Home Kot Wyprawka dla małego kotka

Wyprawka dla małego kotka

Zdecydowałeś się na nowego domownika? Jeżeli w Twoim domu niebawem pojawi się kolejny członek rodziny, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie się na jego przybycie. Aby zapewnić zwierzęciu odpowiedni start, należy skomponować wyprawkę dla niego, czyli zestaw najbardziej potrzebnych artykułów, z których nasz czworonożny przyjaciel będzie korzystał każdego dnia. Chcąc ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy listę podstawowych akcesoriów. Sprawdź, co powinna zawierać wyprawka dla małego kotka.

Jak podzielić przestrzeń dla kota?

Pamiętaj, że mruczki mają specyficzne potrzeby. Te zwierzęta potrzebują od nas nie tylko miłości i czułości, ale również odpowiednio zaplanowanej kociej przestrzeni. Nawet niewielka powierzchnia może być dla naszego pupila atrakcyjna pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zorganizowana. Wszystkie koty dzielą swoje terytorium na cztery strefy:

Reklama
 • spożywania posiłków,
 • sanitarną,
 • spania,
 • zabaw.

Poniżej przedstawiamy wyprawkę dla małego kota, zawierającą listę niezbędnych akcesoriów, które pomogą Ci wyposażyć każdą z tych stref tak, by kociak czuł się w nowym domu szczęśliwy.

Wyprawka dla małego kotka – kompletna lista produktów

Dobrze skompletowana wyprawka dla małego kota pomoże mu w szybszej aklimatyzacji w nowym miejscu, dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych akcesoriach.

Miski na karmę i wodę

Na przybycie kota przygotujmy miskę na wodę i miskę na pokarm – to niezbędne elementy wyprawki dla małego kota. Szczególnie polecamy miski ze stali nierdzewnej, które są łatwe w czyszczeniu. Dobrze sprawdzają się także miski ceramiczne, z bambusa i melaminy. Niezależnie od tego, na jaką miskę się zdecydujemy, wybierzmy na tyle szeroką, aby nie podrażniała kocich wibrysów. Kocie miski powinny znajdować się w strefie karmienia, z dala od strefy sanitarnej.

Legowisko

Legowisko to ważny element wyprawki dla małego kotka. Zdecydowanie każdy kot powinien mieć swoje własne miejsce do spania. Jeśli położymy kocie legowisko w pobliżu misek z pokarmem lub nieopodal kuwety, możemy być pewni, że mruczek z tak przygotowanego miejsca do spania nie skorzysta. Strefy spania i odpoczynku muszą być z dala od pozostałych stref, najlepiej, jeśli zaproponujemy kotu kilka miejsc do wyboru. Możemy zaoferować kotu legowisko otwarte lub w formie budki, w której będzie mógł się schować. Ostatecznie to nasz mruczek zadecyduje, gdzie zechce udać się na spoczynek.

Zabawki

Kot, który nie wychodzi z domu na zewnątrz, zaspokaja potrzebę polowania poprzez zabawę. Właśnie dlatego ważne jest, aby pozwolić kotu na spożytkowanie skumulowanej energii za pomocą zabawek. Koty to ciekawskie stworzenia, które uwielbiają się bawić. Wyprawka dla małego kota powinna zawierać odpowiednią liczbę stymulujących zabawek w strefie zabawy. W ten sposób zapobiegniemy sytuacji, w której nasz mruczek będzie niszczyć z nudów nasze przedmioty.

Kuweta

Kolejnym elementem wyprawki dla małego kotka jest kuweta. Koty przywiązują ogromną wagę do strefy toaletowej. Kocia łazienka musi mieć swoje odrębne miejsce w domu, z dala od kociej miski, drapaka czy legowiska. Niektóre koty wolą kuwety kryte, inne z kolei preferują te otwarte. Co ważne, musi być przede wszystkim czysta i wypełniona wybranym żwirkiem. Do wyboru masz żwirek drzewny, kukurydziany, bentonitowy i silikonowy. Jeśli zauważysz, że kot niechętnie korzysta z kuwety, konieczne będzie wypróbowanie innej kuwety lub innego żwirku. Koniecznym elementem wyposażenia będzie także łopatka, dzięki której łatwo pozbędziesz się zużytego żwirku.

Drapak

Kluczowym elementem wyprawki dla małego kotka jest drapak umieszczony w strefie zabawy. Drapanie jest naturalnym odruchem i nie da się kota tego oduczyć, dlatego należy zapewnić zwierzęciu odpowiednie miejsce do zaspokajania tej potrzeby. Od nas zależy, co koty będą drapać: nasze meble i ściany czy przystosowane do tego drapaki. Wśród drapaków wyróżniamy te poziome, które można położyć na podłodze lub zawiesić na ścianie, oraz pionowe, stojące na stabilnej podstawie. Są także modele bardziej rozbudowane, dysponujące kilkoma poziomami, dodatkowymi drabinkami, budkami czy zabawkami.

Szczotka do sierści

Szczotka do wyczesywania sierści to obowiązkowy element wyprawki dla małego kotka, niezbędny do kociej pielęgnacji. Ważne jest, aby już małego kociaka przyzwyczajać do szczotkowania, by później móc robić to regularnie i bezproblemowo. Systematyczne wyczesywanie kociego futra pozwoli na uniknięcie pozostawiania przez mruczka dużych ilości sierści na meblach, podłodze czy ubraniach. Co więcej, w ten sposób ograniczymy ryzyko powstawaniu bezoarów, czyli kulek sierści tworzących się w przewodzie pokarmowym kota.

Transporter

Przed przybyciem mruczka przygotujmy transporter, który jest absolutnie niezbędnym elementem wyprawki dla małego kota. Poza tym to jedyny bezpieczny sposób na przewożenie kociaka w samochodzie czy innym środku transportu. Nawet jeśli nie planujesz dalszych podróży, transporter przyda się podczas wizyt u lekarza weterynarii.

Karma

Ważnym elementem dobrze skomponowanej wyprawki dla małego kotka jest odpowiednie pożywienie dla pupila. Kociak potrzebuje karmy, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wybierzmy produkt z dobrym składem, np. Euphoria Grain Free Kitten chicken & sweet potato. Jest to karma o wysokiej zawartość mięsa i bez udziału zbóż. Początkowo najlepiej kontynuować to żywienie, które podawane było w hodowli, i ewentualnie przeprowadzić stopniową zmianę diety. Zbyt gwałtowna zmiana sposobu żywienia może skutkować problemami trawiennymi u naszego kociaka.

Wyprawka dla małego kotka – checklista

Aby ułatwić kompletowanie wyprawki dla małego kota, przygotowaliśmy checklistę:

 1. miska na karmę i wodę,
 2. legowisko,
 3. zabawki,
 4. kuweta,
 5. drapak,
 6. szczotka do sierści,
 7. transporter,
 8. karma.

Teraz nie pozostaje nic innego, jak iść na zakupy i czekać na nowego członka rodziny!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.