Home Pies Adopcja psa ze schroniska. Jak adoptować psa?

Adopcja psa ze schroniska. Jak adoptować psa?

Adopcja psa ze schroniska to bardzo ważny moment w życiu całej rodziny, a także jej nowego członka. Decyzja musi być w stu procentach przemyślana i przeanalizowana. Zwierzę to nie zabawka! To istota, która czuje tak samo jak my. Dlatego musimy się do tego dnia przygotować, by zaoszczędzić wszystkim niepotrzebnego stresu. Dowiedz się, jak wygląda adopcja, jakie musisz spełnić warunki, jak odpowiednio przygotować dom dla nowego członka rodziny, a przede wszystkim uświadom sobie, jaka to odpowiedzialność.

Na czym polega adopcja psa ze schroniska?

Adopcja psa to proces, w którym osoba lub rodzina przyjmuje czworonoga do swojego domu. To zobowiązanie na resztę jego życia, ponieważ psy wymagają od opiekuna codziennej opieki, uwagi i czasu. W związku z tym musisz znaleźć czas na spacery kilka razy w ciągu dnia, zabawę i treningi. Ważne są także regularne wizyty u lekarza weterynarii.

Reklama

Twoje życie powinno być dopasowane do potrzeb psa. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia, potrzebujesz rasy, która będzie Ci w stanie towarzyszyć w codziennych aktywnościach, wyprawach itd. Jeżeli jesteś typem domatora, powinieneś wybrać psa, który lubi spędzać czas na kanapie.

Upewnij się, czy wszyscy domownicy są gotowi na nowego członka rodziny i zgadzają się na adopcję. Jeśli masz dzieci, zastanów się, czy są one na tyle duże, aby bezpiecznie obchodzić się z psem, i czy rozumieją, jakie obowiązki wiążą się z posiadaniem zwierzaka.

Adopcja to wielka odpowiedzialność, ale przede wszystkim ogromna satysfakcja z dania zwierzęciu drugiej szansy na szczęśliwe i bezpieczne życie.

Decyzja o adopcji psa

Przed rozpoczęciem procesu adopcji zastanów się, czy jesteś gotowy na przyjęcie psa do swojego domu. Pomyśl o swoim stylu życia, poziomie aktywności, przestrzeni w domu, finansach i czasie, jaki możesz poświęcić na opiekę. Pies będzie wymagał Twojego czasu, uwagi i troski niezależnie od sytuacji, i to przez wiele lat.

Jak wygląda adopcja psa krok po kroku

Jeśli podjąłeś decyzję, że chcesz adoptować psa, sprawdź, jak wygląda procedura adopcyjna zwierzaka ze schroniska.

  • Wizyta w schronisku. W pierwszej kolejności sprawdź aktualne ogłoszenia na stronie internetowej schroniska w Twojej okolicy, a następnie udaj się z wizytą do placówki, jeśli jakiś psiak skradł Twoje serce. Pracownik lub wolontariusz przeprowadzi z Tobą krótki wywiad, by pomóc Ci dopasować czworonoga do Twojego stylu życia i preferencji.
  • Spotkanie z psem. Większość schronisk wyraża zgodę, by spędzić czasu z pupilem przed podjęciem decyzji. Dzięki temu możesz zobaczyć, jak zwierzak reaguje na Ciebie i jak Ty reagujesz na niego. Pamiętaj, to nie tylko pies musi podobać się Tobie, zwierzę musi także zaakceptować Ciebie.
  • Wypełnienie wniosku o adopcję. Wniosek zwykle zawiera pytania dotyczące Twojego domu, stylu życia, doświadczenia z psami. Dzięki temu schronisko wie, że psy trafiają do odpowiednich domów.
  • Kontrola domu. Niektóre schroniska przeprowadzają kontrolę domu, aby sprawdzić, jakie pies będzie miał warunki do życia i czy oddanie psa nowemu właścicielowi to lepsza przyszłość dla zwierzęcia niż pobyt w schronisku.
  • Opłata adopcyjna. W większości schronisk wnosi się opłatę adopcyjną, która pomaga pokryć część kosztów opieki, takich jak szczepienia, mikroczipowanie i sterylizacja/kastracja.
  • Podpisanie umowy adopcyjnej. W umowie zobowiązujesz się zapewnić psu odpowiednią opiekę. Umowa może również zawierać klauzulę, że jeśli z jakiegoś powodu adopcja się nie powiedzie, pies musi zostać zwrócony.
  • Przyjęcie nowego członka rodziny do domu. Po zakończeniu procesu adopcyjnego pies jest gotowy, aby udać się do swojego nowego domu.
  • Zadbaj o swojego nowego pupila. Teraz, kiedy czworonożny przyjaciel jest już w Twoim domu, zapewnij mu miłość i wszystko, czego potrzebuje.

