Home Kot Kot na spacerze. Jak dobrać smycz i szelki dla kota?

Kot na spacerze. Jak dobrać smycz i szelki dla kota?

Twój kot tęsknym wzrokiem spogląda na świat za oknem? Rozpiera go energia? Zabierz go na spacer! Mruczącego spacerowicza powinniśmy wyposażyć w odpowiedni ekwipunek. Dowiedz się, jakie wybrać szelki dla kota, by zapewnić mu wygodę i bezpieczeństwo w czasie przechadzek, oraz jak krok po kroku przyzwyczaić pupila do spacerów w szelkach.

szelki dla kota

Szelki dla kota, czyli po co kotu szelki

Koty znane są z zamiłowania do chodzenia własnymi ścieżkami. Niestety podczas samotnych wędrówek czyha na nie sporo niebezpieczeństw. Wypadki, zaginięcia, zranienia, zatrucia – to tylko niektóre z nich. Nie znaczy to jednak, że koty wcale nie powinny poznawać środowiska zewnętrznego. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wyprowadzanie kota na spacer w szelkach i na smyczy. Taki ekwipunek daje nam kontrolę nad poczynaniami kota, a jednocześnie nie pozbawia go swobody. Spacery mogą być dla kotów cennym źródłem stymulacji – chroniącym przed nudą i frustracją.

Reklama

Przechadzki dają kotom możliwość eksploracji otoczenia, obcowania z naturą i rozładowania energii.

Szelki dla kota przydają się nie tylko w czasie spacerów. Pozwalają zapewnić bezpieczeństwo kotu w czasie podróży czy wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Sprawdzają się także we wszystkich stresujących dla kota sytuacjach, kiedy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego reakcji. Dzięki nim możemy w kontrolowany sposób zapoznać pupila z nowymi zwierzętami czy obiektami w domu.

Szelki dla kota są znacznie bezpieczniejsze niż obroża. Sprawiają, że siła pociągnięcia rozkłada się równomiernie po całym ciele. Dodatkowo kot nie jest w stanie się z szelek tak łatwo wyswobodzić jak z obroży.

Szelki dla kota – rodzaje

Szelki dla kota różnią się konstrukcją i przeznaczeniem. Do najpopularniejszych modeli należą:

  • Szelki dla kota klasyczne – zbudowane z dwóch obręczy (na szyję i klatkę piersiową) połączonych u góry paskiem. Są tanie i uniwersalne. Wywierają jednak pewien nacisk na szyję kota.
  • Szelki dla kota guard – zbudowane z dwóch obręczy (na szyję i klatę piersiową) połączonych paskami zarówno u góry, jak i u dołu. Zapewniają komfort w czasie spacerów, nie obciążają szyi. Są lubiane przez większość mruczków. Ich zakładanie może być nieco kłopotliwe.
  • Szelki dla kota step-in – ich pasy tworzą trójkąty, przez które przekłada się łapy kota, zapięcie znajduje się na grzbiecie. Nie krępują ruchów, są łatwe w zakładaniu i wygodne w noszeniu. Energiczne koty mogą się jednak z nich wyswobodzić.
  • Szelki dla kota bezuciskowe – wyróżniają się ergonomiczną budową. Są miękkie i rozbudowane, nie wrzynają się w skórę, nie powodują podrażnień ani dyskomfortu. Mogą pełnić funkcję efektownej ozdoby. Sprawdzają się nawet u kotów wrażliwych.
  • Szelki dla kota odblaskowe – wyposażone są w elementy odblaskowe. Zwiększają widoczność i bezpieczeństwo kota po zmroku. Polecane dla mruczków, które lubią wieczorne wędrówki.
  • Szelki dla kota samochodowe – przeznaczone do przewożenia kota w samochodzie. Można przypiąć je do pasów bezpieczeństwa.

Jak wybrać odpowiednie szelki dla kota?

Szelki dla kota powinny zapewniać mu wygodę i bezpieczeństwo w czasie spacerów. Muszą więc ściśle przylegać do ciała mruczka, ale nie mogą krępować ruchów, uwierać czy obcierać skóry.

Aby dopasować szelki dla kota, należy zmierzyć obwód jego szyi i klatki piersiowej.

Dla większości mruczków odpowiednie będą szelki o regulacji w zakresie: 20-35 cm (obwód klatki piersiowej) i 15-23 cm (obwód szyi). W przypadku kotów dużych ras należy szukać nieco większych akcesoriów: 35-55 cm (obwód klatki piersiowej) i 23-35 (obwód szyi).

