Home Kot Tauryna dla kota. Jak rozpoznać objawy niedoboru i jak ustalić właściwą dawkę tauryny

Tauryna dla kota. Jak rozpoznać objawy niedoboru i jak ustalić właściwą dawkę tauryny

Tauryna dla kota to niezbędny element diety. Jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania wzroku, pracy serca oraz przebiegu ciąży i rozwoju kociąt. Z artykułu dowiesz się, czym jest tauryna, jak dostarczyć ją kotu oraz jakie są konsekwencje jej niedoboru lub nadmiaru.

Dlaczego tauryna jest ważna dla Twojego kota?

Tauryna należy do aminokwasów zawierających siarkę. Organizm kota nie jest w stanie syntezować tauryny, a dodatkowo ma na nią wysokie zapotrzebowanie. Tauryna musi zatem zostać dostarczona z pożywieniem, a następnie jest wchłaniana w jelicie cienkim kota. Organizm mruczka traci ją z moczem oraz z kałem. Dużo tego aminokwasu jest również rozkładane przez bakterie jelitowe.

Reklama

Tauryna dla kota jest ważna, gdyż wpływa na prawidłowe funkcjonowanie:

 • siatkówki oka,
 • mięśnia sercowego,
 • ośrodkowego układu nerwowego,
 • układu rozrodczego.

Dodatkowo reguluje ona ciśnienie osmotyczne w komórkach, bierze udział w transporcie jonów i jest przeciwutleniaczem.

Objawy niedoboru tauryny u kota

Niedobory tauryny najczęściej zdarzają się u kotów, których opiekunowie próbują stosować diety wegetariańskie, ilość tauryny w składnikach pochodzenia roślinnego jest bowiem znikoma. Na niedobór tego aminokwasu narażone są również koty spożywające karmę dla psów lub na diecie domowej. Przygotowywanie posiłków bez dodatku tauryny może być szkodliwe dla pupila.

Niedobór tauryny u kota objawia się:

 • zaburzeniami pracy serca,
 • obniżonymi zdolnościami rozrodczymi kotki,
 • zaburzeniami trawienia,
 • osłabieniem wzroku,
 • mniejszą masą urodzeniową kociąt.

Objawy niedoboru tauryny rozwijają się długo. Pojawiają się najwcześniej po około pięciu miesiącach, a często nawet po dwóch latach.

Zaawansowane objawy niedoboru tauryny

Długotrwały niedobór tauryny u kota skutkuje:

 • kardiomiopatią rozstrzeniową,
 • centralnym zwyrodnieniem siatkówki.

Tauryna dla kota to ważny składnik. Kardiomiopatia rozstrzeniowa jest jedną z trzech postaci kardiomiopatii kotów. Występuje ona z reguły u zwierząt starszych i objawia się m.in. dusznością, brakiem apetytu i osłabieniem. Centralne zwyrodnienie siatkówki prowadzi natomiast do osłabienia wzroku, a finalnie do ślepoty.

UWAGA!
Kotki żywione karmą o zbyt niskiej zawartości tauryny mają mniej liczne mioty.

Leczenie niedoboru tauryny powinno odbywać się po kontrolą lekarza weterynarii. Terapia polega na suplementacji aminokwasu. W przypadku kardiomiopatii efekty są zwykle widoczne po 1–3 tygodniach, ale w przypadku degeneracji siatkówki zmiany są już nieodwracalne.

Niedobór tauryny u kota – objawy u kociąt

U najmłodszych kociąt niedobory tauryny objawiają się zaburzeniami wzrostu i nieprawidłowym rozwojem układu nerwowego. U takich kociąt mięśnie rozwijają się wolniej, zmniejszone jest również ich napięcie. Zaobserwować można:

 • niezborność ruchów,
 • osłabienie widzenia (a nawet ślepotę).

Tauryna dla kota w okresie wzrostu jest niezbędna, by kocięta wyrosły na zdrowe dorosłe koty.

Jak dostarczyć odpowiednią ilość tauryny dla kota?

Głównym źródłem tauryny dla kota są prawidłowo zbilansowane posiłki.

 • Stosując dietę BARF lub domową, należy dodawać do jedzenia suplementy z tauryną.
 • Tauryna dla kota występuje w gotowych karmach. Jej poziom może być jednak różny i wiązać się z jakością produktów.
 • Przysmaki z tauryną to alternatywa dla suplementów. Mogą one stanowić uzupełnienie diety bazującej na gotowych karmach.

Wskazówka

Podając taurynę w diecie domowej, najlepiej rozpuścić suplement w ciepłej wodzie i dodać ją do posiłków. Tauryna w postaci krystalicznej może podrażniać układ pokarmowy Twojego pupila.

Jak prawidłowo dawkować taurynę dla kota?

W materiałach dla opiekunów najczęstsza zalecana dawka tauryny dla kotów to 250–500 mg co 12 godzin. W publikacjach naukowych znaleźć można takie informacje: „Wyniki badania pokazują, że spożycie tauryny około 10 mg/kg masy ciała/dzień jest wystarczające dla dorosłych kotów” (The taurine requirement of the adult cat autorstwa I.H. Burgera i K.C. Barneta z 2008).

