Home Kot Karmy i pasty odkłaczające dla kotów – kiedy i jak stosować produkty anti-hairball?

Karmy i pasty odkłaczające dla kotów – kiedy i jak stosować produkty anti-hairball?

Kot z popularnego filmu animowanego „Shrek” przepraszał za zwymiotowany kłaczek. To była zabawna scena, ale w praktyce Twojemu kotu wcale nie jest do śmiechu. Dowiedz się, jakie konsekwencje mogą mieć powstające w przewodzie pokarmowym kota kule włosowe oraz jak możesz im zapobiegać. Pasta odkłaczająca dla kotów oraz karm typu anti-hairball to dobry wybór szczególnie, jeśli jesteś właścicielem kota z dłuższą sierścią. Sprawdź, jaką karmę i pastę wybrać.

Co to są trichobezoary?

Trichobezoary (pilobezoary) to medyczne określenie opisujące kule włosowe, które tworzą się w przewodzie pokarmowym. Problem jest szczególnie widoczny u długowłosych i półdługowłosych kotów np. kotów norweskich leśnych. Pielęgnacja jest bardzo ważnym elementem kociego dnia i polega głównie na wylizywaniu sierści. Podczas takich zabiegów Twój pupil połyka część swoich włosów.

Reklama
pasty odkłaczające dla kotów

Podsumowując, sierść stale trafia do organizmu Twojego pupila. Nagromadzone w przewodzie pokarmowym włosy usuwane są poprzez wymioty lub razem z kałem. Ciekawostką jest, że w odchodach kota można znaleźć 45–85 mg sierści na kilogram masy ciała kota. W skali rocznej daje to 60–120 g wydalanej sierści.

Odkłaczanie kota to ważny element dbania o jego zdrowie.

Jak dbać o koty długowłose?

O zdrowie swojego kota możesz dbać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Biorąc pod uwagę zagrożenie w postaci kul włosowych, trzeba pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych. Regularne wyczesywanie sierści zmniejszy ilość połykanych przez kota włosów. Stan sierści Twojego pupila poprawi też dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, których źródłem jest olej z łososia oraz inne oleje rybne. Sprawdź, czy znajdują się one w karmie Twojego kota lub wybierz dobrej jakości suplement z kwasami tłuszczowymi omega-3 (np. Brilliant).

Na liście zadań opiekuna znajduje się także:

  • podawanie past odkłaczających dla kotów,
  • stosowanie karmy anti-hairball,
  • hodowanie specjalnej trawy dla pupila.

O tym przeczytasz dalej.

pasty odkłaczające dla kotów

Pasta odkłaczająca dla kotów – kiedy ją stosować?

Gromadzące się w przewodzie pokarmowym kule włosowe mogą doprowadzać do wymiotów, a nawet do zatkania przewodu pokarmowego kota. Pasty odkłaczające dla kotów są jednak przeznaczone nie tylko do wspierania leczenia takich stanów. To przede wszystkim produkty profilaktyczne. Stosuj je szczególnie u kotów długowłosych oraz półdługowłosych. Dodatek w postaci past warto wprowadzić również u innych kotów w okresie linienia.

Objawy wskazujące na zakłaczenie pupila to:

  • wymioty,
  • zaparcia,
  • spadek apetytu,
  • utrata masy ciała,
  • kaszel,
  • dławienie się.

Pastę odkłaczającą stosuj profilaktycznie lub wspomagająco podczas leczenia.

Jak często sięgać po pastę odkłaczającą dla kota?

Producenci past odłaczających dla kotów zamieszczają na opakowaniu sugerowaną częstotliwość stosowania ich past. Część z nich zaleca nawet codzienne podawanie małej dawki, ale nie zawsze jest to konieczne. Często wystarczy podawanie ich np. raz lub dwa razy w tygodniu. Obserwuj swojego kota, by dobrać właściwą częstotliwość stosowania pasty.

Kiedy pasta odkłaczająca dla kotów to za mało? Kule włosowe jako objaw choroby

Nadmierne wylizywanie sierści to objaw zarówno problemów dermatologicznych, jak i behawioralnych. Zwracaj uwagę na to, jak intensywnie pielęgnuje się Twój kot, i zgłaszaj lekarzowi weterynarii zmiany tej rutyny. U nadmiernie pielęgnujących się zwierząt mogą wystąpić uporczywe wymioty spowodowane kulami włosowymi. W takiej sytuacji lekarz weterynarii może zastosować olej parafinowy, pokarmy o zwiększonej zawartości włókna pokarmowego lub specjalne dodatki żywieniowe, czyli pasty odkłaczające dla kotów. Dodatkowo stosuje się leki ukierunkowane nie tylko na wymioty, ale także na przyczynę problemu, np. leki zwalczające pasożyty zewnętrzne wywołujące świąd skóry.

pasty odkłaczające dla kotów

Pasty odkłaczające dla kotów – przegląd produktów

Sprawdziliśmy, jakie pasty kupisz w sklepach zoologicznych. Oferta jest bogata, wyróżniliśmy zatem kilka produktów, które mogą sprawdzić się u Twojego kota.

