak zaaranżować akwarium w stylu naturalnym, czyli o aquascapingu

Jak zaaranżować akwarium w stylu naturalnym, czyli o aquascapingu

Aquascaping to sztuka aranżacji akwariów. To odpowiednie zestawianie ze sobą roślin oraz dekoracji w postaci korzeni i kamieni w taki sposób, by tworzyły pięknie wyglądające podwodne krajobrazy. Osoby zajmujące się aranżacją akwariów – najczęściej w stylu naturalnym – nazywane są aquascaperami lub aquadesignerami. Duży wpływ na powstawanie coraz ciekawszych aranżacji mają międzynarodowe konkursy akwarystyczne.

Podstawowe zagadnienia

  • Oświetlenie – to jeden z najważniejszych elementów decyduje o prawidłowym wzroście roślin. Ważne jest, aby światło miało odpowiednią intensywność, barwę odpowiednią dla wzrostu roślin, ale także by oddawało naturalne kolory roślin i ryb. (…)
  • Filtracjaodpowiada za utrzymanie akwarium w dobrej kondycji, poza okresowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, odpowiada właściwa filtracja. Krystalicznie czystą wodę, zdrowe ryby oraz kontrolowanie glonów zapewni odpowiednio dobrany filtr.
  • Nawozy – to bardzo szeroka i zróżnicowana grupa produktowa, w ramach której możemy znaleźć nawozy do roślin akwariowych w kilku postaciach – od sypkiej, przez różnego rodzaju granulaty, aż po specjalistyczne nawozy w płynie. Ich dobór powinien być podyktowany umiejętnościami i wiedzą oraz zapotrzebowaniem roślin na konkretne substancje odżywcze, co jest ściśle związane z gatunkiem hodowanych roślin akwariowych oraz specyfiką ich uprawy.
  • Podłoże – rośliny odżywiają się nie tylko przez wchłanianie składników odżywczych poprzez liście, pobierają je także za pomocą korzeni, dlatego dobór podłoża jest bardzo istotny. Podłoże wpływa bowiem na estetykę całego zbiornika, a jego najważniejsze funkcje to podtrzymywanie roślin i umożliwienie im prawidłowego wzrostu oraz dostarczanie substancji odżywczych w ilości wystarczającej do optymalnego rozwoju.
  • Materiały aranżacyjne – korzenie lub skały jako dekoracje można spotkać w niemal każdym akwarium. Ich odpowiednia selekcja i właściwe ułożenie kompozycji ma kluczowy wpływ na to, jak akwarium będzie się prezentować.
  • Dwutlenek węglazadbajcie o odpowiednie poziomy tlenu i dwutlenku węgla. Głównym czynnikiem stresu w procesie adaptacji roślin z nadwodnych do podwodnych jest to, że trafiają one nagle do środowiska, w którym roślinom jest znacznie trudniej o właściwy dostęp do tlenu i dwutlenku węgla. Wymiana gazowa jest również znacznie uboższa pod wodą.

Najważniejsze zasady tworzenia kompozycji w akwarium

Aquascaping to forma sztuki, w której wyobraźnia i kreatywność odgrywają bardzo ważną rolę, ale pamiętajcie o opanowaniu podstaw, bez nich nie ruszycie z miejsca. W aquascapingu, tak samo jak w naturze, proporcja ma duże znaczenie. Oto podstawowe zasady: zasad trójpodziału i złoty podział. (…)

Reklama

Trzy podstawowe typy aranżacji:

  • Układ wypukły (wyspowy): rośliny sadzimy nisko po bokach, a wysoko pośrodku. Jest to najłatwiejszy typ aranżacji do utrzymania dzięki łatwemu dostępowi do szyb podczas czyszczenia. (…)

Rośliny w naturalnym akwarium

  • Pierwszy plan to rośliny i dekoracje znajdujące się najbliżej szyby frontowej. Najczęściej w tym miejscu możemy spotkać rośliny trawnikowe lub plażę.
  • Drugi plan. Zadaniem roślin jest płynne połączenie pierwszego planu z trzecim planem. W tym celu wykorzystujemy rośliny, które charakteryzują się niezbyt wysokim wzrostem lub takie, które po odpowiednim przycięciu tworzą niskie zwarte kępy.
  • Trzeci plan ma szczególne znaczenie w kompozycji, gdyż stanowi tło dla dekoracji oraz ryb pływających w akwarium. Tu najczęściej spotyka się kępy wysokich roślin łodygowych.

Podmiana wody w akwarium

Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, jakie należy wykonywać w akwarium, są okresowe podmiany wody. W warunkach naturalnych mamy wody płynące lub akweny znacznie większe niż nasze akwaria. W akwariach na skutek rozkładu materii organicznej, podawania nawozów i wydalania odchodów przez zwierzęta może dojść do kumulacji szkodliwych dla ryb substancji lub związków mogących powodować nadmierny rozrost glonów. (…)

Jak wybrać akwarium

Pierwsze, nad czym powinniśmy się zastanowić, to rozmiar zbiornika. Trzeba ocenić, ile miejsca można poświecić na zbiornik. Rozmiar będzie miał też duży wpływ na koszty, jakie trzeba ponieść przy takim przedsięwzięciu. Często jest tak, że różnica 30 cm między zbiornikiem 90 cm, a 120 cm podniesie koszty o niemal jedną trzecią.

Wpływ na to ma większe oświetlenie, filtracja, ilość podłoża oraz ilość roślin, która będzie potrzebna do prawidłowego obsadzenia akwarium na starcie. Czasami lepiej jest założyć akwarium mniejsze, ale z osprzętem lepszej jakości. Rozmiar będzie miał również wpływ na późniejsze koszty utrzymania. Większa ilość wody niezbędna do podmian, większe dawki nawozów, większa moc światła, to wszystko będzie generować większe koszty. W przypadku planowania wysokiego zbiornika trzeba pamiętać o tym, że jest ono bardzo niewygodne w obsłudze i wymaga mocniejszego oświetlenia. (…)

Glony w akwarium – sposoby zwalczania

Glony w akwarium to rzecz naturalna. Mogę zaryzykować stwierdzenie, że występują w każdym akwarium. Skala występowania glonów może być różna, co sprawia, że w jednym widzimy plagę i wysyp glonów, a w innym trzeba się mocno przyglądać, aby je dojrzeć. W utrzymaniu glonów pod kontrolą pomaga nam kilka gatunków ryb i bezkręgowców. 

Sprawdź jakie, czytaj w magazynie.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.