Szelki dla kota powinny być wykonane z lekkiego, miękkiego i przewiewnego materiału. Dobrze sprawdzą się akcesoria welurowe lub podszyte siateczką. Krawędzie nie powinny być ostre. Warto zwrócić uwagę na wytrzymałość szelek. Wszystkie zapięcia i szwy powinny być solidne i trwałe. Spore znaczenie ma też wygoda zakładania szelek. Akcesoria wyposażone w zatrzaski są najłatwiejsze w zapinaniu.

szelki dla kota

Do kompletu – smycz dla kota

Oprócz szelek niezbędnym elementem spacerowego wyposażenia każdego mruczka jest smycz. Podczas przechadzek z kotem zwykle najbardziej praktyczne są niezbyt długie (maks. 2 m) klasyczne smycze nylonowe. Są one lekkie i elastyczne, dzięki czemu dobrze amortyzują pociągnięcia. Długie smycze automatyczne dają kotu większą swobodę. Nie zapewnią nam jednak dostatecznej kontroli nad poczynaniami aktywnego mruczka.

Jak przyzwyczaić kota do noszenia szelek?

Koty, najczęściej przyzwyczajone do swobodnego hasania, zwykle potrzebują czasu, by przekonać się do noszenia szelek i chodzenia na smyczy. Trening najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, młode zwierzęta bowiem łatwiej przyzwyczaić do nowych akcesoriów. Naukę chodzenia w szelkach podziel na kilka etapów:

Zapoznaj kota z nowym akcesorium

Zanim przystąpimy do zakładania szelek, powinniśmy dać kotu możliwość ich poznania. Połóżmy je w widocznym miejscu, najlepiej w pobliżu kociego drapaka czy legowiska. By zachęcić kota do zbadania nowego sprzętu, możemy rozłożyć wokół niego smakołyki. Warto też przenieść na szelki zapach kota. W tym celu wystarczy przetrzeć bawełnianą szmatką okolicę policzków pupila, a następnie potrzeć nią szelki.

Nagradzaj kota za badanie szelek

Za każdym razem, gdy kot samodzielnie podchodzi do szelek, czy ociera się o nie, należy go pochwalić i podać mu smakołyk. Pomoże to wytworzyć u niego pozytywne skojarzenia z nowym ekwipunkiem.

Przyzwyczaj kota do zakładania szelek

Gdy kot z zainteresowaniem bada szelki, można podjąć pierwszą próbę ich założenia. W czasie zakładania szelek warto skupić uwagę mruczka na smakołyku lub zabawce. Podczas pierwszych prób zakładamy szelki tylko na chwilę. Następnie dajemy kotu smakołyk i zdejmujemy szelki. Stopniowo wydłużamy czas, jaki zwierzę spędza w szelkach. Jeśli kot akceptuje już nowy rekwizyt, zachęcamy go do poruszania się (na przykład za pomocą zabawki). Z zakładania szelek możemy uczynić przyjemny rytuał. Wystarczy, że całą procedurę będziemy przeprowadzać zawsze przed podaniem kotu pokarmu czy rozpoczęciem zabawy.

Naucz kota chodzić na smyczy

Kiedy kot przyzwyczai się do chodzenia w szelkach, przypinamy do nich smycz i ćwiczymy przemieszczanie się wraz z pupilem po domu. Warto popracować nad komunikacją z kotem – nauczmy go nawiązywania z nami kontaktu wzrokowego na określony sygnał (może to być na przykład jego imię). Gdy po usłyszeniu sygnału kot zatrzyma się i na nas spojrzy, podajmy mu smakołyk.

W końcu nadejdzie pora na pierwsze przechadzki poza domem. Nie planujmy od razu długich wędrówek – zabierzmy najpierw kota na kilkuminutowy spacer po okolicy. Poszukajmy ustronnego, spokojnego miejsca, oddalonego od ruchliwych ulic i innych czworonożnych spacerowiczów. Na wszelki wypadek weźmy ze sobą transporter – jeśli mruczek się przestraszy, łatwiej będzie zabrać go do domu.

szelki dla kota

Podsumowanie – szelki dla kota

  • Szelki dla kota pozwalają zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo w trakcie spacerów, podróży, wizyt u weterynarza, socjalizacji czy terapii behawioralnej.
  • Szelki dla kota należy dobrać do budowy, usposobienia i indywidualnych preferencji.
  • Na spacer kota najlepiej wyprowadzać na krótkiej, elastycznej smyczy, która dobrze amortyzuje pociągnięcia i pozwala ściśle kontrolować ruchy zwierzęcia.
  • Nauka chodzenia w szelkach powinna być podzielona na etapy.

autor: Marta Majewska

Polecamy:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.