Home PiesAkcesoria dla psów Zabawki dla psa. Przegląd rynku

Zabawki dla psa. Przegląd rynku

W czasie deszczu dzieci się nudzą… I psy też. Co zrobić, gdy pogoda nie dopisuje, a jesienna aura sprawia, że więcej czasu spędzamy w domu niż na dworze? W co się bawić i jak walczyć z psią nudą? Wszyscy wiemy, że psu, któremu się nudzi, przychodzą do głowy różne „dziwne” pomysły. Czym więc zastąpić gryzienie mebli, wyciąganie skarpetek z prania czy podgryzanie naszych rąk czy nóg? Jak spożytkować nadmiar psiej energii i uniknąć niszczącej siły w domu? Jakie zabawki dla psa będą najlepsze, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i czego możemy psa dzięki nim nauczyć?

Zabawki dla psa do gryzienia

Psy uwielbiają gryźć. To dla nich zachowanie zupełnie naturalne, w ten sposób:

Reklama
  • poznają świat,
  • uspokajają się,
  • rozładowują stres i napięcie.

Szczególną potrzebę używania zębów mają szczeniaki i to nie tylko w okresie wymiany uzębienia. Przypomnij sobie, jak nieprzyjemne są małe kły na Twojej skórze… Psy, podgryzając, bawią się, komunikują, uczą i pożytkują nadmiar energii. Dlatego, zamiast psa karcić i zabraniać mu gryzienia, przekieruj to zachowanie na specjalnie do tego przeznaczone zabawki lub gryzaki.

zabawki dla psa

Gryzak naturalny

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gryzaków. Jeśli wybierzesz naturalne, np. z poroża jelenia, zaspokoisz potrzebę gryzienia w sposób bezpieczny dla Ciebie i Twojego domowego otoczenia. Taki gryzak jest wytrzymały, a pies może się nim cieszyć przez wiele dni.

Ogromną zaletą gryzaków z poroża jest ich naturalne pochodzenie – nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów. Rogi dostępne są w różnych rozmiarach, w całości lub przecięte na pół.

Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni rozmiar zabawki do wielkości Twojego psa.

Zbyt mały może zostać zjedzony w kilka minut, natomiast zbyt duży może zniechęcić psa.

Zabawka typu kong

Innym rodzajem zabawek, które zajmą psa na długi czas, a jednocześnie dadzą możliwość gryzienia i wylizywania, są zabawki typu kong. To jedna z tych zabawek, które powinny się znaleźć w domu każdego psiarza. Taką zabawkę wypełnij specjalną pastą, chrupkami lub innym jedzeniem, dzięki czemu pies będzie próbował wydostać smakołyk, a Ty zyskasz czas.

To także doskonałe rozwiązanie dla psów, które mają problemy z zostawaniem samemu. Wypełniony po brzegi kong skutecznie odwróci uwagę psa, kiedy Ty będziesz wychodzić z domu. Podczas wydobywania jedzenia pies zmęczy się fizycznie i umysłowo, a dzięki temu zapomni o tym, że Cię nie ma. Po kilku takich treningach zacznie cieszyć się na Twoje wyjście, bo będzie to oznaczać coś pysznego do zjedzenia.

Pies potrzebuje nie tylko aktywności fizycznej, ale też umysłowej. Zabawki logiczne uruchomią psi mózg i rozwiną zdolność rozwiązywania problemów. Do wyboru jest wiele rodzajów takich zabawek.

Edukacyjne zabawki dla psa

Zabawki edukacyjne dla psa wykonane są z drewna lub plastiku odpornego na psie zęby i pazury. Możesz dobrać nie tylko wielkość zabawki dla psa, ale przede wszystkim stopień trudności. Od prostych, przesuwanych łapą lub pysiem klocków do skomplikowanych sekwencji szufladek, dźwigni i obracanych elementów.

Jeśli schowasz w nich przysmaki, zmusisz psa do samodzielnego wydobywania ich ze skrytek. To również świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu z psem. Warto mieć w domu kilka wariantów takich łamigłówek i wymieniać je co jakiś czas. Psy bardzo szybko uczą się je rozpracowywać na pamięć.

