Spis treści
Yorkshire terrier, zwany popularnie yorkiem, to miniaturowa wersja angielskiego terriera pełniącego funkcję tępiciela gryzoni oraz miłego, uczuciowego psa do towarzystwa. Efektowna srebrzystostalowa szata czyni rasę oryginalną i wyróżniającą się na tle innych psów do towarzystwa. Yorkshire terrier ma silnie rozwinięte popędy, jest zatem jednym z najmniejszych psów użytkowych na świecie. W małym ciele tego psa kryje się potężna osobowość, o której świadczy postawa, dumnie uniesiona głowa, a także energiczne ruchy. Charakterystyczny długi włos spływa po bokach ciała, a na grzbiecie widać przedziałek, ciągnący się od nosa po koniec ogona. Dodatkowo u yorka występuje wyłącznie włos okrywowy, bez podszerstka!
Yorkshire terrier – przedstawiciel psów małych ras
Jak wygląda yorkshire terrier?
Sylwetka yorka jest zwarta, krzepka, lekko wydłużona, o harmonijnych, płynnych liniach. Wzorcowo utrzymana okrywa włosowa sięga ziemi, zasłaniając kończyny i brzuch psa.
- wysokość w kłębie: ok. 20 cm.
- waga: nie więcej niż 3,2 kg.
Tułów wpisuje się w prostokąt, klatka piersiowa umiarkowanie wysklepiona, szyja proporcjonalnej długości, lekko wzniesiona.
Głowa niewielka, z krótką kufą. Czaszka płaska, elegancka w proporcjach. Stop mocno zaznaczony, podkreślony dodatkowo przez upiętą na głowie grzywkę. Szczęki równej długości, zęby mocne, zgryz nożycowy. Nos czarny.
Oczy średniej wielkości, ciemne, błyszczące, ustawione frontalnie, powieki ciemne, ściśle przylegające. Spojrzenie yorkshire terriera ma być czujne, wyrażające temperament i inteligencję.
Uszy małe, trójkątne, stojące, pokryte delikatną krótką sierścią, osadzone niezbyt szeroko na głowie.
Kończyny krótkie, proste, równo ustawione, łapki okrągłe, z czarnymi pazurami. Ruch przestrzenny, swobodny, w kłusie daje wrażenie psa dostojnie płynącego po powierzchni.
Ogon naturalny o długości proporcjonalnej do budowy, obficie owłosiony, w kolorze stalowym o nieco ciemniejszym odcieniu niż reszta ciała.
Szata długa, prosta, jedwabista, błyszcząca i delikatna. Nie może utrudniać ruchu kończyn. Składa się wyłącznie z włosa okrywowego, nie ma podszerstka.
Umaszczenie:
- ciemnostalowo-niebieskie z podpalaniem w kolorze płowym. Znaczenia występują na kończynach do poziomu kolana i łokcia, na uszach, głowie i klatce piersiowej. Jakiekolwiek naloty ciemnego koloru są wadą;
- stalowe – jednolite, lśniące, bez domieszek płowych, rudych lub czarnych włosów.
York – szczeniak
Szczenię miniaturowego psa tej rasy sprawia wrażenie maskotki, ale należy pamiętać, że to pies o takich samych instynktach jak inne większe terriery. Maluchy są żywiołowe, aktywne, chętnie się uczą i uwielbiają aktywne zabawy. Niestety, niewielkie rozmiary ciała narażają je na przedmiotowe i infantylne traktowanie, co przynosi poważne zaburzenia behawioralne u dorosłego psa.
Ile żyje yorkshire terrier
Średnia długość życia psa tej rasy to 12–15 lat.
Zdrowie
Rasa należy do delikatnych i podatnych na różne choroby. Dlatego yoreczki nie są odporne na warunki klimatyczne, szybko przemarzają i przemakają. Często chorują na zapalenie pęcherza i zapalenie oskrzeli. Dodatkowo mają skłonności do chorób oczu i problemów gastrycznych: zaparcia, biegunki itp. W okresie wymiany zębów mogą wystąpić przetrwałe mleczaki, które należy chirurgicznie usunąć. Często występują zwichnięcia rzepki kolanowej.
