Home Kot Ile trwa ciąża kota i jak przebiega? Koci poród
ciąża u kota

Ile trwa ciąża kota i jak przebiega? Koci poród

Ciąża u kotki trwa około dwóch miesięcy. Jest to zależne od wielu czynników, a termin porodu nie zawsze jest łatwy do określenia. Aby poznać czas rozwiązania, warto skorzystać z pomocy lekarza weterynarii i badania USG, RTG oraz oznaczenia poziomu hormonów. Odpowiadamy na pytania, ile trwa kocia ciąża i poród, jakie są pierwsze objawy ciąży, a także jak zmienia się zachowanie kota.

Kiedy kotka może zajść w pierwszą ciążę? Kocury powinny kryć kotki, które osiągnęły zarówno dojrzałość płciową, jak i fizjologiczną. U zbyt młodych samic obserwuje się np. tendencję do odrzucania miotu. Zwykle rozpoczęcie aktywności płciowej u kotów rasowych zaleca się między 1. a 2. rokiem życia.

Reklama
ciąża kota

Badania, które sprawdzą, czy kotka jest w ciąży.

Aby mieć pewność, czy kotka jest w ciąży należy przeprowadzić badania:

  • omacywaniu jamy brzusznej,
  • badaniu RTG,
  • badaniu USG.

Zalety i ograniczenia powyższych metod.

  • Omacywanie jamy brzusznej – to po pierwsze szybka, a po drugie praktyczna metoda wykrywania ciąży. Najlepiej wykonywać ją między 21. a 25. dniem po kryciu. Niestety już powyżej 35. dnia takie badanie staje się większym wyzwaniem.
  • Badanie RTG – zdjęcie RTG najlepiej wykonać około 36–40. dnia ciąży. Jest to doskonały sposób na określenie zaawansowania ciąży, pomaga oszacować przybliżony czas porodu. Zaletą tej metody jest również możliwość precyzyjnego oszacowania liczby płodów oraz wykrycia niektórych wad. Uwaga! Zwykle nie zaleca się korzystania z badań RTG we wczesnej ciąży.
  • Ultrasonografia (USG) – to z jednej strony szybka, a z drugiej nieinwazyjna metoda oceny ciąży. Te dwie ważne zalety pozwalają na wykrycie pęcherzy płodowych już około 10. dnia po kryciu. Badanie pozwala ocenić żywotność płodów, oszacować zaawansowanie ciąży, a także wykryć nieprawidłowości jej przebiegu.

Objawy ciąży u kotki mogą być różne, ale oto kilka powszechnych symptomów, które można zaobserwować u kotki w ciąży:

  • Powiększenie sutków. Sutki kotki powiększają się i stają się bardziej różowe w związku ze wzrostem poziomu hormonów, ponieważ kotka przygotowuje się do karmienia młodych. Możesz zauważyć też pojawienie się drobnych grudek na sutkach.
  • Zmiany zachowania. Kotka w ciąży może wykazywać zmiany w zachowaniu. Może być bardziej czuła, wyciszona lub preferować spędzanie czasu w spokojnych miejscach. Niektóre kotki mogą być bardziej przytulne, podczas gdy inne będą bardziej niespokojne.
  • Zwiększony apetyt. W niektórych przypadkach kotka w ciąży może mieć większe zapotrzebowanie na jedzenie i wykazywać większy apetyt. Jednakże niektóre kotki mogą również doświadczać utraty apetytu na skutek zmian hormonalnych lub innych czynników.
  • Wzmożona senność. W trakcie ciąży kotka może być bardziej ospała, a także potrzebować więcej snu.

CIEKAWOSTKA

Na rynku zoologicznym dostępne są testy ciążowe dla psów i kotów. Zwykle można je kupić w przychodniach weterynaryjnych. Wykonuje się je około 25 dni po kryciu.

kocięta

Ile tygodni trwa ciąża u kota? Ile kotka chodzi w ciąży?

