Spis treści
Najskuteczniejszym sposobem dbania o zęby u psa, a w rezultacie zapobiegania chorobom jamy ustnej jest regularne szczotkowanie psich zębów. Przydatne są też odpowiednie karmy i przysmaki, które wspomogą usuwanie nalotu. Podawanie suchej karmy i twardych smakołyków kilka razy dziennie powoduje, że psy mają więcej możliwości żucia i ścierania powierzchni zębów. A to jest niezbędne, by usunąć płytkę nazębną w chwili jej powstawania.
Czyszczenie zębów u psa może wydawać się skomplikowaną czynnością, która przysporzy stresu zarówno czworonogowi, jak i nam, ale wcale nie musi tak być. Na rynku znajdziemy przyrządy, a także karmy, smaczki i gryzaki, które znacznie ułatwią to zadanie. Dzięki nim pielęgnacja jamy ustnej i zębów u psa stanie się przyjemnością dla czworonoga i jego właściciela.
Ile zębów ma pies?
Zęby mleczne wyrzynają się w ciągu kilku–kilkunastu pierwszych tygodni życia szczenięcia. Ile zębów ma pies? Rosnące psy mają 28 mleczaków, których wymiana rozpoczyna się już po kilku miesiącach. Cały proces wymiany zębów u psa powinien zakończyć się do 9 miesiąca życia. Czas ten może różnić się w zależności od rasy i wielkości czworonoga. Podczas wymiany zębów ważne jest, aby zapewnić psu różnego rodzaju gryzaki i zabawki, można również podawać smakołyki w twardej postaci, które zachęcają do długiego żucia i tym samym stymulowania dziąseł i zębów.
Psy po wymianie zębów mają 42 zęby stałe (20 w szczęce i 22 w żuchwie). Zęby stałe posłużą im już do końca życia. Główne typy zgryzu spotykane u psów to: zgryz nożycowy, zgryz cęgowy, przodozgryz, tyłozgryz. Uzębienie każdej z ras nieznacznie różni się kształtem i wielkością. Wzór zębowy psa składa się z pięciu rodzajów (grup) zębów, a każdy z nich spełnia określoną funkcję:
- Siekacze – znajdują się w przedniej części szczęki. Mają płaski kształt i pełnią ważną funkcję w procesie zdobywania i przetwarzania pokarmu.
- Kły – mają charakterystyczny kształt, który odróżnia je od pozostałych grup psiego uzębienia. Są dłuższe, ostro zakończone i służą do rozrywania dużych kawałków pożywienia.
- Przedtrzonowce – są niezwykle mocne, pozwalają psu na miażdżenie i rozdrabnianie pokarmu lub kości.
- Trzonowce – pełnią funkcje podobne do przedtrzonowców.
- Łamacze – to czwarty górny przedtrzonowiec i pierwszy dolny trzonowiec. Ułatwiają cięcie i rozrywanie kawałków mięsa oraz innego pożywienia.
Choroby jamy ustnej u psów
Schorzenia jamy ustnej u psów, spowodowane zaniedbaniem odpowiedniej higieny, powodują ból i dyskomfort, przez który zwierzęta cierpią. Leczenie zapalenia i chorób przyzębia wiąże się z koniecznością częstych wizyt u lekarza weterynarii. Takie wizyty obejmują chirurgiczne oczyszczanie uzębienia i podanie antybiotyków, a w najgorszych przypadkach mogą zakończyć się usunięciem zębów u psa.
Zwierzęta nie są w stanie usunąć płytki nazębnej normalnymi ruchami języka, nieskuteczne jest również przepłukiwanie jamy ustnej. Aby usunąć osad, konieczne jest mechaniczne zeskrobanie płytki, np. podczas żucia lub szczotkowania zębów u psa. Jeśli pozostawi się płytkę nazębną, bakterie będą się namnażały, a płytka zacznie się pogrubiać i z czasem przekształci się w kamień nazębny. Kamień jest twardym nalotem, który tworzy porowatą powierzchnię na zębach psów. Jego nagromadzenie się może skutkować chorobami dziąseł. Zapalenie dziąseł i choroby przyzębia nasilają się wśród psów w średnim i starszym wieku.