Charakter i usposobienie yorkshire terriera
Typowy przedstawiciel rasy jest otwarty, przyjacielski, zrównoważony, tolerancyjny wobec ludzi i zwierząt, nie szczeka bez potrzeby. A wrodzona u terrierów odwaga i ciętość pozwalają mu stanąć z wielką pasją w obronie właściciela. Jest idealnym psem do towarzystwa: miłym, inteligentnym, sprawnym fizycznie i eleganckim.
Niestety, popularność rasy, jej urok i atrakcyjność spowodowały, iż wiele osób rozpoczęło hodowlę dla zysku, bez wystarczającej wiedzy o rasie, bez dbałości o wzorzec, kierując się wyłącznie modą, trendami wystawowo-komercyjnymi i popytem na rynku. W efekcie pojawiły się psy bardzo zróżnicowane pod względem wymiarów, budowy, często z wadami układu kostnego, o niestandardowych umaszczeniach i, co najgorsze, o nietypowych charakterach: nadmiernie szczekliwe, agresywne, lękliwe, nadaktywne, niszczycielskie. Takie zaburzone psy często załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne bez kontroli. Na spacerze potrafią wściekle atakować przechodzące osoby i psy czy mijane rowery. W skrajnych przypadkach mogą wykazywać agresję wobec opiekuna.
Zalety yorkshire terriera:
- wesoły,
- odważny,
- zrównoważony,
- łagodny,
- podatny na szkolenie.
Wady yorkshire terriera:
- chorowity,
- szczekliwy,
- nadwrażliwy,
- agresywny.
Yorkshire terrier w rodzinie
Yorkshire terrier to niekłopotliwy domownik, towarzyski i kontaktowy. Lubi bliskość i pieszczoty, jest bardzo efektownym psem i łatwym w utrzymaniu. Nie traci sierści, nie zajmuje wiele miejsca, odnajdzie się w każdych warunkach mieszkaniowych.
Dzieci a yorki
Typowy york jest idealnym kompanem dla dzieci. Mały, zwinny, wesoły, zawsze gotowy do zabawy, chętnie się uczy komend, sztuczek i wykonuje polecenia z entuzjazmem, a równocześnie nie jest tak aktywny i wymagający jak inne psy pracujące. Potrzebuje prawidłowej socjalizacji i wychowania, ale przede wszystkim kluczowy jest wybór odpowiedniej hodowli, co w obecnych czasach może być największą trudnością. Warto jednak szukać informacji, poświęcić czas i energię, aby zakupić wzorcowego przedstawiciela rasy.
Dla kogo york?
Psy rasy yorkshire terrier nadają się dla każdego odpowiedzialnego człowieka, bez względu na wiek czy status społeczny. Nie mają wielkich wymagań dotyczących ruchu, przestrzeni życiowej, żywienia itp. Osoba, która konsekwentnie zapewni psu poczucie bezpieczeństwa, bliskość, zaangażuje się w podstawową edukację i socjalizację młodego pieska, będzie się cieszyć z idealnego towarzysza na długie lata.
Karma dla psów rasy yorkshire terrier
Jedzenie dla psów tej rasy musi być bardzo wysokiej jakości, odpowiednie do kondycji, aktywności, wieku i zachowania lśniącej, zdrowej sierści. Już w XIX wieku przykładano dużą wagę do karmienia yorkshire terrierów, gdyż nadmiar białka wywołuje u nich zmiany skórne. Dobrym wyborem dla psów tej rasy będzie karma Nature’s ProtectionLifestyle Grain Free Adult Salmon with Krill Small & Mini Breeds. Jest to w 100 procentach kompletna i zbalansowana karma dla dorosłych psów – bez zbóż, z certyfikowanym łososiem norweskim oraz unikalnym krylem antarktycznym.
Karma jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które wzmacniają układ odpornościowy, wspierają prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu sercowo-naczyniowego oraz zmniejszają procesy zapalne. W połączeniu z cynkiem i witaminami z grupy B utrzymują także w doskonałej kondycji sierść i skórę. Kryl antarktyczny dzięki temu, że jest unikalnym, w 100 procentach efektywnym źródłem kwasów omega-3, przynosi wiele korzyści organizmowi Twojego pupila.
