Home Pies Shar pei: opis rasy, charakter, cena. Kompleksowy przewodnik dla właścicieli
shar pei

Shar pei: opis rasy, charakter, cena. Kompleksowy przewodnik dla właścicieli

Shar pei to pomarszczony pies, którego trudno pomylić z inną rasą! Co kryje się za kwadratową i mocną budową ciała tego psa? Zdecydowany charakter i dużo miłości. Sprawdźmy bliżej, jak wygląda ta rasa oraz jak ją żywić i pielęgnować.

shar pei

Historia rasy shar pei

Shar pei to rasa, której historia zaczyna się ponad 2000 lat temu w czasach chińskiej dynastii Han. Shar peia wyhodowali najprawdopodobniej chłopi, by wspomagał ich podczas polowania, a także chronił bydło przed drapieżnikami. Niestety jest to jedna z ras psów wykorzystywanych również jako psy bojowe.

Reklama

Współcześnie shar pei stał się popularny w latach 80. i choć obecnie zainteresowanie rasą wydaje się mniejsze, to w USA w American Kennel Club (AKC) zarejestrowanych jest ponad 70 000 osobników.

Rasa shar pei – charakter

Shar peia charakteryzuje wiele cech związanych z pierwotnym użytkowaniem tej rasy. Są to psy:

 • czujne,
 • inteligentne,
 • spokojne,
 • nieufne wobec obcych.

Ten pies będzie doskonały stróżem, a jednocześnie może być kochającym pupilem do towarzystwa, uwielbia bowiem spędzać czas w towarzystwie swojej rodziny.

Uwaga!

Zapewnienie socjalizacji i szkolenia w zakresie posłuszeństwa u szczeniąt może ułatwić radzenie sobie z psami w wieku dorosłym.

Przyszły opiekun musi zdawać sobie sprawę, że psy tej rasy mają silną osobowość. Shar pei bywa uparty. Konsekwencja oraz pozytywne metody szkolenia są kluczem do skutecznego szkolenia, a także zapobiegania niepowodzeniom podczas treningów.

Wady i zalety rasy

Czworonogi tej rasy mają wiele zalet. Są inteligentne, oddane swoim bliskim i sprawdzają się jako psy pracujące, np. stróżujące. Sierść shar peiów jest łatwa w pielęgnacji. Ważne jest regularne szczotkowanie mniej więcej raz w tygodniu.

Ten pomarszczony pies wymaga jednak właściwej pielęgnacji fałdów skóry. Przykładowo po kąpieli należy dokładnie osuszyć miejsca pomiędzy fałdami i zmarszczkami, aby zapobiec infekcji grzybiczej. Jest to pewne utrudnienie dla opiekunów. Do wad tej rasy można zaliczyć to, że często nie dogadują się z innymi psami.

Zdrowa dieta dla shar peia

Psa rasy shar pei można żywić różnymi modelami diety. Ważne, aby dieta była dobrze zbilansowana. W przypadku diety domowej lub surowej (BARF) odpowiedzialność za dostarczenie psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych spada na opiekuna.

Przedstawiciel rasy shar pei może jeść również pełnoporcjowe karmy gotowe. Są one dostępne w wersjach suchych i mokrych. Wybieraj karmy wysokiej jakości, jak Carnilove lub Brit. Karmę należy dopasować do wieku psa, jego aktywności, a także stanu zdrowia.

Psa można rozpieszczać przysmakami. Ważne, by nie stanowiły więcej niż 10% dziennej dawki kalorii i były po prostu zdrowe. Carnilove Dog Freeze-Dried Raw Snack to liofilizowane, wysokomięsne smaczki, które kupisz w wersji monoproteinowej (jagnięcina lub indyk) bądź multiproteinowej (połączenie dwóch rodzajów mięs).

Smaczki Carnilove są odpowiednie dla wszystkich psów dorosłych i możesz ich użyć nie tylko podczas treningów. Te liofilizowane przysmaki nadają się również jako toppery na karmy.

Zalety Carnilove Dog Freeze-Dried Raw Snack:

 • wartość odżywcza zbliżona do surowej żywności lub diety BARF,
 • dzięki procesowi liofilizacji ubytek wartości odżywczych i składników jest praktycznie zerowy,
 • doskonała strawność,
 • kuszący smak,
 • łatwość przechowywania.

Jak dbać o zdrowie shar peia?

Każdy shar pei powinien regularnie odwiedzać lekarza weterynarii. Profilaktyka powinna obejmować badania krwi, moczu oraz kału. Wizyta może zostać uzupełniona również o USG jamy brzusznej oraz kontrolę stomatologiczną.

U psów tej rasy zdarza się gorączka shar peiów. Jest to choroba dziedziczna, która przebiega z zapaleniem wielostawowym i amyloidozą nerek. Nowe badania przeprowadzone przez Royal Veterinary College (RVC) wykazały także, że podwinięte powieki i choroby uszu to najczęstsze schorzenia psów tej rasy w Wielkiej Brytanii.

Wskazówka!

Regularnie waż swojego pupila oraz oceniaj jego kondycję w skali BCS (Body Condition Score).

Wzorzec rasy

FCI to organizacja, która opracowała wzorzec rasy. Najnowsza wersja pochodzi z 1999 roku. Według tego dokumentu typowe dla rasy są:

 • wysoko osadzone uszy,
 • szeroka kufa,
 • niebieski język,
 • ciemne oczy,
 • bardzo małe uszy.

Sierść shar peiów nie ma podszerstka. Rasa należy do psów krótkowłosych i występuje w różnych jednolitych maściach (oprócz białej).

Shar pei ciekawostki o rasie

 • Na przełomie lat 60. i 70. rasa shar pei trafiła do Księgi rekordów Guinnessa, po tym jak została uznana za najrzadszą rasę psów.
 • W 1979 roku magazyn „Life” opublikował numer z shar peiem na okładce. Po opublikowaniu numeru sprzedaż szczeniąt tej rasy znacząco wzrosła.
 • Nazwa „shar pei” oznacza „piaskową skórę”.

Ile kosztuje shar pei?

Shar pei należy do ras, za które trzeba zapłacić nawet 3000–7000 złotych. Warto zainwestować te pieniądze w sprawdzonym miejscu. Dobra hodowla to taka, w której psy są zadbane oraz prawidłowo socjalizowane. Mają dobrą opiekę zdrowotną i żyją w dobrych warunkach. Dobry hodowca udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji.

Nie kupuj psa z podejrzanego źródła!

Podsumowanie

 • Shar pei pochodzi z Chin.
 • Charakterystyczną cechą rasy są fałdy skóry na całym ciele oraz niebieski język.
 • Ten molos to dobry pies pracujący, ale i miły towarzysz. Ważna jest prawidłowa socjalizacja i praca z psem.
 • Pielęgnacja shar peia nie jest trudna, ale fałdy skóry wymagają uwagi.
 • O zdrowie psa tej rasy należy dbać, pamiętając o profilaktyce: szczepieniach, odrobaczaniu, badaniach krwi. Istotne jest także prawidłowo żywienie.

Shar pei jest psem z temperamentem i może być oddanym przyjacielem miłośników psów. Mamy nadzieje, że nasz artykuł o shar peiach przybliżył Wam trochę tę rasę i pomoże Wam zdecydować, czy życie z tym psem jest Wam pisane.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.