Home PiesCiekawostki o psach Żółta wstążka u psa. Co oznacza? Sprawdź!

Żółta wstążka u psa. Co oznacza? Sprawdź!

Żółta wstążka u psa to symbol, który informuje innych ludzi o specjalnych potrzebach lub ograniczeniach zwierzęcia. Jest to forma komunikacji, której celem jest zwiększenie świadomości i zrozumienia dla psów, które potrzebują dodatkowej uwagi lub przestrzeni. Noszenie żółtej wstążki na obroży lub smyczy sygnalizuje, że pies może wymagać szczególnej uwagi, a jego właściciel prosi innych o zachowanie odpowiedniego dystansu lub ostrożność.

żółta wstążka u psa

Co oznacza żółta wstążka u psa?

Żółta wstążka u psa nie jest ozdobą. Chodzi o pewnego rodzaju symbol. To prośba, by uszanować przestrzeń osobistą psa. Powody mogą być różne. Żółta wstążka przy obroży psa wcale nie musi oznaczać, że pies jest agresywny. Albo że rzuci się na Ciebie, jak tylko podejdziesz za blisko.

Reklama

To właściciel zna swojego psa najlepiej i wie, jak zwierzak reaguje na kontakt z obcymi ludźmi czy psami lub też jakie są jego potrzeby. Jeżeli jednak decyduje się na przywiązanie żółtej wstążki, ma ku temu powód.

Pies posiadający żółtą wstążkę jest znakiem ostrzegawczym, który musimy traktować poważnie.

Jakie są powody, dla których pies nosi żółtą wstążkę?

 • rehabilitacja,
 • niedawno przebyty zabieg lub operacja (w takich sytuacjach niewskazane jest, by pies miał kontakt z innymi psami),
 • cieczka,
 • starość (starsze psy potrzebują spokoju, z czasem zmienia się ich zachowanie, nie chcą już być na przykład zaczepiane przez młode psy, pragnące zabawy),
 • trauma (np. w przypadku psów schroniskowych, które na inne psy nieraz reagują agresywnym szczekaniem),
 • stany lękowe,
 • praca z behawiorystą,
 • zachowania agresywne.
Co oznacza żółta wstążka u psa?

Co oznaczają inne kolory wstążek przy psiej smyczy?

Program „Żółta wstążka dla psa” został rozszerzony o kolejne kolory o symbolicznym znaczeniu. Co oznaczają kolory wstążek przy psiej smyczy?

 • biała – pies z niepełnosprawnością,
 • fioletowa – psa nie wolno karmić,
 • czerwona – pies niebezpieczny, nie może zbliżać się zarówno człowiek, jak i pies,
 • pomarańczowa – pies, do którego mogą zbliżać się ludzie, ale inne psy już nie,
 • zielona – pies towarzyski, mogą do niego podchodzić zarówno ludzie, jak i inne psy.

Pies z żółtą wstążką. Jak się zachować?

Wokół żółtej wstążki narosło niestety wiele mitów i niepochlebnych opinii. Niektórzy sądzą, że żółta wstążka jest dla psa stygmatyzująca, ale to nieprawda. To po prostu znak, by respektować przestrzeń osobistą psa. Zatem jeżeli zobaczysz psa z żółtą wstążką, to:

 1. Najlepiej nie reaguj.
 2. Nie podbiegaj, nie próbuj podchodzić do psa, by go pogłaskać.
 3. Zachowaj dystans, ale nie omijaj go szerokim łukiem.
 4. Nie dopytuj właściciela, czy pies jest agresywny.
 5. Pamiętaj, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Nie każdy właściciel chce się dzielić informacjami o życiu psa, jego przeszłości, ewentualnych chorobach.
 6. Nie podchodź do takiego psa ze swoim psem, nie przekonuj, że Twój pies jest towarzyski i nic nikomu nie zrobi – to nie w tym rzecz.

Historia żółtej wstążki u psa

Wszystko zaczęło się od Yellow Dog Project. To charytatywny ruch społeczny mający na celu promowanie idei żółtej wstążki u psa. Obecnie Yellow Dog Projekt znany jest już w kilkudziesięciu krajach, a pod ideą żółtej wstążki u psa podpisują się znani behawioryści, m.in.

