Spis treści
Chihuahua to najmniejsze psy świata. Rasa ta jest uwielbiana przez celebrytów. Miłośnikami psów chihuahua są m.in.: Paris Hilton, Britney Spears czy Madonna. Chihuahuę miała też Marilyn Monroe. A jak się opiekować takim maleństwem? Sprawdźcie.
Chihuahua to małe, niepozorne pieski z ogromną pewnością siebie, należące do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa.
Chihuahua – charakterystyka rasy
Znakiem charakterystycznym chihuahuy są „uszy nietoperza” i mały, uroczy pyszczek. Istnieją dwie odmiany tych małych piesków: krótkowłosa i długowłosa (z gładkim lub falowanym włosem).
- Wysokość w kłębie: ok. 13 cm.
- Waga: ok. 1,5–3 kg (akceptowane są też mniejsze osobniki, o wadze od 500 g).
Wzorzec FCI nie uwzględnia wysokości w kłębie. Najistotniejsza jest waga.
Wygląd
- Sylwetka: zwarty korpus, u psów pożądany prawie kwadratowy tułów, u suk może być on nieco dłuższy, długość ciała nieznacznie większa niż wysokość w kłębie.
- Głowa: czaszka wyraźnie zaokrąglona, w kształcie jabłka (cecha charakterystyczna tej rasy).
- Oczy: duże, raczej okrągłe, wyraziste, ale nie wyłupiaste.
- Uszy: duże, stojące, rozwarte u nasady, w spoczynku nachylone pod kątem 45 stopni.
- Kufa: krótka, z profilu prosta, szeroka u nasady, zwężająca się w stronę koniuszka.
- Nos: dopuszczalny w każdym kolorze, krótki, nieznacznie zadarty.
- Kończyny: proste, ścięgna Achillesa dobrze wykształcone.
- Ogon: osadzony wysoko, płaski, szeroki u nasady, stopniowo zwężający się w stronę koniuszka, w ruchu noszony wysoko, nieco zagięty.
- Umaszczenie: dopuszczalne są wszystkie kolory umaszczenia, wyjątek stanowi maść marmurkowa.
Szczeniak
Odwaga tych małych piesków niesie za sobą problemy. To aż niewiarygodne, ale nie przerażają ich nawet spotkania z dużo większymi od siebie psami. Dlatego już od pierwszych miesięcy psy tej rasy powinny być socjalizowane tak, by nie stały się zaczepne wobec innych, większych zwierząt.
Niektóre psy tej rasy bywają szczekliwe, dlatego powinieneś uczyć chihuahuę komendy „Spokój”. Najlepiej stosować metody pozytywne. Ostre kary odniosą odwrotny skutek.
Chihuahua bywają też nieufne wobec obcych. Mogą obszczekiwać gości. Nie naciskaj na kontakt z innymi ludźmi, niech Twój pies sam podejdzie i powącha nowego człowieka. Jeśli będzie grzeczny, możesz nagrodzić go przysmakiem dla psa.
Do przeprowadzenia socjalizacji najlepszy jest wiek między 2 a 4 miesiącem życia. Licz się jednak z tym, że nawet najbardziej czasochłonne szkolenie nie wyeliminuje w zupełności pewnych cech osobniczych typowych dla tej rasy, takich jak: upór, niezależność i odwaga.
Ile żyje chihuahua?
Średnia długość życia psów tej rasy wynosi około 15 lat, ale rekordziści dożyli nawet 20 lat.
Zdrowie chihuahua
Hodowle, które stawiały wygląd ponad zdrowie najmniejszych psów na świecie, spowodowały, że pojawiły się osobniki z wyjątkowo krótką kufą i dużymi uszami. Ten wygląd generuje szereg problemów zdrowotnych, takich jak:
- nadwrażliwość oczu,
- problemy stomatologiczne,
- problemy z oddychaniem.
Brak badań profilaktycznych przeprowadzonych przez hodowcę może też skutkować tym, że trafimy na psa ze skłonnością do:
- wad zgryzu,
- przedwczesnej utraty zębów,
- wodogłowia,
- zwichnięcia rzepki,
- problemów z sercem (np. niedomykalność zastawki mitralnej).
To kolejny powód, by jeszcze dokładniej sprawdzić hodowcę, od którego chcesz kupić chihuahuę. A to jeszcze nie wszystko. Pieski, które ważą zaledwie 500 g, są bardziej narażone na infekcje i różne choroby wirusowe. Tymczasem nawet najmniejsza infekcja rozsiana w małym ciele takiego pieska może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci.
Psy tej rasy są bardzo delikatne, dlatego będą wymagać częstych wizyt u weterynarza, także tych specjalistycznych (np. okulistycznych).
Charakter psów rasy chihuahua
Chihuahua ma wesołe i pogodne usposobienie. W jego małym ciele kryje się ogrom odwagi i energii. To bardzo żywy piesek, który raczej nie sprawdzi się w domu w innymi psami. Bywa zaczepny i lubi być w centrum uwagi. Dodatkowo jest też bardzo ruchliwy i ciekawski. To inteligentny pies, który z łatwością nauczy się różnych sztuczek.
Co ciekawe, mówi się o różnicach w charakterze przedstawicieli poszczególnych odmian. Psy długowłose są zazwyczaj łagodniejsze, natomiast te z krótką okrywą włosową wymagają od ludzi więcej cierpliwości.
Zalety:
- są małe,
- nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych,
- ich sierść nie wydziela zapachu,
- nie są kosztowne w utrzymaniu,
- mają pogodne usposobienie.