Tauryna dla kota jest także przedmiotem zainteresowania specjalistów wydających zalecenia dla producentów karm. Według FEDIAF: „[…] aby utrzymać odpowiednią zawartość tauryny, poddawana obróbce cieplnej karma mokra powinna zawierać w przybliżeniu 2 do 2,5-krotnie więcej tauryny niż sucha karma ekstrudowana; ta druga powinna zawierać taurynę w ilości 0,1% s.m.”.

Najlepsze źródła tauryny dla kota

Źródłem tauryny jest białko pochodzenia zwierzęcego. Znajduje się ona głównie w tkankach ryb, ptaków i małych gryzoni. W mięsie dużych ssaków (np. bydła) jej stężenie jest niższe. Twój niewychodzący kot nie poluje jednak na myszy i potrzebuje dobrze skomponowanej diety.

Tauryna dla kota dostępna jest w formie suplementów, ale możesz także uzupełniać jej zawartość w diecie pupila za pomocą karmy marki Animonda. W ten sposób nagradzasz pupila, urozmaicasz jego menu i dbasz o jego zdrowie.

Animonda Carny Adult Creamy to karma uzupełniająca, czyli kremowy przysmak dla kota. Jest to doskonała alternatywa dla twardych przekąsek dla kotów – Twój pupil może ją zlizywać.

Co wyróżnia Animonda Carny Adult Creamy?

 • Kremowa konsystencja.
 • Dostępność dwóch smaków: łosoś lub kurczak.
 • Wysoka smakowitość.
 • Łatwe podawanie.
 • Poręczne torebki.
 • Brak zbóż, cukru i soi.
 • Zawartość tauryny na poziomie 200 mg/kg.

Czy wiesz, że zawartość tauryny w tuszce myszy wynosi 0,7%?

Wybierając pokarm dla kota, sprawdzaj, czy jest pełnoporcjowy i ile tauryny zawiera. Dobrze zbilansowana karma dla kotów dorosłych dostarczy Twojemu pupilowi zdrowych tłuszczów, witamin, minerałów oraz niezbędnych aminokwasów. Karma powinna zawierać odpowiednią ilość tauryny, by realizować potrzeby Twojego kota. Marka Animonda oferuje zarówno karmy suche, jak i mokre. Sucha karma Animonda Carny Adult to bezzbożowy posiłek przygotowywany na bazie świeżego mięsa kurczaka oraz wołowiny. To lekkostrawne składniki i 1300 mg tauryny na kilogram karmy.

Dostępne są również mokre karmy dla koata Animonda Carny Adult, w których wykorzystane zostały wyłącznie świeże, mięsne składniki (serca, płuca, mięso mięśniowe oraz wątroba). Zawartość tauryny w karmie mokrej została uzupełniona tak, by stanowić 0,8% składu karmy.

Gotowe karmy dla kotów przygotowane przez markę Animonda to dobry wybór, gdyż powstają bez dodatku cukru, soi, konserwantów i sztucznych barwników. To wysokiej jakości składniki połączone tak, by Twój kot zjadał smakowity i zdrowy posiłek.

Czy każdy kot potrzebuje suplementacji tauryną?

Zapotrzebowanie na taurynę występuje u każdego kota! Spore prawdopodobieństwo wystąpienia jej niedoboru pojawia się jednak szczególnie u:

 • samic w czasie ciąży i laktacji;
 • kociąt w okresie wzrostu,
 • kocich seniorów,
 • zwierząt żywionych dietą wegetariańską,
 • kotów jedzących wyłącznie mięso gotowane.

Suplementuj taurynę także, jeżeli żywisz kota karmą o zawartości tauryny poniżej 1000 mg.

Jakie są skutki uboczne nadmiaru tauryny?

Tauryna dla kota jest ważnym i bezpiecznym składnikiem diety. Nie zaobserwowano skutków ubocznych związanych z jej nadmierną podażą. Aminokwas ten jest usuwany z organizmu kota z moczem oraz z kałem.

Podsumowanie

 • Tauryna jest aminokwasem zawierającym siarkę i jest niezbędna w diecie kota.
 • Zapotrzebowanie kota na taurynę jest wysokie.
 • Na niedobór tauryny narażone są koty karmione dietę wegetariańską, wyłącznie gotowanym mięsem oraz kotki ciężarne czy kocięta.
 • Koci organizm reaguje na niedobór tauryny zaburzeniami pracy serca, problemami neurologicznymi, ograniczeniem widzenia lub zaburzeniami rozrodu.
 • Należy podawać kotu taurynę w formie suplementów, przysmaków lub pełnoporcjowej karmy.

Odpowiednia ilość tauryny w diecie Twojego kota to ważny element dbania o jego zdrowie. Możesz dodawać ją do menu swojego pupila w formie smakowitego, kremowego przysmaku marki Animonda. Twój kot pokocha ten smak, a jego organizm wykorzysta niezbędny aminokwas.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.