Home Akwarystyka Ryby akwariowe – 13 najpopularniejszych gatunków ryb

Ryby akwariowe – 13 najpopularniejszych gatunków ryb

Akwarystyka to fascynujące hobby, które pozwala z bliska obserwować wodny świat. W domowych akwariach można obecnie utrzymywać rozmaite rybki akwariowe o różnych wymaganiach i zwyczajach. Które gatunki nadają się dla początkujących akwarystów? Jak dobrać obsadę akwarium w zależności od litrażu? Przedstawiamy najpopularniejszych ryby akwariowe do małych i dużych zbiorników.

Rybki akwariowe do małego zbiornika

Ławicowe rybki do akwarium – danio pręgowany

danio pręgowaty

Danio pręgowany to słodkowodna rybka akwariowa z rodziny karpiowatych, pochodząca z rejonu Indii i Pakistanu. Z pewnością gatunek ten jest lubiany ze względu na łagodne usposobienie i łatwość hodowli. Osiąga do 6 cm długości. Danio niemal cały czas jest w ruchu, pływając głównie w środkowej części zbiornika.

Reklama

Danio to gatunek ławicowy, który powinien być utrzymywany w grupach złożonych z przynajmniej 8 osobników. Choć wykazuje dużą tolerancję wobec parametrów wody w akwarium, warto zadbać o to, by była ona miękka i lekko kwaśna, o temperaturze 18–24°C. Akwarium dla tej ryby powinno mieć minimum 60 cm długości. Należy je gęsto obsadzić, pozostawiając jednocześnie sporo wolnej przestrzeni do pływania.

Rybki dla początkujących akwarystów – gupik pawie oczko

gupik pawie oczko - ryby akwariowe

Gupik pawie oczko to popularna rybka akwariowa z rodziny piękniczkowatych, polecana zwłaszcza dla początkujących akwarystów. W przeciwieństwie do samców samice są wyraźne mniejsze i smuklejsze. U samców płetwa odbytowa jest przekształcona w organ rozrodczy – gonopodium.

Gatunek ten jest towarzyski i spokojny. Najlepiej hodować go w haremach – jeden samiec powinien być utrzymywany z kilkoma samicami. Gupik pawie oczko zwykle dobrze dogaduje się z innymi gatunkami, ale nie może mieszkać razem z rybkami obgryzającymi płetwy.

Gupik pawie oczko uznawany jest za gatunek wytrzymały i łatwy w hodowli. Dlatego jest tolerancyjny w stosunku do warunków środowiskowych, choć preferuje wodę o średniej twardości i temperaturze 24–26°C. Dobrze czuje się także w wodzie o lekkim zasoleniu. Dodatkowo gupik potrzebuje akwarium gęsto zarośniętego, o spokojnym nurcie wody. W akwarium pływa głównie w górnej strefie. Może spożywać pokarm różnego rodzaju, ale w jego diecie nie powinno zabraknąć pożywienia roślinnego.

Gupiki pawie oczka to rybki akwariowe jajożyworodne – samice nie składają ikry, lecz rodzą narybek. Hodowla tych ryb w akwarium nie nastręcza problemów.

Zmienniak plamisty (platka) to ryba spokrewniona z miecznikami Hellera

ryby akwariowe

Zmienniaki plamiste, popularnie zwane platkami, to łatwe w utrzymaniu rybki akwariowe, blisko spokrewnione z mieczykami Hellera. Dlatego oba gatunki mogą się ze sobą krzyżować. Zmienniaka plamistego można odróżnić od zmienniaka wielobarwnego po krępej budowie ciała.

Woda w akwarium dla tego gatunku powinna być lekko twarda, o odczynie alkalicznym. Optymalna temperatura dla zmienniaka plamistego to 18–25°C. Platki należy utrzymywać w akwarium w grupach. Dla zachowania dobrej kondycji rybki te potrzebują pokarmu roślinnego w diecie.

Zjawiskowe rybki akwariowe – bojownik wspaniały (bojownik syjamski)

rybki akwariowe

Bojowniki wspaniały (zwany syjamski) jest jedną z najbardziej znanych ryb akwariowych. Samce cechują duże ozdobne płetwy. Zjawiskowy wygląd tych ryb akwariowym łączy się jednak z wojowniczym usposobieniem.