Jakie pytania może zawierać ankieta adopcyjna psa?

Ankieta adopcyjna jest narzędziem używanym przez schroniska i organizacje ratunkowe do oceny, czy osoba wnioskująca o adopcję psa jest odpowiednia do opieki nad bezdomnym zwierzęciem. Chociaż zawartość ankiety może różnić się w zależności od organizacji, zazwyczaj zawiera ona następujące elementy:

  • Dane osobowe. Takie jak imię, nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail.
  • Informacje o domu. Może zawierać pytania dotyczące typu i wielkości domu, czy jest ogrodzony, czy są w domu dzieci lub inne zwierzęta itp.
  • Doświadczenie ze zwierzętami. W tej części może znaleźć się prośba o podanie informacji o poprzednich lub obecnych zwierzętach domowych, doświadczeniu z konkretnymi rasami, doświadczeniu w szkoleniu zwierząt itp.
  • Styl życia. W ankiecie mogą znaleźć się pytania o styl życia, np. godziny pracy, częstość podróżowania, aktywności rekreacyjne itp.
  • Planowane opieka i pielęgnacja. Mogą paść pytania o Twoje plany dotyczące opieki zdrowotnej, ćwiczeń, szkolenia psa itd.
  • Zgoda na kontrolę domu. Niektóre schroniska i organizacje ratunkowe odwiedzają dom przed adopcją, więc ankieta może zawierać prośbę o zgodę na tę wizytę.

Przykładowe pytania, jakie możesz znaleźć w ankiecie:

  • Gdzie będzie mieszkał pies? (mieszkanie/ na zewnątrz w budzie)
  • Czy obecnie w Państwa domu mieszkają jakieś zwierzęta? Jakie?
  • Czym zamierzacie Państwo żywić psa? (sucha karma, puszki, jedzenie gotowane – jakie?)
  • Co to jest lęk separacyjny?
  • Kto to jest behawiorysta?
  • Czy oddali Państwo kiedykolwiek swojego zwierzaka do schroniska lub adopcji?
  • Czy popieracie Państwo sterylizację/kastrację psów? Czemu służą te zabiegi?
  • Kogo Państwo powiadomią o zaginięciu psa?

Pytania pochodzą z ankiety schroniska w Łodzi.

Pamiętaj, że każda organizacja ma swoje własne procedury i kryteria, więc pytania mogą się różnić. Wszystkie informacje podane w ankiecie powinny być prawdziwe i dokładne.

Warunki adopcji. Jakie warunki muszę spełnić, aby adoptować psa?

Warunki adopcji psa mogą różnić się w zależności od schroniska lub organizacji, ale istnieje kilka powszechnych kryteriów, które zazwyczaj muszą zostać spełnione:

  • Pełnoletność. W Polsce, aby adoptować psa, musisz być osobą pełnoletnią.
  • Stabilne warunki życiowe. Musisz być w stanie zapewnić zwierzęciu bezpieczne i stabilne środowisko. To oznacza, że powinieneś mieć stałe miejsce zamieszkania, które jest odpowiednie dla psa.
  • Zgoda właściciela nieruchomości. Jeżeli nie jesteś właścicielem nieruchomości (na przykład wynajmujesz mieszkanie), powinieneś mieć zgodę właściciela na przetrzymywanie czworonoga.
  • Zdolność finansowa. Musisz być w stanie zapewnić psu odpowiednią opiekę, która obejmuje wyżywienie, potrzebne akcesoria, regularne wizyty u lekarza weterynarii, szczepienia, leczenie przeciwpasożytnicze, a także pokrycie ewentualnych niespodziewanych kosztów związanych z jego zdrowiem.
  • Zgodność z innymi zwierzętami domowymi. Jeśli masz już inne zwierzęta w domu, schronisko będzie chciało wiedzieć, czy zaakceptują one nowego członka rodziny.
  • Czas i zaangażowanie. Pies wymaga dużo czasu i zaangażowania. Osobowość i fizyczne predyspozycje psów są bardzo różne. Musisz być w stanie zapewnić mu regularną aktywność fizyczną, a także czas na zabawę i socjalizację.