 • Grisha Stewart,
 • Victoria Stilwell,
 • Karen Pryor,
 • Ian Dunbar.

Inicjatorką Yellow Dog Project była trenerka psów Tara Palardy z Kanady. Pomysł zaczerpnęła od grupy ludzi ze Szwecji. Jej celem było edukowanie społeczeństwa w identyfikowaniu psów potrzebujących przestrzeni. Powstała strona internetowa i fanpage. Psy potrzebujące dla siebie dystansu zaczęto nazywać yellow dogs – żółtymi psami.

Niestety, mimo popularności tego ruchu i rozmaitych prozwierzęcych akcji wciąż nie wszyscy wiedzą, że żółta wstążka u psa nie jest ozdobą, a wołaniem o dystans.

Sam kolor został zaczerpnięty z sygnalizacji świetlnej – żółty kolor jest jak żółte światło. Nakazuje ostrożność i rozwagę.

żółta wstążka dla psa

Gdzie kupić żółtą wstążkę dla psa?

Żółta wstążka przywiązana może być do smyczy lub obroży psa. Zresztą nie zawsze musi być to wstążka. W sklepach zoologicznych znajdziecie różne żółte elementy: bandany, muszki, obroże, smycze, kokardy. Dostępne są też takie z napisem: „Nie dotykaj”.

Wybierając się na spacer z psem, wystarczy założyć jeden ze wspomnianych elementów. Tym samym dasz innym sygnał, że Twój pies potrzebuje przestrzeni osobistej. I pamiętaj, że Ci bardziej uświadomieni właściciele psów będą wiedzieć, że żółta wstążka czy kokarda przy obroży to nie ozdoba.

Podsumowanie

Żółta wstążka to symbol, który noszony jest przez psy, aby informować innych ludzi o ich specjalnych potrzebach, ograniczeniach lub sytuacjach, które wymagają większej uwagi. Jest to forma komunikacji mająca na celu zwiększenie świadomości i zrozumienia dla psów oraz ich opiekunów.

Żółta wstążka na psiej obroży lub smyczy może sygnalizować, np.:

 • chorobę lub rekonwalescencję po zabiegu czy operacji,
 • traumę,
 • starość,
 • cieczka u suczki,
 • kwarantanna,
 • szkolenie, treningi,
 • lęk i strach
 • agresywną reakcję na głaskanie czy bliższy kontakt z nieznajomymi.

Ważne jest, aby zawsze szanować obecność żółtej wstążki i reagować odpowiednio. Oto 3 najważniejsze wskazówki, jak postępować, kiedy spotkasz psa z żółtą wstążką:

 1. Daj psu przestrzeń. Zachowaj odpowiednią odległość, aby nie naruszać jego przestrzeni. Pozwól psu czuć się komfortowo i nie naciskaj na interakcję.
 2. Nie zbliżaj się z innymi psami. Jeśli masz swojego psa, nie przyprowadzaj go do psa z żółtą wstążką bez zgody opiekuna. Pamiętaj, że pies może mieć specjalne potrzeby lub ograniczenia, które wymagają uwagi.
 3. Odczytaj sygnały, które wysyła pies. Obserwuj zachowanie psa, jeśli widzisz oznaki niepokoju, takie jak wycofywanie się, usztywnienie, chowanie ogona lub ziewanie, zrezygnuj z próby interakcji i pozostaw psa w spokoju.

autor: Kinga Mierzwiak

Przeczytaj również

1 Komentarz

Kasia 23 lutego, 2022 - 8:47 pm

To bardzo dobry pomysł. Czasami nawet dla mnie jako właścicielki czworoga. Ostatnio mój pies dostał olejek przeciw pchłom. Niestety bardzo szybko zapomniałam i tulilam się w ten tłusty kark od olejku. Teraz walczę z wysypką. Często dziecko leci do psa w parku,głaska a potem rączka do buzi. A ludzie nie czytając do końca co oznacza żółta wstążka od razu kaganiec i obrażanie pomysłodawcy.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.