  • Brit Care Cat Anti Hairball – to pasta odkłaczająca i pyszna przekąska w jednym. Jej receptura zapobiega powstawaniu kul włosowych, a dodatkowo jest wzbogacona o taurynę. Jest to bardzo ważny składnik w diecie wszystkich kotów i gwarantuje m.in. doskonały wzrok u kota. Twój kot nie oprze się temu smakowi i z przyjemnością zje odrobinę pasty prosto z tubki lub razem z karmą.
  • dr Seidel Malt – pasta odkłaczająca dla kota, która ułatwia transport sierści w jego przewodzie pokarmowym. Pasta jest pomocna w regulowaniu pracy jelit oraz utrzymaniu zdrowia Twojego pupila. W składzie zawiera połączenie olejów roślinnych i słodu oraz tauryny.
  • Nature’s Protection Malt Paste For Sterilised Cats produkt stworzony z myślą o kotach po sterylizacji, które miewają problemy z kulami włosowymi zalegającymi w żołądku oraz jelitach. Jej skład zapewnia nie tylko łatwiejsze usuwanie połkniętej sierści, ale i równowagę mikrobioty jelitowej.

Choroby przebiegające ze świądem powodują częstsze wylizywanie i połykanie większej ilości sierści.

Nie tylko pasty odkłaczające dla kotów – kilka słów o trawie

Oprócz past pewnym rozwiązaniem są także specjalne trawy dla kotów. Wybierz mieszankę nasion np. owsa i jęczmienia, a następnie posiej je dla swojego pupila. Pamiętaj, by sięgać po produkty dla zwierząt. Nie kupuj trawy w sklepie budowlanym, gdzie możesz trafić na gatunki niebezpieczne dla kotów. Zaletą tego typu rozwiązania jest jego naturalność oraz to, że kot sam reguluje ilość zjadanej trawy, która wywołuje wymioty pomagające usunąć zalegającą sierść. Wadą jest to, że na wzrost trawy trzeba czekać.

Włókno w karmie dla kotów

Na rynku zoologicznym oprócz past lub przysmaków odkłaczających znajdują się także karmy opisywane jako produkty anti-hairball. Zwykle zawierają one więcej włókna pokarmowego. Przyjrzyjmy się zatem szczegółowym zaleceniom dotyczącym tego składnika w diecie kotów.

Zacznijmy od tego, że zalecenia dotyczące zawartości włókna w karmie dla kotów domowych różnią się w zależności od stanu fizjologicznego zwierzęcia oraz jego wieku. Zwiększony udział tego składnika pokarmowego występuje najczęściej w karmach dla kotów kastrowanych i mało aktywnych, ponieważ obniża gęstość kaloryczną, a jednocześnie zapewnia poczucie sytości. Drugą grupą są koty długowłose lub półdługowłose ze względu na to, że stosunkowo często dochodzi u nich do tworzenia kul włosowych. Dla nich zaleca się pokarm o umiarkowanej zawartości włókna na poziomie 8–10% w suchej masie.

Karmy zapobiegające powstawaniu kul włosowych

Pokarm zapobiegający tworzeniu się trichobezoarów musi zawierać odpowiednie połączenie włókna śluzotwórczego z umiarkowanie fermentowanym włóknem mikronizowanym. Rozdrobnione włókno powoduje zwiększenie powierzchni wiążącej wodę, a to z kolei sprzyja formowaniu kału o prawidłowej konsystencji. Producenci bardzo często wykorzystują włókno psyllium, czyli babki płesznik. Warto wspomnieć także o pulpie buraczanej, która jest źródłem włókna rozpuszczalnego i pełni funkcję probiotyczną. Oznacza to, że odżywia mikrobiotę jelit Twojego pupila. Stosowanie karmy anti-hairball wpływa po pierwsze na prawidłową perystaltykę, a po drugie ogranicza zaleganie i zbijanie sierści w kule włosowe.

Karmy anti-hairball – przegląd

Na rynku znajdziesz różne karmy określane jako „anti-hairball” lub „hairball control”. Przedstawiamy krótki przegląd.

  • Biofeed Zoo Euphoria Gluten Free Anti Hairball karma z łososiem dla kotów – formuła karmy została stworzona z myślą o zdrowiu skóry oraz pięknym wyglądzie sierści Twojego kota. Starannie dobrane składniki ograniczają ryzyko tworzenia się kul włosowych oraz zapewniają niezwykłą smakowitość. To produkt idealny dla kotów niewychodzących, zawierający aż 92,5% białka pochodzenia zwierzęcego.
  • Empire Hairball Control Diet bezzbożowa sucha karma dla kotów, odpowiednie połączenie składników sprzyja prawidłowej perystaltyce przewodu pokarmowego. Jej receptura minimalizuje ryzyko zalegania czy zbijania się sierści w kule włosowe.
  • Happy Cat Minkas Hairball Control pełnoporcjowa karma, która zawiera specjalne włókna surowe. Pomagają one zminimalizować liczbę kul włosowych oraz sprzyjają ich łagodnemu wydalaniu przez przewód pokarmowy kota. Yucca schidigera ogranicza także nieprzyjemny zapach kociego kału. W karmach Happy Cat nie ma sztucznych konserwantów ani aromatów.
  • Nature’s Protection Adult Cat Hairball Control Duck & Chickensmakowite połączenie kaczki oraz kurczaka zapewnia zainteresowanie każdego pupila. Równocześnie jest to lekkostrawny posiłek przyjazny wrażliwym kotom. Karma została wzbogacona o witaminy wzmacniające odporność. Karma polecana jest szczególnie kotom długowłosym.

Odkłaczanie kota to ważna sprawa! Dbaj o to regularnie, by uniknąć poważnych problemów. Jeżeli nie wiesz, jaką pastę wybrać, możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.