Edukacyjne zabawki dla psa to połączenie nauki i zabawy.

Wspaniałym pomysłem na połączenie zabawy i nauki są podajniki do karmy tzw. memory trainer. Aby z podajnika wypadła karma, pies musi łapą lub nosem nacisnąć specjalny przycisk. Gdy pies zrozumie, że naciśnięcie przycisku wyzwala karmę, można oddalać od siebie oba urządzenia, a tym samym zwiększać trudność zadania.

Taki podajnik możesz też wykorzystać do nauki np. spokojnego odpoczywania w klatce lub na posłaniu. Wtedy to właściciel steruje przyciskiem i nagradza psa z podajnika, gdy ten leży w klatce lub na swoim miejscu.

Zabawę z podajnikiem możesz też zamienić w naukę wskakiwania do bagażnika samochodu lub wchodzenia do transportera. Wykorzystanie tego urządzenia daje Ci wręcz nieograniczone możliwości do rozwijania Twojego psa.

Węchowe zabawki dla psa

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się maty i kule węchowe. Te najbardziej popularne to wykonane z polaru „dywaniki” z frędzlami, pomiędzy którymi ukrywa się smakołyki lub karmę.

Możesz też wybrać bardziej skomplikowaną matę z różnego rodzaju schowkami, w których pies, wykorzystując nos, szuka jedzenia. Inną odmianą mat węchowych są kule, w których też chowa się jedzenie. Są mniejsze, dlatego doskonale nadają się do użycia w klatce lub w czasie podróży.     

Podobną zasadę działania mają też kule smakule lub wobblery. Tu jednak pies wydobywa karmę, trącając nosem zabawkę lub przesuwając ją po ziemi. Kiedy zabawka przechyli się pod odpowiednim kątem, wysypują się z niej chrupki. Taki sposób wydawania karmy może zastąpić miskę, a zwykłe karmienie zmieni się w doskonałą zabawę.

zabawki dla psa

Zabawki dla psa do treningu i zabawy

Nie sposób zliczyć, ile rodzajów piłek można znaleźć dla psa. A im większy wybór, tym większy dylemat, która będzie najlepsza. Mała czy duża, tenisowa czy gumowa, klasyczna czy ze sznurkiem, twarda czy miękka?

Na te pytania nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi. Tu wyboru dokonuje pies. Sprawdź, która zabawka dla psa najlepiej mu będzie odpowiadać. Bo to przecież jemu zabawa ma sprawiać największą przyjemność. Być może Twój pies nie chce gonić piłki nie dlatego, że nie lubi, ale dlatego, że akurat ten rodzaj mu nie odpowiada.

Piłki – popularne zabawki dla psa

Zabawa z piłką zaspokaja naturalną potrzebę ruchu i pasję polowania. To doskonały sposób na wybieganie psa, jednak taka zabawa musi mieć swoje zasady. Przede wszystkim nie wolno przesadzać. Psy bardzo często potrafią się zatracić w pogoni za piłką i trudno im przestać. Dlatego nie ograniczaj takiej zabawy tylko do rzucania i przynoszenia. Ukryj piłkę w wysokiej trawie, dzięki temu zachęcisz psa do węszenia. Możesz też wykorzystać ją jako nagrodę za wykonanie prostych komend.

Ringwielofunkcyjna zabawka

Innym rodzajem zabawek do aportowania są ringi lub dyski. Ring to po prostu kółko, znane kiedyś jako ringo, wykonane z miękkiego, lekkiego i wytrzymałego materiału. Odpowiednio rzucony, potrafi oddalić się na dużą odległość, dzięki czemu prowokuje psa do polowania. To doskonały sposób na spożytkowanie zapasów energii. Dodatkowo ring wykorzystasz do szarpania i przeciągania, które wzmocni Twoją więź i relację z psem. W Internecie można znaleźć filmy opisujące krok po kroku takie zabawy.

