Home KotCiekawostki o kotach Jak obliczyć wiek kota – przeliczenie na ludzkie lata. Ile żyją koty?

Jak obliczyć wiek kota – przeliczenie na ludzkie lata. Ile żyją koty?

Kocie lata różnią się znacząco od ludzkich. Dwuletni kot w przeliczeniu na ludzkie lata ma około 25 lat. Tymczasem czteroletni – około 35. Zastanawiasz się, jak to działa? Jak obliczyć kocie lata na ludzkie? Jak długo żyją koty i czy wiek pupila można poznać po cechach jego wyglądu zewnętrznego? Od którego roku życia kot jest uważany za seniora? W tym artykule odpowiemy na te i wiele innych pytań związanych z długością życia kotów. Jak długo żyją koty?

Jak długo żyje kot? Przeciętnie koty żyją od 12 do około 16 lat. Niektóre rasy kotów, np. syjamy, dożywają nawet 20 lat, w przeliczeniu na wiek ludzki to około 80 lat. Inna długowieczna rasa to bezogoniasty manx. Najdłużej żyjącym kotem była kotka o imieniu Creme Puff, kotu udało się przeżyć ponad 38 lat. Kocie lata Creme Puff odpowiadają mniej więcej 150 ludzkim latom.

Reklama

Jak obliczyć wiek kota na ludzkie?

Przebieg rozwoju u kotów różni się znacząco od rozwoju u ludzi. W ciągu pierwszych dwóch lat życia koty rozwijają się bardzo intensywnie i w przeliczeniu na ludzkie lata osiągają wiek około 24 lat, a więc i dorosłość. Kot w wieku od 7 do 10 lat jest już dojrzały. Kiedy kot staje się seniorem? Za seniorów uznaje się koty powyżej 10 roku życia – w przeliczeniu na ludzkie lata jest to około 60 lat.

Przeciętnie koty żyją od 12 do około 16 lat.

Wiek kota – tabela

Jak przeliczać koci wiek na ludzki? Ludzki rok odpowiada mniej więcej 4–5 kocim, przy czym przez pierwsze dwa lata rozwój jest dynamiczny (przez pierwsze dwa lata kotu przybywa więcej lat w przeliczeniu na wiek ludzki).

Wiek kotaWiek człowieka
1 miesiąc6 miesięcy
2–3 miesiące2–5 lat
4 miesiące6–8 lat
6 miesięcy10 lat
7 miesięcy12 lat
12 miesięcy15–16 lat
18 miesięcy20–21 lat
2 lata25 lat
3 lata30 lat
4 lata35 lat
5 lat40 lat
6 lat43 lata
7 lat45 lat
8 lat50 lat
9 lat55 lat
10 lat60 lat
11 lat62 lata
12 lat65 lat
13 lat68 lat
14 lat72 lata
15 lat74 lata
16 lat76 lat
17 lat78 lat
18 lat80 lat
19 lat83 lata
20 lat84 lata

Co wpływa na wiek kota?

W powyższej tabeli sprawdzisz, ilu ludzkim latom odpowiada wiek Twojego kota. Na to, jak długo żyje domowy kot, ma wpływ jednak wiele czynników. Najważniejsze z nich to stan zdrowia kota, środowisko oraz uwarunkowania genetyczne.

Domowi pupile, np. koty długowłose, będący pod stałą opieką weterynaryjną mają o wiele większe szanse na skuteczne leczenie i długowieczność niż ich krewni żyjący na wolności, czyli dzikie koty.

Koty, które są trzymane w domu, żyją dłużej.

Tymczasem koty, które są wypuszczane na zewnątrz, są narażone na walki z innymi kotami oraz problemy podczas polowań, częściej zarażają się także chorobami od dzikich zwierząt i innych kotów.

Warto pamiętać także, że wiek zależy także od rasy. Duże koty, takie jak np. maine coony, mają długie dzieciństwo i osiągają pełną dojrzałość po przekroczeniu 2–3 lat.

Młode koty – jak określić wiek w ciągu pierwszych dwóch lat?

Aby określić wiek kota, warto rozgraniczyć dwa etapy w jego życiu, czyli pierwsze dwa lata i lata kolejne. W ocenie wieku kota, który jest młodszy niż 2 lata, pomoże obserwacja sierści oraz uzębienia.

Wygląd sierści

Młode kocięta mają zdrową i lśniącą sierść, futerko jest także puszyste w dotyku. U starszych kociąt sierść jest zazwyczaj bardziej szorstka.

Wygląd uzębienia

Zęby mleczne pojawiają się w ciągu pierwszego miesiąca życia, następnie, w 3–4 miesiącu następuje wymiana uzębienia na stałe.

Starsze koty – po czym poznać ich wiek?

Rozwój kota, który osiągnął 2 lata, zaczyna zwalniać. U starszych kotów pojawiają się pierwsze oznaki starości na futrze. Inne kluczowe oznaki wieku kota, które warto wziąć pod uwagę to:

  • stan uzębienia,
  • wygląd poduszek łap,
  • zmiany w zachowaniu.

Stan uzębienia

Wiek pupila można określić, podobnie jak u człowieka, po stanie jego uzębienia. Mocno starte zęby zwierzęcia świadczą o tym, że kot jest już w zaawansowanym wieku. Młody kot ma czyste i białe zęby oraz różowe dziąsła.

WAŻNE: niektóre koty mają predyspozycje do rozwoju chorób przyzębia. Ze względu na zły stan zębów i problemy z dziąsłami mogą się one wydawać starsze, niż są w rzeczywistości.

Wygląd poduszek łap

Młody kocur ma gładkie poduszki, natomiast jeśli kot jest seniorem, mogą one być zgrubiałe i pełne pęknięć.

Zachowanie

Młodsze koty mają tendencję do włóczęgostwa, są także bardzo aktywne. Po osiągnięciu 3–4 lat zachowanie kotów ulega dużej zmianie. Czworonóg w kwiecie kociego wieku może nie reagować na bodźce i więcej spać.

Maksymalny wiek kota

Wspomnieliśmy już, jak długo żył najstarszy kot, czyli Creme Puff. Jest to maksymalny odnotowany wiek kota, jednak niektóre osobniki dożywają około 30 lat. Wiele zależy jednak od rasy kota. Oto ile maksymalnie żyją koty przykładowych ras:

  • kot ragdoll – przeciętna długość życia kotów tej rasy to 12-15, jednak zdarzają się osobniki osiągające wiek nawet 18 lat,
  • kot birmański – uważane za jedne z najbardziej długowiecznych kotów, dożywają do 20 lat,
  • kot syberyjski – zazwyczaj koty tej rasy żyją maksymalnie 14 lat.

Jak liczyć wiek kota – podsumowanie

Rozwój naszych kocich towarzyszy przebiega bardzo dynamicznie w ciągu pierwszych dwóch lat, następnie spowalnia. Sześciomiesięcznego kotka można porównać wiekiem do 10-letniego dziecka, tymczasem trzyletni kocur ma w przeliczeniu na ludzkie lata około 30 lat.

Długość życia kota zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to warunki, w których żyje czworonóg, oraz pielęgnacja kota. Dzięki odpowiedniej diecie można opóźnić wystąpienie niektórych problemów zdrowotnych. To właściciel decyduje o regularnych wizytach u weterynarza, zwłaszcza gdy kot jest w podeszłym wieku. Szanse na długowieczność mają te koty domowe, które są pod dobrą opieką – zdrowie to podstawa do długiego i szczęśliwego życia kota.

autor: Alicja Hudzik

Polecamy:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.