Home Kot Alergia na kota. Uczulenie na kocią sierść – objawy, leczenie

Alergia na kota. Uczulenie na kocią sierść – objawy, leczenie

Alergia na sierść kota może mieć rozmaite objawy, niekiedy nawet przypominające astmę. To poważny problem, zwłaszcza dla właścicieli sierściuchów. Jak ją leczyć? I czy jest jakieś rozwiązanie dla osób, które mają uczulenie na kocią sierść, a jednocześnie chciałyby mieć kota?

Blisko 10% populacji może mieć alergię na kota. U osób cierpiących na inne alergie, np. na pyłki traw, drzew czy na kurz domowy, odsetek ten może sięgać nawet 20%. Kot jest źródłem wielu alergenów. I mylimy się, jeśli myślimy, że chodzi tylko o uczulenie na kocią sierść. Alergeny kota występują przede wszystkim w wydzielinie gruczołów łojowych, ślinie i moczu i w ten sposób trafiają na sierść zwierzęcia.

Reklama

Jakie są objawy alergii na kota?

Alergia na kota może się ujawnić nagle.

To prawda. Objawy alergii na kota mogą stać się widoczne w różnym wieku, czasem już w dzieciństwie, czasem dopiero w dorosłym życiu. Jednak predyspozycje do takich reakcji można stwierdzić już wcześniej przy pomocy testów alergicznych. Testy skórne albo testy krwi wykrywają specyficzne przeciwciała skierowane przeciwko alergenom kota – mówi prof. Marita Nitter-Marszalska z Katedry Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Czy dodatni test alergiczny przesądza o uczuleniu na kocią sierść?

Nie, dodatnie testy alergiczne zwykle towarzyszą objawom alergii, mogą ją wyprzedzać, ale mogą też pozostawać dodatnie przez wiele lat bez jakichkolwiek objawów alergii. Interpretacja wyników testów alergicznych albo decyzja o ich rozszerzeniu należy do alergologa. Lekarz po analizie objawów, testów skórnych lub testów krwi oceni sytuację i ustali rozpoznanie – dodaje prof. Marita Nitter-Marszalska.

Najczęstsze objawy alergii na kota

Symptomy alergii na kota można podzielić na dwa rodzaje dolegliwości, które czasem występują wspólnie:

  • objawy alergii skórnej – mogą ujawnić się w przypadku głaskania kota lub po polizaniu przez kota i jest to np. wysypka,
  • objawy alergii wziewnej – tu kontakt z alergenami rozproszonymi w powietrzu powoduje np. katar, napadowe kichanie, łzawienie oczu, a nawet objawy astmy, czyli silne duszności.

Niektóre z tych objawów są łagodne, a niektóre bardzo uciążliwe. Część z nich pojawia się od razu, inne dopiero po dłuższym kontakcie z kotem.

U osób bardzo wrażliwych, z silną alergią objawy mogą wystąpić już po kilku minutach pobytu w pomieszczeniu, w którym jest kot. Natomiast u osób mniej wrażliwych pojawią się po dłuższym czasie ekspozycji, np. po kilku kwadransach – dodaje prof. Marita Nittner-Marszalska.

Objawy mogą się pojawić nawet wtedy, gdy nie mamy kontaktu z kotem.

Jest to możliwe. W przypadku osób najbardziej wrażliwych na kota objawy alergii mogą wystąpić także pod nieobecność kota, a po kontakcie z właścicielem czworonoga. Na ubraniach właścicieli zwierząt znajduje się często sierść, która jest źródłem alergenów – komentuje prof. Marita Nittner-Marszalska. – Alergeny kota występują przede wszystkim w wydzielinie gruczołów łojowych, ślinie i moczu. W ten sposób trafiają na sierść zwierzęcia. Poza tym podkreślmy jeszcze jedną ważną właściwość tych białek – mogą być aktywne przez długi czas. Mogą przetrwać w mieszczeniu, w którym obecnie nie ma kota, nawet pomimo bardzo starannego sprzątania.

Oznacza to, że jeśli wynajmiemy mieszkanie, w którym wcześniej przebywały osoby z kotem, możemy dostać objawów alergii, bo alergeny mogą tam jeszcze się utrzymywać.