Na pytanie: ile trwa i jak przebiega ciąża u samicy kota nie ma jednej, precyzyjnej odpowiedzi. Na to, ile kotka chodzi w ciąży, wpływa:

  • ilość kryć,
  • rasa,
  • wielkość miotu.

Najczęściej mówi się, że długość ciąży u kotek wynosi od 60 do 72 dni. Średnio trwa ona zatem około 65 dni. W przeliczeniu na tygodnie mowa o 9–10 tygodniach ciąży.

Średnio ciąża u kota trwa około 65 dni.

Kocia ciąża. Jak przebieg ciąża u kotów?

Jak przebiega ciąża u kota?  To szczególny czas, który wpływa na zachowanie kotki, a także niektóre jej potrzeby. Opiekun musi to zrozumieć i pomóc swojej kotce. Zacznijmy od tego, jak przebiega ciąża. Tydzień po tygodniu kocięta w macicy samicy rosną i przygotowują się do życia poza organizmem matki. Zmieniają się także potrzeby i zachowania samicy. W dużym skrócie na początku drugiego tygodnia ciąży kota zapłodnione jaja znajdują się w macicy i rozpoczną proces „przemiany” w kocięta. Około trzeciego lub czwartego tygodnia u samicy mogą pojawić się mdłości, a także zmniejszony apetyt. W kolejnych tygodniach kocica robi się zauważalnie bardziej zaokrąglona. U rosnących płodów rozwijają się nerwy, mięśnie, a także kolejne narządy.

Jak opiekować się ciężarną kotką?

Opiekun musi pamiętać, że:

  • Z ciężarną kotką należy udać się do lekarza weterynarii. Wskazane jest m.in. odrobaczenie kotki w odpowiednim momencie.
  • Lepiej nie podnosić ciężarnej samicy, o ile nie jest to konieczne.
  • Trzeba pomyśleć o dopasowaniu żywienia do nowych potrzeb kotki (wskazówki znajdziesz w kolejnym akapicie).
  • W ostatnich dwóch tygodniach ciąży zaobserwować można tzw. zachowania gniazdujące u kotki. Samica szuka cichego, bezpiecznego, a także ciemnego miejsca dla siebie i swoich kociąt. Warto stworzyć dla niej dogodny kącik w domu i przygotować wygodne posłanie, które będzie bezpieczne dla kociąt (ważne, by nie zawinęły się w fałdy materiału lub nie utknęły w jakieś kieszonce).
  • Konieczne jest uzyskanie informacji, kiedy należy wezwać pomoc. Poród nie zawsze przebiega bezproblemowo. Dowiedz się również, czy Twój lekarz weterynarii przyjmuje całodobowo, lub znajdź taką klinikę.
kotek

Dieta dla kotki w ciąży. Karmienie w okresie ciąży

Ciąża u kotki może wymagać pewnych zmian w jej żywieniu. Okres reprodukcji zobowiązuje do szczególnej uwagi. Organizm Twojej kotki musi zadbać nie tylko o siebie, ale i o rozwijające się kocięta. Po porodzie żywienie ma również znaczący wpływ na laktację. Przedstawiamy najważniejsze fakty:

