Home KotCiekawostki o kotach Ile koty mają palców? Łapy mruczka pod lupą

Ile koty mają palców? Łapy mruczka pod lupą

Koty to zwierzęta, które od dawna towarzyszą człowiekowi, jednak mimo to nadal skrywają wiele tajemnic. Jedną z nich jest liczba palców na ich łapkach. Dla większości z nas odpowiedź na pytanie, ile koty mają palców, może być zaskakująca. Otóż koty zazwyczaj mają łącznie 18 palców – po 5 na przednich łapach i po 4 na tylnych. Jednak niektóre koty mogą mieć dodatkowe palce. Sprawdź jakie.

Łapa kota – budowa

Kocie łapy wydają się na pierwszy rzut oka dość proste. Nic bardziej mylnego. Ich budowa jest skomplikowana i stanowi jeden z kluczy do zrozumienia fenomenu zwinności i sprytu naszych czworonożnych przyjaciół. Kocie łapy pełnią wiele funkcji, które są niezbędne do przetrwania, a ich specyficzna konstrukcja pozwala na zaskakujące manewry.

Reklama

Przednie kończyny u kota

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest fakt, że przednie kończyny kotów nie są połączone z kręgosłupem. W ich przypadku obojczyki są szczątkowe, a łopatki podtrzymywane przez mięśnie i ścięgna. Dlatego koty są w stanie przeciskać się przez wąskie szczeliny – potrafią manipulować swoim ciałem w taki sposób, że kości nie stanowią dla nich przeszkody.

Jeśli spojrzymy na szkielet kota, zobaczymy, że przednie kończyny składają się z jednej kości ramienia, kości łokciowej i kości promieniowej, które razem tworzą kości przedramienia, oraz kilku kości nadgarstka, śródstopia i palców.

Koty mają łącznie 18 palców – po 5 na przednich łapach i po 4 na tylnych.

Tylne kończyny u kota

Tylne kończyny kotów różnią się od przednich. Mają one mocne połączenie z kręgosłupem za pomocą kości miednicy, co pozwala im na wykonanie imponujących skoków. W tylnej części znajduje się jedna kość udowa, kość strzałkowa, kość piszczelowa, kilka kości stawu skokowego, kilka kości śródstopia oraz kości palców.

Poduszki

Poduszki na łapach kotów są niesamowicie ciekawym elementem ich anatomii. Są one w stanie chronić zwierzę w trudnym terenie, ale są również bardzo wrażliwe na dotyk i ekstremalne temperatury. Dzięki nim koty są w stanie polować i wyczuwać zmiany podłoża.

Kocie pazury

Koty posiadają pazury na przednich i tylnych łapach. Są one zaostrzone i mogą być wysuwane lub chowane. Pazury służą kotom do drapania, łapania i utrzymania się na różnych powierzchniach, a także do obrony i polowania.

Ile koty mają palców?

Teraz, kiedy już wiemy nieco więcej o budowie kocich łapek, pora odpowiedzieć na pytanie, ile palców mają koty. Okazuje się, że liczba ta różni się w zależności od tego, czy mówimy o przednich, czy tylnych łapach.

Na przednich łapach zdrowego kota znajduje się pięć palców, natomiast na tylnych – cztery. Dodatkowy palec na przednich łapach, zwany wilczym pazurem (odpowiada naszemu kciukowi), ułatwia kotom wspinaczkę czy łapanie owadów.

Warto jednak pamiętać, że są wyjątki od tej reguły. Niektóre koty, zwane polidaktylami, mają dodatkowe palce. Ta genetyczna mutacja, znana również jako wielopalczastość, może sprawić, że zwierzak ma więcej palców na każdej z łapek lub tylko na jednej.

Ile koty mają palców? Koty Hemingwaya

Polidaktylia jest cechą, którą cenią niektórzy hodowcy. Koty z dodatkowymi palcami są nazywane kotami Hemingwaya, od nazwiska amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya. Pisarz ten był szczęśliwym właścicielem kotki, która miała sześć palców. Od tego czasu koty z dodatkowymi palcami są często kojarzone z jego imieniem.

Oto kilka ras, w których polidaktylia występuje:

  1. Maine coon. Jest to jedna z ras, w której polidaktylia jest powszechna. Maine coon to duża rasa kota charakteryzująca się gęstym futrem i imponującymi rozmiarami. Wielu osobników tej rasy ma dodatkowe palce na łapach.
  2. Ragdoll. Ragdoll to rasa kota charakteryzująca się spokojnym temperamentem i miękkim futrem. Polidaktylia może czasami występować u niektórych kotów tej rasy.
  3. Kot norweski leśny. Norweski leśny to rasa kota z długim futrem i imponującymi rozmiarami. Choć polidaktylia nie jest powszechna w tej rasie, czasami można spotkać koty z dodatkowymi palcami.

Warto zauważyć, że polidaktylia może występować również u kotów domowych, niezależnie od ich rasy. Nie jest to jednak cecha występująca u wszystkich kotów danej rasy i nie wpływa na zdrowie czy funkcjonowanie kota. Jest to po prostu interesujący wariant w budowie łap, który często dodaje kotom uroku.

Koty z dodatkowymi palcami są nazywane kotami Hemingwaya.

Specyficzne cechy budowy kocich łap

Koty są gatunkiem palcochodnym, co oznacza, że stąpają na palcach, a nie na całych stopach. Dzięki temu są w stanie poruszać się niemal bezszelestnie.

Inną ciekawą cechą są gruczoły potowe na łapkach kotów. Aktywują się one, gdy zwierzę jest pod wpływem silnego stresu. Jeśli zauważysz, że Twój pupil pozostawia mokre plamy, to najprawdopodobniej jest to efekt pracy tych gruczołów.

Podsumowanie. Ile palców ma kot?

Czy wiedziałeś, ile palców mają koty? Teraz już wiesz, że nie jest to taka prosta kwestia. Liczba palców na łapkach kotów jest ściśle związana z ich drapieżnym charakterem. Po pierwszym umożliwia im sprawne poruszanie się, a po drugie łapanie ofiar. Przyjrzyj się bliżej łapkom swojego kota. Możesz być zaskoczony, co jeszcze odkryjesz!

  • Koty chodzą na palcach! I zawsze spadają na cztery łapy.
  • Koty mają 18 palców, czyli 10 na łapach przednich i 8 na łapach tylnych.
  • Poduszeczki chronią kości i stawy przed urazami, zapewniają przyczepność na różnych powierzchniach, amortyzują wstrząsy i pomagają w czuciu dotyku i nacisku.
  • Polidaktylia, czyli obecność dodatkowych palców, może występować w różnych rasach kotów.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.