Najbardziej narażone są psy ras małych i miniaturowych ze względu na mały rozmiar szczęki i żuchwy oraz zbyt bliskie osadzenie zębów. Choroby przyzębia, m.in. zapalenie dziąseł, uszkadzają tkanki, powodując:
- nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
- wrażliwość i krwawienie dziąseł,
- wypadanie zębów u psa,
- problemy z pobieraniem pokarmu.
Jak przysmaki pomagają w pielęgnacji zębów u psa?
Jednym z prostych i skutecznych rozwiązań są przysmaki. Wspomagają one pielęgnację zębów i odpowiednią higienę jamy ustnej psów. Podawanie przysmaków to łatwy i przyjemny sposób pielęgnacji zębów. Smaczki przeznaczone do pielęgnacji jamy ustnej i czyszczenia zębów psa powinny charakteryzować się odpowiednim kształtem oraz składem.
Przysmaki od marki Nature’s Protection – w trosce o zęby u psa
Specjalnie ukształtowane przysmaki Nature’s Protection dla psów są twarde i smaczne. Dzięki temu podczas żucia zwierzęta oczyszczają zęby z płytki nazębnej. Bardzo ważnym składnikiem przysmaków są wodorosty, które są naturalnym źródłem witamin: A, C, K i B6, oraz wapnia, potasu, miedzi, jodu i manganu. Algi morskie hamują procesy tworzenia się kamienia nazębnego oraz wzmacniają efekt usuwania kamienia i płytki nazębnej. Dzięki algom płytka nazębna nie przykleja się do uzębienia, a kamień delikatnie i stopniowo znika.
Wodorosty oraz specjalny proces produkcji przysmaków dla psów zapewniają odpowiednią pielęgnację psich zębów. Dodatkowo przekąski odświeżają oddech zwierzaka oraz chronią przed rozwojem bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z pyszczka. Z pomocą tych produktów czyszczenie i mycie jamy ustnej psa nie sprawi nam żadnych problemów.
Głównym źródłem białka są antyalergiczne białe ryby lub łosoś. Przysmaki pomagają utrzymać świeży oddech oraz są bogate w witaminy i składniki odżywcze, takie jak:
- Chitozamina, która jest często zalecana przez weterynarzy w celu utrzymania prawidłowej pracy wątroby. Pozyskiwana jest ze starannie dobranych muszli mięczaków; zapobiega chorobom wątroby i zapewnia właściwe funkcjonowanie układu moczowego.
- Ekstrakt z zielonej herbaty – chroni organizm przed szkodliwym wpływem środowiska i wspomaga usuwanie martwego naskórka.
Produkty nie zawierają składników pochodzących ze zbóż, kukurydzy czy soi. Oznacza to, że nie powodują reakcji alergicznych, dzięki czemu są odpowiednie również dla psów z wrażliwym układem trawiennym.
Dbaj o zęby u psa z Nature’s Protection.
W szerokiej gamie przysmaków Nature’s Protection znajdziemy między innymi takie produkty:
- Lifestyle Active & Fresh – z białymi rybami, dla szczeniąt;
- White Dogs Hypoallergenic Dental – z białymi rybami, dla dorosłych psów o białym umaszczeniu;
- Red Coat Hypoallergenic Oral Care – z łososiem, dla dorosłych psów z rudą i brązową sierścią.
Podsumowanie – jak dbać o zęby u psa?
Pielęgnacja zębów psa nie jest skomplikowana, jeśli pamiętamy o niej systematycznie. Co najmniej raz w tygodniu, najlepiej przy okazji szczotkowania, powinno się obejrzeć zęby i dziąsła psa. Należy zwrócić uwagę, czy nie pojawił się żółty nalot na zębach, zaczerwienienie czy krwawienie dziąseł. Warto na co dzień zapewnić pupilowi odpowiednią dietę, uzupełnioną przysmakami, które w przyjemny i bezproblemowy sposób wspomagają higienę jamy ustnej psa.