Pamiętaj, że te warunki mogą różnić się w zależności od konkretnej organizacji lub schroniska. Zawsze najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z organizacją, aby dowiedzieć się wszystkiego o stosowanych w niej procedurach. W niektórych przypadkach mogą one obejmować wypełnienie formularza adopcyjnego psa, udział w spotkaniu lub udzielenie zgody na wizytę przedadopcyjną w domu.

Jak przygotować się do adopcji psa? Procedura adopcyjna

Decyzja o adopcji psa to proces, który wymaga zarówno planowania, jak i odpowiedniego przygotowania. Przeczytaj poniższe punkty i przygotuj się na przybycie nowego członka rodziny.

  • Zrozum zobowiązanie. Przede wszystkim, musisz zrozumieć, że adopcja psa to zobowiązanie na całe jego życie. Zastanów się, czy chcesz psa dorosłego, czy szczenię. Psy mogą żyć 10–15 lat, a niektóre nawet dłużej. Musisz być gotowy na to, że przez ten czas będziesz odpowiedzialny za zdrowie i dobrostan swojego pupila.
  • Przygotuj swoje mieszkanie. Przy wyborze psa uwzględnij swoje warunki mieszkaniowe, sprawdź, czy mieszkanie jest bezpieczne i odpowiednie. Psy potrzebują miejsca do biegania i zabawy. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo przestrzeni w domu. Jeżeli masz ogród, powinien on być ogrodzony, aby zapewnić bezpieczeństwo.
  • Wyprawka. Przed przyjęciem psa do domu, upewnij się, że masz wszystko, czego będziesz potrzebować, w tym miski na jedzenie i wodę, smycz, obrożę, legowisko, zabawki, karmę, przysmaki itd.
  • Zdecyduj, jaki pies będzie dla Ciebie odpowiedni. Każda rasa ma swoje specyficzne cechy, które mogą albo pasować, albo nie pasować do Twojego stylu życia. Przemyśl, ile czasu możesz poświęcić na spacer z psem, jakie są Twoje oczekiwania dotyczące jego zachowania.
  • Zaakceptuj proces adopcyjny. W zależności od organizacji proces adopcyjny może obejmować wypełnienie formularza, spotkanie, a czasami wizytę przedadopcyjną.
  • Zdecyduj, co zrobisz z psem podczas nieobecności. Jeśli pracujesz na pełen etat lub często podróżujesz, musisz rozważyć, kto będzie opiekował się psem podczas Twojej nieobecności. Może to być przyjazny sąsiad, rodzina, profesjonalny opiekun psów lub hotel dla psów.
  • Naucz się podstawowej opieki nad psem. Przeczytaj książki, obejrzyj filmy instruktażowe lub zasięgnij porady u specjalistów, aby dowiedzieć się, jak odpowiednio dbać o psiego przyjaciela.
  • Przygotuj się na okres adaptacji. Pierwsze dni, a nawet tygodnie mogą być trudne zarówno dla Ciebie, jak i dla psa. Bądź cierpliwy i daj swojemu nowemu przyjacielowi czas na adaptację.
  • Zaplanuj wizytę u weterynarza. Umów się na wizytę do lekarza weterynarii, aby upewnić się, że pupil jest zdrowy; zapisz go na ewentualne szczepienia czy zabiegi przeciwpasożytnicze. Psy wydawane do adopcji bardzo często są już po zabiegu kastracji lub sterylizacji.

Bądź cierpliwy i daj swojemu nowemu przyjacielowi czas, aby zaaklimatyzował się w domu.