  • W okresie ciąży kotki stopniowo przybierają na wadze.
  • Brak prawidłowego odżywiania w czasie ciąży może skutkować spadkiem masy urodzeniowej i wzrostem śmiertelności noworodków.
  • Nadwaga w okresie ciąży może prowadzić do rozwoju dużego płodu i kłopotów podczas porodu.
  • W czasie ciąży u kotów zwiększa się zapotrzebowanie na wodę. Woda pitna musi być dla kotki dostępna przez cały czas.
  • W okresie rozrodu należy zadbać o karmę wysokiej jakości, lekkostrawną, a także odpowiednią dla ciąży i laktacji. Zmiana diety przed kryciem pozwala na przystosowanie się matki do nowego pokarmu i uniknięcie nagłej zmiany żywienia w czasie ciąży lub odchowywania kociąt. Pamiętaj, by karma była oznaczona jako produkt dla zwierząt w ciąży i laktacji, lub zapytaj producenta, czy dana karma spełni zapotrzebowanie Twojej kotki.
  • Od drugiego tygodnia ciąży zapotrzebowanie na energię stopniowo wzrasta. Dlatego skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem w sprawie ilości karmy.
  • Uzupełnianie wapnia lub innych witamin i minerałów w diecie kociej mamy nie zawsze jest konieczne. Porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii.
  • Wraz z rozwojem płodów kotka będzie musiała jeść mniej, ale częściej.
  • Kwas tłuszczowy dokozaheksaenowy n-3 (DHA) jest bardzo ważny dla kotek i płodów. Jest on niezbędny dla rozwoju neurologicznego i siatkówki oka u szczeniąt i kociąt. Rozważ wraz ze specjalistą karmę z odpowiednim poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 lub suplementację.

Poród u kota. Kiedy kotka może urodzić?

Gdy kotka jest w ciąży w jej organizmie oraz zachowaniu zachodzi wiele zmian. Niektóre z nich sugerują zbliżanie się porodu. Objawy zwiastujące pojawienie się w najbliższym czasie potomstwa to niektóre zmiany w wyglądzie okolic sromu oraz zmiany zachowania.

Lista objawów przepowiadających poród:

Poród u kotki jest naturalnym procesem, który zazwyczaj przebiega bez komplikacji. Oto jak wygląda poród kotki:

  • Faza przygotowawcza. Przed rozpoczęciem porodu kotka może wykazywać pewne objawy przygotowawcze, takie jak niepokój, częste przemieszczanie się, szukanie kryjówki i utrata apetytu. Może również zauważalnie zwiększyć się u niej objętość brzucha.
  • Skurcze porodowe. Ten etap charakteryzuje się wyczuwalnym, a nawet widocznym ruchem brzucha, który jest związany ze skurczami mięśniówki macicy. Podczas skurczów kotka może wydawać dźwięki, oddychać szybciej, a także częściej zmieniać pozycję.
  • Wypchnięcie kociąt. Kiedy skurcze porodowe osiągną odpowiednią siłę, kotka będzie wypychać kocięta. Zazwyczaj kotka siada na tylnych łapach i używa mięśni brzucha, aby wypchnąć kocięta. Gdy kotka urodzi, przegryza pępowinę, zjada łożysko i zajmuje się pielęgnacją kociaka.
  • Przerwy między kociętami. Odstępy między narodzinami kociąt mogą być różne. Jest to bardzo indywidualna kwestia, ale obserwacje sugerują, że w przypadku dużej liczby niepowikłanych porodów wspomniane odstępy nie powinny być dłuższe niż 100 minut. Przyjmuje się, że poród trwający powyżej 6 godzin może być porodem trudnym (inaczej powikłanym).
  • Zakończenie porodu. By poród uznać za zakończony, kotka powinna urodzić wszystkie kocięta, a także wydalić wszystkie łożyska.

Więcej informacji o akcji porodowej udzieli Ci lekarz weterynarii, który będzie prowadził ciążę Twoich zwierząt.

ciąża kota

Ciąża urojona u kotki

U kotów (rzadziej niż u psów) zdarza się ciąża urojona. Jest to stan organizmu występujący w fazie porujowej, związany z obniżaniem stężenia progesteronu i wzrostem prolaktyny. Ciąża urojona u kotki powoduje zmiany fizyczne, a także behawioralne. U kotów zaobserwować można:

  • brak rui,
  • rozbudowę gruczołu mlekowego,
  • mlekotok.