Wady:
- na wczesnym etapie wymagają szkolenia,
- bywają zaczepne,
- są przeważnie nieufne wobec obcych,
- są szczekliwe,
- powinny często wychodzić na spacery (nawet co 3 godziny).
Chihuahua w rodzinie
Pies ten jest bardzo wierny, przywiązuje się jednak tylko do jednej osoby. Sprawdzi się nawet w małym mieszkaniu. Ważne jest to, by obdarzyć go głębokim uczuciem.
Dzieci a chihuahua
Pies rasy chihuahua z pewnością polubi dzieci i chętnie będzie się z nimi bawił. Pamiętaj jednak, by zawsze te zabawy kontrolować. Szarpanie się dziecka z psem może sprawiać zwierzęciu ból i na odwrót.
Dla kogo chihuahua?
Pies rasy chihuahua powinien trafić do doświadczonego właściciela. Ich uroczy wygląd przyciąga, ale ten pies naprawdę potrzebuje, by poświęcić mu sporo czasu i wybrać się z nim na szkolenie.
Żywienie chihuahua
Psy rasy chihuahua karmi się nieco inaczej niż pozostałe psy. Lepsze są częste, a małe posiłki. Pamiętaj, że te małe pieski jednorazowo nie powinny zjeść więcej niż jednej łyżki suchej karmy dla psa. Dlaczego to takie ważne? Psy rasy chihuahua mają skłonność do spadków poziomu glukozy.
Istotne jest również to, by psy rasy chihuahua miały stały dostęp do wody, ponieważ mają tendencję do odwadniania się.
Jaką karmę suchą najlepiej wybrać dla psa rasy chihuahua?
- bezzbożową,
- wysokiej jakości,
- z dużą zawartością mięsa i białka.
Pamiętaj, że o pomoc w doborze karmy suchej możesz poprosić weterynarza. Jeśli chcesz stosować przysmaki dla psa, wybierz małe, wysokiej jakości i zmniejsz ilość podawanej dziennie karmy. W innym przypadku chihuahua będzie przybierał na wadze.
Wybór karmy dla psa jest bardzo ważny, ponieważ gra dużą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji i stanu zdrowia psa.
Pielęgnacja i akcesoria
Chihuahua długowłosy linieje dwa razy w roku. Przedstawiciele odmiany krótkowłosej linieją natomiast cały rok.
Krótkowłose psy możesz szczotkować dwa razy w tygodniu, czasem przecierając dodatkowo sierść nawilżonym ręcznikiem lub czystą ściereczką. Długowłosy chihuahua wymaga codziennego szczotkowania.
Pamiętaj też o tym, że psy tej rasy mają tendencję do łzawienia, dlatego dobrze jest regularnie przecierać im oczka.
Zadbaj też o to, by Twój pies miał w zimie ciepłe ubranko, które zabezpieczy go przed wychłodzeniem w czasie mrozów. To bowiem bardzo delikatne psy.
Chihuahua. Cena
Pies tej rasy z hodowli zarejestrowanej w ZKWP kosztuje przeważnie od 8000 do 10 000 złotych.
Historia rasy
Obecnie trudno jest datować początki tej rasy. Są jednak teorie, że psy te były obecne w Egipcie już 3000 lat p.n.e. i były czczone przez Tolteków i Azteków.
Rasę spopularyzowali turyści, którzy przybyli do Meksyku. Chihuahuy tak ich zachwyciły, że sprowadzili je do Stanów Zjednoczonych. W związku z tym w 1904 roku zostały zarejestrowane jako rasa.
Ciekawostki o chihuahuach
- Nazwa chihuahua pochodzi od miejscowości w Meksyku.
- Wygląd psa tej rasy nie zmienił się od epoki średniowiecza.
- Ich sierść nie wydziela zapachu.
- Najmniejsza chihuahua to Milly, która miał 9,65 cm wysokości, w Polsce, we Wrocławiu, szczeniaczek chihuahuy imieniem Toudi miał 6 cm wzrostu, piesek odszedł w 2016 roku.
- Jedna z legend opowiada o tym, że psy tej rasy towarzyszyły zmarłym w ich podróży do podziemnego świata.
- Były popularne wśród Azteków.
- Celebryci, którzy są miłośnikami rasy chihuahua, to: Paris Hilton, Madonna, Demi Moore, Britney Spears, Jamie Lee Curtis.
Imię dla chihuahuy
Imiona dla psa: Ajwar, Bambi, Dżeki, Fifi, Fluffy, Gambi, Gucio, Hugo, Izzy, Kazio, Lulu, Lupus, Mickey, Norton, Nunu, Olaf, Pimpuś, Poker, Prezes, Ralfi, Rysiu, Ricky, Simon, Taps, Urgos, Urwis, Willy, Yodu, Żwirek.
Imiona dla suki: Bisia, Elsa, Elsi, Gala, Igła, Juna, Kora, Lala, Nala, Nitka, Nuka, Nutka, Mini, Minnie, Misia, Nanda, Koko, Kulka, Pusia, Punia, Sandy, Sisi, Syntia, Szila, Taja, Vera, Viki, Yoko, Zorka, Żelka.
Klasyfikacja FCI
- Grupa 9: psy ozdobne i do towarzystwa
- Sekcja 6: chihuahua
- Nr wzorca: 218
- Kraj pochodzenia: Meksyk
autor: Kinga Mierzwiak