Frisbee – zabawki dla psa aktywnego

Latający talerz zwany frisbee to zabawka dla wszystkich psów, które kochają biegać i skakać. By wykorzystać jego zalety, musisz nauczyć się go odpowiednio rzucać, a pies – bezpiecznie łapać. Dlatego warto na taki trening wybrać się do instruktora, który wprowadzi Was w tajniki tego sportu.

Pamiętaj, by wybrać frisbee przeznaczone dla psów. Do tej zabawy nie nadają się dyski ze sklepów sportowych. Te dla psów wykonane są ze specjalnego tworzywa, które nie łamie się pod naciskiem psich zębów.

Co ważne, kup dwie identyczne piłki lub inne zabawki do rzucania.

Gdy będziesz miał jedną, pies szybko przestanie Ci ją oddawać, bo będzie myślał, że zabawa polega na odbieraniu mu zdobyczy. Natomiast jeśli będziesz miał dwie, nauczysz psa, że zabawa polega na wymianie jednej zdobyczy na drugą, która właśnie ucieka.

Sprawdź, jak rozpocząć trening z psem w 5 krokach.

zabawki dla psa

Szarpaki dla psa

Psy uwielbiają, gdy zabawka się rusza i mogą na nią zapolować. Do tego typu zabaw doskonale nadają się szarpaki. Ich główną zaletą jest to, że angażują więcej niż jednego uczestnika. Taka zabawa zbliża, wzmacnia relacje i buduje pozytywne emocje. Uciekającemu szarpakowi nie oprze się praktycznie żaden pies. Zaryzykuję stwierdzenie, że z szerokiej gamy zabawek ta jest jedną z najbardziej ulubionych.

Zawsze dobieraj szarpak do psa. Dla młodych i delikatniejszych psów polecam te wykonane ze sztucznego futra lub miękkiego materiału. Natomiast jeśli w Twoim domu mieszka silny, a do tego energiczny pies, wybierz szarpak wykonany z materiału, którego nie pokonają psie zęby.

Jak dobrać zabawkę dla psa?

Dobieraj zabawki dla psa do rasy

Wybierając zabawki zwróć uwagę dla jakiego psa są przeznaczone. To czym będzie bawił się pudel może okazać się niebezpieczne dla owczarka. Zabawki dla małych psów są odpowiednio mniejsze i wykonane z delikatniejszych materiałów. Istnieje więc duże ryzyko zniszczenia i połknięcia, co może być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia psa. Dlatego wielkość oraz materiał z jakiego jest wykonana zabawka dla psa musi być odpowiednio dopasowany do czworonoga.

Dobieraj zabawki dla psa pod względem ich przeznaczenia

Dobieraj zabawki także pod względem ich przeznaczenia. Czym innym baw się na dworze a co innego możesz zostawić psu do gryzienia w domu. Uważaj na zabawki typu „pluszaki” lub zestawy, które pies może zniszczyć lub rozgryźć na mniejsze elementy. Takie przedmioty mogą znajdować się w zasięgu psa tylko pod kontrolą właściciela. A jeśli zabawka składa się z kilku elementów zawsze po zabawie, treningu sprawdź czy jest cały komplet. Pamiętaj też, żeby nie zostawiać psu zniszczonych zabawek. Takie trzeba wyrzucić i wymienić na nowe.

Nie dawaj psu zabawek dla dzieci

I bardzo ważna kwestia – nigdy nie dawaj psu zabawek dla dzieci. Wykonane są z materiałów nieodpornych na psie zęby. Często zawierają także drobne elementy, które mogą zostać połknięte. I mimo że czasem wyglądają bardzo podobnie, zawsze sprawdź czy na pewno jest to zabawka dla psa.

Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów zabawek dostępnych na rynku. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych gadżetów, które umilą czas naszym pupilom i sprawią, że nuda będzie im obca.

Psy uwielbiają się bawić.

Dzięki zabawie mogą realizować naturalne potrzeby, a przy tym zmęczyć się fizycznie i psychicznie. Odpowiednio dobrana – uczy, rozwija i wzmacnia relacje z przewodnikiem. A przy tym sprawia mnóstwo radości i poprawia samopoczucie.

autor: Katarzyna Jakubowska, trener psów

Polecamy

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.