Leczenie farmakologiczne zalecane jest u samic o wyraźnie prezentowanych objawach. U pozostałych zastosować można np. preparaty ziołowe – zawsze po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Ciąża u kota – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Ile kot może mieć kociąt?

W jednym miocie rodzi się przeważnie od 3 do 6 kociąt. Liczba kociaków jest jednak zmienna. Zdarzają się i mniejsze, i większe mioty.

Ile razy kot może być w ciąży?

Kotki są poliestralne sezonowo i zdarza się, że wolno żyjące samice wydają na świat nawet cztery mioty w ciągu jednego roku. Nie jest to jednak dla nich najzdrowsze. Polski Związek Felinologiczny zabrania nadmiernej „eksploatacji” samic w hodowli. Dopuszcza się trzy mioty w ciągu dwóch lat. Maksymalny wiek kotki hodowlanej to 8 lat. Starsze samice powinny zostać wykastrowane.

Co robić, kiedy kot rodzi w domu?

Rodzącej kocicy należy zapewnić komfort i spokój. Ważne, by miała swoje „gniazdo”, w którym bez zbędnego stresu wyda na świat młode. Należy zadbać, aby w pomieszczeniu było ciepło. Jest to ważne dla kociąt. Obserwuj ciężarną kotkę co jakiś czas i wszystkie wątpliwości dotyczące przebiegu porodu konsultuj z lekarzem weterynarii. Poproś go o pomocy, gdy będzie taka potrzeba.

Czy 4-, 5-miesięczna kotka może zajść w ciążę?

Niektóre rasy kotów osiągają dojrzałość płciową już w wieku 4–5 miesięcy, podczas gdy inne (np. koty dużych ras) dopiero w wieku jednego roku. Średnio dzieje się to między 6 a 9 miesiącem życia. Nie można zatem wykluczyć ryzyka ciąży u 4-, 5-miesięcznej kotki. Ze względu na zdrowie młodej kocicy ciąża w tym wieku nie jest jednak wskazana.

Ile kosztuje USG u kota?

W okresie ciąży zaleca się wykonywanie badań USG w celu potwierdzenia ciąży oraz oceny prawidłowości jej przebiegu. Cena USG u kota zależy od miejscowości oraz doświadczenia lekarza przeprowadzającego badanie.

Ile trwa ciąża u kotki?

Długość ciąży u kotek wynosi od 60 do 72 dni. Oznacza to, że kotka rodzi w 9–10 tygodniu ciąży.

Ile kotka może mieć kociąt za pierwszym razem?

Kotki najczęściej rodzą od trzech do sześciu potomków. Wiele zależy jednak np. od rasy. To, ile kociąt znajduje się w macicy, można ocenić m.in. badaniem RTG.

Czy kocięta rodzą się ślepe?

Kocięta rodzą się ślepe, a oczy otwierają dopiero po 7–10 dniach.

mały kotek

Ciąża u kota – podsumowanie

  1. Kotka może zachodzić w ciążę kilka razy w roku.
  2. Ciąża u kota kota – ile trwa? Ciąża kota trwa średnio około 65 dni.
  3. Zdrowie ciężarnej kotki zależy nie tylko od żywienia, ale także od opieki weterynaryjnej.
  4. Dieta kota w ciąży powinna być pełnoporcjowa, a także spełniać nowe wymagania związane z rozwojem płodów. Kotka w tym czasie ma większy apetyt.
  5. Przygotuj się do porodu kocicy w domu i pamiętaj, że poród nie zawsze przebiega bez problemów. Każdy właściciel powinien znać objawy trudności porodowych, by móc w odpowiednim czasie wezwać lekarza weterynarii.

Wiesz już, ile trwa ciąża oraz jak rozpoznać ciążę u swojej pupilki. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o porodzie, żywieniu kociąt, mleku dla kociąt, przeczytaj pozostałe artykuły. Twoja kotka jest wyjątkowa, a Ty musisz wiedzieć, jak zapewnić jej właściwą opiekę.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.