Bojowniki tworzą pary jedynie w okresie rozrodu, dlatego w akwarium najlepiej trzymać je pojedynczo. Ryb tych nie powinno się łączyć z gatunkami obgryzającymi płetwy, takimi jak na przykład brzanki sumatrzańskie.

Bojownik wspaniały jest gatunkiem tolerancyjnym – najlepiej zapewnić mu wodę o średniej twardości i temperaturze 24–28°C. Bojownik pobiera powietrze znad tafli wody, dlatego – aby ograniczyć ryzyko przeziębienia labiryntu (narządu oddechowego) – akwarium trzeba przykryć pokrywą. W diecie bojownika musi znajdować się pokarm pochodzenia zwierzęcego.

Niewielkie ryby do akwarium – neon czerwony

neon czerwony

Neony czerwone to niewielkie (dorastają do ok. 5 cm) ryby akwariowe z rodziny kąsaczowatych. W warunkach naturalnych występują w wodach od Wenezueli do Brazylii.

Neony czerwone doskonale czują się w grupach złożonych przynajmniej z 10 osobników.

Woda w akwarium dla neonów powinna być miękka, kwaśna i dobrze natleniona, o temperaturze 24–28°C. Kolory neonów najlepiej prezentują się w niezbyt mocnym świetle, przy kontrastującym ciemnym podłożu w zbiorniku.

Towarzyskie rybki akwariowe – kirysek panda

Kiryski pandy to rybki akwariowe sumokształtne, w naturze zamieszkujące wody Ameryki Południowej. W akwarium powinny być utrzymywane w grupach składających się z minimum 6 osobników. Kiryski pandy uchodzą za spokojne rybki akwariowe. Dlatego dobrze dogadują się z innymi gatunkami.

Odpowiednim towarzystwem dla nich mogą być przede wszystkim inne gatunki kirysków. Kiryski to rybki do akwarium odgrywające rolę służby sanitarnej zbiornika – dokładnie przeszukują podłoże. Dzięki temu oczyszczają je z opadających resztek pożywienia.

Kiryski pandy wymagają drobnoziarnistego podłoża (pozbawionego ostrych krawędzi) i licznych kryjówek (np. z roślin, korzeni). Optymalna temperatura wody dla kirysków to 22–26°C. W związku z tym rybom należy podawać pożywienie w formie opadających na dno tabletek oraz żywy i mrożony pokarm.

Wymagające rybki do akwarium – pielęgniczka Ramireza

ramirezka

Pielęgniczka Ramireza jest dość wymagającą rybą akwariową, która zyskała jednak dużą popularność ze względu na bogate ubarwienie.

Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na parametry wody, która musi być miękka i kwaśna. Optymalna temperatura w zbiorniku dla ryb tego gatunku to 22–26°C. Pielęgniczki przeszukują podłoże, by znaleźć pokarm, dlatego trzeba zapewnić im drobnoziarnisty żwirek. Pielęgniczka Ramireza jest dosyć płochliwa – w zamieszkiwanym przez nią akwarium nie może więc zabraknąć licznych kryjówek. W akwarium można trzymać ją w parach.

Ławicowe rybki akwariowe – kardynałek chiński

Kardynałek chiński to mała (dorasta do 4 cm) azjatycka ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Lubi zbiorniki, w których znajdują się liczne rośliny i korzenie. Toleruje szeroki zakres twardości wody i różne odczyny pH, jednak woda w zbiorniku musi odznaczać się dobrą jakością. Temperatura dla tego gatunku powinna być nieco niższa (15–22°C) niż dla innych popularnych ryb słodkowodnych.

Kardynałek chiński to ryba ławicowa, która w akwarium powinna być utrzymywana w grupach złożonych z przynajmniej 10 osobników.

Ryby akwariowe do średniego i dużego akwarium

Piękne ryby dla początkujących akwarystów – Molinezja Black Molly

rybki akwariowe

Molinezja Black Molly to pochodząca z hodowli odmiana ryby z rodziny piękniczkowatych. Gatunek ten cieszy się dużym zainteresowaniem z powodu nietypowej czarnej pigmentacji. W akwarium osiąga wielkość 8–10 cm. Zasiedla głównie środkową i górną strefę zbiornika.

