fbpx

ABC szynszyli – wszystko, co musisz wiedzieć

Czas czytania: 4 minuty

Zanim szynszyla pojawi się w Twoim domu, musisz uświadomić sobie, że ta mała puchata kulka wkrótce zajmie ważne miejsce w Twoim sercu i mieszkaniu. I musisz się do tego odpowiednio przygotować.

Szynszyle to stadne zwierzątka

Szynszyle swoim wyglądem przypominają wiewiórki i podobnie jak one są ciekawskie i energiczne, lubią duże przestrzenie i wolny wybieg. Są stadnymi i towarzyskimi zwierzakami, uwielbiają swoje towarzystwo. A żyjąc w samotności, mogą popaść nawet w depresję. Zatem przymierzając się do kupna tego futrzaka, pomyśl od razu o dwóch osobnikach. Uszczęśliwisz w ten sposób nie tylko siebie, ale przede wszystkim zwierzęta, bo ich dobro jest najważniejsze.

Jak wygląda szynszyla?

Długość ciała szynszyli waha się od 20 do 40 centymetrów, a masa ciała od 0,5 do 1 kilograma. Pokryte są gęstym i bardzo przyjemnym w dotyku futrem, mają długie, twarde wąsy, duże uszy i długi ogon. Futro może mieć różne kolory: od białego czy srebrnego, przez beżowy, po czarny.

 

Kończyny przednie są mniejsze od tylnych i wyposażone są w pięć palców. Chwytne łapki zapewniają łatwość w przytrzymywaniu pokarmu oraz w codziennej pielęgnacji. Kończyny tylne są dłuższe i mają cztery palce. Są bardzo silnie umięśnione i służą zwierzęciu do odbijania się od podłoża. Szynszyle wydają charakterystyczne dźwięki i piski, które niektórzy nazywają śpiewem; w ten sposób komunikują się ze sobą.

Skąd pochodzą szynszyle?

Szynszyle pochodzą z Ameryki Południowej, ich naturalnym siedliskiem są górzyste i pustynne tereny Andów. Najczęściej można je spotkać na wysokości od 3 tys. do 5 tys. m n.p.m. Stąd właśnie grube i mięsiste futro, które w naturalnym środowisku zabezpiecza zwierzęta przed zimnem, przegrzaniem oraz chroni je przed pasożytami. Dodatkowo ich kolorystyka pozwala na doskonały kamuflaż w środowisku naturalnym, gdzie narażone są na ataki drapieżników.

Ile żyją szynszyle?

W warunkach hodowlanych szynszyle żyją nawet do 20 lat. Najstarsza szynszyla na świecie miała na imię Radar, żyła 29 lat i 229 dni i została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Radar urodził się 1 lutego 1985 roku w Niemczech, w 2002 roku przeprowadził się ze swoją właścicielką do Stanów Zjednoczonych. Zmarł 18 września 2014 roku w Kalifornii.

Zwyczaje i tryb życia szynszyli

Podobnie jak każde inne zwierzę domowe, szynszyla potrzebuje kontaktu z opiekunem, zabaw, czułości i psot. Każdego dnia musi opuszczać klatkę, wyszaleć się i pobiegać. Nie jest to zwierzę kłopotliwe, jednak opieka nad nim musi być regularna i nie może ograniczać się jedynie do podawania jedzenia, wody i czyszczenia klatki. Należy też pamiętać, że szynszyle prowadzą nocny tryb życia, więc ich aktywność rozpoczyna się wieczorem, natomiast w ciągu dnia śpią.

Terrarium, klatka czy woliera – co wybrać?

W naturze szynszyle mają do dyspozycji ogromne przestrzenie i mała klatka to dla nich zdecydowanie nie najlepsze środowisko do życia. Zwierzęta te uwielbiają pokonywać wysokości i dlatego nie powinno się ich trzymać w terrarium czy w zwykłej klatce. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest woliera, dostosowana do ilości zamieszkujących ją osobników.

 

Oczywiście, im większa, tym lepsza. Powinna mieć minimum 60 × 80 centymetrów, dobrze, gdyby była kilkupoziomowa, wyposażona w tunele, mostki i hamaki. Półki powinny być drewniane, stabilne i pozwalać zwierzakowi oddawać pewne skoki. Klatka z poziomami drucianymi czy z gałęziami stanowi zagrożenie dla szynszyli podczas skoków i innych akrobacji.

 

Jeżeli zatem nie masz miejsca w domu na taką klatkę, warto przemyśleć zakup innego, mniej wymagającego, zwierzaka. Nie ma sensu kupować dla szynszyli mniejszej klatki i liczyć na to, że długie wybiegi wynagrodzą to zwierzęciu.

 

Klatka szynszyli musi stać stabilnie na podłodze, w miejscu nienarażonym na przeciągi, bezpośrednie nasłonecznienie oraz z dala od źródeł ciepła. Powinna także znajdować się daleko od źródeł hałasu, ponieważ zwierzęta te mają bardzo wrażliwy słuch, znacznie czulszy od ludzkiego.

Karuzela lub kołowrotek dla uwolnienia energii

Wprawdzie szynszyle sporą część doby przesypiają, jednak przez pozostały czas nadrabiają brak aktywności, skacząc, biegając i psocąc, zarówno w klatce, jak i poza nią. Kołowrotek lub karuzela pozwalają im spożytkować nadmiar energii.

Co ważne, niektóre zwierzęta nigdy nie będą zainteresowane korzystaniem z tych urządzeń.

 

Jeżeli zdecydujesz się na zakup kołowrotka, pamiętaj, aby był w miarę duży, te przeznaczone dla chomików są zbyt małe dla szynszyli. Zwróć też uwagę na to, żeby był to model w pełni zabudowany, bez szczebelków, w które może się wplątać ogonek zwierzęcia.

Poidełko czy miseczka na wodę?

Wiele osób uważa, że do podawania wody gryzoniom wystarczy miseczka. To rozwiązanie jednak nie sprawdza się, ponieważ zwierzaki, rozrabiając w klatce, mogą ją przewrócić. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest poidełko. Możesz wybrać plastikowe lub szklane.

Poidełko montujesz na zewnątrz klatki, tak by zwierzak miała dostęp jedynie do metalowej rurki. Najlepiej kupić od razu dwa, o pojemności około 100 ml. Pamiętaj, aby myć je i zmieniać wodę częściej niż raz na dobę.

W dalszej części artykułu dowiesz się:

  • Paśnik i miseczka na pokarm
  • Menu szynszyli
  • Ściółka dla szynszyla 
  • Wanna do kąpieli pyłowych
  • Zabawki dla szynszyli
  • Transporter dla szynszyli
  • Szelki dla szynszyli
  • Polecane publikacje i filmy

autor: Agnieszka Baranowska
CZYTAJ, str. 178-185

Przeczytaj również

Zostaw komentarz