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na adopcję

Przygotowanie do adopcji psa to proces, który wymaga zarówno planowania, jak i odpowiedniego podejścia.Psy mogą żyć 10–15 lat, a niektóre nawet dłużej. Musisz być gotowy na to, że przez ten czas będziesz odpowiedzialny za zdrowie i dobrostan swojego psa. Koszty utrzymania zwierzęcia mogą być znaczne. Oprócz codziennych wydatków na karmę weź pod uwagę regularne wizyty u lekarza weterynarii, koszty szczepień, leków, zabiegów przeciwpasożytniczych, a także koszty potrzebnych akcesoriów.

Każda rasa ma swoje specyficzne cechy, które mogą albo pasować, albo nie pasować do Twojego stylu życia. Przemyśl, ile czasu możesz poświęcić na spacer z psem, czy masz inne zwierzęta, jakie są Twoje oczekiwania odnoszące się do zachowania psa. Pies, szczególnie ze schroniska, może wymagać dodatkowego szkolenia. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś gotowy nauczyć psa podstawowych komend i prawidłowego zachowania.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny i każdy może reagować inaczej na nowe środowisko. Musisz mieć to na uwadze i uzbroić się w cierpliwość, daj swojemu nowemu przyjacielowi czas na aklimatyzację w nowym domu.

Jak karmić adoptowanego psa?

Jedną z najważniejszych rzeczy po adopcji psa jest przejście na nową, regularną dietę. W schroniskach zwierzęta często jedzą różne produkty, nie zawsze dobrej jakości. Pomyśl o potrzebach swojego pupila. Weź pod uwagę wiek, aktywność czy wielkość psa. Postaraj się dobrać nową karmę tak, by spełniała potrzeby Twojego nowego przyjaciela.

Zapytaj, jaką karmę pies jadł dotychczas. Dobrym pomysłem na czas oswajania się psa z nowym domem może być zakup jednego opakowania tego produktu, który otrzymywał bezpośrednio przed adopcją. Lepszą karmę wprowadzisz stopniowo, gdy pupil nie będzie już w stresie związanym z przeprowadzką.

Dobra rada

Nie rób nic gwałtownie! Nagła zmiana żywienia może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe i odmowę spożywania nowej karmy. Pamiętaj, że przejście na nowy produkt powinno być stopniowe. Opracuj plan i powoli (w ciągu 7–14 dni) podawaj psu coraz większe ilości nowej karmy.

Wybierając karmę, decyduj się na produkty wysokiej jakości, od sprawdzonych producentów. Dobre marki dbają o bezpieczeństwo swoich produktów i komponują receptury posiłków we współpracy ze specjalistami. Tak działa marka Brit, która oferuje linie produktów Brit Premium by Nature Dog. Są to pełnoporcjowe suche karmy, które charakteryzują się wysoką smakowitością, wzmacniają stawy i chrząstki psa, a także układ odpornościowy. Co ważne, karmy Brit dostarczają psom kwasów tłuszczowych omega-3, które wspierają zdrowie skóry i sierści. Prawidłowo dobrana, wysokiej jakości dieta sprawi, że pies odżyje i nabierze nowego, pięknego wyglądu.

Jak dobrać karmy Brit?

Kieruj się wielkością i wiekiem psa. Młode psy potrzebują właściwej ilości kalorii w stosunkowo niewielkiej objętości pokarmu. Ich żołądek ma niewielką pojemność, a potrzeby energetyczne są duże. Dodatkowo warto zadbać o odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, wsparcie stawów czy dodatek kwasów tłuszczowych omega-3 dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Wszystko to znajdziesz w karmach Brit Premium by Nature. Dla szczeniąt dostępne są warianty:

  • Junior S – dla szczeniąt i juniorów (1–12 miesięcy) małych ras (1–10 kg), przeznaczona również dla suk w ciąży i karmiących,
  • Junior M – dla szczeniąt i juniorów (1–12 miesięcy) średnich ras (10–25 kg),
  • Junior L – dla szczeniąt i juniorów (1–24 miesiące) dużych ras (25–45 kg),
  • Junior XL – dla juniorów (1–30 miesięcy) bardzo dużych ras (45–90 kg).