Molinezje mają specyficzne wymagania – najlepiej czują się w zbiornikach ze słonawą, dobrze filtrowaną, średnio twardą wodą, o zasadowym odczynie. Warto zadbać o to, by temperatura w zbiorniku utrzymywała się na poziomie 25–28°C. Molinezje potrzebują dużej przestrzeni do pływania, z roślinami z tyłu i po bokach. Ich dietę należy wzbogacać pokarmem roślinnym. Dzięki silnemu oświetleniu akwarium można wyeksponować kolory ryb.

Mieczyk Hellera – skoczne ryby akwariowe

ryby akwariowe

Mieczyki Hellera to rybki akwariowe słodkowodne z rodziny piękniczkowatych, pochodzące z rejonu Ameryki Środkowej. Samice osiągają wielkość ok. 12 cm, a samce 8–10 cm. Z pewnością gatunek ten swoją popularność zawdzięcza charakterystycznemu mieczowi występującemu w dolnej części płetwy ogonowej samców.

Mieczyki Hellera potrzebują dużej, wolnej przestrzeni do pływania, dlatego akwarium dla nich powinno być porośnięte roślinnością z tyłu i po bokach. Najlepsza dla nich jest lekko twarda woda, o zasadowym odczynie i temperaturze 24–26°C.

Mieczyki Hellera to skoczne rybki akwariowe, dlatego trzeba trzymać je w akwarium ze szczelną pokrywą.

Ryby te są jajożyworodne i można je z powodzeniem hodować w warunkach akwariowych. Samce mogą atakować siebie wzajemnie, dlatego w mniejszych akwariach zaleca się trzymać tylko jednego osobnika płci męskiej.

Bocja wspaniała – ryba akwariowa wydająca dźwięki

ryby akwariowe

Bocja wspaniała to słodkowodna ryba, zamieszkująca wody Indonezji. Bocje mogą osiągnąć nawet 20–30 cm długości, a na dodatek muszą być trzymane w grupach, dlatego zapewnienie im odpowiedniego zbiornika nie jest łatwe. Powinny być utrzymywane jedynie w bardzo dużych akwariach (min. 180–200 cm długości). Do mniejszych zbiorników odpowiednie będą inne gatunki z rodziny bocjowatych, np. bocja siatkowana (Botia lohachata).

Bocje znane są z nietypowych zwyczajów – potrafią wydawać klikające dźwięki i wypoczywać, leżąc na boku. Ryby te w akwarium zamieszkują strefę denną – trzeba więc zapewnić im drobnoziarniste podłoże i liczne kryjówki. Odpowiednia dla gatunku jest woda miękka i kwaśna, o temperaturze 24–28°C. Bocje są najbardziej aktywne wieczorem i w nocy. By obserwować zachowania tych ryb, w zbiorniku warto zainstalować nocne oświetlenie.

Terytorialne ryby akwariowe – gurami dwuplamisty

ryby akwariowe

Gurami dwuplamiste w naturze pospolicie występują m.in. w Tajlandii, Indonezji i Malezji. W akwarium dorastają do 15 cm. Najlepiej trzymać jednego samca w towarzystwie kilku samic. Z natury gurami są spokojne, choć w okresie tarła mogą stać się terytorialne i agresywne. Samce budują pieniste gniazda, których pilnie strzegą po złożeniu ikry przez samicę.

W akwarium dla gurami muszą się znaleźć rośliny pływające, zapewniające cień. Temperatura wody powinna wynosić ok. 22–28°C, chociaż gurami dobrze przystosowują się do wody o różnych parametrach.

Ryby akwariowe – brzanka wysmukła

ryby akwariowe

Brzanki wysmukłe to niewielkie (dorastają do 5 cm) słodkowodne ryby w naturze występujące w wodach Sri Lanki. Pasują do akwarium wielogatunkowego, gdzie można je hodować w towarzystwie innych rybek, odznaczających się podobną wielkością i łagodnym usposobieniem.

Brzanki wysmukłe dobrze czują się w akwarium, w którym znajdują się liczne rośliny i kryjówki. Trzeba zapewnić im lekko kwaśną i miękką wodę, o temperaturze 22–24°C.

Podsumowanie – ryby akwariowe

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych odmian rybek akwariowych, takich jak np. skalar? Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi tekstami w tej kategorii – u nas dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz!

autor: Marta Majewska

Polecamy:

Wszystko o krewetkach

Skalar

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.