To są białka trwałe, trudne do usunięcia – dodaje prof. Marita Nittner-Marszalska.

Mam uczulenie na kocią sierść. Czy mogę przygarnąć kota?

Nasze dziecko ma alergię. Reaguje wiosną na pyłki roślin i ma wówczas katar sienny. Albo ma alergię na roztocze. Czy to wyklucza posiadanie kota?

Alergia na zwierzęta występuje częściej u dzieci z alergią na pyłki roślin lub roztocze kurzu domowego niż u dzieci bez takich obciążeń. Ale występowanie „innej” alergii nie oznacza automatycznie, że dziecko zareaguje także na alergeny kota. Trzeba to sprawdzić – odpowiada prof. Marita Nittner-Marszalska.

Jak?

Decyzja o przygarnięciu jest odpowiedzialna. Zanim ją podejmiemy i zanim kot stanie się naszym domownikiem, sprawdźmy, jak reagujemy na kontakt z wybranym gatunkiem kota – mówi prof. Marita Nittner-Marszalska. – Taki „próbny” kontakt z kotem musi jednak trwać dłużej niż kilka minut i odbyć się najlepiej w pomieszczeniu, w którym przebywa kot. W razie wątpliwości przedyskutujmy decyzję z alergologiem.

A może istnieją koty mniej alergizujące? Kot hipoalergiczny dla alergika?

To zła wiadomość dla miłośników kotów, ale nie ma kotów, które byłyby zupełnie bezpieczne dla osoby z alergią na kota. Wszystkie koty „produkują” alergeny – odpowiada prof. Marita Nittner-Marszalska. – Znajdujemy je na sierści, w ślinie i w moczu. U osoby z ciężką alergią nawet niewielka ilość alergenu może spowodować objawy.

Choć prawdą jest, że są rasy, które uważa się za mniej uczulające. Kot bardziej odpowiedni dla alergika to na przykład:

  • sfinks – nie ma sierści, więc odpadają alergeny pochodzące z tego źródła,
  • bengalski i kot orientalny krótkowłosy – te koty linieją w mniejszym stopniu niż przedstawiciele innych ras,
  • balijski – produkuje mniejszą ilość alergenów Fel d1.

Alergia na kota – metody leczenia

Decyzja o przygarnięciu kota powinna być przez ludzi przemyślana. Co zrobić, jeśli mamy już kota, a pojawiła się alergia? Mamy dobrą wiadomość: i na to jest rozwiązanie – immunoterapia alergenowa nazywana potocznie odczulaniem. Istnieją dwa rodzaje szczepionek odczulających: szczepionki podskórne i szczepionki podjęzykowe.

Decyzję o zastosowaniu szczepionek odczulających alergolog podejmuje po dokładnej analizie sytuacji.

Zanim zdecydujemy o tym leczeniu, zastanawiamy się z pacjentem, czy jest możliwe odgraniczenie kontaktu z kotem, a najlepiej brak kontaktu ze zwierzęciem. Jeśli nie, sprawdzamy, czy pacjent kwalifikuje się do odczulania i jaki sposób odczulania jest dla niego najkorzystniejszy – mówi prof. Marita Nitter-Marszalska.

Do wyboru mamy szczepionki podskórne, czyli zastrzyki alergenowe, lub podjęzykowe, czyli krople podawane pod język. Leczenie podskórne, iniekcyjne możliwe jest wyłącznie w przychodniach alergologicznych, leczenie podjęzykowe odbywa się w domu. Oba rodzaje odczulania muszą być prowadzone systematycznie i trwać co najmniej 3 lata.

Powinniśmy jednak brać pod uwagę fakt, że zwierzę to nie zabawka, którą można porzucić. I alergia nie musi być powodem oddania kota. Leczenie immunopresyjne jest obecnie bardzo skuteczne, choć jak w przypadku każdego leczenia, mogą pojawić się skutki uboczne – podobne do objawów alergii. W końcu jesteśmy poddawani działaniu alergenów, tyle że stopniowo.

I alergia nie musi być powodem oddania kota. Wystarczy poprosić o poradę lekarza, a całkiem możliwe, że przy obecnie rozwiniętej medycynie znajdzie się inne skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu objawy alergii ustąpią.

autor: Kinga Mierzwiak

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.