Zarówno w przypadku młodych, jak i dorosłych psów ważna jest wygoda pobierania pokarmu, dlatego marka Brit przygotowała produkty dopasowane do odmiennych pyszczków różnej wielkości ras:

  • Adult S – dla psów dorosłych ras małych (1–10 kg),
  • Adult M – dla psów dorosłych ras średnich (10–25 kg),
  • Adult L – dla psów dorosłych ras dużych (25–45 kg),
  • Adult XL – dla psów dorosłych ras bardzo dużych (45–90 kg).

Psi seniorzy wymagają żywienia dopasowanego do zmian wynikających z ich wieku. Produkty Brit Premium wzmacniają ich odporność, poprawiają stan skóry i sierści, a także wspierają funkcje serca. Dobierz produkt do wielkości swojego pupila:

  • Senior S+M – dla starszych psów (powyżej 7. roku życia) ras małych i średnich (1–25 kg),
  • Senior L+XL – dla starszych psów (powyżej 7. roku życia) ras dużych i bardzo dużych (25–90 kg).

Karmy funkcjonalne dla psów

W ofercie Brita znajdziesz również karmy uwzględniające specyficzne potrzeby czworonogów.

Sensitive Lamb – formuła z delikatną jagnięciną dla wszystkich ras, szczególnie psów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Nie ma w niej kukurydzy ani pszenicy. Jest za to zarówno klasyczny, jak i brązowy ryż. Karma wspiera odporność psów oraz poprawia stan skóry i sierści.

Sport – formuła dla psów aktywnych i sportowych, o dużym zapotrzebowaniu energetycznym. Karma jest bogata w białko i tłuszcze, a także składniki wspierające regenerację mięśni po wysiłku. Dodatek glukozaminy oraz chondroityny chroni chrząstki i stawy psa.

Light – karma z indykiem i owsem dla dorosłych psów z nadwagą. Produkt ma tylko 8% tłuszczu, by ograniczyć podaż kalorii w diecie psa. Formuła kamy wspiera trawienie oraz funkcje serca czworonoga.

Wszystkie karmy powstają bez dodatku GMO oraz soi.

Nie zapominaj także o doborze przysmaków. Nagradzanie psa to ważna część nawiązywania więzi z nowym opiekunem. Nie powinny one jednak przekraczać 10% dziennej dawki kalorii.

Dobra rada

Po adopcji zdecyduj się na badania psa w gabinecie weterynaryjnym. Jeżeli pies cierpi z powodu jakiejś choroby, konieczne może być dobranie specjalistycznej diety.

Przygotuj się na przybycie nowego psa. Porady

Zdecydowałeś się zabrać psa ze schroniska pod swój dach. Teraz czas się odpowiednio przygotować do jego przybycia. Podczas przygotowania domu dla nowego psa ważne jest, aby zapewnić mu bezpieczne i komfortowe środowisko. Oto kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę:

  • Zapewnij bezpieczeństwo. Usuń niebezpieczne przedmioty, które psiak mógłby połknąć lub o które może się skaleczyć. Zabezpiecz kable, które mogą kusić szczególnie szczenięta. Sprzątnij z kuchennego blatu produkty toksyczne dla zwierząt, takie jak np. cebula, czosnek lub winogrona.
  • Zabezpieczenie mebli. Psy, szczególnie szczenięta, mogą gryźć meble. Rozważ zakup specjalnych ochraniaczy na meble lub użyj naturalnych odstraszaczy, aby zniechęcić psa do gryzienia.
  • Miejsce do spania. Każdy pies potrzebuje swojego miejsca do spania. Może to być specjalny legowisko dla psów lub klatka kennelowa. Miejsce to powinno być ciche, z dala od przeciągów i hałasu.
  • Miejsce do jedzenia. Ustal miejsce, gdzie Twój pies będzie jeść. Powinno to być spokojne miejsce, z dala od głównych dróg komunikacyjnych w domu.
  • Zabawki i akcesoria. Pies potrzebuje różnych akcesoriów, takich jak smycz, obroża, miseczki na jedzenie i wodę, zabawki, gryzaki itp.
  • Przestrzeń na zewnątrz. Jeśli posiadasz ogród, sprawdź, czy jest bezpieczny dla psa. Zabezpiecz wszelkie otwory w ogrodzeniu i upewnij się, że na działce nie ma żadnych toksycznych roślin.

Gdzie szukać psa do adopcji?