Pamiętaj, psiak tej rasy wymaga dobrej jakości jedzenia.
Yorkshire terrier – pielęgnacja
Długi, jedwabisty włos wymaga systematycznej pielęgnacji, toteż wielu właścicieli decyduje się na krótkie fryzury, które są wygodne w utrzymaniu, ale odbierają yorkowi większość uroku. Ważna jest dbałość o higienę zębów oraz przycinanie pazurków.
York – cena
Pies rasowy FCI/ZKwP kosztuje ok. 2000–3500 zł. Na portalach ogłoszeniowych trudno znaleźć oferty ZKwP/FCI, natomiast roi się od ogłoszeń „za darmo” i hodowców z innych, różnorakich stowarzyszeń, co dobrze prezentuje sytuację rasy i opisane powyżej problemy.
Historia rasy
Yorkshire terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii, a konkretnie ze Szkocji. Słynący z oszczędności naród wysoko cenił tanie w utrzymaniu i użyteczne pieski, które z jednej strony uprzyjemniały życie domownikom, a z drugiej potrafiły polować na króliki i chroniły zapasy przed gryzoniami. Migranci czasów rewolucji przemysłowej w XIX wieku przemieszczali się z ubogich regionów Szkocji do miast wraz ze swoimi pieskami. Szanowali je, dzielili z nimi życie na dobre i na złe i wszędzie zabierali je ze sobą.
Tak trafiły do Yorkshire, gdzie rozwijał się przemysł górniczy i włókiennictwo. Długowłose, miniaturowe terriery szybko zyskały popularność jako sprawni łowcy szczurów i urocze pieski do towarzystwa. Hodowla i sprzedaż szczeniąt do młynów, na farmy, a także do arystokratycznych domów przynosiła dodatkowe zyski robotnikom ze Szkocji.
Popularną rozrywką w tamtych czasach były walki zwierząt i konkursy łapania szczurów, w których dzielnie walczyły miniaturowe terriery.
Obecny wygląd yorki zawdzięczają starodawnym typom terrierów, jak clydesdale (niebieski podpalany), old english toy (niebieski podpalany i czarny podpalany). W celu uszlachetnienia typu i poprawy jakości włosa wykorzystano maltańczyka.
W XX wieku coraz mniejszą uwagę przykładano do myśliwskiego wykorzystania yorków, a rasę selekcjonowano pod kątem cech do towarzystwa: łagodności, kontaktowości, spokoju, infantylności i wyglądu – eleganckiego i miłego dla oka.
Rasę uznano oficjalnie w 1886 roku, ale już wcześniej miniaturowe terriery były prezentowane na wystawach psów rasowych. W 1875 roku zgłoszono pięć yorków na wystawę w Birmingham.
Ciekawostki
Trzy najbardziej zasłużone dla rozwoju rasy psy to:
- Swift’s Old Crab urodzony ok. 1850 roku;
- Huddersfield Ben (1865–1871) – zwycięzca wielu konkursów polowania na szczury oraz wystaw, uznawany za protoplastę rasy;
- Kershaw’s Kitty – suczka, wyjątkowo płodna, urodziła ok. 80 szczeniąt.
Szczenięta psów rasy yorkshire terrier rodzą się zawsze czarne podpalane, a rozjaśnienie barwy rozpoczyna się w różnym czasie: tuż po porodzie lub później. U części szczeniąt do rozjaśnienia w ogóle nie dochodzi i pozostają czarne przez całe życie.
Imię dla yorka
- Imiona dla psa: Ciastek, Felek, Guzik, Maniuś, Miłek, Yeti, Zumek.
- Imiona dla suki: Ana, Belcia, Dori, Gabi, Kropka, Silver, Tina, Tosia.
Klasyfikacja FCI – yorkshire terrier
- Grupa III FCI – Terriery
- Sekcja 4 – Toy Terriers
- Numer wzorca – 86
- Pochodzenie – Wielka Brytania