Home Akwarystyka Molinezja – popularna ryba akwariowa

Molinezja – popularna ryba akwariowa

Spośród setek gatunków ryb akwariowych, które są obecnie dostępne na rynku można wskazać kilka towarzyszących nam niemal od samego początku. Jednym z nich jest znana wszystkim akwarystom molinezja, ciesząca się popularnością od 100 lat. Molinezje to piękne ryby, które są doskonałym wyborem dla początkujących akwarystów. Przeczytaj, dlaczego warto mieć je w swoim akwarium.

Molinezja – gatunki

Poecilia to rodzaj słodkowodnych ryb z rodziny piękniczkowatych. Rodzaj Poecilia obejmuje aktualnie 119 gatunków, pochodzących z terenów Ameryki Środkowej. Zamieszkują one wody słodkie oraz słonawe, takie jak ujścia rzek do oceanu. Do tego rodzaju zaliczane są także inne, również bardzo znane ryby – gupiki. Pod polską nazwą molinezja kryją się m.in. trzy popularne gatunki: molinezja ostropyska (Poecilia sphenops), molinezja szerokopłetwa (Poecilia latipinna), molinezja żaglopłetwa (Poecilia velifera).

Reklama

Ryby dostępne w handlu to zwykle hybrydy tych trzech gatunków, powstałe w wyniku wieloletniej hodowli prowadzonej w celu uzyskania pewnych ściśle określonych cech.

Molinezja ostropyska

Molinezja ostropyska to najmniejszy z wymienionych wcześniej gatunków. Tak jak u znakomitej większości żyworódek, to samice są większe od samców. Dorosła samica molinezji osiąga długość do ok. 10 cm, natomiast samce ok. 8 cm.

Płeć można w prosty sposób rozpoznać po kształcie płetwy odbytowej. U samców jest ona przekształcona w tzw. gonopodium, czyli narząd kopulacyjny. Ma on zaostrzony, szpiczasty kształt. U samic natomiast płetwa ta ma kształt wachlarza. Nazwa tego gatunku odzwierciedla kształt otworu gębowego. Płaski i szeroki pysk, skierowany ku górze, przypomina klin.

Molinezja

Ubarwienie dzikiej odmiany molinezji to niebieskie, czerwone i brązowe plamki na zielonoszarym tle. Natomiast lata selekcji doprowadziły do uzyskania odmian o wielu barwach. Dzięki hybrydyzacji z innymi gatunkami otrzymano różne kształty płetw, głównie grzbietowej i ogonowej. W taki sposób powstała też najpopularniejsza odmiana molinezji: Black Molly. To ryba akwariowa o głębokiej, czarnej barwie, często posiadająca płetwę ogonową w kształcie półksiężyca. Inna, równie często spotykana odmiana barwna to molinezja złota, a także mieszańce barwne tych odmian w kolorze czarno-złotym.

Molinezje szerokopłetwa i molinezja żaglopłetwa

Molinezje szerokopłetwa i żaglopłetwa to dwa bardzo podobne do siebie gatunki. Żaglopłetwa jest większa – samica osiąga nawet 18 cm długości, a samiec 14–15 cm. U molinezji szerokopłetwej wymiary te to odpowiednio 14 i 10–11 cm. Oba gatunki łączy wspólna cecha, od której zresztą wzięły swą nazwę. U samców płetwa grzbietowa jest silnie rozwinięta, w kształcie prostokąta, ciągnąca się od wysokości nasady płetw piersiowych aż do ogona. Ubarwienie podstawowe dzikiej odmiany jest podobne jak u molinezji ostropyskiej. Natomiast najpopularniejsze odmiany molinezji to: czarna, biała, złota oraz łaciate. Występują także w odmianie księżycowej (molinezja księżycowa).

Molinezje – ryby akwariowe wszystkożerne

Wszystkie gatunki molinezji to ryby wszystkożerne. Gustują w larwach różnych owadów, np. komarów, ochotek i innych. Jednak równie ważnym składnikiem ich diety są glony i pokarm pochodzenia roślinnego, który musi być częścią ich diety.

Molinezja

Molinezje – ryby jajożyworodne

Ryby te są jajożyworodne. Samiec zapładnia samicę za pomocą gonopodium – przekształcona płetwa odbytowa. Po okresie inkubacji ikry w organizmie matki, samice „rodzą” w pełni wykształcone młode. Taka „ciąża” trwa od 4 do 6 tygodni, a na świat może przyjść do 60 młodych, zależnie od wielkości samicy.

Akwarium dla molinezji

Molinezje to ryby akwariowe o dużych rozmiarach. Należą do gatunku ryb, które lubią pływać w grupie. Dlatego należy im zapewnić dużo miejsca do pływania. Minimalne akwarium dla molinezji powinno mieć ok. 100 l dla grupy kilku ryb, a im większy, tym ładniejsze i bardziej okazałe będą rozwijać płetwy.

Z racji niepohamowanego apetytu oraz rozbudowanego przewodu pokarmowego molinezje wydalają duże ilości odchodów i amoniaku. Dlatego też należy zapewnić w akwarium wydajną filtrację mechaniczną i biologiczną, warto także dołożyć napowietrzanie.

Duża ilość roślin w akwarium będzie dodatkowym atutem, choć należy zagwarantować im także sporo miejsca do pływania. Roślinność będzie też dodatkiem pokarmowym, a dla narybku – schronieniem. Optymalna temperatura dla molinezji to 25–27°C. Do wody warto także dodać niejodowanej soli w ilości 0,5–1 g na litr wody. Podnosi to ogólną odporność ryb na choroby i zabezpiecza przed zatruciami azotynami.

Molinezja to bardzo dobry wybór dla początkujących akwarystów, gdyż jest to silna, łatwa w hodowli i piękna ryba. Jednak należy mieć na uwadze fakt, iż z racji swojej wielkości nadaje się tylko do większych zbiorników. Tylko trzymana w dużych akwariach odwdzięczy się pięknymi, silnie rozwiniętymi płetwami i wspaniałymi barwami.

Polecany produkt

ORGANIX Daily Flakes

OASE Organix Daily Flakes to podstawowy,  zdrowy, codzienny i naturalny pokarm przeznaczony dla ryb. Pokarm OASE Organix Daily Flakes dostarcza wszystkiego, czego potrzebują zdrowe ryby akwariowe. Wysokiej jakości pokarm bogaty w składniki odżywcze w postaci płatków jest chętnie zjadany przez ryby w akwarium. OASE Organix Daily Flakes jest idealny jako podstawowy pokarm w akwariach towarzyskich i hodowlanych. Wspierają wzrost i witalność ryb w akwarium.

Podsumowanie:

  • Molinezja to jedna z najczęściej kupowanych ryb do akwarium.
  • Molinezje to rybki akwariowe, które są jajożyworodne, wszystkożerne.
  • Dorosłe molinezje osiągają duże rozmiary.
  • Molinezja żywi się m.in. larwami komarów.
  • Optymalna temperatura w akwarium dla molinezji to 25–27°C.

autor: Konrad Kozioł

Polecamy:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.