Home PiesCiekawostki o psach Żółta wstążka u psa. Co oznacza? Sprawdź!

Żółta wstążka u psa. Co oznacza? Sprawdź!

Gdy tylko widzę psa, jakaś siła wyższa pcha mnie do tego, by się z nim przywitać, pogłaskać go i zapytać właściciela o imię. Dla miłośników psów to zupełnie naturalne zachowanie, ale nie zawsze jest to właściwa postawa. Niektóre psy z różnych powodów nie powinny być dotykane przez obcych. I temu ma właśnie służyć żółta wstążka u psa.

Pewnego dnia chciałam podejść do pięknego owczarka podhalańskiego. Zanim jednak zdążyłam to zrobić, młoda dziewczyna uprzedziła: „Proszę go nie dotykać, traktuje obcych jak zagrożenie dla stada”. Rzeczywiście, są takie rasy psów, które niechętnie reagują na nieznajomych. Ja się o tym przekonałam. Od tamtej pory zawsze pytam, czy mogę pogłaskać psa. Jednak w takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest żółta wstążka u psa.

Co oznacza żółta wstążka u psa?

Żółta wstążka nie jest ozdobą. Chodzi o pewnego rodzaju symbol. To prośba, by uszanować przestrzeń osobistą psa. Powody mogą być różne. Żółta wstążka przy obroży psa wcale nie musi oznaczać, że pies jest agresywny. Albo że rzuci się na Ciebie, jak tylko podejdziesz za blisko.

To właściciel zna swojego psa najlepiej i wie, jak zwierzak reaguje na kontakt z obcymi ludźmi czy psami lub też jakie są jego potrzeby. Jeżeli jednak decyduje się na przywiązanie żółtej wstążki, ma ku temu powód.

Pies posiadający żółtą wstążkę jest znakiem ostrzegawczym, który musimy traktować poważnie.

Żółta wstążka u psa. Znaczenie

A tym powodem może być na przykład:

 • rehabilitacja,
 • niedawno przebyty zabieg lub operacja (w takich sytuacjach niewskazane jest, by pies miał kontakt z innymi psami),
 • cieczka,
 • starość (starsze psy potrzebują spokoju, z czasem zmienia się ich zachowanie, nie chcą już być na przykład zaczepiane przez młode psy, pragnące zabawy),
 • trauma (np. w przypadku psów schroniskowych, które na inne psy nieraz reagują agresywnym szczekaniem),
 • stany lękowe,
 • praca z behawiorystą,
 • zachowania agresywne.

Pies z żółtą wstążką. Jak się zachować?

Wokół żółtej wstążki narosło niestety wiele mitów i niepochlebnych opinii. Niektórzy sądzą, że żółta wstążka jest dla psa stygmatyzująca, ale to nieprawda. To po prostu znak, by respektować przestrzeń osobistą psa. Zatem jeżeli zobaczysz psa z żółtą wstążką, to:

 1. Najlepiej nie reaguj.
 2. Nie podbiegaj, nie próbuj podchodzić do psa, by go pogłaskać.
 3. Zachowaj dystans, ale nie omijaj go szerokim łukiem.
 4. Nie dopytuj właściciela, czy pies jest agresywny.
 5. Pamiętaj, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Nie każdy właściciel chce się dzielić informacjami o życiu psa, jego przeszłości, ewentualnych chorobach.
 6. Nie podchodź do takiego psa ze swoim psem, nie przekonuj, że Twój pies jest towarzyski i nic nikomu nie zrobi – to nie w tym rzecz.

Historia żółtej wstążki u psa

Wszystko zaczęło się od Yellow Dog Project. To charytatywny ruch społeczny mający na celu promowanie idei żółtej wstążki u psa.

Obecnie Yellow Dog Projekt znany jest już w kilkudziesięciu krajach, a pod ideą żółtej wstążki u psa podpisują się znani behawioryści, m.in.

 • Grisha Stewart,
 • Victoria Stilwell,
 • Karen Pryor,
 • Ian Dunbar.

Inicjatorką Yellow Dog Project była trenerka psów Tara Palardy z Kanady. Pomysł zaczerpnęła od grupy ludzi ze Szwecji. Jej celem było edukowanie społeczeństwa w identyfikowaniu psów potrzebujących przestrzeni. Powstała strona internetowa i fanpage. Psy potrzebujące dla siebie dystansu zaczęto nazywać yellow dogs – żółtymi psami.

Niestety, mimo popularności tego ruchu i rozmaitych prozwierzęcych akcji wciąż nie wszyscy wiedzą, że żółta wstążka u psa nie jest ozdobą, a wołaniem o dystans.

Sam kolor został zaczerpnięty z sygnalizacji świetlnej – żółty kolor jest jak żółte światło. Nakazuje ostrożność i rozwagę.

Gdzie kupić żółtą wstążkę dla psa?

Żółta wstążka przywiązana może być do smyczy lub obroży psa. Zresztą nie zawsze musi być to wstążka. W sklepach zoologicznych znajdziecie różne żółte elementy: bandany, muszki, obroże, smycze, kokardy. Dostępne są też takie z napisem: „Nie dotykaj”.

Wybierając się na spacer z psem, wystarczy założyć jeden ze wspomnianych elementów. Tym samym dasz innym sygnał, że Twój pies potrzebuje przestrzeni osobistej.

I pamiętaj, zawsze warto. Ci bardziej uświadomieni właściciele psów będą wiedzieć, że żółta wstążka czy kokarda przy obroży to nie ozdoba.

autor: Kinga Mierzwiak

Przeczytaj również

1 Komentarz

Kasia 23 lutego, 2022 - 8:47 pm

To bardzo dobry pomysł. Czasami nawet dla mnie jako właścicielki czworoga. Ostatnio mój pies dostał olejek przeciw pchłom. Niestety bardzo szybko zapomniałam i tulilam się w ten tłusty kark od olejku. Teraz walczę z wysypką. Często dziecko leci do psa w parku,głaska a potem rączka do buzi. A ludzie nie czytając do końca co oznacza żółta wstążka od razu kaganiec i obrażanie pomysłodawcy.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.