Gdy zdecydujesz się przygarnąć psa, istnieje wiele miejsc, gdzie możesz poszukać psiego przyjaciela. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Schroniska dla zwierząt. Są najczęstszym miejscem, gdzie ludzie szukają psów do adopcji. Wiele z nich posiada strony internetowe, na których publikują informacje o psach dostępnych do przygarnięcia wraz ze zdjęciami i opisami ich charakterów.
  • Organizacje i fundacje prozwierzęce. Istnieje wiele organizacji i fundacji, które zajmują się szukaniem nowego domu dla zwierząt. Często udostępniają one profile psiaków dostępnych do adopcji na swoich stronach internetowych.
  • Serwisy internetowe i media społecznościowe. Wiele osób szuka psów na stronach internetowych poświęconych adopcji zwierząt lub na stronach mediów społecznościowych. Grupy na Facebooku są często miejscem, gdzie osoby prywatne lub organizacje publikują informacje o zwierzętach potrzebujących domu.
  • Lekarze weterynarii. Niektóre kliniki weterynaryjne mogą również być miejscem, gdzie można znaleźć psy do adopcji, zwłaszcza jeśli przyjmują one zwierzęta od klientów, którzy nie są w stanie już o nie dbać.
  • Dotychczasowi opiekunowie. Czasami ludzie muszą oddać swoje psy z różnych powodów – mogą to być zmiany w sytuacji życiowej, problemy zdrowotne itp. W takich sytuacjach psy często trafiają do adopcji bezpośrednio od poprzednich właścicieli.

Ile kosztuje adopcja psa?

Koszty psa adoptowanego są bez wątpienia niższe niż zakup rasowego psa z hodowli. Często schroniska pobierają za adopcję opłatę, która pokrywa część kosztów związanych z opieką nad psem przed adopcją (szczepienia, mikroczip, sterylizacja/kastracja, badania weterynaryjne itp.). W Polsce opłata adopcyjna na rzecz schroniska wynosi od 50 zł do 200 zł, ale może być wyższa w przypadku psów rasowych lub szczeniąt.

Prywatne organizacje i fundacje prozwierzęce często pobierają wyższą opłatę, która może wynosić kilkaset złotych, ponieważ muszą pokryć wyższe koszty związane z opieką nad zwierzętami, a także koszty transportu, jeśli zwierzę zostało przewiezione z innego miejsca.

Pamiętaj jednak, że posiadanie psa wiąże się z innymi wydatkami, które trzeba uwzględnić. Pies potrzebuje stałego dostępu do odpowiedniej karmy, regularnej opieki weterynaryjnej, zabawek, legowiska i innych akcesoriów. Pies może również wymagać profesjonalnego treningu lub specjalistycznej opieki medycznej.

Wszystko to należy wziąć pod uwagę, planując budżet na adopcję psa. Choć adopcja może na początku wydawać się kosztowna, pamiętaj, że daje szansę na nowe, lepsze życie psu, który tego potrzebuje.

Co musisz wiedzieć przed adopcją psa. Podsumowanie

Jeśli chcesz adoptować zwierzę, pamiętaj, że to poważne i długotrwałe zobowiązanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania. Zanim jednak zdecydujesz się na przyjęcie psa z domu tymczasowego lub ze schroniska, dokładnie przemyśl swoją decyzję. Pracownik schroniska pomoże Ci przy wyborze idealnego psa dla Ciebie, a także odpowie na Twoje pytania związane z adopcją. Zwierzęta przeznaczone do adopcji w większości są już wykastrowane lub wysterylizowane.

Uwzględnij takie czynniki jak: czas, koszty związane z posiadaniem psa, styl życia, przestrzeń mieszkalna i zgoda wszystkich domowników. Konieczne jest również zapewnienie bezpiecznego i komfortowego środowiska dla nowego czworonożnego członka rodziny. Przygotuj się na regularne spacery, zabawę i wizyty u weterynarza. Pamiętaj, że adopcja może uratować życie zwierzęcia i przynieść Ci wiele radości i spełnienia, więc warto rozważyć ją zamiast kupna. Upewnij się, że jesteś gotowy na to zobowiązanie, a przede wszystkim na przyszłe wyzwania.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.